Zaostalé dítě? Poraďte testy na internetu

anicka1211
26. čer 2016

Ahoj holky,
potřebuju nutně poradit nějaké testy na internetu, jak zjistíme, jestli je dítě zaostalé. Jedná se o sedmiletého kluka, který dostal odklad školní docházky a vývojově se chová jak čtyřletý, má velké logopedické problémy, začal i šišlat od doby, co se mu doma narodila sestra cca posledních 3 měsíce. Jeho matka je trochu jednoduchá. Jedná se o syna mého muže z prvního manželství. Máme vážné obavy, že ho prostě zanedbává a už si nevíme rady. Půjde na logopedický pobyt, který jsme mu zajistili, kde bude i psychologické vyšetření, ale když jsme to objednávali, ještě nešišlal. Takže když vidíme to zhoršení, chceme s tím nějak hnout už tedˇ.

kamila297
28. čer 2016

@anicka1211 a tak jí ten samaritán udělal dítě... trochu nezodpovědné od tak vysoce inteligentního člověka... 😒 otec dítěte má stejná práva jako matka, tak ať syna vezme on k nějakému psychologovi a nechá udělat posudek

frndafrrr
28. čer 2016

@anicka1211 Smutný je, že jsem podobnou odpověď čekala. Líbí se mi nepsané pravidlo, že inteligentní člověk ač si o svých, nebo partnerových bývalých partnerech myslí co chce, ale nemluví o nich jako o idotech veřejně, protože bohužel pak snižuje inteligenci svou, nebo partnera. 😅 😒

anicka1211
autor
28. čer 2016

@kamila297 hele, neznáš mého muže, jeho minulost a čím si prošel, tak nesuď prosím. Dítě jí udělat nechtěl, brala antikoncepci, ušila to na něj, vysadila a on to nevěděl. Všichni mu tenkrát říkali, že se k sobě nehodí, jenže na škole byl šikanovaný a měl nižší sebevědomí a tak byl smířen s tím, že má co má a věděl o jejích chybách, přesto věřil, že ji ukáže, že může mít i lepší život, než jaký ji zařídili její rodiče. To stejné jsem si zažila já. Vzala jsem si prvního chlapa, se kterým jsem chodila od 15ti let, z rodiny opilců a násilníků, kdy jeho otec byl i ve vězení za daňové úniky a za domácí násilí. Můj ex neznal lásku své rodiny a já věřila, že když mu ukážu, že se k sobě rodina taky umí chovat hezky, zachráním ho z toho, co si zažil od mala díky svému opilému otci. Jenže mě 4 měsíce po porodu opustil kvůli milence se kterou to táhl ještě když jsem byla těhotná a nevěděla to. Taky jsem byla na škole šikanovaná, že jsem šprtka a měla jsem malé sebevědomí a ještě zdravotní problémy a ex mi říkal, že můžu být ráda, že se mnou je, kdo by prý chtěl mrzáka jako já. A teprve po našem rozvodu jsem začal žít, uvědomila si svou cenu a našla může, který je doslova mou kopií.

anicka1211
autor
28. čer 2016

@frndafrrr chápu tvou ironii. Ale nelíbí se mi tvá reakce. Neznáš celou věc a vše kolem, neznáš mého muže, mě ani manželovu ex. Tak nevíš, s kým máš tu čest. Myslím, že kdybys ji poznala osobně, dala bys mi za pravdu. Zpočátku jsem se jí zastávala, protože je přeci matka a nemůže nemít ráda své dítě a nevěnovat se mu. Ale časem jsem se přesvědčila, že to vše o ní je pravda a je to ještě horší. Což ty nemůžeš, tak nesuď. Navíc jsem zde prosila jen o nějaký online test na netu,nikoli o kritiku.
Manželova synka je mi hrozně líto a cítím se strašně bezmocná, že mu nemůžeme pomoct. Jinak zjistili jsme,co bylo v posudku ze zápisu do 1. třídy, když ho nevzali: je sociálně nezralý.
A matka s ním prý nikam nechodila, doporučení do PPP dostali, ale matka odmítla.

nonnni
28. čer 2016

@anicka1211 jestli ma odklad, tak byl v PPP, nebo musel mit zravu ze specialniho centra, nebo od sveho lekare...takze nekde ta zprava je.

Mmch socialni nezralost se nerovna zanedbane dite. Pokud narazis na toto.

anicka1211
autor
28. čer 2016

@nonnni víc jsme se od matky nedozvěděli. Nenarážím, pouze sděluji informaci, kterou jsme se dozvěděli. Tenkrát neuměl spoustu základních věcí.

nonnni
28. čer 2016

@anicka1211 moje dcera take ne a neni zanedbana. Kazdpadne ta zprava musi byt ve skole, protoze na jejim zaklade byl diteti udelen odklad.

At se manzel spoji se skolou, kde dite bylo u zapisu a zjisti presne, co se s nim delo.

Nesoudim te a ani tveho muze, ale stejne, jako je to dite potencialne zanedbane ze strany matky, tak ani zajem ze strany otce nesel zatim za hranici toho, aby se vlazne zajimal pres matku, kterou sam povazuje za povahove a inteligencne jednoduzsiho cloveka.

Tyto informace by mu dala kazda urednice na socialce a jsou i dohledatelne na netu.

Najit na netu test na to, ze je dite zaostale je hloupost, pak by nemuseli byt psychologove a propracovane diagnostiky, kdyby stacilo hodit vse do online testu.

Podpor otce, at se zacne zajimat do hloubky a vyzjisti, co se vlastne se synem deje. I kdyz ho ma ve sve peci svereneho matka, tak je otec porad jeho zakonnym zastupcem a ma pristup k jeho lekarskych zpravam atd. Mel by se snazit byt u vysetreni. A v neposledni rade se smirit i s tim, ze chlapec muze mit nizsi intelekt a problemy v socialni oblasi a resit, jak mu usnadnit zivot.

anicka1211
autor
28. čer 2016

@nonnni otec se zajímá,pta se,dochazel i do školky na synovi akce a ptat se na nej, Stejne tak k lékařům. Coz o matce,ze by docházela na synkovi akce se školkou se nedá říct. Na den matek treba nepřišla,pry usnula. Synek to obrecel. Naštěstí tam byl manžel. Synek povídá,ze si s nim maminka nehraje. Pres sociálku jsme to taky zkoušeli,ale matka pak začala delat mazelovi naschvály. Uz jsme se i soudili a porad to bezi,jeste není případ uzavřen. Na psychologické vysetreni chlapec jde za 14 dni a zároveň i na logopedické. Moc doufáme,ze mu pomůžou a ukážou nam,jak s nim pracovat. Jen mame obavy,že matka ho za 14 nez ho budeme mit,zas zkazi. Ona nam ho nechce dat k doktorům mimo soudne stanoveny styk. Uz jsm

kamila297
28. čer 2016

@anicka1211 Dítě jí udělat nechtěl, ale přitom se spoléhal jen na ni... No nic, to se už nedá vzít zpět. Připadá mi však, že nyní jen přihlíží a čeká, co z ex vypadne, než aby byl trochu agresivnější ve jménu záchrany svého syna. Tohle je chvíle, kdybyste měli začít skutečně bojovat, ne si jen stěžovat a litovat se, jak jste měli kruté mládí.

nonnni
28. čer 2016

@anicka1211 ja porad nechapu, jak mohl tohle vsechno absolvovat a presto nevedet nic o prognozach sveho syna. Kdyz se ptal u lekaru a ve skolce, tak prece musel dosat nejakou odpoved. A pokud nedostal dostacujici odpoved, tak se prece ptam dal.

Jak to zkousel pres socialku? Zeptal se na to, jak se dostat k synovym posudkuk, nebo udal matku, ze se dostatecne nestara? Je hrozne dulezite, jakym zpusobem se tyto zalezitosti resi. Kam jde na psychologicke vysetreni? Do PPP? Kazdopadne otec by tam mel jit s nim/i. Pro psychologa je dulezite urcit rodinnou anamnezu v ramci diagnostiky ditete. Rodinne konstalace se na detech odrazi vic, nez by se dospelym casto libilo.

Jasne, ze by bylo fajn, kdyby rodice byli schopni lidksy komunikovat, ale budete to muset nejak vyresit, pokud vam jde o syna. Manzel bude muset vynalozit snahu jezdit na vysetreni a verim, ze se dopidi i stavajicich posudku, pokud se pidit zacne.

bachovy_esence_poradna
28. čer 2016

@anicka1211 obávám se, že to co hledáte na internetu nenajdete....

pokud zvládá základní věci, které potřebuje k tomu, aby mohl nastoupit do 1. třídy, pak to asi nebude tak závažné....

příčiny dalších věcí, které se Vám nezdají mohou být různé
- nižší intelekt (pokud je matka jak píšete nižšího intelektu, tak to na dítě bude mít vliv více nebo méně)
- problematické rodinné prostředí - tohle se těžko napravuje i za delší dobu natož za 14 dní 😔
Dítě potřebuje aby doma byl klid, aby mu byla věnována pozornost.
A to nejen v rámci toho co "má" umět, ale hlavně - jak se cítí? co potřebuje? co ho zajímá? jak vidí samo sebe?

Tohle je otázka dlouhodobějších změn.
Kromě dobrého vyšetření u psychologa bych doporučovala pokud to nějak lze větší zapojení otce do výchovy (možná matka výchovu nezvládá, možná má nějaké objektivní potíže, dobré je nekritizovat, ale podívat se na to s odstupem - není závislá? nemá depresi? V jakém prostředí vyrůstala ona, tudíž co považuje za normu ona?)...

Láska, klid, pozornost udělá hodně..... omezení sporu mezi dospělými - to dítěti neprospívá, ač to může být děláno s dobrým úmyslem.... (hranice je tu velmi tenká co je a co není v zájmu dítěte)

Hodně pomáhá také co nejvíc pobyt v přírodě. Otec může také zařídit něco co by dítěti dodalo podněty - např. přihlásit do skauta a zaplatit ho.

Jinak pro lepší sebevědomí a motivaci jsou výborné Bachovy esence.

Zásadní ale je komunikace s matkou. Možná kdyby to necítila jako "boj o moc" nebo jako kritiku sebe samé, tak by více vyšla vstříc 🙂 Ono je to těžké, pokud člověk nezažil klidné dětství a vřelou blízkost rodičů, tak ani třeba neví co od něho ti ostatní očekávají směrem k dítěti... Pak pro ni může být zásadní, že chce respekt jako matka... A pokud ho nedostává, tak o to víc o něj bojuje...

nonnni
28. čer 2016

jj, potvrzuji, ze Bachovky jsou fajn. A na dozrani CNS doporucuji z vlastni zkusenosti eye Q a esprico.

anicka1211
autor
28. čer 2016

@kamila297 nikdo tě nežádal o kritiku, pouze jsem chtěla poradit, pokud radu nemáš,již nepřispívej do diskuze. Jak jsem řekla, kdo nezná situaci, nemůže soudit. A tím pádem tedy se drž pravidla, neodsuzuj druhého dokud sama nepůjdeš v jeho šlépějích a nezažiješ co on. My nelitujeme našich minulostí, právě naopak, díky nim jsme se potkali a posílilo nás to.

malovanka
28. čer 2016

@anicka1211 zaujal mě váš příspěvěk a nedá mi nereagovat.Mám syna 6 a půl let,v září nastupuje do první třídy.Můj syn taky zdraví plyšové hračky atd..někdy.Ale je to tím,že jsme si spolu s hračkami hráli,povídali a do dneška to děláme oba,nevím jestli nějaká matka toto dělá,ale my se synem to máme rádi.🙂.🙂A není to,že by byl zaostalej,nebo mentálně po zadu.Rozumí si spíš se staršími dětmi,než s mladšími,k mladším má ale citově vytvořený vztah.To jsem v něm pilovala.Taky si myslím,že zaostalost je věc rodičů obou,nikdy ne jednoho.

sisstin
28. čer 2016

Taky mi prijde, ze zakladatelka ceka od sedmileteho chovani dospeleho....

bachovy_esence_poradna
28. čer 2016

těžko na dálku posuzovat, když jsme chlapce neviděli...

každopádně za rok dva tři se dá leccos "dohnat"... ale předpokládá to hlubší porozumění dítěti i prostředí, ve kterém vyrůstá (což zahrnuje i otce a zakladatelku diskuse, ti všichni tu atmosféru tvoří nějakým způsobem)

ono je to i o tom, že v dítěti člověk vidí kus sebe (i jako nevlastní rodič třeba), svoji vizitku... takže pak na dítě může i nepřiměřeně tlačit a očekávat hodně, aby nevypadal špatně... může to dělat podvědomě, v dobrém úmyslu třeba

je ale i možné, že dítě zanedbané objektivně je a potřebovalo by víc pozornosti... ne ale "doučování", ale lásky... klidu... naslouchání...
otázka je kdo mu to dokáže opravdu dát?

ale na dálku opravdu velmi těžké soudit, to by člověk musel dítě vidět.... a ono dítě leckdy za 1 rok dokáže udělat neuvěřitelné pokroky... někdy jen stačí nebrzdit ho a nechat ho v klidu se vyvíjet, dát mu bezpečný prostor

malovanka
28. čer 2016

@bachovy_esence_poradna moje slova do poslední tečky.Taky i svý strachy si můžeme do dětí vrýt..otázka,jestli je někdo,kdo dítěti může dát klid,svobodu,lásku a dost výchovy nicotný jako takový je otázka,kterou řeším i já..a řeším taky,že si to syn ještě chvíli užije bohužel,protože chci to být já,ta která mu bude moci dát,co potřebuje pro svůj vývoj a spokojenost a jako rodič,budu nespokojená ještě i já.Po té,co odjedu na pár dní mám ale o něho velký strach a jinak mu pomoci nemůžu,musí zůstat s otcem,který preferuje opak,co já..ale proto,protože nevím,jak bych ve stavu,v kterým jsem dokázala jít a zajistit mu jinou formu hlídání,a nevím,jestli by on dokázal příjmout fakt,že by měl spát někde jinde,vidět denně cizí lidi dále,přiměřené věku a prostředím,okolnostmi,na které je zvyklí.Lidé mě odsuzují,ale já prostě jinak nemůžu,kvůli synovi.Můj syn potřebuje jednoduché věci a možná se právě vzduch trochu pročistí,když středem problémů jsem já,a teď tu nebudu.

malovanka
28. čer 2016

@sisstin úpně tak bych to neřekla,je asi něco abnormálního,ale je normální,hrát si s maňáskama formou divadla atd..tedy u nás,nevím čím je podmíněn příběh zaklatelky..

bachovy_esence_poradna
28. čer 2016

znovu pročítám diskusi...

z popisu těžko soudit jak je na tom syn po sociální stránce... to, že zdraví v obchodě plyšového psa, je naprosto v normě... mému synovi je 8,5 roku, dneska přinesl domů vzorné vysvědčení, je spíš napřed a u večeře krmil dost vážně plyšáka řízkem 😉

tím neříkám, že je s nevlastním synkem vše v pořádku, ale to, že IQ a sociální a emocionální vyzrálost, že z drobné příhody jako zdravení plyšáka těžko odvozuje... děti žijí trošku ve vlastním světě... který se ne vždycky řídí našimi pravidly...

škola ho může dost posunout... důležité je ale i zvyšovat jeho sebevědomí - tedy nechávat ho zažít úspěch....
tím, že se člověk soustředí na to co dítěti NEJDE, tak ve snaze pomoci mu může podkopnout to nejdůležitější v rozvoji - sebevědomí a motivaci 😉
je dobré na tohle myslet... psychika je prostě křehká nádoba...

@anicka1211 jinak pokud chcete dítěti co nejvíc pomoci, pak jako první krok doporučuji nekritizovat jeho matku... je to asi těžké, ale hodně to v tom textu vyčnívá...

Chlapec má 2 rodiče. Z nich pochází. Aby se cítil dobře, tak potřebuje, aby je okolí respektovalo.

Ono výchova je vždycky o tom, že člověk vychovává sebe. Koriguje svoje náhledy. Učí se být flexibilnější. Překonávat se. Otevírat si srdce.
V některých situacích je to hooodně náročné. Ale vychází z toho pak ten největší pokrok - nejen pro dítě, ale i pro toho kdo se rozhodne pracovat také na sobě.
Výchova je pak velká transformace a výzva i pro rodiče.

Moc držím palce 🙂

kika_21
28. čer 2016

@anicka1211 A nedělá ze sebe miminko, aby si ho dospělí více všímali, když si miminka všímají? Taky se hlásím-můj dělá z papíru Golema, otvírá okno-ten Golem- a pije pivo. Dole tramvajka s drátem jako vedením-krása!!!Je mu 11!!! Taky si s tím hraju-asi bych měla tajně. 😀Nejhorší je, že mně tyhle věci zajímají více, než třeba nová linka do kuchyně. Včera jsem muži nadšeně popisovala novou dětskou knížku. Řekl mi, že jsem nikdy neměla vyrůst!

kika_21
28. čer 2016

@anicka1211 Sociální vada-to je co?

malovanka
28. čer 2016

@bachovy_esence_poradna nejvíc je v nepohodě,když se snažíte jako matka o důvěru s dítětem a okolí matku kritizuje,v rodině..co si má choudě dítě nechci říct myslet,ale nabourává to jeho psychiku bezpečí,jistotu..no a pak ještě se po něm chce,aby podávalo výkony ve škole a aby dělalo radost okolo,působilo zdravě a vědomě!!

malovanka
28. čer 2016

@kika_21 Tak pokud vás manžel neomezuje v tvořivosti s vašim dítětem,tak je to fajn,a žádný,že by jste neměla!Mě to taky kolikrát tp pochybování chytne..ale to ublíží jen a jen dítěti.Kuchyňská linka je fajn a na ní lze taky použít fantazii.😀

anicka1211
autor
28. čer 2016

@bachovy_esence_poradna dekuji za uprimny vzkaz a asi jediný nestranný a vecny. Chápu ze z diskuze je cítit averze vuci matce,presto nikde jsem nepsala,ze na matku pred synkem nadáváme. To nenadavame,manžel o ni pred synkem neřekne křive slovo. Tyto veci resime mimo oci a usi synka v jeho nepřítomnosti.

bachovy_esence_poradna
29. čer 2016

@anicka1211 to je dobře... jen je potřeba vzít v úvahu, že dítě tohle vycítí, i když to neslyší 😉

kamila297
29. čer 2016

@anicka1211 Nikoho nesoudím, jen konstatuji fakta, která jste tady uvedla... Když jdete s kůží na trh = do veřejné internetové diskuse, tak nemůžete čekat, že vám tady budou všichni přikyvovat. A tomu, kdo nepřikyvuje, zakazujete diskutovat a kážete o nějakých pravidlech 😒

anicka1211
autor
20. črc 2016

Tak už máme výsledky vyšetření manželova synka, jeho dětinského chování a logo problémů a zjistili mu neurovývojovou poruchu, kdy má chlapec nižší předškolní znalosti a celkově znalosti a vystupování než odpovídá jeho rozumovým předpokladům. Tato porucha je buď vrozená nebo získaná prý a synek ji má získanou, tedy vzniknutou tím, že prý neměl dostatek podnětů, aby se jeho mozek mohl správně vyvýjet a je to alarmující a můžeme s tímto prý žádat syna do vlastní péče, neboť ho opravdu matka zanedbává. Plus mu zjistili zdeformované nohy, rovněž nedostatkem pohybu, špatnou obuví a spoustou dalších. Dostal rehabilitace a snad to pomůže. Mimo jiné co se týče logopedické vady, tak i tam jsme pochodili tak, že musí opět navštěvovat logopedii a to nejméně celou první třídu. A z citového hlediska doma velmi strádá prý. A nemá žádné zájmy,koníčky, zážitky, jediné, co ho baví, je počítač, u kterého prý doma tráví 80 % svého času, jak vypověděl psychiatr, který ho vyšetřil a u chlapce se projevuje agresivní povaha z násilných her, které doma hraje a matka o nich nemá přehled. Tedy zakázal tyto hry a dal doporučení pro rodiče, aby mu dali spíše rozvojové hry, konkrétně matka. Takže tolik k této diskuzi. Jako bych to neříkala, že to nebude v pořádku.

lv
20. črc 2016

@anicka1211 no tedy..to vás čeká pěkný kus práce..a kluka zkuste zachránit, je ještě malý, to by mělo jít.

martiina_k
20. črc 2016

@anicka1211 a zažádáte si o svěření do péče? Chudák dítě ☹

andelka
20. črc 2016

@anicka1211 škoda že jste to nemohli udělat dřív. Čím déle to trvá tím hůř se to napravuje. Taky mám zkušenost s psychologickým vyšetřením,muj syn má neurovyvojovou poruchu,ale vrozenou. Protože to co píšeš se u něj neprojevuje,on má problémy jen v těch oblastech které souvisí s tou poruchou. I tak je to těžké,do školy jde za rok. Budete mít hodně práce a já bych to svěření do péče zkusila,dite má právo na péči která ho rozvíjí a ne brzdí a ohrožuje. Bude to ale náročné.