Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
17. črc 2011

@buffinko no ono je to možná tím, že většina logopedů už má VS, takže v podstatě klinický logoped...ale pak jako v těch zkušenostech a práce s dětmi se to dost liší 😝 když měl Tygr asi 2,5, tak u nás byla logopedka z Rané péče (mimochodem učitelka té "naší" logopedky) a to byla katastrofa. Jako možná vědomosti měla, to nemůžu posoudit, ale přístup k dítěti děs běs 😅 😅 😅 od dvouletýho dítěte očekávala, že bude nehybně sedět a dělat to, co chce ona 😅 😅 😅

snažila se mě pořád vmanipulovat do toho, že je rozmazlenej a cvičí se mnou ( ehm, v té době tohohle nebyl vůbec schopný, to možná dělá až ted...to nepopírám, ale dřív ani omylem), prostě vůbec nevěděla, jak na něj 😝 byla u nás asi 2x a pak jsem to odpískala, protože celou dobu Tygr jen řval a válel se po mně 😝

k té "naší" chodíme rok, a to je úplně o něčem jiném...ze začátku si ho pochovala, koukali spolu s okna..do ničeho ho nenutila...seděli spolu na zemi, nebo na gauči...prostě pohoda jazz a postupem času už tam spolupracoval úplně super, a od té doby, co mluví...tak tam fakt 30minut v kuse pracuje...krizovku jsme teda měli nedávno 2lekce, který tam prořval..ale od té doby zase úplná pohoda 😉

hanatka
17. črc 2011

@sisstin jj, provztekaný celý dny už máme naštěstí za sebou. Prostě to chce se obrnit, ale chápu, že je to těžký, dokáže to zkazit celej den.
My furt bojujeme s těma plínkama, v pátek se už dvakrát vykadil na záchod, ale to prostě byla akutka, kdyby si nesednul, tak se prostě posere.. Včera to akutka nebyla a při pokusu ho posadit večer na záchod, to byla scéna jak z hororu, sousedi si museli myslet, že ho vraždíme. Stejně to bylo bezúspěšný, ječel, že chce plínu a odmítal si sednout. My jsme už fakt v koncích, nezabírá nic. Vysvětlování, motivace, nátlak, prostě nic. Pak se vykadí do plíny a dušuje se, že zítra už bude kadit na záchodě 😠

sisstin
autor
17. črc 2011

@hanatka zkus se na to kadění tak nesoustředit, i když chápu, že to je opruz 😉 kamarádky kluk byl bez plín od dvou let, ale kadil do nich až do 3,5...a pak prostě ze dne na den šel na záchod..tohle se fakt nedá nijak moc ovlivnit...akorát by ještě mohl mít zácpu z toho 😒

on jde do školky od září? Ale i tak, ve školce by stejně asi nekadil ne? 😕

hanatka
17. črc 2011

@sisstin on už do školky chodí, ale zatím kvůli tomu kadění jen na dopoledne a poo chodil domů.. Ve školce zatím nekadil (tj. ani se nepokadil) nikdy, jenže jak tam bude až do odpoledne tak nevím no.. On je schopen to držet až do večera, ale nesmí mít řidší stolici, což právě někdy mívá, to pak ať se snaží jak se snaží, nejde to zadržet. Je to strašnej vopruz, protože kolikrát někam jdeme, já pro něho zapomenu plínu a ono to na něho přijde zrovna. To je fakt vo nervy, to pak lítá jak splašenej, oči navrch hlavy, protože se to snaží zadržet. Vždycky to na 5 minut zadrží, pak zase tyjátr s lítáním a tak furt dokola. Pak už se kolikrát nechá přemluvit a na záchod si sedne a teď se dvakrát i vykadil. Kdyby neměl tak často tu řidší stolici, tak v pohodě čeká až na večer, ale takhle je to fakt na palici, to aby se člověk bál s ním někam jít. Nechce pak jít ani čůrat, protože se bojí, že kdyby pustil čůrání, neudrží tu stolici. Hlavně teď v létě jak jí hodně ovoce a zeleniny, tak asi tak 3x do týdne máme divadýlko, no.

sisstin
autor
17. črc 2011

@hanatka my to měli taky, ale naštěstí jen pár dní...taky se mu chtělo kadit, on na ten záchod teda šel..ale nešlo mu to, takže jak se mu chtělo, tak celej den zabitej tím, že lítal jak šílenej na záchod sem a tam...seděl vteřinu, zařval a zase slezl dolů... pak už měl i takový křeče, že jsme s ním chtěli jet na pohotovost...no ale u nás to asi za čtyři dny přešlo, jednou na ten záchod šel...nějak pochopil, jak má zatlačit a už to bylo..a od tý doby pohoda..

ale s tímhle má fakt problém strašná spousta dětí, nějaká rada na to moc není...ten kamarádky kluk chodil do soukromých jesliček, takže tam nebyl problém...když si řekl, tak mu tu plínu tam dali 😉

sisstin
autor
17. črc 2011

jo, a hlásím, že pokrok v Hradu 😅 😅 už jakžtakž postaví ty kostky a je schopnej podle obrázku tam strkat ty věže..sice délku už neodhadne, ale lepší, jak včera 😅 😅 😅

hanatka
17. črc 2011

@sisstin on podle mě i chápe, že má tlačit a jak má tlačit na tom záchodě, ale bojí se. Z nějakého pro nás těžko pochopitelného důvodu se bojí kadit, jakmile nemá něco na těle. Dneska jsem už i posadila Terezku po jídle na hrníček (páč po jídle skoro vždy kadí), ukázala jí, jak má tlačit 😀, a Terka se vykadila i vyčůrala. Ona po mě napodobí úplně všechno, i to tlačení 😀 Možná to byla náhoda, no každopádně jsem chtěla Radečkovi ukázat, že ani Terezka se nebojí a nic se jí nestane. Ale asi zase zbytečně, celej nadšenej, že se Terezka vykakala, šel vysypat nočník na záchod žabičce, aby měla radost. (Máme jakože v záchodě žabičku, která odnáší bobky). Skoro to vypadalo, že má radost, že Terka za něho splnila úkol a on už nebude muset 😀

sisstin
autor
17. črc 2011

@hanatka Krejčířová mi radila dávat dítě na záchod s plínou... 😉

leporelo
17. črc 2011

Ahoj, mně ten rozdíl mezi klinickým a pedagogickým logopedem taky nebyla jasná, tak jsem v dubnu dala dotaz do logopedonline.cz a tohle byla odpověď: "Dobrý den, každý logoped musí mít pětileté magisterské studium zakončené státní zkouškou z logopedie a surdopedie. Školský logoped pak již neabsolvuje žádné další vzdělávání a může pracovat ve spec. MŠ pro děti s vadami řeči, speciálně pedagogických centrech apod. To vše pod hlavičkou ministerstva školství. Klinický logoped musí mít další vzdělávávní v oboru - nejdříve musí pracovat tři roky na plný úvazek v logopedické ambulanci nebo nemocnici pod odborným dozorem. V průběhu těchto tří let absolvuje odobrné kurzy a semináře, dvoutýdenní stáž na foniatrické klinice v Praze. Potom zakončuje studium atestací z logopedie - stává se z něj klinický logoped. Ten pak může dál pracovat samostatně v logopedických ambulancích, nemocnicích, rehabilitačních zařízeních apod. To vše pod hlavičkou ministerstva zdravotnictví. Klinický logoped má na rozdíl od školského logopeda více zkušeností s pacienty dětskými i dospělými. Musí umět komunikovat s lékařy různých odborností, rozumět jejich zprávám, diagnostikovat i provádět terapii u dětí i dospělých"

smardik
17. črc 2011

ahoj 🙂 musím pochválit Tomáška, už konečně pracujeme s těma kartičkama od @sisstin a i ho baví, některé zvířátka už dokáže najít a na kočku reaguje čiči, pes haf haf a mašinku ššš, auto huuuuu a třeba na jahodu ukazuje že se dává do pusy 🙂, i u dalších věcí vydrží takže se dá celkem pracovat s ním 🙂. a musím pochvalit i manžela že už si zvyknul že je třeba Tomovi vše komentovat a reagovat na to že na něco ukáže a říct mu k tomu něco tak ho tady veřejně chválím 🙂

my došli před chvíli venku byli jsme na hřišti kde často nechodíme tak Tom trénoval chůzu do schodů až až dneska, na klouzačce jezdí jak profík ale je dost dlouhá takže chce at ho držím za jednu ruku a je tam takový most co se prohýbá to s bojí a chodí za ruce ale dneska super pracovní den

tin007
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
smardik
18. črc 2011

dobré ranko

@sisstin jdu na radu, dělali jsme kartičky a určité mu celkem jdou-dopravní prostředky,zvládne kytičky apod. ale dneska jsme narazili třeba na kartáček-on vidí kartáček a dobrý ví že se s ním čistí zuby takže si jde pro svůj a jde čistit zuby ale jak mu řekne dej mi kartáček vůbec neví co po něm chci, nemáš nějakou radu jak na to?

sisstin
autor
18. črc 2011

Bré ráno,

@smardik no co s tím nevím, holt prostě mu zas 10000x opakovat, že kartáček se jmenuje kartáček 😉 on podle obrázku pozná, co to je, ale nezná název té věci 😉

jinak já už jsem fakt s nervama v háji, nejen, že včera před spaním opět tři hysteráky jako prase...tak Tygr opět vůbec nejí, ale jakože VŮBEC...za včerejšek měl půlku suchýho rohlíku...dneska jsem ho vážila a zhubnul 0,5kg, takže jsme zase na 12,5kg 😖

dneska teda pod pohrůžkou, že půjde do nemocnice a budou mu strkat hadici do žaludku, snědl skoro celý jogurt a třetinu Brumíka...ale má u toho milion keců, dělá, že se jako dáví...že ho bolí zub a já nevim co, hlavně, aby nemusel jíst 😔 já už fakt nevím...už jsem to neřešila, ale nedávno sice jedl jen pár těch jeho věcí, ale aspon jedl na množství celkem slušně...ted už ani na to množství..kdyby nemusel jíst vůbec, tak je asi nejštastnější....

deina
18. črc 2011

Ahojte. 🙂

Mozete mi povedat, co si o tomto myslite? Ide o nasho mladsieho, koncom septembra bude mat 2 roky a nehovori nic, vobec nic. Nedavno sme sa tu bavili o tom, ze pokial on rozumie a zdiela pozornost, nemal by to byt problem. Nasa pediatricka to vsak povazuje za velky problem, ze nic nerozprava (nepovie jedine slovicko, nic, len zvuky vydava). Boli sme nedavno na preventivnej prehliadke. Najprv ho pomerala, povazila, potom mu davala rozne ulohy - mal postavit napr komin z kociek. Doma to vie, stavat zacal aj tu, ale dlho pri tom nevydrzal. Potom mal davat kruzky na tyc (dal asi 2-3 a potom ho to uz nebavilo), potom mal stavat kocky do radu (opat dal do radu asi 2 kocky a koniec, nebavilo ho to), potom mal vkladat tvary a take cosi ako puzzle (tvary ho tiez nudili, puzzle mu slo). Z tohoto usudila, ze ma problem sa sustredit (mne to tak doteraz neprislo, ked ho nieco nebavi, tak ano, nebude to robit, ale ked sa doma hrame s niecim, co ho bavi, vie sa pekne sustredit). Zhrnula to asi tak, ze predcasny porod + mozna porucha pozornosti (v tomto veku??? 😨 ) a chybajuca rec, bude to podla nej nejaka porucha vo vyvine. Mame sa objednat do detskeho centra, venuju sa tam vyvoju deti a venuju sa specialne aj predcasne narodenym detom. Neviem, co si mam o tom mysliet. Celkovo sa jej maly zda byt spomaleny vo vyvoji (neskor sa zacal plazit - 10m, neskor chodit - 15m, nehovori), povazuje to za nasledok predcasneho porodu. V kazdom pripade do toho centra pojdeme, aj na SR sme kedysi chodievali do rizikovej poradne, predpokladam, ze to bude nieco podobne. Uskodit to neuskodi, ale mam sa strachovat? To, ze nehovori, ale ocividne rozumie, tak to nieco ako dysfazia nebude. Mam pocit, ze tieto nemecke deti su vsetky super disciplinovane a sikovne a moji pri nich vyzeraju ozaj spomalene.

sisstin
autor
18. črc 2011

@deina no dysfázie to být může 😉 Tygr taky rozumí všemu, a začal trošku mluvit až před třetím rokem...to je dysfázi expresivní - tj. dítě má porozumění řeči normálně k věku, ale má výrazně opožděné samotné aktivní vyjadřování 😉 nicméně na určení dysfázky je ještě brzo. Ale pokud ve 2letech fakt vůbec nemluví, tak já bych to už u klinického logopeda řešila 😉

co se týče toho motorického vývoje, tak to není žádné opoždění...normálně vše začal dělat v normě 😉

deina
18. črc 2011

@sisstin, riesit to budeme, len mi to pride akosi stale este skoro. Mozno sa mylim, ale nemam ten pocit, zeby nieco vporiadku nebolo. Ale je to len taky pocit, uplne iny ako u nasho starsieho, u ktoreho som si viac menej ista, ze nieco v poriadku urcite nie je. Ale idem presne vygooglit tu expresivnu dysfaziu...

paolin
18. črc 2011

@deina já bych počkala do dvou let. taky se mi to tedy zdá brzy..ke všemu, jestli je malý předčasně narozený.. můžete si zatím oběhat foniatrii, ambulantní neurologii a tu logopedii 🙂

sisstin
autor
18. črc 2011

@deina no vy jste z bilingválního prostředí asi ne? Tam bývá většinou opožděný vývoj řeči, protože dítě vstřebává víc jazyků 😉 jako určitě bych ještě nešílela, ale už bych to trošku na té logopedii řešila 😉 k expresivní dysfázce toho asi moc nevygooglíš, max. tuhle diskuzi, můj blog 😅 😅 😅 a postižené děti 😅 😅 😅

sisstin
autor
18. črc 2011

@paolin čauvec 🙂 jak to pokračuje u vás? 🙂

deina
18. črc 2011

@paolin, pocuje dobre, na foniatrii sme boli. Toto uz ma za sebou. Lekarka by prenho chcela nejaku terapiu, neviem, o co kontretne pojde, uvidime, co nam povedia v tom centre (kinderzentrum).

deina
18. črc 2011

@sisstin, ani nie, my sme obaja Slovaci, aj sa s mnohymi Slovakmi stretavame. Maly prichadza do kontaktu s nemcinou na ihrisku napr alebo na cviceni pre deti, v obchode, na ulici a u lekarky s nemcinou a anglictinou (lebo ja nehovorim dobre po nemecky, tak hovorim s lekarmi po anglicky). Ale v rodine ma len slovencinu.

beranek
18. črc 2011

Ahoj, omlouvám se, že se vpadám, ale občas čtu vaši diskuzi, odkazy na knihy a pomůcky 😉

@deina mohla bych se zeptat, jak probíhá vyšetření na foniatrii u tak malého dítěte? Jdeme se synem zítra...taky vůbec nemluví a byli jsme odesláni....

paolin
18. črc 2011

@sisstin no u nás tak nějak stejně 😉 foniatrie OK, PPP OK, neurologie na první pohled OK a ještě zkusí EEG a zkontroluje reflexy a v 5-6ti letech možná rezonance. na logopedii zvykačka. jinak slovíček cca 60. sem tam nové - třeba o víkendu na plavací kruh prohlásil "huch", začal říkat místo souhlasného aha "jo". hodně opakuje po bráškovi nebo z telky, když ho něco zaujme, ale jako slovo to stejně moc nezní 😅 třeba slyší slovo nálada a zopakuje intonačně správně ale "dádada". neuroložka chce počkat do 4 let a že těch jeho 60 výrazů není až takový hrůza na 3 roky 😉 no a jasně expresivní disfázka. jestli to bylo způsobeno i hospitalizací v nemocnici se 100% neví, páč to bylo zrovna ve věku, kdy se řeč vyvýjí. neuroložka říkala, že má v péči dost smutné případy na základě šoku z nemocnice apod...

sisstin
autor
18. črc 2011

@deina tak to i tak je bilingvální prostředí 😉 nemusí to být čistě v rodině, ale prostě v běžném životě - TV, děti venku, v obchodě atd. se s němčinou setkává 😉 no uvidíš, co vám tam řeknou...já si naopak myslím, že tahle časná starostlivost je fajn...tady nic takovýho neexistuje, mimo Rané péče...a tam tě žádný pediatr nepošle, páč o ní ani neví...tady je na všechno dost času do 3 let 😠

@beranek vás Dr. odeslala na foniatri, protože ti nemluví mladší chlapeček? To docela čučim, většina pediatrů by na to hodila bobek. Jinak rozumí dobře? Měl by rozumět dvojsložkový pokynům - např. dones si botičky, dej kostku na stůl atd., prostě co se běžně používá v domácnosti. U takhle malého dítěte na foniatrii - podívají se mu do uší, nosu a krku. A pak se dělají tzv. otoakustické emise - do oušek se dají sluchátka a přístroj snímá, ale dítě musí být v klidu a neřvat..takže dost často se to u těhlech malých dětí nepovede 😉

paolin
18. črc 2011

@beranek my byli před 14ti dny. Mudr mu chtěl změřit sluch, ale Adam si dal ruce na uši a ječel. chm, bych taky řvala nechat mě tam 3/4 hodiny čekat...tak si Mudr alespoň zkontroloval, že má v poho uzdičky a tak 😉 jinak sluch jsme nakonec kontrolovali v přirozeném spánku. Adam holt musí mít pořád něco extra 😀

sisstin
autor
18. črc 2011

@paolin no Tygr měl ve asi 250slov, a podle Krejčířové by to byla spodní hranice širší normy...ale jelikož on má šílenou (respektive žádnou) gramatiku a není mu rozumět, tak už se přiklonila k dysfázce. Vy ale máte nějak čerstvě tři roky vid? 😕 Ono stejně mimo logopedie žádná terapie není, všechno je to stejně na rodičích..na logo teda chodíte? 🙂

sisstin
autor
18. črc 2011

@paolin tam mělo být ve 3,5 250slov 😉

paolin
18. črc 2011

@sisstin na foniatrii taky chválili naši Mudr, že to pěkně hlídá. před námi tam byl 5ti letý kluk, který nemluví a nikdo to neřešil...

beranek
18. črc 2011

@sisstin no právě, že zkoušela zvuky, kdy jsem ho měla zády k ní a on úplně nevěděl odkud ten zvuk jde, trvalo dlouho, než stanovil správně stranu, resp. otočil se tím směrem. Pokud jde o chápání, tak to je horší, má takové ty naučené pokyny, když jdeme ven, že si sedne na židli, ale pokud jde o něco - přines, ukaž....ani náhodou, vůbec nechápe....
Ale myslíme si, že slyší dobře, protože děláme spolu Paci paci, Kolo kolo mlýnský apod, a v pohodě to dělá, chodí na plavání, zpívání a reaguje, spíš to pochopení....neukazuje vůbec - nikdy žádné zvířata, opakuji něco 10x a neví....
Je hodně aktivní, neposedí, nesoustředí se....tak uvidíme dále.

paolin
18. črc 2011

@sisstin v květnu měl 3 roky. 250 nebude mít ani náhodou 😉 on třeba k jednomu "slovíčku" přiřadí 5 výrazů. ale dostal mě Mudr na foniatrii. tvrdil, že když nepoužívá slovesa, tak ani nerozumí, co po něm chci! 😕 to si tedy nemyslím! na logo chodíme už dlouho se starším synem, tak to Adam má pasivně už přes rok. logopedka řekla, že je Adam úskostlivý. když má náladu, tak komunikuje, když ne, tak zaleze pod stůl. Adam. né neuroložka 😀