Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dadlenka
20. lis 2011

@hanistepa já mám taky prvňáčka a musím říct, že je Hanička moc šikovná, to si můžu nechat zdát🙂 Daneček už taky počítá s nulou, ale ještě neslabikuje, jsou pořád u kroužkování písmenek🙂 a máme taky přísnou paní učitelku, ale velmi rozumnou a spravedlivou, měl už ji starší syn a dala mu velmi dobré základy, návyky, a vždycky to s dětmi uměla a dokáže motivovat k výkonům i našeho nikdy nic neřešícího Danečka😀

sisstin
autor
20. lis 2011

@hanistepa no oni to tam maj právě přímo napsaný:

Jak se s dětmi pracuje?

Pro každé dítě je zpracován individuální plán práce dle odborného šetření, s přihlédnutím k osobním potřebám a zájmům.
Pracuje se s celou skupinou dětí, každodenně je procvičována výslovnost s jednotlivci. V průběhu dne mají děti možnost
být začleněny do běžného kolektivu ostatních dětí, zúčastňují se všech společných akcí.
Rodiče jsou zváni ke společným konzultacím.

ale jo holky, máte pravdu 😉

anarae
20. lis 2011

@andulka4 malík hraje max 10 minut dýl nevydrží,navíc mu už je 4,5 ono ho to ani moc nebere ,hrajem hry na portálu http://tyyo.ceskatelevize.cz/ občas a jinak ho baví jen ty omaloánky

andulka4
20. lis 2011

no já jsem ze školkou taky moc spokojená jen máme ten problém že je vůbec neposlouchá.....když mají volné aktivity je to ok ale jakmile se má něco učit, malovat, nebo sedět v kroužku a povídat si o daném tématu prdí na ně

to učitelkám vadí a mají pocit že bez asistenta se do 6ti let nenaučí co by měl a nebude připravený na školu

prý díky své poruše pozornosti musí mít víc podnětů a jako by střídat rychleji ty témata a na to nemají při 29žácích ve školce učitelky čas a tak mají strach aby nezakrněl
jinak ho mají za velice chytrého a vnímavého chlapečka jenže prostě neposlouchá

třeba na procházce se nechce držet za ruce protože řekne že má perutě a že by mu je polámaly, nebo že ten kluk huhńá a nemluví a on s ním za ruku nepůjde....a pak se taky u všeho zastavuje a zevším si hraje

je dle mého velmi nezralý a pořát si s něčím hraje-třeba u jídla-hrášek v polívce jsou bomby, nudle jsou bojovníci a kdo ho má furt okřikovat aby slušně jedl 🙂 🙂 🙂

andulka4
20. lis 2011

na české televizi taky ty hry hrajeme a to se mu líbí-je to moc pěkně udělané 😀

sisstin
autor
20. lis 2011

@andulka4 aha, tak to by problém být mohl..ono to z těch videí fakt poznat není, tam mi přijde 100pro spolupracující 😉

sisstin
autor
20. lis 2011

@andulka4 jinak teda tu fantazii má suprovou, to teda Tygr nula bodů 😉

andulka4
20. lis 2011

právě že já jsem ze školkou naprosto spokojená....chtějí pro něj to nejlepší a vlastně chodí do školky kde mají ve všech třídách krom té jeho k dětem asistenta-chodí tam děti se zdravotníma problémama plus adhd děti

fantazii má neuvěřitelnou a to je právě už na toho asistenta aby ho donutila jeho formou hry k tomu aby třeba maloval a dělal vlastně vše co chce ale tak aby byla spokojenost na obou stranách

on už ve 2letech mluvil ze svýma fiktivníma kamarádama
problém ale je že absolutně neuznává autority a neposlouchá co mu kdo říká ☹

řeknu mu at si oblíkne kalhoty a on si dá obě nohy do jedné nohavice a lehne si na zem a dělá že je mořská panna....a prostě kdo má na to mít nervy když zrovna spěcháme ven-tak ho raději obleču sama

a tak je to zevším 😠

dokonce mi říkala ředitelka která se na něj byla přes dopoledne dívat ve třídě jak se projevuje že on má pořát takové argumenty že se samy musí kousat do jazyku aby se nerozesmály protže on má na všechno svou odpověd proč to dělat nebude

ale pevně věřím že z toho vyroste 😉

andulka4
20. lis 2011

Sisstin koupila jsem tu knížku s těma pracovníma sešitama jak máš na videu a on prostě po té dráze tou tužkou sice pojede ale zastaví se u každého zvířátka a u každé opice

to co po něm chci aby jel pouze po dráze prostě neudělá 🙂
dost těžko se to vysvětluje protože on má svůj svět

andulka4
20. lis 2011

jinak videama se neřit protože jsou už rok stará 😉

deina
20. lis 2011

@andulka4, s jemnou motorikou a poruchou pozornosti mame asi podobny problem (u Miska) a nam bola doporucena ergoterapia. Vraj je to vyborne na rozvoj tej motoriky a popri tom sa uci aj lepsie sustredit a udrzovat pozornost. Neviem, ako to presne prebieha, este som tam nevolala, takze presnu predstavu nemam. Malo by to byt nieco ako "terapia pracou", mali by vyrabat kadejake blbosticky, navlliekat, vystrihovat, trenovat uchop...

sisstin
autor
20. lis 2011

@deina jj, ergo je přesně to, co říkáš + ještě nácvik sebeobsluhy (jídlo, oblíkání atd.) 😉

deina
20. lis 2011

No a my sa asi budeme stahovat spat na SR... Mame doma spravu od psychologicky... akoze to je taka sprava, ze bla bla bla, neuveritelne omacky na 2 strany, dokopy ziadny zaver. Napisala 4 totalne vseobecne diagnozy ako napr "predcasne narodenie v 33tt" (to mi je uz len novinka ) alebo porucha vyvoja reci, porucha v interakcii... Naozaj som rada, ze ideme do tej TT, snad mi budu vediet povedat viac (aj ked predpokladam, ze ani tam ta diagnoza nebude konecna). Myslite, ze ide o dysfaziu? Jemna motorika a vizualne vnimanie zodpoveda veku, co je super, dokonca v tomto dobehol rovesnikov a zodpoveda to kalendarnemu veku. Ale rec a porozumenie reci je dalekoooo pozadu, len na 10 mesiacov mu napisala. to je aj na horsiu dysfaziu? Tych 10 mesiacov mi pride strasne, strasne vela, ozaj mi nepride, ze je na tom az takto zle. ☹ Ona mu tam napisala, ze rozumie akurat tak "no-no" a uplne jednoduche prikazy. Ja neviem posudit to porozumenie, ale urcite je tych prikazov viac, ktorym rozumie. A este mu napisala, ze sebaobsluha na 9 mesiacov. 😝 Lebo ze sa sam nenaje (priborom), sam sa neoblecie ani nevyzlecie a nosi plienky.

Ci mam uz skor mysliet na autizmus? MR? 😒 Nejaka som z tej spravy pomylena... Ale vyzera to tak, ze pojdeme spat na SR, lebo tuna toto riesit je uz nad moje sily a podla mna jemu to tu vobec neprospieva.

deina
20. lis 2011

@sisstin, super, mame jedno centrum na ergoterapiu vo vedlajsej ulici, tak to tam chcem vyskusat. Len by bolo fajn, kebyze tam moze pracovat sam, zeby som tam nemusela byt s nim, lebo nemam kam dat Matka a ked su ti dvaja spolu, nepracuje ani jeden.

sisstin
autor
20. lis 2011

@deina tak teda Krejčířová, když dítě rozumí nějakým těm základním věcem, tak dává porozumění do 15.měsíců, pokud dítě fakt že jenom reaguje na jméno a chápe "ano, ne", tak dává do 12měsíců. Porozumění na 10měsíců trošku nechápu, to fakt celkem hodně dětí nerozumí skoro nic....

jinak ještě nedávno jsi psala, že on rozumí normálně...se to zhoršilo? 😕 Nebo jsi to předtím moc nevnímala 😕 a jako na dva roky v té sebeobsluze trošku přehnané nároky na to, že tady v Cr je to to dost přísné, třeba oproti Uk nebo USA 😕

sisstin
autor
20. lis 2011

@deina jinak my jsme měli ve 27měsících porozumění na 15. měsíců, takže jako též žádnej zázrak 😝 ale on byl brzda fakt celkově..jakmile začal ukazovat a sdílet, tak to porozumění šlo fakt kosmickou rychlostí nahoru 😉

deina
20. lis 2011

@sisstin, vies co, ja to ozaj neviem posudit. Okolo toho roka, roka a pol sa mi zdalo to porozumenie este ok, ale potom uz neskor, ked som o tom viacej citala, uz sa mi take dobre nezdalo. A teraz sa mi zda, ze ozaj to v tom porozumeni niekde viazne... ale na 10 mesiacov? Tu sebaobsluhu ani neriesim, toto sa mi zda, ze prehanaju alebo su tie nemecke deti super extra sikovne.

A napr akoby prestal zdielat pozornosti... on sice ukazuje na veci, aj hmka pritom, ale nepozrie sa na mna. Neukaze v knizke zvieratko, na ktore sa ho pytam (teda obcas ukaze na macku a konu, obcas). Celkovo ten ocny kontakt je velmi slaby (poruchu interakcie a komunikacie napisala do spravy). Na druhej strane autizmus nespomina vobec, pytala sa na to, aky je v spolocnosti deti (vporiadku, rad chodi na ihriska, aj ked sa nehra s inymi detmi, nestrani sa ich, hra sa medzi nimi)...

sisstin
autor
20. lis 2011

@deina a podle čeho ona vůbec posuzovala to porozumění? Když malej německy nemluví, teda jako respektive s ní moc nepřichází do styku? 😕

no těžko říct, co by to jako mohlo bejt... 😕

deina
20. lis 2011

@sisstin, ani neviem. Ja som sa ho pytala, nech ukaze nieco v knizke, neukazal. A z casti tela si ukaze len na brusko, nech sa ho opytam hocico, ukaze len brusko (aj ked sa ho pytam na oko napr). Ale ono to je takto ozaj tazke, mne sa zda, ze ked je v nemeckom prostredi, akoby uplne vypne a rozumie vsetkemu ovela menej. Ovela menej spolupracuje. To Misko uz nemcine zacina rozumiet, jemu neprekaza. Som zvedava, co nam povie ta Buntova, asi bude lepsie urobit to vysetrenie v slovencine ako v nemcine.

sisstin
autor
20. lis 2011

@deina no to dvojjazyčný prostředí fakt problém bejt u může u dítěte, které je nějak pozadu nebo má nějak narušenej vývoj 😕 jako části těla by znát už měl, aspon pět těch základních...podle ukazování v knížce se nedá až tak hodnotit, páč oni občas schválně nespolupracují...lepší je to zkoušet prostě tak, že s ním běžně mluvíš...třeba něco děláš a mezi řeči mu řekneš: podej mi prosím xy....aby to nebral tak, ted ho jdeš zkoušet..ale jako běžnou komunikaci 😉

já jsem na Tygrovi fakt poznala, že nerozumí...páč jsem na něj mluvila a on koukal jak puk a bylo vidět, jak prostě ví, že po něm něco chci..ale vůbec neví, co po něm chci 😉 pak jak začal rozumět, tak prostě reagoval na všechno normálně...nemusela jsem ho z ničeho "zkoušet" zrovna...ale prostě v běžným životě... jako některý děti umí klamat tělem, že i když nerozumí, tak docela fungují...ale tam je to poznat v tom, že někdy na věc reagujou a na stejnou věc jindy vůbec 😉

nefertiti7
20. lis 2011

Ano, ano, aj moj Adamko je iny...ma skoro 26 mes a je stale ako 18 mes....zaostava v 9 mes sedel, chodil v 15 mes, chodili sme na neurologiu diagnoza lahsi hypotonicky syndrom, narodil sa cisarskym a bol mierne priduseny, co bolo naozaj neviem...☹
rozumie vsetkemu, aj spolupracuje, len sa mu necche rozpravat..no on si rzprava ale nikto len ja mu rozumiem, pouziva svoje skratky...ajoji - hasici, ci - cica, pu - dzus, daketa - raketa a vela inych slov....slovnik ma ale svoj, neznasam, ked pride niekto k nam a povie mi, ze v jeho veku z deti komunikuju vetami...no co mam robit, na neurologii mi povedali, ze je to ok a uz tam nechodime, vraj kolko deti zacne aj v 4 rokoch rozpravat, nie som nadsena, ale je to moje zlaticko

andulka4
20. lis 2011

no my máme zprávu z psychologie taky na 2strany a má tam napsáno pouze že bude mít asi poruchu pozornosti
VQ v 3,5letech má 100bodů což je norma a vývoj řeči má na úrovni 5letého

korálky navlékat neumí ale jinak všechny úkoly plnil-složil puzzle, řekl co je na obrázku, složil tvary podle ní, řekl jméno a adresu atd.....

jemnou motoriku musíme procvičovat a další návštěvu máme ve 4letech

ad ukazování části těla.......no dcera i David ukazují části těla opravdu už okolo těch 10m-ruce, nohy, vlasy, čelo,nožičky a jiné
má čerstvě 18m a ukáže jakékoli zvíře co po ní chceme a řekne jak dělá

Miška možná zvířata nebaví tak proto nemá zájem .....pamatuji si ale Deino že uměl dobře abecedu tak zas tak blbej nebude 😀 .....spíš má jiné zájmy

nefertiti7
20. lis 2011

este som zabudla povedat ze manzel je cech a ja slovenka, takze aj tam moze byt problem, ze sa uci od oboch slovnu zasobu...rozumie nam aj to urobi, len to nevie povedat

andulka4
20. lis 2011

Deinuš a vy žijete někde jinde? (dlouho jsme se neviděly)

sisstin
autor
20. lis 2011

@nefertiti7 ten motorický vývoj máte ale v normě, sice trošku širší..ale v normě...na hypotonika to není vůbec zlý, respektive je to spíš dobrý 😉

a mluví, i když používá svoje slova, tak to slova jsou 😉 naše děti většinou nemluvily do tří let VŮBEC 😉 nebo i déle 😉 on to může mít tou hypotonií, jednak tyhle děti mají hypotonické i orofaciální svaly a špatně se jim mluví, proto si může vytvářet ty svoje slova a jednak hypotonie prostě trošku vývoj brzdí. Měli by jste chodit na orofaciální stimulace a ke klinickému logopedovi, ale zatím máte velkou naději, že to bude v pořádku 😉

sisstin
autor
20. lis 2011

@andulka4 deina ale píše o mladším, starší má zřejmě AS..a s mladším zatím lítaj po doktorech 😉

deina
20. lis 2011

@sisstin, to by mohlo byt, to klamanie telom, lebo niekedy mam pocit, ze rozumie bez problemov a niekedy nic. 😒 A este nemame vyhodnotene EEG, tak uvidime aj tam, ze co. Mne sa zda, ze su dni, kedy je taky "lepsi", lepsie spolupracuje, aj akoby lepsie rozumel a potom dni, ked nanho hovorim a on uplne nic, akoby nepocul, nereaguje, niekedy ani na meno nezareaguje. A inokedy ho oslovim a pohoda, uplne normalne na mna pozrie.

deina
20. lis 2011

@andulka4, Ahoj. 🙂 Ako @sisstin pise, co sa reci tyka, tak pisem o Matkovi, nasom mladsom. 🙂 Misko je kapitola sama o sebe, ale momentalne s nim problem nemame a nechcem uz nic tuna riesit (sme uz rok v Nemecku kvoli manzelovej praci). V skolke sa uplne super adaptoval, naucil sa vela novych veci, lepi sa nanho nemcina... proste super. Abecedu vie nadalej, precita niekolko slov (ale nie tak, zeby si spajal slabiky, pamata si cele slova), cisla, aj velke cisla (napr 1680 a tak), pediatricka ho chvalila, vlastne vie vsetko na svoj vek, co by mal vediet, aj viac, len teda ta jemna motorika je zla, pozornost tiez a ma svoje divne zaluby, ktore by na AS mohli poukazovat.

sisstin
autor
20. lis 2011

@deina a poznáš, v jakých situacích reaguje a v jakých ne? Děti s poruchou porozumění právě reagují, když je něco dost jasné ze situace a když ty použiješ k tomu nějaký gesto 😉 pokud nemaj tuhle "berličku", tak jsou pak v čudu 😉

jolinka
20. lis 2011

@hanistepa Hani ja mam prvacku a zatial idu celkom kludnym tempom... citaju po slabikach kratucke slova, naznaky veticiek obcas... Johi pise velmi krasne s tym nema problem, pismenka ako malovane. Z matematiky scitaju a odcitaju do 5.
Sa mi zda, ze idete ovela rychlejsim tempom ked si tu spominala ake vety uz citaju pred mesiacom, a Johi vtedy len jednotlive pismenka preberali. Napr. diktaty este vobec nepisu, teda v style ze ucitelka diktuje slova a deti pisu do zosita... jedine na tabulu pisu co ucitelka povie, kazde dieta jedno slovko a tak.... sa mi ale zda ze zacinaju zrychlovat tempo...