Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
20. lis 2013

@cairka jo a ještě měl ukazovat, co chybí...třeba tam byla rukavice se čtyřma prstama, vozejk bez kolečka, zajíc bez ucha atd. 😉

sisstin
autor
20. lis 2013

no o rok dýl to měl říkat, tak Tygr řekl, že králíkovi chybí mrkev 😅 😅 😅

cairka
20. lis 2013

@sisstin , no ja sa neviem dočkať toho vyhodnotenia 😅 A v akom veku by malo splniť 3 zložové "pokyny"? Mali na stole zvieratká a malá mala znázorniť najprv ľahké "koník pohladká ovečku" ... potom ťažšie "koník dovolí ovečke skočiť na kocku" to zvládla, ale potom bolo pár pokusov s 3 zvieratkami "Koník dovolí ovečke, aby pohladkala kravičku" tak to už nevedela.

sisstin
autor
20. lis 2013

@cairka hele, to je podle mě spíš porozumění jakoby toku řeči, než trojsložkový pokyn.

sicinka
20. lis 2013

@sisstin u nás zkoušela co je hlasitě ve dvou letech a osmi měsících. Ale nedal to nechápal (lépe řešeno on to ukázal dobře, ale obě jsme viděli že je to náhoda 🙂. Tyhle přídavná jména jsem ho pak učila studený, teplý hlasitý tichý, lehký těžký - na to jsou super ty ala monte aktivity 🙂

sisstin
autor
20. lis 2013

@cairka jako malý by šel už udělat ten test sluchový percepce, to se dělá od 4let (možná ji to dělala) i, že jsou obrázky vždycky dvou podobně znějících slov, třeba koza - kosa, a hlas z magnetáku nebo terapeut to říká a dítě ukazuje, co slyší. To je poměrně přesnej test 😉

abbie
20. lis 2013

@cairka nasa klinicka logopedka chcela od neho, ked mal 2,5 roka, aby ukazal mokreho psa a on ukazal ... na obtazku mal xy psov v roznych cinnostiach

sicinka
20. lis 2013

@cairka a co měla udělat to nevím ani já? Měla tam obrázky tří zvířat a jinak nic to měla doplnit nějak slovně?

hrusti
20. lis 2013

@sicinka Díky za odkaz, tuhle knížku ještě neznám. Máme od Svojtky Hádanky pro předškoláky 4-5 let http://www.bux.cz/knihy/40939-hadanky-pro-preds...
V té knížce jsou rozdělené znalosti, co by měly děti mít podle jednotlivých oblastí - logické myšlení, řeč, pamět, vizuální vnimání atd.
A ještě jsem koukala na jednu od Fragmentu, ale zatím jsem ji nekoupila páč my budeme mít na 90% odklad, takže školu ještě neřeším 😉

sisstin
autor
20. lis 2013

jo slovo "mokrý" znaj často i roční děti, to je zrovna takový, co se dost často děje a zažívaj to na vlastní kůži....ono běžný dítě už ve dvou letech rozumí v podstatě všemu (samo jsou tam menší odchylky), co máme v práci zdravý dvouletáky, tak všichni tohle znají a rozumí 😉

cairka
20. lis 2013

@sisstin , hej, to jej robila, tam tak 7 z 10 povedala správne 🙂 , hoci občas asi hádala, bolo vidno, že rozmýšľa, kde ťukne prstom 😅 Ale bolo to jedno z tých cvičení, kde som mala dobrý pocit 😀 skúšala aj podobné slová bez obrázku, aby povedala,či sa podobajú slová, ale to vôbec nepochopila malá, ani to nedokončili.

sisstin
autor
20. lis 2013

mně to teda jako přijde vždycky podivný, že dvouleták mluví a reaguje 😅 😅 😅 😅 a taky bych to chtěla třeba jednou ještě zažít 😅

cairka
20. lis 2013

@sicinka , to mala plyšové zvieratká a mali vlastne urobiť, to čo povedala. Bežné dieťa by to asi okomentovalo, malá to robila bez slova 😀 Že zobralo toho koníka a preskočila ovečku... Ale tak vyhodnotenie budeme mať až o týždeň, možno zistím, že mala dačo iné robiť 😅 😀

sisstin
autor
20. lis 2013

@cairka no hele, na tento úkol by se Tygr tvářil divně asi i ted 😅

sisstin
autor
20. lis 2013

@cairka nebo doma by se ptal, proč mu to ovečka povolí a různý bejkárny určitě...ale jak by ho někdo zkoušel cizí tímhle způsobem, tak se obávám, že by čučel jak puk 😅

lenuskin
20. lis 2013

@sisstin na jednu stranu buď ráda, že jsi doma neměla ještě jedno, naprosto normální dítě. Ono to takhle pro tebe bylo milosrdnější, protože jsi neměla srovnání každý den na talíři. Je to strašně stresující když se můj 2,5 letý Toník oblékne, svlékne, dojde si na záchod, vyčistí si zoubky, naprosto všemu rozumí a oproti němu stojí jeho o 2 minuty starší sourozenec Kuba, tak vidím ty pomyslné nůžky jak se bezcitně rozvírají a deptá tě to ještě víc. ☹

sisstin
autor
20. lis 2013

@lenuskin no je to pravda, já byla okolo jeho tří let tak štastná, že normálně rozumí a začíná mluvit, že nějaký svlíkání a jezení jsem neřešila vůbec. On nastupoval do školky v 3,11roku s tím, že svlíknout si uměl kalhoty a ponožky a oblíknout nic 😅 vůbec nic nejedl, jen rukou atd. Ale jako ve školce se všechno naučil poměrně rychle a pomohla nám i ta ergo velmi výrazně.

cairka
20. lis 2013

@lenuskin , to je pravda, a to nemám ani dvojčiatka. Ale človek si pamätá aj toho staršieho, aspoň tie zásadné veci vo vývine.

sisstin
autor
20. lis 2013

jako ted už dobrý, jí příborem, normálně se oblíkne atd, ale třeba oblíknout si bundu je furt velký úsilí, knoflíky jen velký, tkaničky vůbec. Jako furt ta motorika prostě k věku není. Nic takovýho, aby to bylo nějaký výrazně vidět, ale furt to tam je. 😉

sicinka
20. lis 2013

@cairka tak mě přesně napadlo že jeho dotaz by byl a jak mu to dovolí, proč jí bude hladit atak, ale úkol by nesplnil. Jinak pro mě byl loni docela šok ten kroužek ve školce a dvouleté děti, které komunikovali lépe než David který už byl v té době z mého pohledu v pohodě 🙂

sisstin
autor
20. lis 2013

@sicinka jako Tygr nekomunikuje s cizíma v pohodě doted 😉 já třeba na kroužku taky měla stydlivý děti, který se ale za chvilku tak jako osmělí a normálně s tebou dokážou mluvit. To Tygr furt nedokáže, on prostě cizím odpoví velmi stručně, ale aby si s cizím nějak povídal, to jako vůbec 😉

sisstin
autor
20. lis 2013

@sicinka a nemusí to bejt úplně cizí člověk, stačí prostě pro něj nějaká autorita (učitelka, logoped atd.) a prostě hotovo.

sisstin
autor
20. lis 2013

@sicinka on se jako normálně baví jen se mnou, s našima a s MM. Třeba i s babičkama (respektive prababičkama) to docela vázne, jak tam není moc často.

sisstin
autor
20. lis 2013

tam je vidět, že to není jen normální stydlivost, ale fakt už problém s tím, že si nevěří a mluvit se bojí s cizíma, aby mu bylo rozuměno a aby neřekl náhodou něco špatně dle něj...

lenuskin
20. lis 2013

@sisstin Já mám napevno přislíbenou speciální školku od příštího září, tak je to moje světlo v tunelu, už jen proto, že si od něj na pár hodin odpočinu. Musí to ještě schválit nějaká paní doktorka, ale to v případě našeho Kuby zřejmě nebude problém. 😉

cairka
20. lis 2013

@sisstin , @sicinka , oni tie otázky sú prirodzené asi. Moja sa nepýta, pár lastovičiek, keď ju niečo veľmi zaujme, ale to sú fakt jak lastovičky v neskorej jeseni 😅 Mňa preto aj zaujalo, že nereagovala nijak na tie vymyslené slová, vôbec ju nezaujímalo čo to je za slovo, a prečo sa to tak volá...

sisstin
autor
20. lis 2013

@lenuskin no Kr. nám říkala, že u něj by viděla běžnou třídu s chápavějšíma učitelkama, ale tak ona má fakt to vnímání toho, jak to ve školkách chodí, trošku zkreslenou. Pro něj fakt byla ideální ta logo. Ale pokud by měl odklad, tak bych ho ráda už dala do běžný třídy mezi vrstevníky, aby si začal zvykat, že jako už nebude mít takový skleníkový prostředí. To tu holky už psaly, že děti z logo tříd nebo speciálek nejsou zvyklné na posmívání a takovou tu obecnou agresi, co ve školkách bývá, tam jsou ty děti na sebe mnohem mnohem tolerantnější 😉

sisstin
autor
20. lis 2013

@cairka tak Tygr se ptá furt na něco, ale pokud by na něj tohle někdo cizí spustil, tak by čučel a nic neříkal. Páč by měl obavy, že je to nějaký slovo, co nezná a aby se neztrapnil tím, že ho nezná 😅 😅 😅

sisstin
autor
20. lis 2013

@cairka hele, jemu kdyby řekla učitelka, že červenej hrnek je modrej, tak on odsouhlasí, že je modrej 😅 😅 😅 on je v tomhle prostě děsnej 😅

sisstin
autor
20. lis 2013

@lenuskin nebo max. řešej, co už kdo umí říct...a ten, kdo umí R i Ř je mega king, a všichni ho obdivujou 😅 😅 😅

zyoma
20. lis 2013

Zdravím! Nějak jsem narazila na tuto diskuzí a zase mě napadlo jestli to není o nás. Mám holčičku starou 15 měsíců. Trápí nás hodně problémů. Když ji bylo 5 měsíců, tak musela na operaci kvůli ledvině. Dlouho se ji nechtělo na bříško, pak se nechtěla plazit, dlouho nechtěla lézt( několik měsíců už leze) a momentálně se ji pořad ještě nechce chodit. A tim myslim, že odpor se stoupat na nohy, nemá zájem se učit a všechno řeší řevem když něco chce. Další problém je, ze je sva, dokad na něco sama nepřijde, tak jí tomu prostě nenaučim, hned se vzteka. A teď, proč jsem tady: jen všelijak ještě pořad žvatla, ale nenaučim jí slova ani mama, tata a ani na svoje jméno nereaguje. Bohužel pořad vidim, že mi nerozumí. Snažím se s ni hodně mluvit a vysledek je jen větší zvatlání. Slyší a vidí určitě bez problémů. Uklidňovala jsem se, že každé dítě je jiné, ale mám pocit, ze zaostavame hodně. Má někdo z vás taky takový problém? Byli jsme u neurologa když měla 10 měsíců a říkal, že potřebuje asi jen popostrčit. Bojim se, že je v tom hlubší problém. Bohužel se kvůli tomu bojim dalšího těhotenství. Budu vděčná za jakýkoliv nazor, zkušenost, radu.