Odklad školní docházky

mmm1982
7. únor 2017

Ahoj, dovolte mi malý průzkum. Mám doma předškoláky,šest bude mít v červnu. Narazila jsem na děsivou skutečnost, odklad školní docházky, kdy se rodič rozhodne že prodlouží svému dítěti dětství? Přijde mi to jako nový trend, nebo se mi to jen zdá? Mám trochu obavu,aby tam syn nevypadal jako Jouda, když tam budou děti o rok či více starší? Jak to máte vy maminky předškoláků. Je vůbec někdo kdo má dítě narozené v květnu, červnu, červenci či srpnu a bude ho dávat řádně do školy?😀

caverina
8. únor 2017

@baris a tom to právě je..odklad nemá vliv na úspěšnost ve škole...a rozhodně ty starší děti nebrzdí ty mladší nebo naopak..syn má zatím samé jedničky a taky nepředpokládám že by to dotáhl až na vysokou..

ivular
8. únor 2017

@rybickamalicka Seš si tím jistá? Já mám informaci, že dle školského zákona je k odkladu povinné školní docházky zapotřebí doložit posudek příslušného školského poradenského zařízení, nebo odborného lékaře.

baris
8. únor 2017

@caverina souhlasím. Já jsem například razila teorii, že škola je tu od toho, aby naučila děti číst, psát ... No a moje čerstvě 7-letá dcera je v první třídě téměř nejmladší a jako jediná neuměla číst a psát.

Dětis odkladem už totiž přišly do školy s tím, že už umí číst a většina i psát ☹ Bylo 1. září slavností přivítání prvňáčků a ti prvnáčci si už četli pravidla na nástěnkách! To jsem tenkrát opravdu zapochybovala, zda jsem ten odklad přece jenom neměla dát.

caverina
8. únor 2017

@baris tak já jsem syna číst a psát neučila..uměl napsat své jméno a počítat do sta...a fakt nechápu že to rodiče své děti před nástupem do školy učí. .ano určitě se najde pár jedinců kteří to zvládají sami ale celá třída? to je holý nesmysl...

baris
8. únor 2017

@caverina ve třídě jich je 18 a jen 3 neuměli nic. Dcera měla teď 7 a patří mezi nejmladší.

Ale asi je to fakt extrém, protože starší dcera chodí do 2 třídy a tam opravdu 90% děti neumělo číst ani psát.

caverina
8. únor 2017

@baris me se v poslední době zdá že se rodiče dělí na tři skupiny...ti kteri se svemu diteti nevenuji skoro vubec a jejich dite v sesti neumi to co by melo umet at do skoly nastupuje nebo ne,pak na ty kteri se mu venuji normalne a pak na ty kteri to zase prehaneji a chteji toho od ditete moc...bohuzel ta prostredni skupina se mi zda nejmensi..

billi
8. únor 2017

@baris to bude asi jak kde. U nás chodí každoročně k zápisu cca 70 dětí a odklad mívá kolem 10 (někdy to je 7 a někdy 15), ve třídě bývá mezi 20-30 dětmi a z toho počtu prý umí číst tak 2-3, pak třeba ještě další 3 umí poznat všechna písmena, ale neumí číst.
Synovi bylo 5 v listopadu, nic ho cíleně neučím, ale od září se sám naučil skoro celou abecedu a umí napsat jednodušší slova - máma, táta, bába, pes. Přišel si na to taky sám.
Takže můj syn bude umět určitě číst než půjde do první třídy, i když odklad mít nebude. Stejně jako bude umět počítat a další věci. A s ním ve třídě budou děti, které to umět nebudou a protože je inkluze, tak se může stát, že tam budou děti, co se to nenaučí ani v 5. třídě. To je stav současného státního školství.
Rozhodně bych se řídila dítětem a ne tím, "jaké asi schytá děti". Ono je to opravdu hrozně moc o náhodě. Kamarádka je učitelka a je v 1. třídě a potvrzuje, že každá třída z jejich ročníku je jiná - někde se to sejde a děti se vzájemně motivují a předhání a někde je to přesně naopak a víc než na odkladech záleží na tom, z jakých podmínek dítě přichází.

evik19
8. únor 2017

Já jsem krátce učila jako záskok v první třídě, byla tam jen jedna holčička po odkladu, jinak všichni nastoupili mezi 6. a 7. rokem, byly tam i děti narozené o prázdninách, takže jim v době nástupu bylo čerstvých 6. Co se týče znalostí a dovedností, tak ty byly dané spíš osobností toho kterého dítěte než věkem. Pokud syn není vyloženě v něčem pozadu, určitě bych se ho nebála dát už do školy. Počítá se s tím, že děti nepřijdou jako hotoví čtenáři a počtáři, to se opravdu učí až ve škole. Např. v té "mé" třídě umělo písmenka jen jedno nebo dvě děti, naopak tam bylo několik dětí, které neuměly ani číslice, slovo plus a mínus ode mě slyšely poprvé apod., takže fakt žádný strach🙂

rybickamalicka
8. únor 2017

@ivular Ano, jsem, jsem ucitelka 1. stupne. Ano, je zapotrebi dvou posudku, ale jako rodic mate vy vyslovne pravo dat diteti odklad. Ted je vse postavene na hlavu. Ted dokonce nemusite na zapis s ditetem, takze kantor prijima dite do ZS a nemuze posoudit jeho zralost a treba rodice pozadat o navstiveni PPP. Ale ted (kdyz je zapis az v dubnu) uz je treba chodit s papiry na odklad jiz k zapisu. Kdyz bych poslala dite do poradny v dubnu, vysetreni by se do 31.kvetna(reditel vydava rozhodnuti o prijeti) nestihlo.

jajulin
8. únor 2017

@ivular ano, dva posudky je nutne dolozit, ale ty absolutne nemaji zadnou vahu, co se tyce konecneho rozhodnuti. Posudky se mohou shodnout na doporuceni pro odklad, ale kdyz si rodic postavi hlavu, dite do skoly nastoupi. Stejne to plati i v opacnem pripade. Docela me zarazilo, kolik lidi si tu mysli, ze o nastupu ditete rozhoduje PPP nebo skola. Ne, rozhoduji POUZE rodice.

caverina
8. únor 2017

@jajulin synovi byl odklad doporučen ale kdyby nebyl tak by stejně záleželo na mě jestli nastoupí nebo ne?tak proč tam potom vůbec chodit když jejich rozhodnutí nemá váhu....nechapu

kaaacaaatkooo
8. únor 2017

Rodiče musí s dítětem k dětskému lékaři a na PPP, kde mu můžou napsat cokoli, nicméně výsledné rozhodnutí je na RODIČI, na nikom jiném.
Osobně, pokud vím, že odklad pomůže, doporučuju, ale zdůrazňuju, že rozhodnutí je na rodiči.
Pokud není nutno, byť je dítě "letní", určitě doporučuju poslat ho do školy, případně do nultého ročníku, je-li to možno, a pokud si není rodič jistý...
U nás zase začíná být trend - "zářijové děti" (a i říjnové!!!), kdy rodič, který má dítě narozené 22.9. si myslí, že těch 23 dní, které mu chybí pro to, aby mohlo dítě jít do školy, je naprosto hloupých, takže chtějí jít na zápis... a můžeme jim říkat horem spodem, že je to zbytečné, že není důvod to uspěchat, že dítě není sociálně zralé, že když ten zápis neudělá (ať už z kapacitních důvodů nebo protože ho ve škole odhalí), tak mu ublíží, že když je dítě "jarně-letní", tak si ho víc všímáme právě proto, jestli není vhodným adeptem na odklad... Ale rodiče, když si postaví hlavu ať už s OŠD nebo s předběžným nástupem, je to marné, je to marné, je to marné... ☹

mmm1982
autor
8. únor 2017

@rybickamalicka samozřejmě výška se školní zralosti nesouvisí. Myslela jsem to ve smyslu že kdyby šel až příští rok, byl by mezi prvnackama jako obr. A vše co vyčnívá vybízí k různým jak to napsat aby se to někoho nedotklo. Prostě existují děti které mají potřebu jiným ubližovat a když si vybírají komu zvolí toho kdo je v něčem jiný. Je větší,menší, apod.

anatanka
16. únor 2017

@mmm1982 Taky mam holcicku narozenou v lete o prazdninach. Ja jsem odklad spis chtela, doporucili mi ho ve skolce i PPP (tam kvuli vyslovnosti - neumela R, Ř a spatne zvladala sykavky). Mala ale do skoly starsne chtela, byla uplne vyrizena, kdyz slysela o odkladu a dokonce ji po navsteve prave v PPP pres noc samy naskocily sykavky 😀 Proste tam tak strasne chtela...
Dala jsem ji tedy v cerstvych sesti a deti ve tride maji ruzne, v podstate rozpeti az 2 roky. Ale dcera byla vzdycky v pohode, jen je nejmensi, ale je celkove drobna. Kazdopadne ucitel rikal, ze patri mezi leadery mezi holkama, takze o veku to tak uplne neni.
U kluku je to trosku jinak /kdyz to beru ze socialniho hlediska), tam bych asi vahala vic. U nich je dost dulezita fyzicka stranka a vzrust na uplatneni v kolektivu. Jestli je syn spis mensi a treba tissi a citlivejsi, tak by mu rok navic pomohl. Jestli ne a nikdo vam odklad nedoporucil, tak to spis nema smysl.

jezzabell
17. únor 2017

Když už se tu píše o odkladu školní docházky..Mám syna, Kristiána, který je v šesti letech v posledním ročníku školky. Je prosincový, takže o jednom roku navíc u školky jsme doma nepřemýšleli a prodloužili jsme mu školku defacto automaticky.
Jenže první půlrok Kristián skoro celý promarodil, a těch pár dn co byl, si učitelky začaly stěžovat na jeho "bujarost"..Dnes už mi ho klasifikovali jako nezvladatelného..Četla jsem tu i diskuzi na toto téma. Nijak se nezastávám syna, aby z něj byl mamánek. Doma sice zlobí jako každý kluk v jeho věku - ovšem nic, co by nebylo nezvladatelné. Jsou dny, kdy je zlatíčko pro jednu a druhá to nekomentuje (učitelka) nebo je to peklo a dají mi to pěkně najevo hned v šatně plné rodičů a mi jsme "za grázlíka"..
Zlobení syna je v tom, že nevydrží se zavřenýma očima, nebo jde na hanbu, že vyrušuje slovně. Nejčastěji při spaní nebo při obědě. Nikoho nebije, nebo se jde klouzat na led venku a prostě neposlechne..Ale učitelky to předaly ředitelce. Ta si mně pozvala na kobereček, ať jdeme do pedagogicko-psychol. poradny. Dnes se mě už i učitelka ptala, jak to máme s termínem a že nás samožřejmě nemůže nutit.
Mě příjde, že to tam nezvládá ona. Protože od syna slyším, že na děti křičí, místo aby s nimi mluvili..Vylepšilo se to jednou výpomocnou paní učitelkou, která je starší a s dětmi si trpělivě sedne stranou a vysvětluje..Ale jsu to teprve dva týdny, co je syn po dlouhé nemoci ve školce. A už poradna a nezvladatelný?? Jo a bonbónek-ředitelka mi navrhla, abych ho dala o rok později do školy k zápisu?! Důvod mi nebyla schopná sdělit jiný, než nevyzrálost vzhledem k jeho dosavadnímu chování..
Šel by o DVA roky později?! Co si o tom myslíte? Máte někdo zkušenost? Chci to probrat i s jinýma lidma..Protože tohle by mu už do budoucna problém dělalo..Už jen na konci školy a vyšších vzdělání co do nástup a věku od ostatních..
Doma vydrží v pohodě a klidu ať sám nebo s námi si hrát, je pečlivý i trpělivý..Kdybych viděla chybu, ani nepípnu. Ale příjde mi, že si na něj učitelky trochu zasedly..

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
anatanka
21. únor 2017

@jezzabell Odklad o dalsi rok? To ani nahodou. Uz ted mel nejspis byt ve skole...

Co se tyka ucitelek - sednout si s ditetem stranou a tam si s nim povidat, kdyz je ve tride clovek sam s 28 detmi, neni moc realne. Pri takovem mnozstvi deti ve statnich skolkach je prace ucitelek dost psychicky narocna a vycerpavajici.

Ve skole jsou uz prisnejsi pravidla a deti tam vetsinou funguji lip. Dalsi odklad bych vubec neresila.

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
jezzabell
22. únor 2017

Jj., vyhýbám se pomlouvání učitelek, to mi taky napadlo. Navíc se snažím i nevystřelovat před nima, je měsíc do zápisu;) A chci v klidu" projít bez klacků pod nohama..
Jen jsem chtěla víc pohledů na svět.
Je fakt, že se asi vážně může nudit. Písmenka umí, čísla taky. Začíná číst (sám, baví ho to). Spíš ho směruju nenápadně na obyčejnější věci doma, aby nebyl napřed, nebo se neučil něco jinak, než v první třídě.
Tak díky za názor;)

kikca88
27. bře 2022

@mmm1982 naše učitelka odklad u letních děti doporučuje, hlavně u kluku, bývají často pomalejší než holky🙂 , ja v tom problém nevidím a stejně se u odkladu rozhoduje rodič🙂 moje dcera bude mít v srpnu 6 a do školy půjde, ona by odklad nepřežila 😆😆, jeji stejně narozený ksmarad bude mit odklad, je emicne nezraly a v její třídě bude mut dost deti odklad