Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
28. črc 2011

@hanickacb my sme so strednou dcerou len z lietadla "suchli" o autizmus a mali sme dost. 😖 nastastie to bolo u nej len prechodne obdobie. Tam su samozrejme ine kriteria co dieta vie, najhorsie je ze samotne kognitivne vedomosti casto ani nie su uzitocne pre prakticky zivot ak nevie fungovat socialne... Dcera napr. 2 rocna bezchybne skladala 16 dielove puzzle, venovala tomu hodiny, ale inak total mimo... Zaujimave ako "znormalnela" tuto schopnost stratila, dnes to nedokaze, nema ani zaujem, pripadne to skonci ze ja skladam ona pomaha

susik77
28. črc 2011

@sisstin - diky, ona ma vybornou sluchovou pamet, vaute si opakuje ty slovicka z pisnicky, resp. opakuje po cd 🙂
ona aj po nas vsechno opakovala asi od 13.mesice. Veru to zacala az ve 2 letech. takze Teri ma ted aktivne uz asi pres 200 slov. Veru mela ve 2 letech aktivne asi 70.

sisstin
autor
28. črc 2011

@susik77 no to je skoro na horní hranici normy už...Verča byla průměr 😉

jolinka
28. črc 2011

@sisstin to je ale zvlastne, kde sa ta percepcia v mozgu prerusuje.... ze Tygr pocuje super, ale to slovo uz verne nepovie

sisstin
autor
28. črc 2011

@jolinka mně říkala Kr, že to sluchový centrum je jinde, než řečový 😉 na to jsem se právě ptala, jak jsme tam byi poprvý, proč když umí napodobit věrně každej zvuk a melodii (v tu dobu to bylo fakt až extrémní, si prozpěvoval celý dny) a nezopakuje po mně ani slabiku... 😉 tak ona mi právě řekla, že to spolu nesouvisí 😉

susik77
28. črc 2011

@sisstin - jj mne se prave hrozne libi, ze Teri je aj bystra, ona vsemu rozumi, vsechno se ji da vysvetlit, jrasne spaji ty svoje poznatky, souvislosti. Kdyz byla Veru v jejim veku, nic jsem ji nevedela vysvetlit, porad byla v afektu, vsichni mi rikali ze ji mam proste ty veci vysvetlit ale nic nepomahalo. Mela jsem pocit ze ja delam vsechno spatne 😝 Ze ji spatne vychovavam...Tak aspon vim kde je problem 😎

sisstin
autor
28. črc 2011

@jolinka a paradoxně, jak začal mluvit ...tak si už vůbec nezpívá...to úplně zmizelo, ale totálně... 😝

jolinka
28. črc 2011

@sisstin hej, hej, uz si spominam, raz si to aj vysvetlovala.

sisstin
autor
28. črc 2011

@susik77 tak ono, vysvětlit si věci nedají ani děti, co se vztekaj...Tygr rozumí fakt všemu, ale když má hysák, tak mu můžu říkat, co chci..a má to na háku... 😝

susik77
28. črc 2011

@sisstin - jj ale Verca mela od zacatku obr hysaky. Teri kdyz m hysak, chvilku si boucha hlavu-teda uz ted ani ne, spis se povali po zemi-a asi po 2-3 minutach ji ukecam na neco zajimave a v poho...Veru se potom vzpamatovavala dalsi pulhodinu-hodinu 😎

jolinka
28. črc 2011

@sisstin prestal so spievanim ako K. s puzzle... jedna vec nahradila druhu, no nie su zlati? 😉 😀

susik77
28. črc 2011

@jolinka @sisstin - Veru zase prestala s anglictinou a odriekavanim dlhych stati odslova doslova 😎 a zacala kreslit, prestala vzdorovat a aj motoricky sa super posunula. a zacala byt priatelska k detom 😎

sisstin
autor
28. črc 2011

@jolinka tak zpívání i puzzle oželíme ne? 😀 😅 😅 😅

@susik77 no u vás to zřejmě bylo jednak obdobím vzdoru a jednak i tím neporozuměním, tak hlavně, že už to je dobrý 😝

susik77
28. črc 2011

@sisstin - jj ja jsem happy. i kdyz verca bude porad citlivka, ona na vsechno reaguje placem-napr. kdyz jsme dnes meli jit ven a nemohla najit prikryvku pro panenku do kocarku...

sisstin
autor
28. črc 2011

@susik77 no Tygr je to samý...ten bulí fakt kvůli každý bejkárně, např. kvůli tomu, že něco hledám a nemůžu to rychle najít, nebo proto, že nejede výtah apod. 😝

jolinka
28. črc 2011

@sisstin jj, 😉 ozelieme

som s dievcatami pred vyse hodinou telefonovala a normalne som na par sekund nerozoznala ze uz vravI Kati a nie Johi...krasne mi odpovedala Dobre {na otazku ako sa mas}, porozpravala co robili, ze boli v cirkuse, ze chce este ostat a nebude plakat, ze bola na ihrisku a teraz sa hraje hore na poschodi..
Kamoska mi poslala fotky co robia...kreslia, modeluju, vystrihuju, ona sa im vela venuje, co som rada. 🙂 🙂 🙂

jolinka
28. črc 2011

Katikin obrazok z plasteliny

sisstin
autor
28. črc 2011

@jolinka čéče, kámoška to má na heslo 😀

jolinka
28. črc 2011

@sisstin nejde to otvorit? lebo mne to ide aj stade

sisstin
autor
28. črc 2011

@jolinka to už vidim v tom odkazu, že tam je "locked" 😉

jolinka
28. črc 2011

@sisstin hej ale ja ked na ten odkaz kliknem hodi mi celu prezentaciu albumu, pritom tiez neviem heslo len som skopirovala adresu z mailu

sisstin
autor
28. črc 2011

@jolinka Jejda! Tady není nic k vidění. Buď nemáte k těmto fotografiím přístup, nebo fotografie nejsou na této webové adrese. Obraťte se přímo na vlastníka, pokud chcete získat přístup.

jolinka
28. črc 2011

no nic skusim inak

kendra
28. črc 2011

@sisstin Veľmi krásne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, to všetko (alebo aspoň podobné)robíme každý deň, čo sa schodov týka, tak mi po nich ide striedavo hore-dole...tiež mámekopec motorických a psychomotorických aktivít, chceme vyskúšať SKENAR, ale až po terapii cerebrolysinom...skúšali ste aj nejaké alternatívne terapie???

jolinka
28. črc 2011

skusim druhy raz, este ze je chlap programator 😉

sisstin
autor
28. črc 2011

@kendra já jsem nic alter nezkoušela, a ani nebudu...u nás relativně dobře funguje ta "klasika" a teda jak je na tom chlapeček s mluvením? 😉

kendra
28. črc 2011

@sisstin Práveže, povie "mama", "hami" a to je všetko, ale napr. poviem mu, že nech si ide ľahnúť dopostieľky, lebo idme robiť kakavko, on sa otočí (kdekoľvek v dome je) a upaľuje do postieľky, kde čaká s úsmevom( kakvko je totiž najväčšia odmena), alebo, že ideme vonku na prechádzku, hned letí dole schodmi a berie si topánočky...takže preto si myslím, že celkom obstojne rozumie, je toho spústa príkladov, nebudem všetky menovať..."len" nepovie ani slovo, a vetu už tobôž nie...

sisstin
autor
28. črc 2011

@kendra jj, tak to rozumí fajn ...na tu svoji vývojovou úroven 😉 ted je otázka, jestli má fakt expresivní poruchu řeči, nebo prostě jenom opožděný vývoj řeči, hodně 2,5letých dětí nemluví vůbec nebo téměř vůbec 😉 to prostě bude otázka času a hodně tréningu...

třeba o komunikačních kartičkách jsi uvažovala? 😉 Nebo o znakování... u toho znakování je problém, že těch znaků je pár...a pak u starších dětí, kdy už je to myšlení složitější, jsou pak už nedostačující..ale zas klasická znakovka pro neslyšící, je pro malé děti těžká motoricky 😉

kendra
28. črc 2011

@sisstin Práveže sme skúšali aj náhradnú komunikáciu, znakovať odmieta, aj keď mu to ukazujeme, že ako sa ukáže "dosť", alebo "ešte"...atď., komunikačné kartičky vyhadzoval do vzduchu, alebo ich skryl, on si vytvoril vlastné znaky, podľa ktorých ja viem, čo chce...ale je to des, lebo nikto iný mu (okrem mňa a manžela) nerozumie...čo je zvláštne, on ani neukazuje, keď napr. ideme do obchodu, žeby na niečo ukázal...toto ma štve...jedna psychologička sa vyjadrila, že to nerobí, pretože veľmi dobre vie, že ja mu rozumiem, že si zo mňa spravil otroka a predpokladá, že budem rozumieť...neviem čomu, alebo komu už mám veriť, jedni tvrdia to, druhí hento... ☹