Školka a 2leté dítě. Jak poznat, kdy je dítě na školku připravené?

skarma007
11. dub 2023

Ahoj,
dceři je 1,5 roku a od porodu jsem s ní hlavně já.
Dávala jsem dceru asi od 2 měsíců na hlídání babičce, když jsem si potřebovala něco zařídit, ale dcera není na ní vůbec zvyklá. Babičku vidí cca 1x do týdne, kdy přijede na návštěvu nebo my za ní. Pár krát jsem ji nechala třeba 4 h na hlídání, ale pokaždé, kdy jsem od ní odcházela, měla hysterické scény, kdy až skoro přestávala dýchat a vždycky tak hodinu tchýni brečí.
Přesto je tchyně na dceru hodná.
Moje otázka zní, že v jejích 2 letech a asi 4 měsících budu muset nastoupit do práce nebo o ní přijdu a jediná možnost je školka, ale když vidím, jak si nedokáže zvyknout ani na svou babičku a je ve velkém stresu...Chodíme často mezi děti, ale i těch se celkem bojí...Svého bratrance ne (jsou mu 4 roky)..Dcera je hodně citlivá.
Vím, že za rok se může vše změnit, ale taky nemusí...
Nechci u dcery něco zkazit...Jak poznat, kdy je dítě na školku připravené?
Moc děkuji

skarma007
autor
11. dub 2023

@xxx3d moc děkuji za zaslání 🙂. Právě, že opačným směrem 🤦. Pracuji v Jindřichově Hradci a zatím jsem na soukromou školku nenarazila.

petulkadodo
11. dub 2023

@skarma007 Syn šel do dětské skupiny v roce, nejdřív na 3 dopoledne, od dvou už každý den a zvládá to skvěle. Jsou tam děti 1 až 4 roky a až na výjimky tam vidím usměvavé děti, které zamávají a jdou si hrát k tetám, syn často ani nechtěl domů. V okolí hodně maminek dává nejpozději kolem dvou let dítě do dětské skupiny, ta postupná adaptace mi přijde lepší než 3 roky jen s mámou a pak do školky na 10 hodin denně. I na těch dětech je vidět, že je nové podněty baví, rychle se učí, osamostatňují se a mamky nejsou tak vyhořelé. Ale je pravda, že v dětské skupině je to trochu jiné než ve státní školce. Míň dětí, víc učitelek, nevadí pleny, pomohou s jídlem, je tam víc individuální přístup.

aaaa15
11. dub 2023

@skarma007 Ahoj, syn bude nastupovat teď v září do dětské skupiny na 4 dopoledne v týdnu, já se vracím na úvazek 0,75 do práce. Budou mu 2 roky a 3 měsíce. Hodně mi vyšli vstříc v tom, že přítomnost v práci budu mít do 12 hodin a pak zbytek budu mít homeoffice, takže tam nebude muset spinkat. Taky si říkám jak to zvládne, do 14m byl na mě totální zavislak (kojeny), ale jak je starší, tak je to mnohem lepší. V pohodě se nechá pohlídat od dědy a babi (klidně celý den), je klidně s manželem, moje odchody pokud mu řeknu, že se vrátím zvládá dobře. Určitě se chci domluvit na nějaké postupné adaptaci v srpnu, nechci ho tam jentak strčit. Čeho se spíš bojím jsou nemoce, starší teď chodí prvni rok do školky a marodi každou chvilku. Tak se budeme muset střídat s manželem a dědou s babi.
S čím ale bojuji já jsou reakce okolí - druhá část rodiny a někteří znami že mě udělali hyenu, jak to malému můžu udělat. Já na tom přitom nevidím nic špatného. Deti má rád a tady u nás na vesnici žádné nejsou. Ja se po 4 letech taky doma těším na změnu, už na sobě cítím vyhoření. Navíc peníze v dnešní době se hodí, máme hypoteku a rodicak nestačí ani na jídlo. Navíc takhle výhodnou pracovní nabídku v mém oboru moc často nesezenu - všude jsou jen plné úvazky.
Určitě bych se být tebou porozhlédla po dětských skupinách, je tam méně deti a individuální přístup. Klasickou školku si pro malého neumím představit, ticzkusime až ve 3 letech.

ferda90
11. dub 2023

@skarma007 já věřím, že všechno bude dobrý. Taky se obávám co malý, jak to zvládne, jak jak už tu někdo psal, tak ty maminky to kolikrát snáší hůř, jak ty děti. Někdo ti řekne, že je dítko ještě malé,elo by bejt s maminkou atd atd,nenech si do toho kecat,ty sama víš jak to máte a třeba překvapí bude to úplně v pohodě a obáváš se zbytečně. Jak jsme již psala, od jedné kamarádky 4letý školku nenese moc dobře a od druhé kamarádky malý po 2 roce rád chodil do dětské skupiny, takže to máš těžký. Ať se vám daří a držím palce 🍀🌸

babe_lka
11. dub 2023

Ahoj, řeším teď to samé se synem,má jít teď k zápisu v květnu,to mu budou teprve dva roky,nastoupit do práce potřebují příští rok v květnu. Jsem domluvená s vedoucí školky,že máme přijít k zápisu teď v květnu,zapíšou ho od 1.1.2024, s tím,že reálně může nastoupit třeba až v březnu,aby si zvykal. Pokud se rozhodnu,že do práce nepůjdu v květnu,ale až třeba v září nebo v říjnu,tak jim to stačí sdělit,že nenastoupí. Takže bych šla k zápisu a pak bych se rozhodovala dále 🙂 třeba malou ani nevezmou a bude to vyřešené.

skarma007
autor
11. dub 2023

@petulkadodo to je úžasný 🙂☺️. Škoda, že nemáme tady tyhle skupinky. Máme až 45 km od domova a cca 60 km od mého pracoviště... Ale moc ráda, slyším, že se tam dětem líbí a že ta celková adaptace je dost lepší 🙂.

skarma007
autor
11. dub 2023

@aaaa15 moc děkuji za reakci. Určitě je super, že to tak dobře zvládá a rozhodně hyena nejsi! Důležité je, jak to to dítě celkově zvládá i to odloučení o mámy. Škoda právě, že v blízkosti nemame žádné tyto skupinky. Jen školky, ani ne soukromé... Dcera zatím odloučení zvládá pořád dost špatně...

skarma007
autor
11. dub 2023

@ferda90 moc děkuji za zkušenost ☺️

skarma007
autor
11. dub 2023

@babe_lka ano, zápisy jsou teď, může být rozhodnuto rovnou, že nás nevezmou... Určitě postupná adaptace je super a dítě si postupně zvyka 🙂. Děkuji, zkusím nejdříve ty zápisy a pokud nad odmítnou, je rozhodnuto...

ferda90
11. dub 2023

@skarma007 není zač a omluvám se za překlepy 🙈hezky večer 🌸

skarma007
autor
11. dub 2023

@ferda90 v pořádku ☺️ také přeji krásný večer ☺️

ninive211
11. dub 2023

Jedná se o to, že by dcera nastoupila v následujícím školním roce (byť třebas až od ledna 2024)? A teď je jí rok a půl? No, to nemusím ani být věštec a rovnou ti řeknu- na státní školku zapomeň. Nevezmou ji. Většinou vezmou nějaké to dítě narozené září-prosinec (jakože teď v září budou mít 3). Pokud je jó málo dětí a moc míst, tak postupně ledňáčky, únoráčky. Dcerka jestli dobře počítám, je asi v září, ale to bude mít teprve dva roky. Jedině soukromá školka, ve státní nemá absolutně šanci. Navíc podmínkou je být bez plen (ok, to se ještě může naučit s zpočátku nějakou tu nehodu učitelky tolerují, stává se u hodně dětí).
Nemá dcera teď zrovna náhodou nějaké období separační úzkosti? V tomto věku taky začíná ten první vzdor, uvědomění si vlastního já a sebeprosazování, s tím souvisí i častější platí ostatní či vztekání se.
Tvoje práce nejde třeba dělat nějak z domu na dálku? Nevím, co konkrétně děláš, slovo "projekt" je příliš obecné, já ho nemám moc ráda, dá se pod tím představit cokoliv, je to takové nicneříkající, ale je strašně moderní teď říkat "pracuji teď na jednom projektu..."- zní to asi tak nějak víc důležitě🙂

pipi_puncocha
11. dub 2023

Už to tady zaznělo, ale hodně dělá i to, jak to sama cítíš. Dítě tu tvoji energii vnímá, když si tím sama nejsi jistá, tak tím spíš se mu tam nebude líbit a bude chtít být s tebou. Takže doporučuju si to hlavně nějak zpracovat v sobě a stát si pak za tím.

Jinak my jsme zkoušeli ve dvou letech na dvě dopoledne v týdnu (nebylo to nutné), syn to nezvládal zdravotně, pořád nemocný, pak i říkal, že tam nechce, tak jsme se na to vykašlali. Teď o rok později, má skoro 3,5, chodí moc rád. Dávám na dvě dopoledne týdně do soukromé skupiny (2 tety na max 12 dětí). Věřím, že ten úplně první kontakt s institucí je důležitý pro vytvoření pozitivní vazby i pro pozdější období. Do státní školky, kde je ve třídě 20+ dětí bych tak maličké dítě nedala.

majaveja
11. dub 2023

@journals Takové scifi to být nemusí. My bydleli kousek od Prahy a tam opravdu brali často až děti čtyřleté a jedině spadové. Teď jsme v Jižních Čechách, v relativně velkém městě, a nabírání dvouletých děti do státních skolek je tu vcelku běžné, záleží fakt na místě 😉

dyechampion
11. dub 2023

Ted vsude probihaji elektronicke predzapisy, tak to zkousim taky do statni. Synovi bude v zari 2,5. Jeste pred pulrokem mi statni skolka rekla ze dvouletaky maji, jen musi umet sami jist a musi byt odplenkovani + umet hygienu. Nicmene, ted na dni otevrenych skolach zas zminovali, ze to vypada, ze je pretlak a budou brat az trilete...jina kamoska rekla, ze nevzali jeji triletou do spadove skolky..no sileny. Takze si taky nedelam nadeje..

skarma007
autor
12. dub 2023

@ninive211 ano, je to tak, je narozena v září... Ano, to je právě další otázka, jestli by ji vzali do státní... Kdyby tu byly soukromé a ty dětské skupinky, bylo by to rozhodně lepší, ale tady v okolí nic nemáme... Dcera mě separační úzkost asi od 8.mesice, potvrdila mi to i neurolozka, když jsme řešili problémy s růstem... Dcera určitě už období vzdoru má, umí se hodně vztekat a brečet, když není po jejím. Při odloučení má hysterické záchvaty pláče.... Pracuji na úřadu práce a dělám pro projekt zaměstnávání osob se zdravotním postižením a to bohužel z domova nelze. Na mém místě je teď kolegyně za rodicak... Takže když bych nemohla nastoupit, vyberou ji. V prosinci bude další výběrové řízení a je to trochu komplikovanější.

skarma007
autor
12. dub 2023

@pipi_puncocha děkuji, ano na svůj vnitřní pocit dávám nejčastěji a v tomhle se budu muset taky dle toho rozhodnout. Zatím to optimisticky nevidím, když je dcera na mě dost upnutá...jak už jsem psala, spíš už zvažuji to, že se vzdám práce... I když samozřejmě ji chci už teď do školky připravovat, počítala jsem s tím, že by šla ve 3 letech... Tohle jsem nečekala, že by měla jít už začátkem roku....

journals
12. dub 2023

@skarma007 jako že chceš ještě k tomu aby nastoupila od ledna? 😳 no…o to spíš, jestli v okolí nemáte nic jiného (dobrý podnikatelský záměr!) bude nereálné aby dvouleté dítě nastoupilo uprostřed roku

skarma007
autor
12. dub 2023

@pipi_puncocha moc děkuji za názor. Přece jen ty starší děti už jsou víc vyzralejsi než ty menší. Dceru chci socializovat, proto chodíme často mezi děti. Ty dvouleté děti asi přece jen potřebují být co nejvíce s mámou. Takhle by dcera byla ve školce minimálně 6 h denně, než bych si ji vyzvedla a to mi ve dvou letech přijde moc..

journals
12. dub 2023

@majaveja někde to být asi scifi nemusí, ale ve většině je. A ještě nástup od ledna. On je taky rozdíl dvouleté a dvouleté… dvouleté měsíc před 3. narozeninami je něco jiného než 2 a čtvrt roku…

ninive211
12. dub 2023

@skarma007 Tak jestli děláš na ÚP, tak bych se o místo nebála, vždyť každou chvíli je ve zprávách, že tam mají málo lidí, lidi odchází, nikdo místo nich, zavaleni prací...do 3 let věku ti jsou povinni drřžet místo. Pak případně po návratu nabídnout jinou obdobnou pozici v souladu se smlouvou (tj. nedrží ti už tu danou konkrétní židli, ale můžeš jít třeba na jiné odd). Takže bych se rozhodně nebála toho, že když v lednu nenastoupíš (a dcera nebude mít ještě 3 roky), že ti dají výpověď (to po dobu rodičáku ani nemohouú

skarma007
autor
12. dub 2023

@dyechampion noo to je právě to... Dcera ještě stále na plenkách a jí jen z láhve stále... A plavecká školka, no o tu je zájem veliký, ale zase tu máme trvalý pobyt a takové děti upřednostňují. Maj skupinku 2-4 let a pak asi 4-6 let myslím... Ale vnitřně prostě s tím nějak nesouhlasím. A když jsme třeba s dcerou mimo domov, tak klidně nejí i 6h...takze vnitřně jsem nějak proti...

skarma007
autor
12. dub 2023

@ninive211 jenže u nás je to trošku jiný. Já jsem měla smlouvu, kdy projekt se každý rok prodlužoval, ale teď má v prosinci prý končit a bude znovu výběrové řízení... Asi 3 dlouhodobí zaměstnanci teď přijdou o práci, jelikož dalsi projekty ruší. Navíc moji pozici měli udělat trvale, ale teď je to ve hvězdách... Tenhle projekt teď bude nový od prosince a bude do roku 2027 a pak se opět neví, co bude... Je pravda, že mě tam chtějí a byli se mnou spokojeni, ale musí se pak nějaké místo uvolnit a nebo vytvořit nové...

ninive211
12. dub 2023

@skarma007 Ajo. No ten Jurečka to tam teď vede od 10 k 5, co? Tak uvidíš, jak dopadneš...ale se školkou bych radši spíš nepočítala, no ☹

skarma007
autor
12. dub 2023

@ninive211 právě, ani ředitel s tím nepočítal... A já taky ne... Uvidíme no, asi se státní počítat nebudu a pak je to rovnou vyřešený... Děkuji 😘

babe_lka
12. dub 2023

@skarma007 já se řídím tím,že vše je tak,jak má být. Teď se tady budeš trápit,jestli ji dát nebo ne do školky a přitom ti ji možná nevezmou a bude vyřešeno. Teď o práci možná přijdeš,ale třeba pak narazíš na lepší. A nebo ti ji vezmou a uvidíš,jak na tom bude za 3/4 roku. 🙂

xxx3d
12. dub 2023

@skarma007 no ale jestli děláš na ÚP, tak nějaká školička pro děti zaměstnanců není?
🙂
případně, bys mohla u vás v obci, se poptat u ředitele, ředitelky mš, jak to vypadá s dětmi, jestli jsou plně obsazeni, nebo ne, protože, přece jen... při tom počtu obyvatel se tak nějak znáte 🙂 možná i tohle je cesta, ale nejdůležitější je, tvoje dítě, které znáš ty, jako maminka nejlíp, a z toho co píšeš bych já měla těžkou hlavu, aby to dcerka zvládla, ale... půl rok je dlouhá doba a já nejsem ty 🙂 zhodnotím jen na základě toho, co jsi napsala, reálně za půl roku může být všechno jinak a lepší.

skarma007
autor
12. dub 2023

@babe_lka to je taky pravda. Děkuji za útěchu 🤗 počkáme, jak se to vyvrbí...

skarma007
autor
12. dub 2023

@xxx3d noo dneska moje mamka přišla s tím, že v JH je soukromá školka, že mi řekne více. Na internetu jsem ji nenašla. Takže v místě pracoviště je prý i soukromá školka.. Což by bylo bezvadný. Takže popřemýšlím ještě o této možnosti a možná by to špatné nebylo, ale musím zjistit více informací. Děkuji za názor 🤗. Kdyby dcera neměla takovou separační úzkost a tak fixovaná na mě, asi bych se toho tolik nebála, ale za půl rok může být jiná. Zítra jedeme zase mezi děti do Baby klubu, ať se otrká 🙂. Moc děkuji za názor a uvidíme, jak se rozhodnu. Chce to trochu víc času a dát na svůj vnitřní pocit, abych se rozhodla správně 🙂

hafika
17. dub 2023

@skarma007 Jenom taková malá poznámka k vesnickým školkám. Třeba ve vesnici, kam chodí děti do školy sice měly dvě třídy, ale každá jen 15 dětí. Pro nejmenší děti byla v jedné ze tříd i chůva plus normální učitelka, takže braly děti už od dvou let běžně, a to i z okolních obcí. Samotná vesnice neměla tolik dětí, aby zaplnily celou školku, takže to nebyl problém. Učitelky mi přišly hodně kontaktní, když to menší děti potřebovaly, tak je i různě chovaly apod.