Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
7. čer 2017

@baris ta anglictina je vetsinou bavi, treba bude horsi pisemny projev, ale nebyva to takova katastrofa, jak si rodice mysli...

baris
7. čer 2017

@sisstin jí ta AJ baví, ale komolí slova v češtině, takže je komolí i v angličtině. Písemný projev bude asi pasé. No uvidíme - naštěstí na Aj je má právě speciální pedagožka a k ní chodí Kája i na reedukaci.

zerog
7. čer 2017

@evik19 stopro souhlasim.

kiwi87
7. čer 2017

@sisstin Ahoj, prosímtě už jsem tady psala před pár měsíci, ale asi jsi nečetla... Nemohla bys mi prosím napsat názvy pomůcek k rozvoji řeči pro dvouleté děti, protože ty odkazy co jsi dávala pod článek již nefungují. Doufám, že nevadí, že tykám=). Přeji ti ať již je s Tygrem i s dcerou vše v pořádku. A děkuji moc za odpověď...

sisstin
autor
7. čer 2017

@kiwi87 ty jo, Zajíc v pytli od Granny plus všechno možný hry od nich pro ty nejmenší, Bambino Luk, od dvou let je pracovní sešit od Bednářové na grafomotoriku, pak od Smartu Den a Noc, pak hodně věcí z www.oskola.cz ;)

zabzulka
7. čer 2017

Zdravím,
tuto diskuzi sleduji již dlouho, teď jsem se odhodlala přispět, protože fakt nevím co s tím svým klukem dělat. Syn má 25 měsíců, má nerovnoměrný PMV, retardaci v hrubé motorice, hypotonii. Chodit začal ve 23. měsících, předtím skoro 13 měsíců lezl. Na neurologii docházíme, teď nás čeká další kontrola, jsem zvědavá co mi dr. řekne. V chůzi se za ty necelé tři měsíce hodně zlepšil, zvládá nerovný terén, dokáže se postavit v prostoru, ale stále je to začínající chodec, je to na něm vidět. Co mě ale hodně trápí je komunikace. Nemluví a to vůbec, jen občas mama, tata, takové to hraní si s mluvidly. Napodobí pár zvířátek a tím to hasne. Ukazuje cca od 19 měsíců, hodně a na všechno, hlavně na obrázky v knížkách, které miluje. Prohlížení knížek je jeho nejoblíbenější činnost, dokáže si docela hezky hrát, vkládat tvary do vkládačky, házení míčků, má rád zvukové, blikající hračky. Je celkově málo temperamentní, nejraději sedí na koberci, obložený hračkami a hraje si. Odmalička je velmi bázlivý, dříve se bál i hlasitých zvuků, teď je to lepší, ale i tak je nerad v kontaktu s cizími lidmi. Oční kontakt je u cizích lidí slabý, doma dobrý. Na oslovení reaguje všelijak, někdy mám pocit, že "vypne", nevnímá, čučí doblba, pak je zase v pohodě a hrajeme si. Když má nějakou oblíbenou hračku, neustále s ní chodí a ukazuje mi ji, vždycky má nějakého favorita, mění se mu to cca po měsíci. Otvírání, zavírání dveří, vypínače, to u nás probíhá, ale tak nějak normálně, není v tom žádná posedlost bych řekla. Snažím se ho hodně stimulovat v řeči, ukazuji mu věci na obrázcích a realně, to ho hrozně baví, schovávám mu oblíbené předměty do šuplíků, skříněk, on je hledá atd.. porozumění má dobré, na požádání vyhodí věci do koše, přinese, sundá boty, části oblečení, jen reaguje někdy nepružně. Nevím, jestli jsou to příznaky nějaké poruchy /autismus, VD/ nebo tím, že je celkově dost opožděný se i komunikační stránka zasekla. Jsem z toho nešťastná, nevím jak dál, jestli si domluvit psychologa, logopeda, budou to řešit i v tomto věku?

sisstin
autor
7. čer 2017

@zabzulka k hypotonii se celkový opoždění pojí často, může být k tomu VD, ale zatím bych teda neplašila, ta řeč je adekvátní k celkovýmu jeho vývoji ;) jinak psycho a logo určitě můžeš, my jdem s dcerou ted ve 20m, se synem jsem byl poprvý v 27m, jen je problém sehnat někoho, kdo tomu fakt rozumí...logoped dtto, se synem jsem chodila od dvou let ;)

zabzulka
7. čer 2017

@sisstin dík za rychlou odpověď, já si to logo zkusím domluvit přes ranou péči, paní která k nám dochází se jednou zmínila že spolupracují s logopedem. Jsem si jen říkala jestli to budou chtít řešit i přestože nemá tři roky. Jinak je mladý na mě hrozně závislý, je pořád se mnou, babičky nefungují. Už je toho na mě někdy moc, ale to tady známe všechny

diamanta
8. čer 2017

@sisstin
Prosím o zkušenosti s Foniatrií v Žitné. Když určí dg VD tam, je to spolehlivě určená diagnoza ? Půl roku před tím totiž jiná psycholožka tuto dg zavrhla, přesto, že do zprávy ale jasně napsala že rozhovor s dcerou vůbec nesledoval linii rozhovoru (3letá). Prostě odpovídala totálně mimo, jako tehdy na vše. Nyní skoro ve 4 my jako rodiče sice nejlépe víme, že se někdy vůbec s malou nedomluvíme, ale nadruhou stranu veškeré denní i opakované věci už jsou tak vypilované, že člověk zvenčí už ani nic nepozná, jen agramatismy a patlavost. Když odpovídala nesmysly, které vůbec nebyly součástí otázek, a bylo na 1. pohled jasné, že vůbec neví na co se ptáme, tak jsem se s tou dg ztotožnila. Ale je možné i tak, že by se v Žitné spletli? A jak mohla ta psycholožka na třech letech zamítnout vd, když tam sama napsala ty hovory, kdy malá vůbec nesledovala linii rozhovoru a nerozuměla ani pokynům u testů (nebo spíš míra pochopení mluveného byla hrozně nevyrovnaná). Sama napsala, že odpovídá mimo, a že nerozumí. Jo a ještě, hledám hledám, ale nic než pár vět nenacházím, o tématu sémanticko-pragmatická porucha. Protože ve zprávě z Žitné je doslova napsáno susp.vd - vada z okruhu sém-prag.poruchy...a zároveň přímo jejich psycholožka napsala ale vd, už ne susp.vd, ale prostě vd. Už nevím co si z toho všeho vzít.

sona1234
8. čer 2017

Ahoj, dobrý den 🙂 Prosím o radu - syn bude mít za měsíc dva roky. Velmi brzy začal chodit, ještě před prvním rokem. Je docela samostatný, motoricky zdatný, ale odmalička špatně spí (musíme ho dlouho uspávat, být tam s ním, spát nechce), skoro nic nechce jíst (má pár jídel, které jí, nic moc zdravého), především ale špatně mluví - maximálně dvouslabičná slova, věty vůbec, a i ta dvouslabičná slova jsou zkomolená. Má zájem opakovat, povídá si sám pro sebe, rozumí, co mu říkáme a co se po něm chce, ale ta řeč se mi prostě už dlouho (asi tak rok) nezdá, i máma a táta začal říkat pozdě. Narodil se předčasně o 6 týdnů, ale nijak to na něm nebylo znát kromě toho, že byl malý, i z porodnice jsme šli normálně v termínu. Chci se zeptat, zda-li je možné již ve dvou letech zkusit navštívit nějakého odborníka (klinického psychologa, logopeda, nevím?), nebo je potřeba ještě počkat....nebo možná jen plaším. Děkuji.

krystalka
8. čer 2017

@sona1234 - já bych ještě možná neplašila, syn má jen lehkou expresívní dysfázii a byl na tom stejně - ovšem ve 3 letech.....slovo máma začal říkat až v těch 3, spojovat 2 slova ve 3,5, v té době taky maximálně dvouslabičná....opakovat po nás začal až kolem 4 let....ten váš je navíc narozený dřív, takže i když to na něm jinak nebylo znát, tak někde se to projevit může.....asi bych ještě chvíli vyčkala, tak do těch 2,5 a pak bych to začala řešit.....

sona1234
8. čer 2017

@krystalka Moc moc děkuji! Našla jsem Vás tu teď, ze začátku jsem ho podezřívala z autismu, ale oční kontakt navazuje dobře a obecně v kontaktu je dobrý, ale ta dysfázie mi přijde, že by na něj seděla. Koukala jsem na hry, které doporučuje sisstin, objednala, takže nebudu plašit (moc děkuji), víc budeme řeč rozvíjet a za půl roku se tedy uvidí - a že ještě obtěžuji, samozřejmě to pak budu řešit s doktorkou (ta si myslí, že zatím to může být v pohodě), ale ke komu potom kdyžtak jít, k jakému odborníkovi?

krystalka
8. čer 2017

@sona1234 - my jsme se byli ve 3 letech poradit na logopedii, od 3,5 let jsme chodili pravidelně jednou za 2-3 týdny na logopedii do SPC....průběžně jsme pak absolvovali foniatrii, ORL, neurologii a psycholožku ( žádanky jsem si tedy u dětské musela tak trochu "vydupat", ona tvrdila, že je v pohodě, že kluci jsou pomalejší a línější a mluví později a blablabla, nicméně žádanky mi napsala......)jinak v tomhle věku má určité autistické projevy dost dětí, pokud mají opožděnou řeč, tak je to ještě běžnější....časem se to obvykle pomalu zmírňuje a mizí, na rozdíl od opravdových autistů, kde těch projevů spíš přibývá, nebo přetrvávají pořád....

sisstin
autor
8. čer 2017

@sona1234 mne to teda neprijde krizovy nejak, ja mam skoro 19m dceru a mluva cita 17 slov, pokud ve dvou letech spoji dve slova, asi budu rada ;)

@diamanta ja s Zitnou bohuzel osobni zkusenosti nemam, holky pisou ruzne recenze, jako na dg od jejich psychologa bych se 100% asi nespolihala...

sisstin
autor
8. čer 2017

@diamanta jinak ta semanticko- pragmaticka, to je neco mezi pas a vd, dite nesplnuje klinicky obraz ani jedne dg, problem je tam s uzitim reci a porozumenim...

sona1234
8. čer 2017

Moc jste mě uklidnily, díky!

evik19
8. čer 2017

@sona1234 jeee, jako bys mluvila o mém synovi-ve dvou letech byl motoricky napřed, ale nejedl, nespal a nemluvil, teď jsou mu čtyři a půl, spí neprobuditelne celou noc, ji oproti ostatním dětem jakž takž - oproti drivejsku teda ji krásně a hlavně mluví. Sice patla, ale mluvi významove a gramaticky jako jeho vrstevníci, slovní zásobu má možná i nadprůměrnou.

sona1234
8. čer 2017

@evik19 No tak to je skvělý! Já vím, že každé dítě je jiné a nevyvíjí se "učebnicově", jen jsem nechtěla něco promeškat, protože asi čím dřívější intervence, tím lépe. A na neprobuditelné spaní se tedy těším. Stejně koukám, jak ty různé peripetie s dětmi zvládáte s nadhledem a bez paniky. Jste skvělé a vážně moc díky za rady a podporu!

aaa
11. čer 2017

Ahoj holky, jdu vás po delší době dočíst. U nás celkem pokroky, syn začíná relativně hezky mluvit ve větách, hodně se za poslední cca 2 měsíce posunul. I když pro okolí mimo rodinu je stále problém mu rozumět. Přijali ho hned do dvou logo školek, nejpozději zítra se musíme rozhodnout, kam od září nastoupí.
Chtěla jsem se zeptat-na listopad máme termín na denní stacionář v Žitné, má smysl kombinovat to s logo školkou nebo je to zbytečné? Že bychom v Žitné uvolnili místo pro někoho dalšího v pořadníku.

paces
13. čer 2017

Ahoj holky, jdu s dotazem. Jaký máte názor na sledování anglických pohádek? Dcera (3 roky + 3 měsíce) má potvrzenou vývojovou dysfázii spíše expresivní, hyperkinetický sy s emoční a afektivní labilitou a dále zatím blíže neurčená PAS. Poslední dobou se začíná hodně zlepšovat v porozumění, jakože už rozumí, když řeknu vykoupat, obléknout, máš opačně boty a atd. a to bez nutnosti názorného ukázání. Přidává občas nějaké významové slovo (třeba včera řekla FUJ na psí hovínko) Takže v tomhle se teď posouvá dost kupředu. Co mi vrtá v hlavě je to, že je závislá na anglických pohádkách na youtubu (TV KIDS, BABY joy joy, LBB) a teď hlavně BOB the Train, tuhle mašinku teď pár dnů úplně miluje, moc jí to ukliďnuje a ona s ním normálně začala komunikovat. Já se jí marně snaží naučit odpovědět mi ano nebo jo nebo aspoň pokývat hlavou, dělá jenom nene. A ona včera začala opakovat po té mašince yes yes, když ta mašinka chválí ty ostatní v té pohádce. Taky u toho s ním žvatlá, jakoby po něm opakovala. Nám nechce opakovat skoro nic, naučit jí nějaké slovo je očistec. Jsme úplně normální rodina, snažíme se jí věnovat na 100 %, mluvíme na ní do zblbnutí, chodí na půl dne zatím do normální školky, od září půjde do speciální, ale každé slovo je fakt vydřené. Teď je tedy hit slovo fuj. Holky, jak se na to díváte s pohledu zkušenějším maminek těchto našich "mimoňků"? Nechci jí to zakazovat, když je u toho tak spokojená, ale bojím se, že si tím zblbne hlavu ještě víc.

cacenka_d
13. čer 2017

@paces mame podobny problem, anglicka slovicka jsou totiz i snadneji vyslovitelna, starsi ma problem s vyslovnosti (mela velkou mandli do hlasivek, zacala pozde, mluvi rychle, spatne dychac navyky apod.) a bylo mi dokonce receno, ze nedoporucuji ucit anglictinu dokud se neustali cestina, ovsem v pripade mensi (PAS) ji nebranim, jsem rada kdyz na neco reaguje. Oni si pak ty slova jako starsi i sami spoji, starsi treba skace a kricic skacu, skacu, jump, jump, pritom ji to nikdo neucil. Rekla bych, ze s dnesnima narokama ve skole, lepsi at se uci od mala.

anlek
13. čer 2017

Syn má lehkou expresívní VD, dokonce chodil do bilingvní školky (potřeboval malý kolektiv a do logo školky ho nevzali), AJ mu podle nás pomáhala a stále pomáhá rozvíjet jazykový cit v ČJ. Tj. šli jsme proti všem doporučením, neříkám, že by to měla být obecná řada, ale i našeho toho stále nelituji.
Jediné, co mĕ napadá zkusit pohádky sehnat v ČJ, Teletubies nezaujali? U nás to byla první pohádka, kde na něco reagoval. Pro nás dospělé hrůza, ale děti to mívají rády.

cacenka_d
13. čer 2017

@anlek Ono je mozna lepsi nechat je v originale, oni koukaji i na pohyb rtu, bacha na to, to je vec kterou jako dospelaci porad tolik uz nevnimame pokud nemame problem 🙂

paces
13. čer 2017

No přijde mi, jakoby začala reagovat lépe celkově i s námi. Nevím jak to vysvětlit, jakoby se s něčím nebo s někým ztotožnila a to jí dalo nějaký impuls. V češtině jsem zkusila snad všechno, včetně teletubies, ale nic ji tak nezaujalo, ne s tak silným efektem.

shary
14. čer 2017

Dobry vecer, mohla bych poprosit nejakou maminku co jiz maji zkusenost s EMG vysetrenim v Motole. V pondeli jdu s 3-letou dcerou. Rada bych vedela jak vysetreni probiha a jeli bolestive. Jak Vase deti zvladly vysetreni. Dekuji.

cacenka_d
29. čer 2017

Já si prostě nemůžu pomoct. Jediný doktor který nám řekl podezřeí na aspergla byl neurolog, druhý kdo to řekl kamarád, který pracoval v ústavu s autisty a naší malou zná od mala, já to tvrdim taky už jakou dobu. Jenže ona nemluví, takže ji z tohohle důvodu pořád sypou do pytlíčku atypický případně dětský autismus. Jenže ona nemá žádnou mentální retardaci, ba naopak myšlenkově a motoricky je napřed, jen je prostě uzavřená ve svém světě, spoustu věcí nechápe, nemá ráda změny, má ráda svůj řád a jo nemluví protože nejspíš má vývojovou dysflázii, vlastně nikdo nic do teď nepotvrdil. Je snad jenom mě divné, že díte s DA by od 10 měsíců chodilo, od roka jezdí na všem možnym, od 1,5 vyleze na lezeckou stěnu a ve 3 letech bravůrně zvládá kovové hlavlamy lehčí (já ho tejde nerozebrala, ona to má za minutu). Chjo, tak jsem si jen přišla vydechnout 🙂

paces
4. črc 2017

ahoj holky, dcera teď po 2 měsících bez plenky, což jsem se tady ještě chlubila, najednou se začala počůrávat. Stačilo, aby nešla poslední týden do školky, protože byla nastydlá a najednou prostě nočník je z donucení, i záchod, a prostě čůrá do gatí. i Kaká do kalhotek, pak to buď rozmatlá nebo dokonce se vykadila vedle nočníku v pokojíčku a to hovno "uklidila" pod postel !!!!!!!!!! Moč má podle testu v pořádku. Je to nějaký bojkot? přejde jí to? Mám jí trestat? Jinak psychicky se mi zdá v normálu, žádné změny, kromě té změny, že už nechodí do školky. Což teda změny jsou pro ní vždycky složité.

whitelilith
22. črc 2017

Ahoj holky, jdu si z toho zkusit udelat seznamku.
Od zari nam mizi synova nejlepsi kamaradka do skolky a hledam nekoho pro nej na seznamku-tim i pro sebe.
Syn ma deti rad, rad se honi a dela blbosti.
Jsou mu 3roky, ale uroven komunikace je na 15mesicich-jak porozumneni, tak mluva.
Bydlime v Ricanech-Praha/vychod, ale neni problem rozumny dojezd autem 😉 diky 😎

setba
22. črc 2017

@sona1234 můj syn na tom byl úplně stejně. Hruba motorika, chůze spíš napřed, ale ještě ve 3 letech max dvouslvna mluva. Dlouho jsem ho nechávala "žít" ale pak jsme si už říkali že je to divné, on má někdy takové rigidní projevy a záchvaty vzteku (ale jak se ukázalo spíš na rub věku, vzdoru a povaze🙂 Kamarádka mi ve 3 a čtvrt roce dohodila skvělou logopedku, byli jsme tam dvakrát, vse mi vysvětlila, hlavně provázanost jemné motoriky a motoriky mluvidel. Co trénovat, na co s dát pozor atd. No a částečně s tímhle, částečně s nástupem do školky a částečně prostě samo od sebe udělal za 4 měsíce neskutečný pokrok, občas mu sice není rozumět ale mluví ve větách a pořád kecá. Takže být vámi bych se tam zatím nestresovala, minimálně do toho 3.roku. Oni logopedi s dětma mladšími 3 let stejně moc nepracují, protože tam nebývá vetsinou potřebná spolupráce. Max můžete podporovat tu jemnou motoriku, ale ten klukům se většinou do toho moc nechce 🙂)

gallet
23. črc 2017

Ahojte,rada by som sa s Vami poradila.Nas syn ma 2roky aj 10 mes.Jeho vyvoj je velmi zvlastny,odlisny od jeho rovesnikov.Motoricky je v poriadku.Avsak uz od jeho 18mes.sa mi nezda jeho komunikacia.Do 2 rokov nerozpraval vobec,hned po 2.roku nam vedel povedat aj zoradit celu abecedu aj cisla do 10.Nemal ani 2 roky a uz vedel hrat na tablete pexeso,priradovacky,triedenia,puzzle,protiklady,rozne logicke hry.To sme boli riadne prekvapeni,lebo v knizke nechcel nic ukazovat,preto sme skusili ci to vie na tablete.Ked mal 2,5 roka zacal rozpravat,ale len slova,vety netvori.Ked sa ho spytam co je toto,alebo aka je toto farba-tak mi odpovie(aj ked slovnu zasobu ma zatial malu).Avsak vobec nepouziva "ano".Ked nieco chce tak ma tam zavedie a ukaze prstom.Ked sa chce kupat v bazeniku,da mi hadicu,ked chce ist von,prinesie mi kabelku a vedie ma k dveram,ked chce jest otvori chladnicku,ale ked sa ho spytam ci chce papat-nic,ziadna odpoved. Casto je akoby vypnuty,nereaguje.Ritualy nema,je velmi kludne dieta,zmeny mu vobec nevadia,hocikam s nim ideme je v pohode.Len ta komunikacia mi robi starosti,casto mam pocit akoby mi nerozumel.Uz 3 mes.cakame na vysetrenie v Andrease,no na radu sa dostaneme az koncom roka. Mate niektora podobne dietatko? Napravilo sa to?