Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenajsek
19. bře 2013

a taky nás čeká SPC, ale měli jsme jít příští týden, jenže jsme v inkubační době na neštovice, tak se do logo třídy ve školce, kam měla SPC přijet nedostaneme, tak se musím domluvit na náhradní termín. Taky si vůbec nedokážu představit, jak to tam probíhá.
A včera jsme byli u zápisu do křesťanské, kde nemají vůbec zkušenosti s obrázkovou komunikací, měli tam sice nějaké auti děti, ale ty měly k sobě asistenta. V každé té třídě tam mají dvě učitelky a pedag. asistenta, tak bude na nich, jestli by Lukáška vzali a věnovala by se mu ta asistentka, co je v té třídě... plus teda asi si moc nedokážou představit, jak by s ním komunikovali.
No a v logo třídě, tam mi učitelka řekla, že nám zatím místo drží, ale čekají hlavně na zprávu od Krejčířové a že by se přikláněli k tomu, aby měl Lukin taky pedag. asistenta, tak to je ještě v jednání... plus ještě to SPC.
Takže zatím taky nevíme nic, do konce dubna se snad rozhodne. Ale mám pocit, jak kdyby si nikdo pořádně s Lukinem nevěděl rady, což mě docela překvapuje, i v té logopedické... tam mají zkušenosti jak s dysfatikama, tak autistama, obrázkovou komunikací... a i tak ho nechtějí vzít bez asistenta... jsu z toho taková nějaká smutná... ale třeba něco vyjde. Klasickou třídu ve školce jsem ani nezkoušela.

lenajsek
19. bře 2013

@lojzina Ahoj, jojo, už se to blíží, 10/4, snad se něco nepo.... a fakt tam pojedeme...

abbie
19. bře 2013

@lenajsek prosim ta a ako rychlo to pochopil? dala by si mi navod, ze ako ho to mam ucit? kde si mala karticky, na akom mieste? teraz ta budem spovedat 😀

lenajsek
19. bře 2013

@lojzina Tak k Jahnové budu držet palce, ale tak první vyšetření dopadlo docela pozitivně, ne? 😉 U nás se taky řeč nezlepšuje, ale na úkolech vidím, že jde dopředu... už z toho mám někdy hlavu, že mám pocit, že se mi musí rozpadnout... fakt už abychom měli Kr. za sebou. Při nácviku taky dělá docela pokroky, ale v samostatné mluvě prostě nula nula nic.

lojzina
19. bře 2013

@lenajsek ty jo,starosti nad hlavu ze ☹ .Me rekla jeste Jahnova,ze Sebik teda muze do klas.skolky,ze ani na tu logo skolku neni,tak me i uklidnila.No ja jsem zvedava,jak dopadnete u Kr.,to vas vzala docela rychle ze?

lojzina
19. bře 2013

@lenajsek jo,sebik je samostatnej,krom oblikani teda.Karticky nam dokonce nedoporucila,ja teda doma nejaky mam,pry cim vic s etlaci,tim vic se muze sprajcnout. 😕

abbie
19. bře 2013

@lojzina aha, tak toto ma zaujima ... co presne povedala, ze to moze brzdit rec?

sisstin
autor
19. bře 2013

Tak karticky bych ja nebrala jako tlaceni,hodne detem to otvira nove obzory 😀

lenajsek
19. bře 2013

@abbie Učila jsem ho výměnným systémem, takže jsem vzala obrázek s např. pitím, ukázala mu ten obrázek, ukázaka mu opravdové pití. do ruky jsem mu dala ten obrázek, řekla Lukášku dej mi obrázek pití, on mi ho dal a já mu za to dala opravdové pití. Začínali jsme s kartičkama pochutin, které má rád, nebo třeba věcmi, které jsem věděla, že fakt bude chtít, jako právě ten bublifuk třeba. A takhle jsem mu to několikrát dávala do ruky a on mi to musel vrátit zpátky, a hned za to dostal to, co bylo na obrázku. A já pořád komentovala, co tam je na tom obrázku. A pak jak si osvojil obrázky, tak jsem jich postupně přidávala a pak se jen ptala, co chce a nutila ho (nutím doteď), aby se snažil zopakovat, co je na obrázku. To samo nejde, ale aspoň aby se snažil. Nejdřív měl těch pár obrázků v kuchyni na lince na zalaminované A4 a přidělané suchým zipem, teď už má komunikační knihu, jednu A4 s obrázky a ještě denní rozvrh na kuchyňské lince z boku.
Nejlepší je místo, kde je to dobře přístupné a má to hned po ruce.
Jednu dobu dokonce dělal to, že v noci, potmě, šel do kuchyně, donesl kartičku s pitím ke mně k posteli, že chce to pití... 🙂

sisstin
autor
19. bře 2013

Uuuaaa,na to,ze AAK brzdi rec jsem fakt alergicka 🙄 😅

sisstin
autor
19. bře 2013

To je jasnej priklad,myslite,ze dite radsi v noci pujde pro karticku,nez aby to reklo,pac je line mluvit? 😅

lenajsek
19. bře 2013

Jako o obrázkové komunikaci jsem si vyslechla taky svoje, hlavně od foniatričky a foniatra v Audio fonu v Brně, že to brzdí dítě, že se nenaučí mluvit a bude používat jen kartičky... 😝 😝 😝 Tuhle metodu nám vlastně navrhla v těch dvou letech raná péče, jinak jsem o tom do té doby slyšela jen okrajově... a vlastně nám dala spoustu kartiček, takže mi vše oni zajistili, což je fakt super... i logopedka nám to doporučuje, jednoznačně. 😉

lojzina
19. bře 2013

@abbie
@sisstin blbe sem se vyjadrila asi-myslela to tak,mene je nekdy vice-citovano.Ja si teda taky myslim ze mu to muze pomoct,ale na to rekla ze je to pro nej jakoby upozornovani na jeho problem a ze by se moh zaseknout....i treba,ze pred nim nemame mluvit s nikym o tom,ze nemluvi,ze nedela to a to...

sisstin
autor
19. bře 2013

Jako to je fakt pytlovina,mluvit je vzdycky pohodlnejsi a prirozenejsi,nez AAK,takze pokud muzou,tak obrazek nahradi slovem,tak to proste je 😝

lojzina
19. bře 2013

tak Sebik takovy ty zaklady,jako curat piti adt rekne,sice zkomolene,ale ja tomu rozumim.

lenajsek
19. bře 2013

Třeba ten příklad toho, že to dítě fakt nebrzdí, ty kartičky. Kdyby přece Lukin neměl problém říct, co chce, tak nejde potmě do kuchyně pro obrázek pití, aby mi to donesl, počkal, až se vzbudím, vstanu a jdu mu udělat pití... normálně by to přece řekl, kdyby mohl, ne... 😉

sisstin
autor
19. bře 2013

@lojzina no ja ti nevim,zda triletak pochopi,ze kdyz mu das karticky,ze upozornujes na jeho problem,spis jsou rady,ze se konecne muzou domluvit 😕

lenajsek
19. bře 2013

@sisstin Teri přesně, teď to píšu. To jsem jim na té foniatrii říkala, ale hleděli na mě jak zjara a neměli co na to jinýho říct... prý že jsou stejně názoru, že ho to brzdí. A to, že ubylo záchvatů, že jsem nevěděla co chce, jim bylo taky celkem šumák, prostě jsu asi já i dítě pohodlné 😀

lenajsek
19. bře 2013

@lojzina to Ti říkala Jahnová všechno...?????

lojzina
19. bře 2013

@sisstin ja jen pisu co me rekla.neupozornovat,nenutit opakovat.kdyZ bude chtit ,zopakuje to sam.pry muze i zamerne,ze chci,neopakovat po me.

lenajsek
19. bře 2013

@abbie Jinak ses ještě ptala, jak dlouho mu to trvalo... poměrně rychle a to neměl ani obrázky reálně vyfocené, jen nakreslené a ještě ani ne všechny barevné, ale s obrázky Lukin neměl nikdy problém... týjo, no pár dní snad... fakt rychle.

lojzina
19. bře 2013

@lenajsek ¨jo,Jahnova.Nikam jinam nechodime,zatim.

sisstin
autor
19. bře 2013

Jinak Tygr vi,ze je neco blbe tak od ctyr let,mozna i driv,jen to neumel vyjadrit. Vi,ze ma dysfazku,ze musi chodit mluvit,aby mu lidi rozumeli. Jinak v ty logo tride,kdo umi uz celkem dobre mluvit,je za kinga a vsichni ho tam obdivujou 😅

sisstin
autor
19. bře 2013

@lojzina jj,to nuteni do opakovani je fakt blby 😉

lenajsek
19. bře 2013

@lojzina Mně zase naopak logopedka říká, abych Lukinovi říkala co nejvíc jednoduchých slov, kter je schopen zopakovat, jako "papa", zvuky zvířátek, když slyšíme hodiny bimbat, tak "bim bam", něco spadlo tak "bác" a tak... tak fakt teda nevím...

lenajsek
19. bře 2013

Ale zkouším teda slova, u kterých vím, že je schopen je zopakovat. Moc jich teda není, no... to je fakt.

sisstin
autor
19. bře 2013

@lenajsek jo,to jo 😉 ale nedelat to "rekni xy" 😉

lenajsek
19. bře 2013

Ale s tou náhradní komunikací jsi mě teda zaskočila, to jsem myslela, že psychologové docela uvítají, že dítě se snaží aspoň nějak komunikovat, gestama, obrázky... a ne, že je to brzdí...

lojzina
19. bře 2013

@sisstin ja mu reknu max jednou ,,rekni to a to,ale treba mamka,ta ho ,,dusi",a chudak ma toho za chvili plny zuby a utika pred ni 😀 😒 😒
@lenajsek na logo teprv pujdeme...

lenajsek
19. bře 2013

@sisstin A jo, tak to ne. Jen se zeptám, co udělaly ty hodiny, jak udělal pejsek, jak řekneš paní, kdy žji chceš pozdravit...? No a pak to řekni "xy" je při nácviku u logopedky ale i doma... ale to je zas něco jinýho, že