Vyšetření školní zralosti. Psychiatr nebo psycholog?

anguly
3. únor 2021

Prosím o radu. Byla jsem se synem v PP poradně, jestli nastoupí do školy. Je dost pomalý, tak jsem chtěla, aby nám s tím někdo poradil. Nastudovala jsem, že se tím moc nic nedá dělat (tak nevím jestli odklad nás spasí)

Vyšetřovala ho speciální pedagožka. Navrhla odklad. A taky navrhla, abychom vyhledali dětského psychiatra, aby případně diagnostikoval případnou poruchu pozornosti...
Ale mně se úplně nechce k dětskému psychiatrovi. Je jich málo (doktorka, co byla poblíž už je v důchodu a náhrada není) a nechce se mi, obzvlášt teď, jezdit někam daleko, kde bude doktor, který nám třeba ani nesedne...

Nevíte náhodou někdo, jestli by nestačil psycholog?
Popř. nějaký osvědčený dětský psychiatr (střední Čechy, Praha, možná i Jih)?

marcicek84
3. únor 2021

@anguly no a pokud to ma dite v povaze,stejne odklad nepomuze,kamaradka ma dite s ADHD s chodi normalne do prvni tridy bez odkladu,vse nez problemu,protoze v prvnich tridach se toto neresi.Kolik je synovi let,kdy je narozeny,trebs jid do skoly.v 7 letech je ok,ale treba jit do ni skoro v 8 letech,no co vidim z okoli,ty deti jsou na to obvykle hur nez ty sestilete.Takze pokud psychiatr tak bych sla pro diagnozu kvulo nastupu do skoly,aby mel ulevy,jinak bych asi jeste ten rok pockala jak se to vyvine.

martt
3. únor 2021

@anguly Zkuste kouknout na klinického psychologa jestli ho máte poblíž ten nám dělal diagnózu u syna.

livianapuntik
3. únor 2021

@anguly ahojky,asi Vám mooc neporadím s psychologem,ale aspoň napíšu pár řádek. Mám synka,v říjnu mu bylo 7 a teprve navštěvuje přípravnou třídu. V loni na Jaře( duben- květen) jsme navštěvovali PP v Praze na vyšetření školní zralosti....nezvládal poslechové úkoly,neudržel pozornost déle jak 5 minut v kuse,měl problém komunikovat v kolektivu ve školce....doporučili nám odklad a vyhledat dětského psychiatra.....psychiatra jsme nenavštívili doposud,a půlrok s trpělivou paní učitelkou a asistentkou pomohl....a škola nabízí vlastního psychologa.vojtik nyní vydrží celých 45 min soustředit se,projevuje vlastní iniciativu,hlásí se, komunikuje a zvládá jakékoli poslechové úkoly.Zřejme potřeboval více času dozrát.Myslíme na Vás a držíme palce.Nám odklad pomohl👍

anguly
autor
3. únor 2021

@marcicek84 Děkuju za reakci. No teď v lednu mu bylo 6.
Já právě chtěla zkusit psychologa, protože úplně nejsem ztotožněna s tím, co nám bylo řečeno v té poradně... Byla bych ráda, kdyby měl odklad, ale po návštěvě poradny si připadám jak blbec, který vůbec nic nedělá pro to, aby dítě nebylo pomalé...😤

zuzkasim
3. únor 2021

Pokud speciální pedagožka doporučuje odklad, držela bych se toho, ona ví, co a proč to říká. Má nejen dobré srovnání s vrstevníky, ale taky dobře ví, jaká úskalí človíčka čekají ve škole a co vše je potřeba na jejich zvládnutí. Osobnostní tempo se nezmění, ale taky vyzrává, sedmileté dítě toho zvládne víc jak šestileté, i když má pořád ještě oproti ostatním pomalejší tempo. Zvlášť pokud je podezření na poruchu pozornosti, i ta vyzrává, jen prostě prozatím není na takové úrovni, jak by se očekávalo. Začala bych pozornost trénovat, snad vám trošku poradili jak (měli by). Jinak jestli máte v dosahu přípravnou třídu, je to pro tyto děti skvělé řešení, návyky na školní režim s důrazem na školní připravenost, trénování potřebných funkcí, ale bez stresu, bez známek, bez měření a porovnávání výkonů a nutnosti zvládnout čtení, psaní, počítání.

marcicek84
3. únor 2021

@anguly no je treba vzit v uvahu,ze v zari uz zase bude starsi a pokud se s nim bude pracovat dle navodu,tak muze byt uplne jinde...naopak bych spise zacala trenovat se synem na zapis sama a nespolehala se jen na skolku a sama uvidite,jak to pujde...

anguly
autor
4. únor 2021

@zuzkasim Já jsem ráda, za odklad, taky proto jsem tam s ním šla, protože sama vidím, že to není ono. Ale nějaké rady mi tedy úplně nesedí. Např. že to, když se syn stydí, tak mluví příšerně potichu. Logicky mu není rozumnět. A ještě když měl roušku. A proto s ním mám chodit na logopedii. Měla jsem to samé v dětství. Spíš bych toto tedy řešila s tím psychologem.

Přípravnou třídu tu bohužel nemáme... A bohužel je nereálné, abych dojížděla se synem do jiného města.

@marcicek84 Já se právě snažím ho připravovat sama, protože teď do školky vůbec nechodí... Naše školka nám dala doporučení, že kdo má možnost být s dítětem doma, ať ho tam nedává. A to ani předškoláky... Já jsem na mateřské a je mi hloupé ho tam dávat.
Jenomže doma mi dělá úkoly docela v pohodě. Má problémy s minimem věci. Ani to tempo není zas tak příšerně pomalé, ale ve školce má zásadní problém,... pozoruje ostatní děti a nevěnuje se svojí práci...
Doma ho při úkolech často provokující sourozenci. Schválně je občas nechávám, ale to mu zas tak neva...
Fakt nevím co s tím můžu udělat... A obávám se, že teď, když už je zase dlouho doma, tak to bude ještě horší...

rnika
4. únor 2021

@anguly Jezdíme ke klin. psycholožce. ( jinak nás ta PPP teprve čeká).

marcicek84
4. únor 2021

@anguly a to je presne ono,deti mame nechat doma a pak s nimi name chodit do poraden,ze nejsou socializovane a pro odklady.Myslis,ze jine deti tou koronou nebudou postizene a do prvni tridy se i takove deti dostanou a bude jich dost,nebo musely dostat odklad skoro vsechny na socialni nevyzralost a to je blbost.Mne nekdy prijde co se kdysi neresilo a ze ted se resi kazdy prd a hleda se diagnoza pro jakoukoli odchylku...

pampeliska1313
4. únor 2021

Vyšetření školní zralosti provádí psycholog. Pokud je doporučen odklad, je pro to důvod. Často dítě dozraje a odklad pomůže.) Ono opravdu není radno podceňovat kritéria. Dítě co není zralé do školy a je ve škole se musí vypořádat s o dost víc věcma/emocema, naráz a nemusí to na něj působit dobře. Třeba dítě co se neumí vyrovnat s neúspěchem pak akorát brečí pokaždé, když se něco nepovede a třída na to následně nějak reaguje apod apod. Pořád se ale jedná o doporučení, rozhodnutí je na Vás.

dociska
4. únor 2021

@anguly Zda je dítě s ADHD nebo jinou poruchou pozornosti diagnostikuje neurolog po vyšetření. Mam syna 12 let, v předškolním roce dostal odklad. Vše na doporučení PPP a dodnes nelituji, že jsem všechna doporučení dodržela, synovi to pomohlo, potřebuje individuální vzdělávací plán a PPP nám velmi pomohla.

anguly
autor
5. únor 2021

@pampeliska1313 Nás psycholog nevyšetřil. Byla to speciální pedagožka. Psycholog je v naší spádové PPP dlouhodobě nemocný...
Jsem ráda, že nás vyšetřil aspoň někdo, ale názor psychologoga mi docela chybí...

@dociska A můžu se zeptat, k tomu neurologovi vás někdo poslal, resp. potřebuju nějaké oficiální doporučení?

pampeliska1313
5. únor 2021

@anguly Nelze aby Vám předali kontakt na někoho dalšího? Speciální pedagog má samozřejmě vzdělání taky a kompetence, ale co vím, vyšetření školní zralosti by měl dělat spíš psycholog. Pořád má trochu jiné vzdělání než my, spec. ped. a je schopen posoudit širší rozsah informací. Přeci jen, je speciální pedagogika věda s užším rozsahem. Pokud ale psycholog bude mít podezření na adhd apod. stejně Vás odešle dál (psychiatr, neurolog apod)

zuzkasim
5. únor 2021

@pampeliska1313 Já jsem normálně proškolená na vyšetření školní zralosti, ty ne? Jsem speciální pedagog. Konzultaci psychologa potřebujeme v případech, kdy máme podezření na další potíže, které by bylo vhodné nějak řešit či zohlednit (poruchy chování, nižší intelekt, jakékoliv další psychické poruchy, na ADHD se stejně žádá neurologické vyšetření...).

pampeliska1313
5. únor 2021

@zuzkasim no ano, ale stejně si stojím za tím, že by ho měl dělat spíše psycholog.

zuzkasim
5. únor 2021

@pampeliska1313 Aha, ale ten ho bude dělat stejně jako já, takže v tom smysl nevidím. Možná záleží, jaké máš zaměření, z čeho jsi dělala státnice, ale já na toto skutečně mám odpovídající vzdělání a praxi též, v tomto jsem si celkem jistá v kramflecích.

anguly
autor
5. únor 2021

@pampeliska1313 To nevím, ale dostala jsem doporučení na psycholožku, která dělala dlouho v PPP. Nevýhodou je, že není úplně levná a než se k ní odhodlám objednat, tak chci mít trochu přehled co a jak.
@zuzkasim Myslím, že speciální pedagožka mi hezký poradila ve spoustě věcí, ale jak ovlivnit nepřiměřený stud taky absolutnetušila. Proto vážně uvažuji o návštěvě psychologa i soukromě...

zuzkasim
5. únor 2021

@anguly Jo, je dobrý nápad kvůli tomuto zajít za psychologem, přece jen, to je skutečně psychologická záležitost. Držím palce, ať najdete někoho, kdo zaprvé bude mít čas a zadruhé bude schopen navést vás trošku, on to vyloženě nevyřeší, ale někdy může mít dobrý nápad.