Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
14. dub 2011

@sisstin jasný plíny a sebebsluha musí být to vím, ale mi ho právě přijali do 2 školek - jedna malá školka, jen 2třídy spíš taková rodinná, máme tam známou a zná Toma, ví jaký je a bavila se o Tom s ředitelkou a vzali by ho a mám to relativně blízko, v druhé je logopedická třída a vzali ho taky ale je to dál tak nevím jestli by pro něj nebyla lepší ta školka kde máte tu známou, no ale nechci blokovat 2místa tak právě někde chci zajít to zrušit a nevím kde. Ta integrovaná školka asi nevyjde protože tam chtějí nějaký papír a ten my zatím nemáme a jen tak mít nebudem k psycholožce jdem až 21.6 ☹

sisstin
autor
14. dub 2011

@smardik a to máte teda termín od Krejčířové už? 🙂 jinak já bych ho teda dala spíš do té logopedické třídy 😉

smardik
14. dub 2011

@sisstin nene psycholožka tady u nás, Krejčířové mám psát v druhé půlce dubna to bude objednávat na podzimí termíny, no já se právě přiláním spíš k té menší třídě se známou tam vím že bude v dobrých rukou a nevadí jim že je jiný

sisstin
autor
14. dub 2011

@smardik no tak Kr. můžeš psát už zítra..ale pozor, už jsem to tu někomu psala...někteří pediatři dělají problém se žádankama...ofiko by se měla dávat k jednomu odborníkovi jenom jednou ročně, takže se předtím radši pediatra zeptej 😉 jinak to už záleží na tobě, já jsem určitě pro logo třídu - tam bude taky snížený počet dětí, a hlavně ta logo péče je poměrně intezivní...ale čučim, že ho tam vezmou i bez diagnozy...tak to v té "naší" logo třídě neexistuje 😕

bumbuska
14. dub 2011

boli sme na genet.testoch / podozrenie na autizmus, na metabolickych testoch, u psychologa..........nic nepotvrdili. Chodime do normalnej skolky a mimo toho k logopedicke a k spec. pedagogicke.........

smardik
14. dub 2011

@sisstin náš pediatr problém určitě dělat nebude to vím je v pohodě,spíš nebude dělat problém třeba pojištovna potom jak budem během roku o 2různých pediatrů? no je to logo třída v rámci normální školky a žádný papír z logo nechtěli,ani diagnozu jen jsem při zápisu nahlásila že mám zájem o logo třídu tak si to zapsala a v pohodě,papír o přijetí do školky mám. ale v té další školce kde se asi nedostanem právě papír chtějí a příští týden se jdu zeptat ještě do jedné školky - už jsem tam byla ale to jsem se ptala na normální školku-jako normální třídu ale ne na tu logo třídu a to tam mají 2 tak se tam zajdu zeptat a uvidíme

ygreen
14. dub 2011

už zítra, jo, tak to musim napsat. Já mám žádanku z foniatrie.
smardik, já myslím, že chybu neuděláš nikde!

sisstin
autor
14. dub 2011

@smardik aha, tak ta naše je taky logo třída v rámci normoš školky. Ale třeba letos berou jenom pět dětí, takže musíš mít doporučení, diagnozu a děti se pak berou podle závažnosti diagnozy. Děti, které jenom třeba špatně vyslovují nebo tak, tak ty tam fakt nejsou 😉 ty si vytahujou logopedky samostatně pak. Tohle je věkově smíšená třída, jsou tam děti od 3-7let, je tam snížený počet - 12. Ted odchází pět předškoláků, takže nabírají pět nových dětí, ale třeba vloni se tam nedostal nikdo nový 😉 a třeba tady je to jediná logopedická třída a to mají Pardubice 100.tis. obyvatel 😕

@ygreen jo, já bych psala fakt už zítra...stačí jeden den a rozdíl v objednání je klidně i měsíc a víc 😉

@bumbuska aha, no ono to bývá dost složité často a navíc na SK je ta diagnostika ještě o trošku horší než tady, kde to taky není růžový 😒 a malá teda odpovídá na jaký věk? 😕

zzuzca
14. dub 2011

@smardik tak kubik ked vidi deti ktore trosku pobehuju tak hned bezi k nim a chce sa hrat na nahanacku 🙂 ...fakt vzdy ak je tam naznak nejakeho pohybu, on by furt len behal, skakal, salel sa, buchal do niecoho.... a je mu jedno, ze nie vzdy oni o to stoja 😝 (ked su to starsie deti, mladsie vacsinou v tom pokracuju 😅 )este si dokaze s hocikym kontrovat ked niekto vyska zacne aj on, a takto si kontruju navzajom niekolko min..to ale vacsinou s mladsimi, este aj s rovesnikmi to ide, ale pozorujem ze tie plne hovoriace deti to uz nie vzdy tak berie... obcas sa mu prihovori starsie dieta a pyta sa ho ako sa vola, tak to 0 bodov, ani nepozrie..tak vidim ze to dieta je mimo z toho tak odpovedam za kubika 😝
ale s hrackami sa hra teda sam. ked sme v MC hra sa sam, akoby pri detoch, ale aspon mu nevadia 😉 boli casy ked bol absolutny mimon ked sme niekde prisli, to bolo tak do jeho 1,5 r nez zacal chodit. fakt bol schopny aj 20 min len tak sediet, obcas popoliezt a nic nerobit,len sledovat...

tak zajtra je pre nas den D..uff, ideme po kacici

smardik
14. dub 2011

@ygreen taky Krejčířové napíšu už zítra a uvidím

@sisstin tak u nás jsou vlastně 2 školky s logo třídou a jedna s integrovanou třídou, v té jedné nechtějí nic, v integrované jo a tu druhou logo nevím zajdu se zeptat, oni totiž žádný zápis nemají, berou jak maminky přijdou a já se byla ptát na normální školku a to jsem měla smůlu, tak se poptám na tu logo a uvidím

sisstin
autor
14. dub 2011

@zzuzca budu na vás myslet, ale fakt myslím, že to dopadne dobře 😀 😀 a na @kacici jsem taky myslela, že jdou zítra 😀 to se tam potkáte 😀

sisstin
autor
14. dub 2011

@smardik ty jo, tak to je mazec u vás...že tam je tolik volných míst 😲 u nás v Pce je to taky právě relativně dobrý oproti jiným městům, ale zas ty logo třídy fakt nejsou....až pak je logo školka v Hradci, to je fakt celá školka..je tam i logo základka a učnák a střední....ale to je pro nás fakt nereálné na dojíždění 😠

zzuzca
14. dub 2011

@sisstin diky pani 😉 no ja koncim na dnes, muz na pive a vyzera to u nas ako v tanku 😅

smardik
14. dub 2011

@sisstin tak u vás je to asi fakt víc zaměřené na ty horší děti protože u nás jsou v těch třídách právě i děti co mají jen špatnou výslovnost co vím proto zas na té logo školce kde nás vzali netrvám

sisstin
autor
14. dub 2011

@smardik no ono je asi taky dobrý si zjistit, jaká péče v tý logo třídě je... tady mají klinickou logopedii každý den, spolupracují s SPC, které je zaměřené na vady řeči atd. Téměř všechny děti odchází do školy už bez vady řeči od nich 😉 jestli se něco jmenuje logopedická třída a jsou tam děti s ještě přirozenou patlavostí, tak to je asi spíš jenom název...páč špatně vyslovujících dětí je mrtě, a to by ty logo třídy musely bejt narvaný k prasknutí 😝

sisstin
autor
14. dub 2011

jinak, jak jsme tam byli si pohrát..tak u těch starších dětí jsem nepoznala už nic v běžné řeči, to se projevuje až třeba při souvislém vyprávění atd., ale ty malé děti byly bud úplně nemluvící nebo mluvily asi jako Tygr...takže fakt dysfázie a jiné závažné vady řeči 😉 a to berou děti jenom s expresivní, děti s poruchou porozumění neberou..ty musí do klasické specky 😕

smardik
14. dub 2011

@sisstin zjistím, fakt dobrá je právě ta školka kde potřebujeme ten papír ale tam nás bez něj nevezmou, no uvidíme na jednu strachu bych si ho nejraději nechala doma a dala ho až za rok do té školky kam chci ale zas on mezi děti chce tak je škoda mu v tom bránit. zítra se zajdu poptat ještě do té jedné třídy a uvidíme, ta by mělo být něco takového jak píšeš ty: Ve speciální části mateřské školy jsou dvě logopedické třídy pro děti, jejichž mluvní nedostatek se nedaří odstraňovat pravidelnou docházkou do logopedické ambulance se svými rodiči, a které tuto intenzivní logopedickou péči potřebují. V těchto třídách pracuje s dětmi šest učitelek, které mají speciální logopedické vzdělání, dlouholetou praxi a profesní schopnosti. V každé třídě je 14 dětí a třídy jsou věkově smíšené; při umísťování dětí se spíše přihlíží na typ handicapu

sisstin
autor
14. dub 2011

@smardik jj, tak to je přesně jako ta naše třída 😉 já si myslím, že když Tomášek má děti rád, tak by to zas byla škoda 😉 já jsem věděla, že by to Tygr od tří let nedal...a mám bobky i ted 😒 teda ne z toho, že by nějak nestíhal nebo tak...tohle už je v poho, ale právě kvůli těm dětem..on z nich má fakt hrůzu, a neumím si představit, jak tam jako bude fungovat 😕 je teda pravda, že přede mnou dost hraje divadlo...když je pak někde sám, tak právě vůbec neřve atd., takže možná to jenom na mě zkouší...uvidíme 😝

smardik
14. dub 2011

@sisstin kdyby Tom neutíkat za dětma a nechtěl mezi nimi být ještě bych ho nedávala, zítra tam do té školky skočím a uvidím 🙂, oni tam právě žádný zápis nemají tak nevím jak se tam dostávají, jestli přes logopedku nebo jak

sisstin
autor
14. dub 2011

@smardik my byli normoš u zápisu, teda u zápisu...Tygr tam ani nebyl, prostě jsem jenom donesla přihlášku vyplněnou, kde bylo napsáno, že má suspektní dysfázku, k tomu pár keců od pediatry...a k tomu jsem měla zprávu od Krejčířový, doporučení od logopedky a z Rané péče. No jako ředitelka se tvářila, že jako jo...a už by snad mělo přijít vyrozumění....mají odpovědět do 14dnů a byla jsem tam minulý pondělí. Já teda jako počítám, že ho vezmou....jestli ne, tak vůbec nevim....já si ho v klasické třídě o 25 dětech prostě představit neumím 😖 takže by byl asi opět další rok se mnou doma...a šel by až jako předškolák, to by ho vzít museli...ale to mi přijde jako docela peklo 😖

smardik
14. dub 2011

@sisstin uvidíš zas do září je 5měsíců to se ještě může změnita začne brát děti v pohodě, já doufám že přes léto se zbavím Tom plín a naučí se sám jíst, ale už má aspon zájem o lžičku

sisstin
autor
14. dub 2011

@smardik no Tygr jelikož nic nejí, respektive nejí nic, co se jí příborem...tak nula bodů 😝 teda jako jogurt si umí lžičkou strčit do pusy, ale dá dvě sousta a končí 😝 dnešní strava : Brumík, suchá houska, chees z Mekáče, jedna kinder čokoláda, 2 krabičky tictaců, 2 housky namazaný lučinou 😠 prostě totální peklo, ale prostě nevím, jak ho donutit jíst něco teplýho...tohle trvá od 18měsíců, a je to furt stejný...ne-li horší 🙄

smardik
14. dub 2011

@sisstin tak u nás se jí v pohodě, Tomík papá krásně všechno-nejí jen červenou řepu a dušenou mrkev jinak jí vše, jen zatím nejí sám musím ho krmit, vidličkou kousky zvládá jíst to jo - třeba chleba na kousky zvládne sníst sám nebo tak tu půlk pak ho to už nebaví a dokrmín ho ale zatím lžičkou moc ne ale už se aspon pokouší-už vzal lžičku aspon do ruky a trošku jogurtu nabral a i do pusy se strefil 🙂. Tomův jídelniček dneska: UM, chleba se sýrem, jogurt, kuřecí polívka, UM, přesnidávka, zas polívka, Um, mezi jídlem měl dětské tyčinky, dětské sušenky

bumbuska
14. dub 2011

@sisstin ako v com. v niecom je na svojej urovni, ale napr. v jemnej motorike cca na 2,5-3.r

anarae
14. dub 2011

koukám ,že řešítě školu ☹ nám to asi neklaplo...řiditelka chtěla vetší dotace a nabrala dětičky z Prahy,jenže musí mít asistenta tak dali žádost sem k nám na město.Město zatrhlo veškerý asistenty........a bude se prověřovat,kdo na ně nárok má a kdo ne a chtějí nové papíry od všech doktoru.....nestačí jim ty co jsme dodali,protože budou mít datum starší jak mesíc....super.....a PPP má narváno ,takže malíka vezmou až tak za 3 měsíce nejdřív a to se asistent nestihne do září vyřídit.Protože žádost musí byt odevzdané do půlky dubna 😖 jako chápu,že město nebude latit dětem co tu nemají trvalý pobyt asistenta a že Praha zase nechce asistenty zaplatit ,protože se nejdená o školku co spadá do jejich kompetence....ale takhle vypect další tři maminky od nás:( a to jsme měli mít holčinu s logopedickým zaměřením,tesně po škole (potřebuje praxi)a jen na jednu hodinu týdně..............ted se s náma nebaví ani škola a ani město.A to byla školka teměř 100%,měl byt ve tříde kde je 8-12děiček a z toho 6 autíku🙂ted špekulujou ,že ho integrujou do normální,kde se mu děti budou smát ,že špatně mluví a jako mutík se nám sekne ještě víc 😢 sem z toho rozčarovaná........malinko......ale do září uvidíme no když bude nehuř budu ho vozit cca20km dodiecezní školky kde jsou vozíčkáři a hluchy dětičky.

anarae
14. dub 2011

@sisstin takmalík má spešl lžičku zahnutou na jogurtíky takže ty papá ,lžící dlabe i polívku,ale tm i pomáhá rukama a vodu pije,vidličkatu umí použít moc dobře,ale většinou jí taky jen salámya housky a všechno na co není potřeba příbor.nejhorší je ,že mu příbordost často padá z ruky,zahledí se a upustí co má v ruce.nekdy papá krásně jindy musím krmit,ale tak je u naše mladýho se vším 😉

jolinka
15. dub 2011

@anarae to je otras s tymi skolkami... ☹ mam pocit ze mesto i skolka si tahaju svoje zaujmy, zaujmy nejakych postihnutych deticiek su az na poslednom mieste.

inak netreba sa bat, v skolke nie je dolezite ci dieta je priborom, hlavne ze je samo, casto ani predskolaci nevedia porezat maso nozikom, ani moja to nevie vie len lyzicu a vidlicku. ved sa beru bezne aj 2,5 rocne deti o tych nikto necaka ze budu stolovat priborom

sisstin
autor
15. dub 2011

Dobré ráno 🙂
@bumbuska tak na jednu stranu je fajn, že je ten vývoj nerovnoměrný, to totiž neznačí většinou mentální retardaci. Děti s MR jsou opožděné tak nějak ve všem stejně 😉 horší je, že nerovnoměrný vývojový profil ( hodně nerovnoměrný) můžou mít děti s poruchou autistického spektra, ale může to mít tisíc jiných příčin. Jak je na tom malá s mluvením, porozuměním řeči a celkově komunikací? 😉

@anarae a Ondrášek jako nejí, protože se mu nechce krmit...nebo nejí jako Tygr vůbec? Páč Tygr nebude jíst, ani kdybych ho krmila, on prostě slyší slovo jídlo, a už ječí a zdrhá. Jinak s tou školkou je to teda šílený 😒 hodně podobný problém měla Tuška s Ninuškou (jestli je znáš), Ninuška též měla slíbenou na 100% speciální školku a pak ji tam nevzali kvůli plenám!!! 🙄 Tak moc držím palce, at vám to nakonec vyjde nějak 😉 Krejčířová chtěla vidět Tygra ve školce už před půl rokem, prý by zvládl normálně klasickou třídu bez asistenta, no já si to představit neuměla...takže teda snad od září ta logo třída se sníženým počtem dětí 😕

jolinka
15. dub 2011

@sisstin
ja tiez poznam pribeh Ninusky, myslim ale ze tie plienky boli len vyhovorka, v skutocnosti sa zlakli jej postihnutia, ze by s nou mali vela prace ... a tak sa vyhovorili na plienky. a pritom to bola specialna skolka ak dobre pamatam... 😖

zober si ake ma problemy dalea s Leou v skolke ... a to je Lea hotova hviezda aj oproti vsetkym detom co tu su na nestandartnych

anarae
15. dub 2011

@sisstin někdy nejí protože neumí kousat a udržet lžíci ,pak jdou na řadu jogurty a dětský příkrmy,když zvládne vetší kousky a padá mu příbor z ruky krmím to naštěstí nebívá tam často 😉 jinak jí sám hezky ,at už rukama nebo i s tou vidličkou 🙂 jo a hrníček nepoužíváme vubec občas platovou skleničku a nebo malinkatej lehoučkej hrníček(snažíme se trenovat),ale spíš zatím ty flašky s koncovkama od jupíku a nebo falšky na kolo(a i těma se zlije)

sisstin
autor
15. dub 2011

@jolinka ono hodně záleží, jak se to dítě chová...třeba jedna holka z diskuze má dítě se smíšenou..a on tak nic nedělá, je někde zalezlej...takže učitelkám je to šumák a tolerují ho...věc druhá je, že mu ta školka podle mě nic moc nedává 😉 oni právě mívají problém s dětma, co se třeba nějak projevují, neposlouchají atd., o ty dovednosti většinou zas tak nejde 😒

já si právě myslím, že by to Tygr taky jako dal v normoš školce, jenže by byl zalezlej někde v koutě a nikdo by si ho nevšímal, to do té školky ani nemusí chodit, že 🙄 🙄