Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
20. bře 2010

holky, do fotoblogu jsem přidala článek o dysfázii..jenom takovej základní, tak tam kdyžtak něco připište..nebo mrkněte, jestli to má vůbec hlavu a patu 😉 díky..a už fakt letim 🙂

simalex
21. bře 2010

siss:
Alexek blábolil - měl vlastní žargon. Proto mě vždycky rozčilovalo, když všichni v okolí říkali: "on se rozmluví, jenom se mu nechce". Bylo naprosto jasné, že on mluvit chce, ale nejde mu to. To si právě chvilkama říkám, jestli to není případ Tygra. Nemluví vůbec a třeba jednou začne planule a sám. Takhle to bylo u Alexkova otce (první, co kdy vypustil z pusy ve dvou a půl letech bylo "děda šel do obchodu a babička je na zahradě").

A osobně taky moc nevím, proč se váhá s tou dysfázií (teda pedopsychiatrička nám to do diagnózy napsala, jinak jen zpravidla OVŘ s prvky dysfázie). Vyloženě to na Alexka pasuje. Zároveň si říkám, že musí mít důvod, proč to neřeknou jasně.

andreabe
22. bře 2010

Ahojte baby,

Tak mi sme nedopadli ktovieako dobre.
Co sa tyka tych testov:
tak tam najlepsie dopadol v hrubej motorike, vraj je na svoj vek (podla mna ale nie je)
Najhorsie v reci, tam to bolo nula bodov.
Ostatne oblasti vyvoja, ked to spriemerujem ,tak na ca 15 mesiacov sa javi.

Test dava zaroven obraz o tom, co by mohol maly este dosiahnut, ake su jeho rezervy, co naznacoval, ze by coskoro mohol zvladnut. Tam sme dopadli fajn, bolo to na jeho vek, niektore veci naznacoval dokonca na urovni 36 mesiacov.

Celkovo, ked to dr,zratala, tak jej vyslo, ze je hodne oneskoreny. Tak ja som si to hodila do googlu a kdesi som sa docitala, ze ked je dieta tak vyrazne pozadu, tak to hranici s lahkou mentalnou poruchou. Tak teraz uvazujem, ci maly nema mentalnu poruchu..😕

Bola som s nim po znamosti v jednom diagnosticom centre, kde ho cez hodinu pozorovali 3ja dr.-diagnostici,terapeut a nevedeli mi aj tak nic povedat a poradit, musia ho vraj vidiet viack-krat, tak tam ideme v stredu rano opet.

Zajtra ideme do dialogu, kam sa tesim, kedze o nom citam v diskusiach iba pozitiva.

Vo stvrtok idem s malym k jednej homeopatke-kamoskynmu malemu pomohla s koktanim, tak to aspon vyskusam..

Ak nic do mesiaca nezaberie, tak skusim nootropika-budem musiet ist znovu na neuro,nech mi ich predpisu,ma to uz nebavi,fakt ledava stiham pracu plus toto vseko,som uz na prasky🙄

So skolkou fakt neviem, je mozne, ze dam nakoniec maleho do speciskolky, ako Sim. Otazne je len to zlozenie, aby mi ho netahali tie deti skor dozadu..

Montessori ma sklamalo, som sa na to spoliehala,ale ked sme tam boli, tak sme zistili, ze maju 40 ! deti a realne pri detoch 2-3 ucitelky.Takze pre Lukaska uplne nevhodne..

Z normalnej skolky mi ho vratia, kedze nevie komunikovat a napr cika sice do nocnika alebo na zachod, len sa nevie vypytat..(bud si len stiahne nohavice alebo ani to nie)
Ked sme boli v tom diagnosticom centre, niekde vo vzdialenej miestnosti skriekalo nejake dieta. A Lukasko to samozrejme zacal opakovat, pekne im tam skriekal, reprodukoval, co pocul..tak aj oni mi povedali, ze speciskolka, kde su vyslovene taketo deticky,co nerozpravaju,skriekaju..tam by sa prve co naucil, tak taketo skreky a hluposti.
Tak ja teraz fakt neviem,co mam robit, pomaly zacnem byt zufala. Mam este moznost, nejaky cas ho nechat v sukromnych jasliach, ale to tiez nie je riesenie..
Keby som aspon vedela, co mu je..
Siss: k dr.Krejcirovej by som sla, len ja ti neviem, ci by po hodine vedela presne povedat diagnozu, ked si ju viaceri odbornici teraz netrufaju stanovit..Pockam, ci nieco zdiagnostikuju v dialogu, obj,sa este na rediagnostiku k dr.janosikovej a ked by toto vsetko zlyhalo, tak skusim krc..

Prave som mailom dostala spravy od logopedky z jasli, ako s malym pracuje, co si o nom mysli,su tam aj fotky..by som to sem rada dala, aby ste mi povedali svoj nazor,je to celkom zaujimave citanie,ale asi by som potrebovala jej suhlas
😒
Sim: Lukasko nejaku svoju rec tiez nema, on len tak vykrikuje tati, tata,mama, ba, be ,pa, papa alebo tak cudne melie jazykom 😀 A kedy povedal Alexko uplne prve slovo, myslim nejake naozaj cielene a zrozumitelne slovko, ktore potom aj ucelovo pouzival? Bolo to v 3 rokoch alebo neskor?

sisstin
autor
22. bře 2010

ahoj holky, hlásím se od kamarádky 😉

Andrejko, tak to je Lukášek ještě "mladší" než Tygr, ten je ted na těch dvacet měsíců. Já si myslím, že by vám Krejčířová už řekla, je to fakt odborník největší, v podstatě zakladatel dětské psychologie u nás. Takových dětí ji prošlo rukama tisíce, takže ona už fakt ví 😉

Simčo, s těma odborníkama...ono je to tak, že se prostě bojí říct diagnozu "na tvrdo" v nižším věku, to se právě Krejčířová nebojí...autismus též umí zdiagnostikovat už od dvou let. Její diagnostika je na 99% statisticky. Většinou všichni čekají, co bude...

andreabe
22. bře 2010

siss: mozno sa k nej nakoniec objednam..,
No som to necakala, ale Lukasko je teda este mladsi 😵 😵
Akurat vcera som si vsimla, ze Lukasko zacal kocikovat kocik a dost ho to bavilo, musela som ho zatiahnut do bytu a doma si to s nim stradoval po byte 😀 Aj tu to krasne vidiet, kocikovanie bavilo susedkynu malu presne, ked mala tych ca 15-16 mesiacov a Lukaska to zacalo bavit az teraz. Aj na odrazadlo zacal viac vyliezat, dokonca na nom jazdil cez vikend niekolko minut,co je u nas rekord 😉

sisstin
autor
22. bře 2010

Andrejko, její mail máš? Zkus jí napsat tak za čtrnáct dní, ale počítej, že na řadu půjdete tak o prázdninách 😉 ono je to možná lepší, zas bude Lukášek starší a bude lehčí zjistit, o co jde 😉 my jdeme na konci června znova 😉 jinak ve středu máme tu psycholožku od Rané péče kvůli tomu papíru na prodloužený rodičák, tak jsem zvědavá, jestli ji vůbec vezme Tygr na vědomí, nebo na mně bude viset 😝

andreabe
22. bře 2010

siss,mail mam,diik 😉
potom daj vediet, ako ste s tou psychologickou dopadli. Ona ma dat posudok, na zaklade ktoreho o predlzeni rodicaku rozhodnu?
Tu ani neviem, ako to je,ci by som na predlzenie mala narok a ci by mi potom chodil rodicovsky prispevok dlhsie.. 😕
A ako si sa rozhodla s tou canisterapiou, vyskusas to?

sisstin
autor
22. bře 2010

tak jsme doma 😀 přidávám fotku, zbytek v albu 😉

Andrejko: ještě k té mentální retardaci 😉 ona se takhle projevuje, že jsou děti opožděné..ale v tomhle věku to ještě nemusí nic znamenat, můžou být opoždění třeba i z důvodu té dysfázie...to se může srovnat 😉 ta MR se určuje až tak kolem 8-10.roku 😉 , většinou se to pozná až ve škole, kdy dítě špatně nebo nezvládá běžnou školní výuku 😉

K tomu rodičáku, já myslim, že nám to nedají 😉 nedali to ani mamince dítěte s těžkou smíšenou dysfázií...takže nám to asi nehrozí....ale funguje to tak, že čím víc "papírů", tím líp 😉 ta psycholožka z RP nám tam cíleně napíše, že zatím nedoporučuje integraci do MŠ...a budeme usilovat o to prodloužení min. o rok, nejlepší by bylo do 7let 😉 když máš všechny ty podklady, tak si musíš na úřadě vyzvednout lejstra..to pak doneseš pediatričce, a ona to dá posudkovému lékaři a ten rozhodne 😉

s tou canisterapií furt nevím, prej je to skvělý i na odbourání různých fobii- a že jich Tygr má 😝 ta, do toho možná půjdeme 😉

jolinka
22. bře 2010

My tiez riesime problem, co zo skolkou pre Katalinku. Vsade je beznadejne plno a budeme radi ak sa najde vobec NEJAKA skolka pre nu. Do specialnej skolky ju nechceme dat, ja som mala vzdy predstavu ze Kati bude chodit do normalnej skolky a ako to teraz vyzera s jej vyvojom, myslim ze speci skolka by pre nu nebola dobra, nevraviac ze aj tam vobec problem sa dostat.

Prihlasili sme obe dievcata od septembra do skolky v dedine kde sa mame na jesen stahovat, povedali nam ze maju uz len jedno miesto volne, uprednostnia predskolaka alebo dieta s trvalym pobytom, co Kati nesplna ani jednu podmienku. V meste v skolke kde teraz chodi starsia tiez pre Katiku nemaju volne miesto. Navyse som na materskej s najmensim krpcom a to je tiez bod minus.

Realne to vidim , ze Kati ostane dalsi rok doma, pritom ma v oktobri 4 roky. Ona je socialne este pozadu za rovesnikmi [asi tolko ako v reci] . Hraje sa a komunikuje iba so 4 detmi , so surodencami a dvoma sesternicami. Dufala som, ze skolka ju posunie dalej v socialnych vztahoch, ze nadviaze nejake kamaratstvo s nejakymi detmi svojho veku...

\jo

jolinka
22. bře 2010

sisstin

dik za clanok o dysfazii 🙂

sisstin
autor
23. bře 2010

Dobré ráno 😉 pro mě tedy spíš vražedné...ač byl včera super den, tak večer jsem chytila depku jako prase 😒 asi to začlo tím, že se na termínu bavily o tom, jak jsou některé děti už rok! bez plen, a tak celkově 😔 ty večery jsou fakt někdy hrozný, usnula jsem až někdy ve dvě v noci...Tygr se po dlouhý době zas dost budil, mlel sebou, vykřikoval ze spaní...a v sedm budíček...takže jsem jak přejetá parním válcem 😝

Včera jsem narazila na blog jedné těžce mentálně retardované holčičky ( je krásná, vůbec by vás z fotek nenapadlo, že je něco jinak 😉 ). Má čtyři roky a v psychickém vývoji je na rok 😉 Taky chodí ke Krejčířové 😉 A přečetla jsem si tam pro mě zajímavou věc, už vím, proč máme v té zprávě, že hrubá motorika odpovídá na 18m(cože se mi nezdálo, přišel mi v tomhle v normě 😉 ). Maminka té holčičky se ji po vyšetření ptala, že ji koupili novej golfáček a jestli udělali dobře, aby nakonec venku nepřestala chodit úplně 😉 A Dr. jim řekla, že udělali dobře....že dítě, které je ve vývoji okolo 2 let dokáže chodit za ruku a cílesměrně, do té doby chce pobíhat tam, kam chce ono 😉 Že průbojnější děti pak buď utíkají pryč, a maminky je nahánějí....bojácnější děti začnou brečet a chtějí chovat, nebo do kočárku. A to je přesně Tygr 😉 když sedím na lavičce a on někde pobíhá, nebo jdu tam, kam chce on...tak je všechno v pořádku 😉 ale jakmile se zvednu, že teda jdeme tam, kam chci já...tak okamžitě řev a musí do kočáru 😉 .....takže ted už chápu ve zprávě tu hrubou motoriku 😉

jinak tam dále bylo, že dítě dokáže přikývnout na souhlas, nebo nesouhlas tehdy, když rozumí zhruba 75% běžně mluvené řeči....což Tygr taky samozřejmě neumí 😉 Když se ho zeptám, jestli chce třeba banán...tak on se bud na projev souhlasu rozběhne do kuchyně a vezme si ho 😉 , pokud nechce...tak bud udělá takový nesouhlasný zvuk...nebo je to prostě totálně bez reakce (bud nerozumí, nebo nechce tu věc, nebo činnost 😉 )

Andrejko, já začínám o té lehké mentální retardaci asi taky trošku uvažovat...je to dost možné, a u dysfázie to i občas bývá 😉 to teda ted nikdo nepozná...uvidí se za dýl. Mně přijde Tygr už v něčem docela šikovnej - v tom sociálnu, taky umí doma hodně pomáhat, všechno si pamatuje ( např. když nahrávám fotky z mobilu do PC přes kabel...tak včera vzal ten kabel, a snažil se ho z jedné strany strkat do PC a z druhé do mobilu 😝 )...v tomhle je fakt všímavej...ale na některý věci je úplně mimo, to mi fakt přijde jako totální mimino( pleny, oblékání, jíst lžičkou).

Taky mi hrozně dělá problém ta jeho neochota přijímat nové věci (není to obsedantní vyžadování stejné činnosti jako u autíků), jde o to, že se např. už konečně naučil pít z flašky...včera jsem mu koupila hrnek, a on to ani nezkusí. Ječí a prostě ne. On je zvyklej, že se od narození pije z flašky...tak proč by najednou pil z té divné věci že 😝 takže mám obavy, že naučení se na hrnek nám bude trvat další rok...a tak to je to se všim 🙄

fakt někdy už nemám sílu....a hluboce obdivuju maminky, které mají nějak víc postižené dítě...on asi problém je, že ty naše děti vypadají na pohled "normálně"...a v tom je ten problém...ach jo 😖

mám v plánu sesmolit další článek na téma "Moje dítě je jiné..."...psaním se z toho dostávám...

dneska jsem nezačla moc optimisticky 😝

sisstin
autor
23. bře 2010

tak já mám dneska útlum jako prase, a zrovna tady nikdo není 😝 mám obavy, že dneska nechám dělat Tygra celej den, co chce...takovej free den...fakt nemám na vzdělávání a rozvíjení dneska energii 😝

jinak z Tygra začínají lézt nějaké nové zvuky typu BÁ, MÁ...tak nevím, jestli se něco děje, nebo ne....už takové období jednu dobu měl, a pak to zas úplně přestal říkat 😕

jinak s tím sdílením pozornosti to začíná být až přehnané, on ukazuje a upozornuje úplně na vše...a pokud mu nedám nějakou souhlasnou reakci, že to vidím a neřeknu, jak se to jmenuje...tak prostě nedá pokoj 😅 v praxi to znamená, že kdykoliv slyší, že jede auto, motorka...letí letadlo...tak se žene k oknu, ukazuje a dívá se na mě 😅

dneska jsme koukali na Teleblbíš 😝 a asi to fakt chápal...smál se tomu, jak Nunu vysával mráček...furt na to ukazoval a řechtal se jak blázen 😀 a když tam spadl puding na zem, tak tomu se smál taky...

andreabe
23. bře 2010

ja som sa prave vratila z Dialogu, boli sme u foniatra, este nas caka psycholog.a logopedic.vysetrenie. Ten foniater mi ale dnes prisiel normalne zbytocny..neviem,ci maleho fakt nepretazujem..Uz som myslela, ze ma nic nesokne, ale sokla ma dnes ta foniatricka. Ked som jej povedala, ze chodime na komunikacny kurz do andreas, tak v malom zacala vidiet znaky aspergerov.syndromu 😕 😕 No neviem,pride mi to ako uplna blbost..

siss, tvoje depky uplne chapem,aj to mam na dennom poriadku, v noci nespim, resp sa budim okolo 3tej,4tej a do rana premyslam, co je asi tak s malym,ako mu pomoct,kam s nim este ist, co im tam povedat, prehravam si v hlave dialogy, ktore sa nakoniec ani neuskutocnia, potom mi maleho pride luto, zacnem ho hladkat,zobudim ho a sme hore spolu uz od 5tej...som zrela na cvokhaus 😝
V robote len zivam a sama sa divim, ze stiham uctovat..
Siss, v tom opakovani cinnosti je Tygr velmi sikovny, Lukasko nam takmer nepomaha,max odhodi nieco do kosa,odnesie nocnik na miesto,ked sa mu chce...no nic moc skratka. Ani prstom neukazuje ako Tygr, ja ho musim vyzvat, ked nieco chce, aby ukazal prstom a az potom ukaze a ja mu to dam. Spontanne ukaze prstom len velmi zriedka. A papa vobec nedava, akoby to nechapal, co zase ja nechapem,ze preco to nechape 😝
Zato vie pit z pohara a to sa vobec nebojim dat mu skleneny pohar, ked sa mu chce, naje sa sam lyzickou, na den nema plienky,chodime bez kocika,miluje cestu mhd,autom,zvlada jednoduche ulohy (typu obrazok na rovnaky obrazok...) a napriek tomu ho ohodnotili na 15 mesiacov ☹ ☹
Som z toho strasne sklamana
Ked pozerame napr bebe, tak sa tiez neiktorym scenam smeje 😅 A pozorujem u neho uz dlhsie taky jav, ze akonahle je v telke nejaky program, ktory ma dolu na liste taky pasik (niekedy sa tam akoby pohybuju spravy napriklad), tak to sa usmieva a cumi na to ako na nejaky napinavy film 😕
Zajtra ideme zase do toho diagnostickeho centra, snad z nich nieco dostanem, co si akoze myslia o malom, ze co mu asi je..

sisstin
autor
23. bře 2010

Andrejko, tak Asperger je podle mě fakt kravina....Aspíci mluví dobře a hlavně brzo, už na roce jsou schopni ze sebe vypouštět slova jako republika, terorismus atd. 😉 To je fakt asi krok vedle 😉 co se děje u toho foniatra? My tam zatím nebyli, Tygr evidentně slyší..a zatím nás tam ani nikdo neposlal 😕

Těch 15m ber s rezervou, mně říkala Krejčířová, že nikdo nedokáže přesně zhodnotit, na kolik měsíců to je...že je tohle prostě tabulkové, ale i v reálu jsou i zdravé děti na tom různě 😉 Tygr je ve všem dle tabulek na 18m, mimo řeči....tam nula bodů..tam se to ani nedá zhodnotit, jelikož ani nežvatlá 😉

Jinak že se vracím k tomu, jak Lukáše napodoboval ty skřeky...to je přesně to, co mi říkala Dr., že to zvukové a řečové centrum je každé jinde 😉 a nemá to spojitost. Tygr taky dokáže udělat sirénu, jak kdyby okolo okna jelo policejní auto, přezpívá ti veškerý melodie...on ti i vyintonuje třeba Spadla lžička do kafíčka 😝 , ale prostě slovo ze sebe vypustit neumí 😉

Andrejko, ty to máš mnohem těžší než já...chodíš do práce, + všechna ta práce okolo malého...předpokládám, že manžel v tomhle nefunguje vůbec, nebo málo 😕 to je taky fakt samostatná kapitola, někteří ti chlapi 🙄

Např. Ex mi dneska poslal sms k narozeninám, ale že by se zeptal, co Tygr..ani omylem...opravdu fakt zájem nula nula nula 😝

andreabe
23. bře 2010

siss, to ako to popisuje u Tygra fakt presne sedi na dysfaziu, som sa docitala, ze deti vedia intonacne zopakovat slova, ale realne ich vyslovit nevedia.
Tu ma ale myli to, ze ked sa Lukaska spytam, ako robi krokodil ,tak mi jasne odpovie ´´HAM´´, koza robi ME,ovecka BE, kacka KAC,KAC..a to uz su akoby slovka..A ked mu ukazem jeho oblubeneho zajaca, tak netusim preco povie vzdy aj 10x TATI,TATI,TATI...
Manzel,co sa tyka vysetreni nepomaha takmer vobec (mysli si, ze su zbytocne). Ani co sa tyka cviceni s malym. Vlastne sme spolu ostali len preto, lebo potrebujem svokru a uprimne aj jeho pomoc-o maleho sa postarat totiz vie. Kludne mozem ist von, da mu jest, okupe ho,da ho spat. V tomto by som mu krivdila. A zaujem o maleho ma,myslim v tom, ze mu maly nie je ukradnuty. Problemom su u nas ine veci,hlavne financne,ho zivim v podstate...kazdopadne spolu zijeme ako dvaja spolubyvajuci, ktory sa spolocne staraju o dieta 😲

Inak ty mas dnes narodeniny?? Tak to gratulujem, vsetko dobre zelam a hlavne nech je maly ok, potom su ok aj rodicia 😉

U foniatra sa ma pytala otazky ohladom maleho,co sme absolvovali,ake su podozrenia, pozrela mu do ust,ci ma vsetko ok (mal),pozrela do nosa, usi, pytala sa na porod, zltacku...

sisstin
autor
23. bře 2010

Andrejko, no já taky s tou dysfázkou počítám, moc nevěřim, že by se to nějak upravilo do půl roku samo 😉 jinak ty zvuky zvířátek už jsou taky slova 😉 i citoslovce se počítají 😉 to u nás nehrozí, to už spíš umí to zvířátko ukázat v knížce, ale zvuk jakej dělá, to udělat neumí 😕

Andrejko, tak finance my jsme řešit nemuseli...ex vydělává vcelku hodně, u nás šlo o to, že já jsem si s ním neměla absolutně co říct, jsme dva úplně odlišný lidi...a vždycky nás spojovalo jen to fyzično...který pak z mý strany vyprchalo taky...a nezbylo nám vůbec nic 😖

jj, dneska je mi hrozných 26 let 😅

andreabe
23. bře 2010

fiiha, to by som prijala, takych 26 😀 Ja mam tento rok 34 🤐 , hoci udajne to nepoznat 😎 Citim sa obcas na 50 😵
my sme tiez dost odlisny,muz zarobi celkom dost, ale vsetko minie na svoje dlhy a na rodinu takmer neprispieva.. 😠

Lukasko zase nevie ukazat zvieratko v knizke, vlastne vie ten zvuk realne priradit k iba k psovi, ine zvery nejako nevnima..

sisstin
autor
23. bře 2010

Andrejko, by mě taky zajímalo, co má Lukášek za poruchu 😕 to asi bude docela oříšek, tak nějak sama nevím, kam bych ho zařadila...autistický mi moc nepřijde, ale zas v některých věcech mi nepřijde ani na tu dysfázku...zkoušela jsi něco hledat o tom pragmaticko- semantickým syndromu? Dle mýho to na vás docela sedí 😕

andreabe
23. bře 2010

na rodine som sa o tom docitala iba zopar riadkov, skusim si o tom vygooglit viac, je to docela novy pojem, apson u nas na slovensku. Klasika, sme zase hodne pozadu 😝

andreabe
23. bře 2010

ako som predpokladala, nic mi nevygooglilo 🙄

sisstin
autor
23. bře 2010

Andrejko, ono se tady o tom taky moc neví...něco je v aj, tak jestli zvládáš..tak zkus něco pohledat 😉 někdo to taky zařazuje do poruch autistickýho spektra..ale někdo do poruchy komunikace. Přes net znám dvě děti s tímhle syndromem, a ted ve škole jsou skoro úplně ok...jsou i chytří, jako svoje libůstky mají...ale to už je jenom maličkost 😉 oni mají právě taky špatný porozumění, je to hodně podobný dysfázii...ale je tam prostě to, že moc nechápou, jak svět funguje...laicky řečeno 😉

andreabe
23. bře 2010

ono by mi to na Lukaska tiez trosku sedelo, kedze je to mozno trochu z autispektra a ja u neho coto pervazivne stale vidim.. 😔
by som najradsej preskocila cas a videla Lukaska tak o rok..cudne

sisstin
autor
23. bře 2010

Andrejko, se akorát obávám, že u Vás tohle nikdo nebude umět diagnostikovat 😒 pokud by to fakt ten syndrom byl. Je to problém i tady, a zvládne to opravdu jen pár psychologů typu Krejčiřová, a Thorová z Aply. V Brně je prý taky nějaká dobrá psycholožka 😕 která se zabývá poruchami auti spektra 😉

Ti kluci jsou fakt chytří, ale prostě nechápou třeba vtipy, sarkasmus atd, mluví jako knihy..a občas jim chybí ta empatie..ono opět záleží na tom, jak moc je ta porucha vážná. On třeba hodně těžký pragmatický syndrom je skoro stejný jako autismus, pokud je lehčí , tak to dítě na tom může být fatk dobře ve vyšším věku 😉

je to fakt šílený tohle tápání, já už bych na jednu stranu chtěla, abysme tu dysfázii měli i papírově..a byl by klid...a ne furt přemýšlet, jestli je jen opožděnej, nebo už má dysfázku nebo je nějak mentálně retardovanej 🙄

andreabe
23. bře 2010

Siss, stale dufam, ze ten najvecsi strasiak –autizmus-sa nam vyhne. 😝
Ked on je maly strasne opatrny, velice dobre si uvedomuje nebezpecenstvo, hned ako vidi nejaku prekazku, podava mi ruku..minuly rok mi este vonku utekal, bolo mu fuk, ci ma vidi, teraz ma pekne kontroluje, ci idem popri nom..vobec nie je hyperaktivny, nikde nevylieza, ked placem alebo ho hresim, tak sa rozplace tiez, pripadne sa hodi okolo krku muzovi (ked mu vynadam)-normalne sa vie na mna urazit..
Takych prikladov mam viac, nevravim, ze autizmus vylucuju, ale este som sa s tym nikde nestretla, ze by nejaky autik takto reagoval..
U nas tu semanticko-pragmaticku poruchu vraj vie diagnostikovat dr.Janosikova, ona u nas ten termin tzv.zalozila 😉 Chcem k nej ale ist co najneskor, aby sa maly co najviac vyvrbil.

Uplne ta chapem, clovek nebazi po diagnoze, len chceme konecne ten problem pomenovat a na zaklade toho dietatu pomoct 😉 A vsetci chceme, aby to bolo to najmensie zlo 😝

simalex
23. bře 2010

Ahojte, já Vás absolutně nestíhám číst (siss a andrej) 😀 Ani nestíhám reagovat, protože to nakonec stejně zapomenu. 😝

V každém případě: siss, všechno nejlepší k narozeninám 😉 .

Je mi moc líto, že se tak trápíte. Já mám pocit, že se už trápím míň, protože se konečně něco stalo. Ale když byl Alexek menší, přišlo mi to stejně beznadějné, nekonečné, visela jsem mu na rtech, čekala, že se aspoň v něčem zachová stejně jako vrstevníci. A nic, nic, nic. Dá se říct, že až do Alexkových 3,5 let nemám žádné pořádné historky. Prostě jsme se zastavili na nějakých 1,5 letech a to člověk nemá moc co vykládat.

Když tak srovnávám ty Vaše kluky, tak v konečném důsledku mi přijde, že jsou na tom stejně. Jeden umí to, druhý zase něco jiného. Andrej, přiřazení citoslovcí ke zvířátkům je hodně dobré - Alexek si to plete dodnes. A ve věku Lukáška na to nereagoval vůbec. No a Tygr je taky šikulka.

Přiřazení TATI k zajíčkovi může mít asociační podtext. Máme plno takových příkladů, kdy Alexek něco pojmenuje nebo okomentuje spíše tím, co mu to připomíná (i situace), než skutečným pojmem.

Neuroložka říkala, že děti s opožděným vývojem mívají v raném dětsví autistické projevy. Je to prostě způsob jejich komunikace, jestliže nerozumí okolí. /Jinak dnes jsme nešli na EEG, přesunuto na čtvrtek./

No, a ještě taková perlička posledních dní. Lehce proklínám koloběžku a vzpomínám na proklínané dlouhé zimní cesty do školky bez té šílené koloběžky. sem pořád v pokusu, hlavu vykroucenou, Alexek si navíc našel nová zakoutí, která musíme cestou obrazit. Do toho mi začíná utíkat. Nemá absolutně strach. V sobotu jsme byli na náměstí, promítali tam na plátně pohádku a všechny děti seděly na lavičkách a pokukovali po rodičích, jestli tam fakt jsou. Ne tak my. Kromě nekonečného kroužení kolem "náměštní koule" mi v jedné chvíli bez problémů utekl a našla jsem ho u blikající informační tabule cca 50m daleko.

sisstin
autor
23. bře 2010

Simčo, čau 🙂 já to mám ve vlnách...někdy je to v pohodě, a říkám si, že to bude dobrý 😉 např. teď, když začal aktivně úplně na všechno ukazovat, chce to pojmenovat..prostě hodně komunikuje 🙂 ale pak zas přijde něco, co mě totálně srazí na zem - většinou srovnání s vrstevníky, a zas vidím, že Tygr na tom není tak slavně, jak si myslim 😉 u nás je to spíš tak, že Tygr se nikdy nezaseknul v nějakém období...on jakoby jde dopředu pořád, žádná stagnace...ale ty pokroky jsou tak pomalé...že zatímco "normální" děti jedou fofr tempem....tak on si jede pořád tím svým šnečím, tudíž ostatní děti ho už dávno předehnaly 😉

jako na něco mi fakt přijde šikovnej a stejnej, jako ostatní....v tom napodobování, chápání světa kolem sebe atd, to má podle mě zmáknuté dobře a orientuje se 🙂 ale prostě např. skládání puzzle, to jde úplně mimo něj...dle mýho nedá dohromady ani dvě půlky obrázku k sobě, neumí vkládat - pouze kolečko a čtvereček, neumí přiřadit stejné obrázky k sobě 😕 zato umí pustit DVD, vyndat ho, umí pustit mikrovlnku, vypnout kávovar, pomalu i připojit mobil k PC 😝 prostě tyhle technické věci mu jdou jedna básen...ale v něčem je fakt hrozně zostalej 😕

já jsem si ted zas dala do hlavy tu mentální retardaci 😔 , páč jsem si zas chytře někde přečetla...že u dysfázie je ten vývoj nerovnoměrný, tudíž v něčem na svůj věk...v něčem pozadu....ale při mentální retardaci je ten vývoj opožděný, ale ve všech složkách stejně...což by byl náš případ 😕 prostě já asi nebudu mít chvilku klidu 😕

sisstin
autor
23. bře 2010

jo, kdyby se náhodou někdo nudil...tak může po večerech luštit moje články 😅 😅 😅 za komentáře či připomínky k věci budu ráda 😉 pro dnešek se loučím, dneska totálně zabitej den...nic se mi nechtělo...zítra máme ráno tu psycholožku, tak pak písnu, jak to dopadlo 😉

páčko 😉

szivem
23. bře 2010

ahojte mamicky tak som rada ze je tu tema aj pre mna.
Mame 2,5 rocneho synceka Maria,ked som bola v 31 tyzdni museli mi robit cisarsky lebo malemu nebilo pravidelne srdiecko,zistili mu vrodenu srdcovu vadu-defekt predsienoveho septa,operovat nemuseli a tak sme to aj brali ze no a co ved z toho vyrastie.Vsetko islo dobre az ked mal Mario 5 mes. prestal sa nam v postielke hybat,nedvihal hlavicku,nekyval ruckami-diagnoza:epilepsia westov syndrom.Zacali kolotoce lekarov,vysetreni a cvicenie vojtovky a bobatha.
Ked mal 7 mes. prvy krat chytil do rucky hrkalku,na 9 mes.sa nam prvy krat otocil z chrbatika na brusko,zacal sa stale viac a viac hybat.Nakoniec sme to uz aj prestali vnimat kedy co urobil.Ked mal 2 roky dozvedeli sme sa ze ma DMO-detska mozgova obrna,dalsi sok,ale miesto na plac a lutovanie nam neostal,museli sme rychlo rozmyslat co dalej.Nasledovalo liecenie v ˇCiži a v juni ideme do Egypta k doktorke Augustinovej.Mario ma 2,5 roka ale este sam nesedi,len v klaku,nechodi a nerozprava.Nevie sa sam napapat,a nosi plienky.Rada by som ho odnaucila od plienok len neviem ako,nevie mi dat najavo ze mu treba kakat alebo pisat.Ked je pokakany tak zacne rozhadzovat plienky a to vieme ze treba vymenit plienocku.
Bola by som rada keby som tu nasla mamicku ktora by mi vedela poradit,alebo aspon podelit sa o svoje radosti a starosti ,vyskusam vsetko.

jolinka
23. bře 2010

dneska tu ma asi depku kdekto.

Dali ste mi chrobaka do hlavy s tou mentalnou retardaciou. Co sa oteplilo ,chodime viac na ihrisko, su tam hlavne male deti do 2,5 roka, obcas ma zamrazi ked zacujem nejake dietko pekne rozpravat ako asi Kati alebo este lepsie, a potom sa dozviem ze cochvila ma 2 roky... A to som si robila iluzie ze sme LEN rok pozadu. To je to, ze v 2 rokoch bola ako rocna, v 3 ako necele 2 roky, teraz mozno slabsi priemer 2,5. V poslednej dobe mam pocit ako siss , ze vseci nas obiehaju a rozdiel sa zvysuje... 😒

Ale mame malicky pokrok, Kati sa dnes hrala ze mi akoze vari polievku a kakao, davala mi jest a pit, a potom vyhlasila ze Tacilo [stacilo[ 🙂

sisstin
autor
24. bře 2010

Bré ráno 😉 za chvíli přijde ta psycholožka 😉

joli: já mám právě pocit, že se ten rozdíl zmenšuje...nejhorší to bylo asi mezi 12-20m, to byl ten rozdíl fakt ukrutnej...pak to začlo jít docela dobře, a vrstevníky pomalu, ale jistě dohání..... 😉

já doufám, že ta psycholožka nám nepřipíše ještě něco horšího...nevím, do jaké míry je to odborník jako Dr. Krejčířová...ale prej zprávu od Krejčířové respektuje, jako všichni psychologové...tak uvidíme 😕

szivem: ahoj 😉 zkus pohledat něco o DMO, myslím, že je tady téma....sem můžeš určitě taky psát, ale jsme tady maminky většinou s dětma s dysfázií nebo s komunikačním problémem, po fyzické stránce jsou ok 😉 záleží, jak je u vás ta DMO těžká, přijde mi hrozně brzo chtít po dítěti s pravděpodobně středně těžkou DMO, aby bylo ve 2,5letech bez pleny 😉 záleží, jestli k tomu máte přidruženou i MR...nebo tak, to vám určitě řekli lékaři 😉