Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
22. lis 2013

@strociatka tak posunkovanie ako take neodporucam, ved neni hlucha, ale velmi odporucam baby signs, nas to nakoplo dopredu a zacala som s malym, ked mal 20 mes., takze nikdy neni neskoro ... ucila som ho len zakladne znaky na dennu potrebu, par zvieratiek vedel atd. potom postupne znak nahradil slovom ... rozpravanie sa spustilo, ked mal 2,5 roka a teraz je tak na 4-5 slov. vetach, este ma nedostatky riadne, ale lepsie, ako nic 😉
My chodime na zdiagnostikovanie reci ku Kormanovej(aj jej zavolaj, ci by vas nezobrala) ... ta nam povedala, ze existuju 2 skupiny deti, tie co rec analyzuju a tie, co sa rec ucia, ako pocuju - ako pride do ucha, tak von aj odide 😀 a to je nas pripad, maly sa uci rec skoro ako cudzi jazyk ...
a na predlzenie RD je straaasne skoro 🙂

strociatka
22. lis 2013

@anuska74 OK, dakujem za info, tak si drzim palce, aby mi ju vobec vzali, inak bude velka sranda este 😕

strociatka
22. lis 2013

@abbie dakujem, uz sme u nej boli raz a vidi to na OVR zatial, len tie terminy u nej, uff

abbie
22. lis 2013

@strociatka ☹ no hej, to je u nej velka nevyhoda, tie terminy ma preto take, lebo je totalne preplnena a vacsiu pozornost musi dat detom s PVP, DS atd.

strociatka
22. lis 2013

@abbie ano hovorila, takze idem volat do IDR

margareta76
22. lis 2013

@abbie: Co je to prosim Ta - PVP, DS? 😉

abbie
22. lis 2013

autisti a dawnici

strociatka
22. lis 2013

@abbie tvoje dietatko ma kolko rockov?

abbie
22. lis 2013

@strociatka bude mat 3 roky za dva mesiace

strociatka
22. lis 2013

@abbie to je krasne, gratulujeme uz dopredu. Priznam sa, ze mi je tazko, neviem co s malou, so starsou mam tiez hodne velke problemy. Volala som do IDR a tam sme sa dostali len do poradovnika a cca o mesiac nam maju dat len vediet, ci dostaneme vobec termin ☹ Tak zatial chodime len k Stazke Kormanovej, ale nam to teda vobec nestaci... Mala ma cerstvo dva.

strociatka
22. lis 2013

ako je to v ASOBI, kolko sa tam plati? Ambulancia a kolko skolka? Moc krat vdaka 😉

abbie
22. lis 2013

@strociatka tak zavolaj do Asobi, ak mas ucet na FB, tak si pozri ich profil, maju tam aj videa, neviem kolko sa tam plati, ved by ti povedali do telefonu a skolka je pre deti 4+ ...

anuska74
22. lis 2013

@strociatka
Asobi stojí škôlka 500 eur. mesiac. a logo tiež nebude lacná, proste tieto IDR a Asobi sú pálky. Taktiež počítaj s tým ak by si si objednávala na doma, napr. s oskola nejaké materiály, prípadne všelijaké edukačné hračky všetko to ide do peňazí. Ja som to za ten rok prestala pre istotu počítať, res. sa na to pozerať cez peniaze, lebo inak by ma občas bolela hlava. Ja chodím s malým kade tade, autom a manžel mi tankuje 2x mesačne plnú nádrž 😕.
Ale dá sa aj doma všeličo vyrábať, alebo sú dobré a lacné také knižky mám 2 roky, učím sa farby, slová atd.
A neber to hlavne tak katastrofálne, uvidíš dieťa ti bude pomaly napredovať, treba aj vedieť ako s ním komunikovať.

abbie
22. lis 2013

@anuska74 a vam uz dali natvrdo dyslaliu? kolko ma tvoj maly rokov? my ju budeme mat tiez na 90%

anuska74
22. lis 2013

@abbie
Áno dysláliu má určite, teraz dostanem správu, pred zaradením do sanatória,exresívna zložka narušená, a zatial sa tak vyjadrila logopedka po testovaní/ ale to v Dialogu, že receprívná porucha taká hraničná, to mu zatial nechajú otvorené.
On je fakt čudák 😀 raz rozumie, aj zložitý príkaz hocičo a potom čo si myslíme , že jednoduché to určite vie, tak sa tvári že nič nechápe, prípadne mu treba viackrát sa opýtať. A tak my sme furt aj okolo toho autizmu chodili, aj keď mu ho nikto nepotvrdil má svoje muchy. A ja to proste vidím tu odchýlku tam furt od normy 😉 .
Teraz napr. odkedy máme zimné gumy, tak nesadne do auta pokiaľ ich neskontroluje a milionkrát to každemému hovorí , že zimné má gumy a to nie tak že, sranda, ale on to proste musí, darmo mu dáme najavo že to nikoho už nezaujíma.

abbie
22. lis 2013

@anuska74 a preco ste sa tocili okolo autizmu? zacal neskoro ukazovat, mal aj ine komunikacne problemy? Inak to aj moj casto robi, ze nieco 100x musi povedat, ked to uz vsetci poculi ...

sisstin
autor
22. lis 2013

Tak nejenom, ze je mi blbe, ale jeste jsem rano nasla Tygrovi tri vsi a pet hnid 😝 hned jsme teda odvsivili, ted sel s mamkou k holici na 3mm 😀 ja se polila tea tree, vyzehlila si vlasy na 200 stupnu a budu se modlit, u me by to asi byl dobrej masakr 😝

abbie
22. lis 2013

@sisstin pojdes na 3mm? 😀

anuska74
22. lis 2013

@abbie
On v 2 rokoch nerozprával, nemal očný kontakt, ukazoval cez ruku, čo chce, nemohol ho cudzudí, len ja objať, ale postupne cca. do 6 mesiacov nacvičili sme očný kontakt, pribudli pomaličky slovíčka, a začal postupne aj deti vnímať, teraz sa normálne hrá, doobeda sme boli v centre a s deťmi spolu sa hrali s plastelínou, teraz už o.k
A v 2 rokoch, keď bol v izbe napr. on vôbec nereagoval na svoje meno, proste nič, aj keď sme prišli k nemu blízko nepozrel normálne do očí.
A ešte aj teraz najviac ho zaujímajú tie technické veci , koliesko a tak.
Asi do 2,5 roka vôbec nijaká imaginárna hra, imitovanie vôbec, teraz už aj sám také jednoduché sa hrá, akože.Napr. má ohradu a tam si dá zvieratká, vozí na koníkovi deti a tak.

sisstin
autor
22. lis 2013

@abbie ty vole 😅 mne je z toho uplne blujno 😝 nastesti jsem to chytla v uplnym zacatku, on ma furt seboreu v hlave, tak si to tam drbal rano, tak jsem mu zacla prohrabavt vlasy a byly tam fakt pidi vsi a par mikro hnid, rozjety to nemel, ale i tak 🤐 a jeste nad nama visi moznost svrabu, jako zastrelte me fakt 😅

abbie
22. lis 2013

@sisstin mas to bujne teraz, to je fakt 😝 ale u zby mali existovat na vsi rozne spreje nie? ci treba vlasy stale ostrihat na kratko?

sisstin
autor
22. lis 2013

@abbie ne, dali jsme nejakej gel, pak sampon, pak vycesat. Ale tak on chodi normos na jezka, jen zrovna ted to mel prerostly 😝

sisstin
autor
22. lis 2013

@abbie a stalo to 4 stovky, jeste se to ma v prubehu tydne 2x aplikovat znova.

abbie
22. lis 2013

@anuska74 tak to sa ti v podstate za pol roka mega rozbehol ... vy uz asi mate 3 roky, ze? inak to sanatorium v dialogu je dost chvalene, ze tam deti urobia velky pokrok

abbie
22. lis 2013

@sisstin no pekna palka

cairka
22. lis 2013

@anuska74 , akože v dvoch rokoch mal viac "divností" ako moja v 2 rokoch, ale čo dokázal za ten polrok je neuveriteľné 😵 U nás bol prvý náznak imaginárnej hry v 3r. a 11 mesiacoch, takže 2 a pol mi príde nádherné 😵

Ináč, ste sa bavili o tom opakovaní niečoho, viete si predstaviť, čo narobí, keď takémuto dieťaťu vtipný dedo povie, že ten nový podsedák ukradol??? Už 2 dni nepočúvam nič iné . Našťastie už si zapamätala a po oznámení, že dedo ten podsedák ukradol doplní, že si z nej robil srandu 😝 ale aj tak neviem, nakoľko tomu chápe 😝

sisstin
autor
22. lis 2013

@abbie no Tygr se teď ptal, jestli ty BLECHY budu mít taky 😅 😅 😅 to bude vtipný, až někde bude vyprávět, že měl blechy 😅

abbie
22. lis 2013

@cairka vidis, ako sa tie deti rozlicne vyvyjaju ... moj uz sice ma imaginarnu hru, ale k detom je zatial taky nemasny-neslany 😅 aka nahana sa s nimi, ked ho niektore vyzve, chyta sa ich, nevadia mu v jeho blizkosti, ale ze by spolu nieco skladali a vzajomne si kocky podavali, tak to zas ne

anuska74
22. lis 2013

@cairka Asi tak nejak v 2,5 začala tá reč naskakovať v podstate išiel od nuly, tak celkovo išiel dopredu a teraz v 3,2 asi tak zas poskočil , že vkuse sa vonku pýta mami čo jeto ?mačka a on už sám rozvíja komentáre mačka sedí je veľká a tak.v podsate na všetko čo mu príde do cesty sa opýta čo je to a už je tam ten záujem, takéto rozhovori za normálnych okolností robia deti okolo 2 rokov .
a druhé my sme chodili do andreasu rok ,tam s ním robili štruktúru učenie všetko možné farby, triedenie oblečenie, ovocie, zelenina a tak to sa strieda 15 min. potom 15 min. sa hrá a vždy ho nabádal na také hranie napr. domček akože dávať piť, variť bábke. No a doma sme následne to všetko tiež opakovali. Veľký ťahuň je aj starší syn, on je tak empatický voči nemu, aj on mu veľa ukazuje, ešte je aj dosť v kontakte a sa majú radi s jedným kamarátom tiež 3 ročným, tak po ňom veľa opakoval a teraz tak normálne sa hrajú s autami, vláčikmi, aj sa pobijú, niekdy si požičiavajú a niekdy zas ani za svet.

cairka
22. lis 2013

@abbie , hej veru. Moja je taký truľko 😅 Deti sa s ňou hrajú radi, lebo robí, čo jej kážu 😅 Ale je fakt aj to, že skôr prídu deti za ňou, ona deti nevyhľadáva. Teraz, ako nechodí do škôlky sa hráva v podstate len so sestrou a s bratrancom. Na ihrisku si tiež lozí maximálne spolu s niekým, ale nie je to spoločná hra, len sú pri sebe. Keď sa stretávame so známymi deťmi, tak sa nechá viesť ich hrou. Ona nemá ani štipku fantázie, takže ona sa ani nevie hrať s deťmi na niečo, pretože oni jej povedia napr. "pani doktorka, bolí ma brucho" a ona nevie, že ich má vyšetriť, alebo napodobniť nejakú činnosť. Takže sa s ňou hrajú len deti, ktoré si užívajú, že jej môžu diktovať každý pohyb a aj každé slovo, čo má povedať...A ona ako ozajstný truľko opakuje celá rada, že sa hrá 😅 😅 😅 Takisto tá hra, čo tu bola spomenutá. že vozí deti na plastovom koníku...nemožné 😖