Spánek ve školce - alternativa pro neusínající děti

ira
8. srp 2013

Ahoj, toto téma jsme už probíraly letos na jaře v diskusi tady na Modrým koníkovi. V podstatě jsme došly k závěru, že většině rodičů asi vyhovuje tzv. režim a vyhovuje naprosté většině učitelek. Jestli vyhovuje dětem, to nejspíš nezjišťuje téměř nikdo. Napsaly jsme toho už dost, chci jen vyjádřit hlavní myšlenku, kterou nám předchozí diskuse přinesla: JDE JEN O LIDI, KONKRÉTNĚ O UČITELKY, JAK SE VCIŤUJÍ DO DĚTSKÉHO VNÍMÁNÍ A JAK JSOU OCHOTNĚ V ZÁJMU DĚTI UDĚLAT JEN MALIČKOU ZMĚNU A NEHÁZET JE VŠECHNY DO JEDNOHO PYTLE. Nikdo nebere dětem jejich odpočinek po obědě. Těch 30 min zklidnění je nutných k tzv. duševnímu odpočinku, ale pokud při nich někdo usne nebo ne, to už záleží na individuální potřebě, která rozhodně nespadá do kategorie dovedností a nemůže se považovat za něco, co se dítě 5 nebo 6leté musí naučit. Minimálně by se všechny učitelky měly řídit Rámcovým vzdělávacím programem pro MŠ, který vydalo Ministerstvo školství a který je pro všechny státní MŠ závazný. Zde je mj. uvedena věta, že k dětem je třeba přistupovat individuálně, zvláště v oblasti biologických potřeb, a také věta o tom, že nutit děti ke spánku na lůžku je NEPŘÍPUSTNÉ. A pokud nemají jinou možnost, než ležet a koukat do stropu, je to evidentně NUCENÍ.
Závěr: trvám si na tomto svém přesvědčení, i když moje dítě už skončilo svou docházku do konkrétní MŠ. Možnost jak se bránit rodiče v dnešní době rozhodně mají. Napsala jsem mail na Českou školní inspekci, v něm jsem zaslala kopii Zprávy z jednání (to je podepsaný rozhovor s ředitelem MŠ, kde odmítl změnu spánkového režimu pro předškolní děti) a krátce vypsala, jak se mi přístup ředitele a dvouleté vyjednávání nevedoucí nikam nelíbí. Překvapila mě rychlá odpověď, samozřejmě můj názor Inspekce podporuje, provedli do 2 týdnů kontrolu v konkrétní školce, sepsali zprávu a poslali zřizovateli, tedy potažmo starostovi naší obce. Ve zprávě žádají starostu, aby v této věci žádal po řediteli školky změnu a dohlédl na to, aby tato změna byla trvalá a aby Inspekci informoval o konkrétních krocích, které budou provedeny. Takže: NEMUSÍTE SHÁNĚT 20 MAMINEK, ABYSTE SI STĚŽOVALI NA NEVYHOVUJÍCÍ POSTUPY VE VAŠÍ ŠKOLCE !!! BUDETE ASI ZA ČERNOU OVCI NEBO ZA POTÍŽISTU, ALE PŘI PŘEDSTAVĚ, ŽE NAŠE DĚTI BUDOU DO ŠKOLKY CHODIT RADĚJI NEŽ DOTEĎ, JE TO CELKEM SNESITELNÉ. A NEBOJTE SE, JE TO OPRÁVNĚNÝ NÁROK DLE RÁM. VZDĚL. PROGRAMU!
Napište třeba vaše zkušenosti, ráda ty z vás, které to chápou jako já, podpořím.

ivarei
15. pro 2013

Necetla jsem celou diskusi, ale k temati se vyjadrim. Vim, ze me deti ve skolce spinkat nebudou, protoze od narozeni maji daleko mensi potrebu spanku, nez je u stejne starych deti bezne. Zaroven jsou oba dost akcni a narocni na pozornost, ale umi poslechnout. Skolku jsem zvolila takovou, kde vim, ze mohu ucitelkam duverovat (dan za to je ta, ze mam ted v rizikovem tehotenstvi A+A doma, protoze do skolky, kam je chceme dat, je vezmou az v zari). Verim, ze pro personal skolky a predevsim pro deti je odpocinek po obede jedine prinosem a zalezi jen na tom, jak k tomu ucitelky pristupuji. Uz davno deti ve skolkach nemusi lezet bez hnuti a mrknuti oka, jako to bylo za nas. Kdyz budu vedet, ze jsou ve skolce bezva ucitelky, ktere mym detem sedi, necham na ucitelkach, jak to vyresi. V okoli je nekolik skolek, kde jde pro nespinkajici deti zaplatit nahradni aktivita - krouzek anglictiny, fletna, balet. Prijde mi to fajn a nevidim v tom problem 🙂

leg
15. pro 2013

@leni78 Já tedy nevím, ale podle mého názoru je mateřská školka školské zařízení, které je především určeno pro výchovu a vzdělávání dětí. Pokud opravdu trváte na svém názoru, tak v tom případě asi bude pro Vaše dítě nejvhodnější ne školka, ale soukromý klubík zaměřený pouze na hlídání a 100 % respektování přání Vašeho dítěte. Ve zkratce jednu otázku: Když si nepřejete, aby dítě ve školce leželo (resp. dodržovalo určitý školní řád) , tak jak to pak bude fungovat při školní docházce? Nebude se Vám líbit, aby dítě sedělo 45 min. na jedné židli, tak prostě podle Vás nebude?

gittynka
15. pro 2013

@leni78 pani, asi nevite, ze ve skolkach je naprosto normalni, ze je jedna ucitelka na spani s detmi takto to je, vzhledem k uvazku na pocet deti-zcela bezna praxe, zadny interni problem 🙂 a ta uc. se proste nerozpuli, pokud nejsou prostory a co deti, ktere spi a nespavci je budi? Z vaseho prispevku vylozene cisi nenavist k ucitelkach obecne, mate skolky za otroky, kteri se ridi vasimi prikazy? Haha skolky se ridi predevsim skolskym zakonem

antoinet
15. pro 2013

@gittynka tato uživatelka bohužel reaguje takto nenávistně nejen v této diskuzi ☹

evulinkab
15. pro 2013

@leni78 Rodič rozhoduje a učitelka koná službu???? 😀 😀 Učitelka není služka, ale práve UČITELKA, která nestudovala peďák proto, aby ji pak rodiče rozkazovali, jak má a nemá pracovat a co má a nemá plnit.

A o jaké dobře vykonané službě hlídání dítěte mluvíš?Na hlídání si plať třeba drahou paní, ale školka je výchovně-vzdělávací zařízení, což je velký rozdíl!Kromě toho-každý rodič by si před zápisem do MŠ měl přečíst školní řád + režim dne.Nelíbí se ti na něm něco??Tak tam hold sve díte k zápisu nevoď a zaplat si drahou soukromou školku, kde se budou tvemu díteti venovat dle tvých přání..budou mit na to prostory a možnosti-méně dětí, více učitelek apod..Nikdo te nenutí dávat díte do státní školky, kde se ti neco nelíbí..Nevím, kolik platíte u vás školné, ale třeba u nás je to 500kč mesíčne a za tech 500máš "hlídání"sveho dítete na celý měsíc zajištené a místo, aby jsi za to byla ráda(jelikož spousty maminek by nevím co daly za to, aby bylo jejich díte přijato do MŠ), tak remcáš a vymýšlíš.

gittynka
15. pro 2013

@antoinet aha ale nadzvedla mi mandle 😉 sama ucim, sice na 1. stupni, ale mam tez vystudovany obor predskolka a mam pocit, ze je na ucitelky neustale tlaceno jenom letos asi 4 maminky s kravinami, jedne prijde ze davam moc ukolu, druhe zase ze malo, treti se nelibi ze mame moc vyletu a exkurzi a malo skoly, ctvrta zase chce vice skolskych akci a aby na nich vystupovalo vicekrat solove jeji dite... Jako kde jsme?? A do toho ja mam byt kazdy den prijemna usmevava vstricna delat ze nejsem clovek, ale polobuh... Pomalu abych se plazila po drzce, abych se zavdecila vsem... A je to rok od roku horsi no a nakonec na nas pata maminka zavola inspekci, jako to je opravdu uz vrchol tohle jednani, kdyby vedeli co pro nas ta inspekce obnasi, ze se tim totalne zkazi atmosfera v cele skole, neprijemny reditel a zastupce, vsichni maji strach, protoze inspekne proste musi vzdycky neco najit, jenze nikdo se vas nezastane, vsechno i to o cem treba nevite ze delate spatne - podle nich, si musite pak na koberecku obhajit, ... Pritom snad kazdy ucitel, ktereho tahle prace bavi do ni dava tolik casu, ktery vubec nema proplacen a nikdo si toho nevazi, nikdo to nevidi, naopak poslouchame jen kecy o milionu dnech prazdnin atd....my jsme ty male mysi a rodice s nami jednaji z vysky peti metru.. A pak me to ma jako jeste bavit? A nejlepsi je veta, kterou ted casto slycham: "Doufam, ze moje vytky se neprojevi na vasem vztahu k memu diteti" to uz jako rostu... No je to obcas smutne tahle spolecnost a skoda ze mi to kazi ten skvely pocit z teto prace, protze samotne uceni miluju... Ale to uz je mimo diskuzi 🙂 dobrou noc

evulinkab
15. pro 2013

@gittynka A na tohle ti @leni78 jistě napíše, že jsi vyhořelá učitelka🙂Mně už to taky napsala...vubec neví, co obnáší práce ve školství a jen bude kafrat ty sve přitroublé názory, jak učitelky mají skákat dle přání rodiču a jejich rozmazelných dětí(a tímhle já neházím všechny do stejného pytle samozřejmě)

anetka1701
15. pro 2013

@gittynka ještě inspekci posílat, jo? No to je mazec :o( Achjo... fakt obdivuju lidi, co tuto práci dělají... A to ještě učitelka ze školky mi nabídla, že bude brát dcerku do Sokola cvičit (chodí tam často na kukačku, tak by jí po školce brala s sebou)... Já jsem tak ráda, když se jí někdo věnuje, tráví s ní čas - pak i ledasco překousnu... Hlavně je pro mně primární, že chodí do školky ráda a těší se... To je pro mně nejlepší ukazatel a to, že třeba něco není podle mojí představy neřeším... Je spokojená, to je nejduležitější...

antoinet
15. pro 2013

@gittynka chápu tě, maminka je učitelka a taky to zažívá. Rodiče si nedovedou představit, jak náročný je provoz a zodpovědnost za děti. Pokud má každý extra požadavky, nemůže dat dítě do státního zařízení, téměř zadarmo a chtít, aby se vše přizpůsobilo jim.

rudolflenka
15. pro 2013

@anetka1701 moc pěkně jste to napsala, děkuji. Škoda, že takových jako Vy je stále méně....já rozhodně nikoho spát nenutím, ale vadí mi, když děti co celý den "zlobí" tak zlobí i na lehárně a ruší ostatní děti - a to by se nezměnilo ani pokud bych je nechala v nějaké relax zóně - to už mám vyzkoušené ;) Já pokud můžu, tak děti zaúkoluji - což dělají moc rádi pomáhat paní učitelce...a ještě jak jste psala...My sice máme ofiko napsané ve výkazech cca půl hodiny pauzy na oběd, jenže to prostě na žádné školce dělat nelze! Přes oběd jsme dvě a máme co dělat - jedna otvírá rodičům, hlídá dění v šatně, umývárně, ve třídě, druhá pomáhá dětem s převlékáním a je na "lehárně"...já se kolikrát najím až večer doma :( Jsem ráda, že si přes den stihnu dát jeden rohlík třeba během vycházky a nebo když děti spí a já u toho něco dělám a jím...Nesme stroje na hlídání dětí, ale lidi! A navíc tady zase u paní leni78 narážím na to s čím je největší problém - spolupráce s rodiči. "Já to mám prostě zaplacené, vy jste tu pro nás a pose...te se z toho!" :( tohle je přístup fakt...

leni78 zase vstoupila do diskuze 😀 myslím, že už jsme se při jedné potkaly a někdo psal, že ráda takhle arogantně na všech diskuzích reagujete ...
""Vůbec by me nezajímalo, jak by rada učitelka vychovávala me děti, protože ona by měla respektovat přání rodiny. """ - kdo říká, že se rodičům nesnažíme maximálně vyjít vstříc? Ale nezapomeňte, že jsme instituce a máme svá jasná pravidla, dle kterých se řídíme...copak na úřadech někdo respektuje Vaše přání? 😀 teda chudák "Vaše" paní učitelky, být taková každá matka, hodím si mašlu :-P

petrajurinova
16. pro 2013

@leni78 "Zajímal by me výstup směrem k dítěti, tzn dobře vykonana služba hlídání dítěte. Také by mi vadilo, že učitelka hodnotí styl naší výchovy, na co se dítě doma dívá na televizi a pod. Vůbec by me nezajímalo, jak by rada učitelka vychovávala me děti, protože ona by měla respektovat přání rodiny. - V zásadě si pleteš instituci školky - což je vzdělávací a výchovné zařízení (tedy v prvé řadě učitelka má vzdělávat a přiměřeným způsobem zasahovat i do výchovy dítěte) a hlídacího koutku/chůvy/rodinného centra - což je hlídací služba (tam jenom hlídají dítě podle přání rodiče).

leni78
16. pro 2013

Děvčata to je opravdu na diskuzi, kdo z nás se v čem plete, svym názorem jsem přispěla a to je v této diskuzi z me strany vše. Z pochopitelných důvodů. 🙂

gittynka
16. pro 2013

@leni78 mate na nej samozrejme pravo, je demokracie... nicmene jsem stastna, ze nejste rodicem deti, ktere ucim

leni78
16. pro 2013

@gittynka Ano u me by jste jako učitelka mých dětí neuspěla. Podle vašich názorů v diskuzi. To chápu, že by se vám nelibila moje spolupráce s vámi. 🙂

gittynka
16. pro 2013

@leni78 Spolupráce? Kde prosím vás? Povýšenecké chování a příkazy neberu jako spolupráci 😉 ...toto je můj poslední příspěvěk vůči Vám, i tak jsme už někde mimo téma diskuze. Mějte se bájo 😉

leni78
16. pro 2013

@gittynka Ano jste mimo téma. Vůbec se mi nelíbí číst si na diskusním fóru, kam si chodím odpočinout, jak tu na me utocite a píšete mi, co si o me myslíte. Měla by jste s tím opravdu přestat, to se na fóru nedělá.

sarka1985
16. pro 2013

Tak já se vrátím k úvodnímu příspěvku. V naší školce to funguje tak, že děti jdou spát a ty co neusnou, nebo se probudí dřív než ostatní jdou vedle a tam si malují nebo dělají něco jiného, u čeho ty spící děti neruší. Je jasné, že kdyby mezi nimi bylo nějaké dítko, které je hlučné a ruší ostatní děti a nenechá si domluvit, nemůže se to hodit na učitelku, že to s ním neumí, to je dle mého zanedbaná výchova.
Učitelka nejsem, ale když třeba stojím před školou a maminka jednoho prvňáčka nadává, že si na něj učitelka zasedla, že ten její klouček nic neudělal, že jí to sám řekl, protože on vlastně ani doma vůbec nezlobí a nelže - a druhý den přijde tatínek a o stejné záležitosti řekne: "No tak je kluk asi po mně. Já taky míval trojky z chování".
Hrozím se, kam až tohle může dospět, ano, jsem zvědavá a ráda bych věděla o všem, jak to ve škole/školce chodí, ale to neznamená, že všechno se bude dít, tak jak já bych si přála, vždyť těch dětí je ve třídě přes dvacet! Nemůže se vyhovět každému. Mějme soudnost.

rudolflenka
17. pro 2013

Tak abych taky ještě něco řekla k tématu...hluboce jsem se nad tím vším zamyslela 😀 a snažila jsem se tento týden praktikovat následující postup: čekala jsem cca 30 min - 60 min, kdo usne - hlavně na ty menší děti...nejsem blbá a vím, že ti větší už stejně většinou nespí. Takže jsem větší neúkolovala a rovnou jim pak dala do postýlky časopis (místo toho,abych tedy vybrala ty nejhodnější) - věděly, že musí být potichu, jinak si časopis vezmu zpátky a fungovalo to dobře, ale...pak mi bylo líto i těch menších, kteří neusli a tak jsem jim taky dala časopis nebo plyšáčka + vysvětlila pravidla...no řeknu vám, že jsem tvrdě narazila.Postupně se mi probudily všechny děti a byla mela ☹ ..ti menší (3, 4 roky) mi u toho neustále povídali, nebyli schopni dodržet klidový režim, dělali na posteli "gymnastiku", vstávali z postele....tak by mě zajímalo, jak by to dotyčné "chytré" maminy řešily 😠 ....speciální vedlejší místnost ani učitelku, která by tam s nimi šla nemáme - a opakuju, že to není věc danné instituce, to je věc dotací a toho, jak byla školka postavená. Nejedná se o vybavení, takže pokud s tímhle maminky mají nějaký problém, měly by si před zápisem svých dětí do MŠ zjistit, jak probíhá klidový režim a ne si pak stěžovat!!! 🙄 Já spát nikoho nenutím, ale malé děti prostě musí vydržet celou dobu ležet, jinak to udělat nelze, protože při hraní nebo čtení prostě potichu nevydrží 🙄 většinou nikdo z menších dětí problém nemá, nakonec usnou - u těch větších to chápu, že mají menší potřebu spánku, jenže ti taky pravidla dokážou respektovat (většinou), takže tady problém nevidím, jde to...

monivo
17. pro 2013

Celou diskuzi jsem nečetla, jen chci napsat, jak to funguje u nás. Naše škola na Praze 10 je asi jedna opravdu z mála, kde se po obědě vůbec nespí. Nemají k dispozici žádné matrace, postele...nic. Takto si to údajně před několika lety přáli rodiče a už to tak zůstalo. Třídy jsou věkově smíšené. Vím, že asi většině rodičů to vyhovuje, že nemají spací děti, ale u nás to byl problém. (je to jediná školka na našem sídlišti, další jsou ve vzdálenosti ne na pěšky, bylo by to na dojíždění, což jsem nechtěla kvůli mladšímu sourozenci). Dcera tam začala chodit v době, kdy po obědě ještě spala. Jelikož jsem na RD, vyzvedávala jsem po obědě, rovnou domů a spinkat. Přes letní prázdniny dcera postupně začala se spaním stagnovat, takže od září už to nebyl takový problém a dcera zůstává ve školce déle. Jedinou výhodou v tom je to, že možnost vyzvedávat děti je kdykoliv po obědě v průběhu odpoledne. Takže jednou jde domů v 13hod, někdy v 15hod. Prostě jak mi to vyjde s ohledem na mladšího sourozence a jeho potřebě spánku. Já ale věřím, že kdyby v naší školce byl normální režim, jako všude jinde, tak dcera po obědě na lůžku usne, protože by to viděla u ostatních dětí. A v jejím věku by spánek jistě potřebovala. Večer tedy nemá problém usnout, protože je za celý den unavená.
Takže děti po obědě si mohou hrát, čte se pohádka, něco se vyrábí, kreslí, 1x týdně je angličtina atd.

leni78
17. pro 2013

@rudolflenka Tak pokud není školka uzpůsobena pro nespici děti aniž by museli ležet na posteli, neměli by to samozrejme rodiče řešit s učitelkou, ale s vedením školky, popřípadě s vedením skolek v daném kraji. Řeší se to oddelenym koutkem s polstari, plysaky, časopisy...To jsou všechno interní věci, učitelky by si tenhle problém neměly brát na sebe, není to v jejich kompetenci. Já bych si paní učitelku vyslechla a realizaci umožnění nelezeni mému nespacimu dítěti bych řešila s ředitelkou, pokud by to bylo nad její síly, tak výše. Třeba nenuceni do jídla paní učitelka ovlivnit muže, ale nespací koutek pravděpodobně ne.

alamo
17. pro 2013

@monivo Mohla bych poprosit do IP ktera skolka to je? Jsem z Phy 10. diky.

rudolflenka
17. pro 2013

@leni78 "nespací koutek"? Ale to by muselo být v jiné místnosti, tzn. další učitelku, která by tam děti hlídala, což nevím, jak by se dělalo vzhledem k nízkým rozpočtům a úvazkům...u nás na "lehárně" máme koberec s polštářky a časopisy pro ty co chodí po "O" a čekají na rodiče nebo pro předškoláky, co vstávají dřív...bohužel nelze toto dělat s malýma dětima, jak už jsme psala, nevydrží v tichosti....a interní věci? Já bych řekla, že hodně školek s tím má problémy...a chyba je pravděpodobně ve školství a v dotacích, jinak to bohužel nevidím. Takže by si svůj vztek měly maminky vybíjet jinde než na učitelkách...my prostě máme málo místa a moc dětí - nechcete moc dětí? Dobře, ale snížíme vám dotace, zkrátíme úvazky a peníze....takhle to dnes chodí a to nemluvím o tom, že je nedostatek míst v MŠ. - to by se Vám asi nelíbilo..neříkám: když někdo děti bije, nebo je vysloveně nutí spát za každou cenu, tak jo, ale takhle...? Jediné co se stane, když to budete řešit u ombudsmana bude, že pošle inspekci, která stejně nic nevyřeší a ani nám neporadí. Jen bude "dusno" ve školce...jak jsem psala, inspektroky většinou neučily a nikdo nic neporadí....je to začarovaný kruh. To je to stejné jak každý nadává na přeplněné úřady. Jenže pracovní místa se snižují, úvazky krátí a to pak vede k tvoření front, úředníci nestíhají...a další a další případy. Prostě chyba je někde tam nahoře a stěžovat by si mohl snad každej...nic není ideální a pokud to neohrožuje děti na zdraví nebo vážně psychicky, tak bych to fakt neřešila. Sme moc rozmazlený dneska....

kamila297
19. pro 2013

@rudolflenka Buďte v klidu, koukala jsem na profil leni78 a dle něj ještě děti nemá, je teprve těhotná, tak to se to tady na fóru chytračí 🙂 Tyhle bezdětné ženy mají na všechno vyhraněný černobílý názor, který ale po dětech většinou úplně otočí (já jsem taky byla taková) 😉

lenka5731
19. pro 2013

@kamila297 děti má už dvě, bude mít třetí

kamila297
19. pro 2013

aha, tak proto "má od všeho klíče" 😉

bulharovska
13. led 2014

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit, zda byste kamarádce nevyplnili dotazník. Je anonymní, kratičký, zabere to pár minutek. Moc tím pomůžete. Prosím, fakt to nezabere moc času. Předem děkuji
Dotazník najdete na tomto odkaze:
http://www.survio.com/survey/d/J1Z6G7K7O0X4C8H6M

simona299
21. led 2014

Me je ucitelek v Ms lito a uplne chapu ze to maji slozite. Jak tady nekdo psal 26 deti na jednu nebo dve ucitelky to je des. Ono to asi jinak nejde. JE TO proste chyba systemu v Cr.
Mam zkusenost, nechci machrovat. Ziji v severni Evrope. Ve Svedsku. Dcera ma ve tride 20 deti a 5 ucitelek. Maji tvorene skupinky. vetsinou malinke deti spinkaji, vetsi kdyz si reknou nebo po domluve s rodici. proste je zpetna vazba ucitel rodic kazdy den. deti spi venku na vzduchu v kocarku. Jinak deti jsou uplne kazdy den 3 hodiny v kuse venku, at je zima nebo mraz, dest. Dcera prosla i ceskou skolkou a doted mluvi ze bylo hrozne jak ji nutili spat atd.
Ja myslim ze jde videt ze vice personalu vice moznosti. Dcera tady skolku miluje. Vse je formou hry. jde videt ze ucitleky maji vice casu. Je to i tim ze tu pracuje hodne zen na castecne uvazky. Nejsou cele dny v praci, maji cas na sebe, rodinu. Nejsou pak vystavenne. 🙂

simona299
21. led 2014

Jinak to nuceni spat v Cr mi fakt vadilo. Dceru nutili spat 2 hodky. Po domluve rekli ze tedy nemusi ale dve hodiny musi lezet... jaky to ma smysl. dite jim sice na dve hodky usne. Ale neusne vecer v normalni cas, ale ve 23 hodin. Uplne chapu ze tak to nedelaji v kazde skolce, nechci tvrdit ze vsechny ucitelky jsou takove. Ale bohuzel spatnou zkusenost mame

terukuca
28. únor 2014

U nás ve školce je odpolední odpočinek asi hodinu a půl (předškoláci). Skoro půl hodiny čtu dětem pohádku, takže v klidu a tichu pak odpočívají asi tu hodinku. Také jsme s rodiči řešili, že nechtějí, aby jejich dítě šlo vůbec spát. Některé matky vážně nedokážou pochopit, že se těžko můžu rozpůlit a být na lehárně i ve třídě zároveň. Když děti spí, tak opravdu nemám nohy na stole a nepopíjím kafe, ale pracuji..dělám přípravy, vyplňuji papíry, různá hodnocení, stříhám, kreslím. Mám třídu předškoláků a až na jedno dvě děti usnou všechny. Některé spí, ikdyž už ostatní vstávají, nechám je. Až se vyspí, dají si sváču. Když vidím, že se budí dříve více dětí, vtichosti vstanou, nasvačí se a jdou si hrát (to už mám ale k dispozici paní uklízečku, která dohlídne na děti, které ještě spí).
A to, že si matky stěžují, že pak děti jdou spát v deset večer, když usnou ve školce? Jak jste si je naučili, tak je máte. Kdybyste jim věnovali po příchodu z mš tolik času, jako my ve školce, zabavili je, šli s nimi ven...tak večer usnou. Dnešní rodiče ale děti vrznou do pokojíčku, v horším případě před TV nebo PC a nazdar.
Také by mě zajímalo, jak se dají děti nutit spát. Pokud dítě nechce, nepotřebuje..neusne.
To jsem se zase dopálila tohle číst. Ve třídě mám 28 dětí a jsem na ně sama, s druhou učitelkou pouze na pobyt venku a oběd a rodiče se chovají, jako bych tam měla pouze jejich dítě. Některé matky nezvládají svoje jedno dvě děti a nám by chtěly radit, jak máme pracovat. Chtěla bych je vidět na našem místě. Práci učitelky s tou zodpovědností co má za děti a tím, jak je práce psychicky náročná za ty "prachy" může dělat opravdu jen ten, koho to baví. Jeden tatínek mi jednou řekl: "Tohle bych nedělal ani za 50.000" Jeden z mála rodičů, který dokázal naši práci ocenit. Smutné..

pisisvori
28. únor 2014

@terukuca neskutečné to co jsi napsala!!!!!! Spánek je fyziologická věc a nedá se poručit, takže když dítě ve 3 letech po obědě spát nepotřebuje tak nepotřebuje a nemá to nic společného s výchovou. A jak se dají děti nutit spát, když je někdo místo procházky po parku s povídáním o stromech, zvířatech a podobně v zimě nechá hodinu a víc lítat jak šílené na zahradě(že mají propocené čepice...) tak když pak přijdu do teplat tak usnou a podobně...navíc to , aby dítě ve 3 letech vydrželo hodinu ležet a nic nedělat je stejně tak nefyziologické, takže pak chudák na posledních 10 minut usne a v tom nejtvrdším spánku ho budí zase zásah do normálního fungování.
Jak teda vysvětlíš, že dcera nikdy neusne v autě, když jedeme mezi 1 a 4 hodinou odpoledne od babičky a ve školce usne????
To, že když usne 10-15 minut ve školce a večer jde spát o 2 hodiny později = má ten den o 1,5 hodiny spánku MÉNĚ a že když se to opakuje častěji tak způsobuje problémy dítěti vás skvělé a dokonalé paní učitelky asi nezajímá, že????!!!!!!!! Radši se oháníte leností rodičů, ale že to ubližuje dětem je asi jedno. Ráno je bohužel nikdo spát nechat nemůže.

A ty řeči, jak se jim rodiče věnují a nevěnují...promiň, oni taky chodí do práce(nepracují jen paní učitelky.-)) a když přijdou domů tak musí vařit, vyprat, vyžehlit...ne si pouze a pouze hrát s dětma...nevím kdo to doma dělá za tebe.???? a jak moc se věnuješ svým dětem po příchodu z práce ty????..nebo mají doma školáka nebo miminko.
A jak už jsme tady psala...paní učitelky u nás ve třídě neustále děti spojují do1 ze 2 tříd v jednom pavilonu....ráno, když je málo dětí, odpoledne, když je málo dětí....ráno každý den , odpoledne několikrát za týden a to jde. Tak proč nejde, aby se děti co spí daly spát do jedné třídy a ty co nespí daly spát do druhé???? Jediný důvod je ten, že o to paní učitelka nestojí....protože na rozdíl od jmenovaného spojování ráno nebo odpoledne by jedna neměla volno, že??? V každé školce by to šlo jen kdyby byla vůle.