Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
30. črc 2013

@abbie ja myslim, ze u nas v Momente nema cenu nic, odmita striktne vsechny mnou nabizene cinnosti 😝 knizky jen listuje 😒 puzzle, den a noc a pod. jen kdyz vidi, ze to beru do ruky tak uz dela sceny. Takze v Momente proste nedelame radsi nic. 😔

abbie
30. črc 2013

@mvmk a skusala si nalepky, ci by ju bavili?

sisstin
autor
30. črc 2013

@mvmk no nedal, páč skoro do 4 let nevzal tužku do ruky 😉

mvmk
30. črc 2013

@abbie taky jsem zkousela, nalepky ji berou, ale zas je to jen o mechanickem lepeni bez nejakeho smylu 😒 dokaze ti nalepit 5 nalepek pres sebe, neda si vubec vysvetlit princip, ze nekde neco chybi a musi to doplnit, ona to ani nevnima co ji chci rict, proste nalepka lepim jedno jak jedno kam hlavne ted hned 🙄 nesmim to rozebirat, nebo budu mit depku jeste vetsi 😠

mvmk
30. črc 2013

@sisstin ale urco by to aspon ukazal, ono nejde o to vymalovani ale o ten jednoduchy princip, co uz by to 3 lete decko melo sledovat, u nas nic.
Ja nevim jesti na to nema mentalne, ci to ma jeste jinou slozitejsi pricinu 😝

sisstin
autor
30. črc 2013

@mvmk ono co mám zkušenost s "normálníma" dětma některýma, tak spousta jich xy věcí neumí, protože to nikoho nenapadne s nima trénovat, proč taky že 😉

mvmk
30. črc 2013

@sisstin jenze ona nezvlada veci ktery trenujeme 😕 😕 coz je mazec ze? 😝

sicinka
30. črc 2013

@mvmk sice tě na jednu stranu chápu já tahle vyšilovala s logicem, prostě mi přišel uplně tupej a měla jsem pocit že to všechny děti na diskuzi zvládají jen on né, z druhého pohledu byl to akorát zbytečný stres a nic z toho. U nás ve školce je spousta tříletých a to čerstvě a nezvládají máš opravdu špatné měřítko, tvůj syn byl asi hodně šikovný. Nezvládnou úkol kde jsou 4 listy nahoru a jeden jinak barevný dolu, atd... Nebo jsou fakt v německu děti jinde já nevím 🙂 Jinak pokud ji nebaví tyhle typy úkolů (a Dáda je kolem tří taky nedával) tak bych zkusila něco ala montesori, přesýpání mouky, třídění předmětů podle barev, stejné velikosti, presouvání vecí z místa A do místa B prostřednictvím různých předmětů. Pokusy co je studené a teplé. Mýchání barev, slévání sody a octa, barevný led do vody a pozorovat ho, různě těžké předměty a říkat si u toho co a jak. U nás docela frčelo třístupnové učení ala montesory (nejdřív to říkáš ty, pak se ptáš dítěte a potom to říká samo) měla jsem pocit že to nefunguje, ale pak sám začal ty vyrazy používat takže asi jo. Nějak jí to víc spojit s realitou, ty pracovní listy a tak dával až od 3,5 a něco neudělá ani ted prostě to nepochopí....

sisstin
autor
30. črc 2013

ono prostě každý dítě je zaměřený jinak...Tygr byl vždycky na ty úkoly a tyhle věci, ale do 4 let si neuměl pomalu oblíct kalhoty atd. Jiný děti dranděj na kole, plavou...prostě to se nedá porovnávat moc 😝

sicinka
30. črc 2013

Jo a jinak jsem se chtěla pochlubit Dáda nejen že sám plave, ale používá regulérní tempa. Navíc přišel na to jak dělají kotouly pod vodou a už se mu povedl i dvojitý dozadu, takže u nás opravdu sázím na sportovní kariéru, I vzhledem k tomu že je u ségry na táboře pro předškoláky a její zhodnocení. Jo letos už je to sním lepší než loni, už se i zapojuje, akorát né tak nadšeně jako ostatní děti, a hodnej je taky poslouchá, funguje zcela samostatně. Akorát je pořád vidět jak moc je jiný než normální děti, no oni mají asi tu inteligenci někde jinde. Upozornuji, že to se přede mnou snažila mírnit, jelikož od minule ví, že ty její kruté pravdy nemám moc ráda. SE mi zase chtělo bulet nebo křičet 🙂

sisstin
autor
30. črc 2013

@sicinka hele, podle mě to prostě dělá to sociálno...že i ty chytré děti, které jsou prostě sociálně nějakým způsobem pozadu, působí jak retardi. Mně taky přijde, že Tygr prostě v kolektivu působí jak mentál proti vrstevníkům 😉

abbie
30. črc 2013

@mvmk ze vymalovat, to u nas cista utopia ... maximalne urobi 3 ciarky a odklada ceruzku 😅 inak ten napad z Montessori je uplne super, ja som na Montessori hrach zacinala s malym, ked som nevedela co s nim a na vsetko mi ukazoval svoj chrbat, nereagoval na to, co som chcela s nim robit, ale na tieto hry sa chytil a velmi ho to bavilo. Skus jej dat presypavat sosovicu naberackou na polievku, z jednej misky do druhej nech striekackou presuva vodu, alebo hubkou na riad, ak mas koralky, tak urob v krabici otvor na ne a nech ich vhadzuje atd. dobre sa tym trenuje pozornost 😉
tu mas inspiracie https://www.modrykonik.sk/fotoblog/sasajanaj/al...
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/e.l.i.e.n.k....

mvmk
30. črc 2013

@sicinka
@abbie dik za tip, taky delame ruzne navlikani a pod. bohuzel tim,ze u nas je jaksi narusena jak hruba ale i jemna motorika, tak mi u toho mala moc nevydrzi. Musim si opravdu koupit nejakou literaturu k montesori, prijde mi to jako urcita varianta. To logico jsem zatim ani neuvazovala koupit, protoze by okolo toho delala velky oblouk 😝 a ja bych zase propadala uplne panice 😅 A bohuzel ani nemuzu nejak najit jeji silnou stranku, jelikoz u nas je narusen vyvoj ve vsech slozkach a tim padem nadani, ci nejaka specialni sikovnost na neco neexistuje 😝 . Jedine mozna jeji soucit se vsim, porad opatruje nejake kyticky broucky , pusinkovala a litovala dokonce i pavouka, pac ho chytla za nohu a ta upadla, tak byla nejak rozhozena. 😀 Ja samozrejme veskere insekty nemusim, ale snazila jsem se prekonat odpor abych ji nejak umele nebudovala dalsi fobii 😝 Socialno v Momente take pod bodem mrazu, na cizi lidi se vubec nediva, deti ji takrka nezajimaji.
Musim ji ale pochvalit, ze dnes se opravdu snazila se oznacovat jako JA, sice jen parkrat to zvladla, ale jinak rikala budto oboji Ty Ja nebo se hned provinile opravovala a usmivala se pri Tom na mne jakoby doufala, ze jsem to Ty preslechla 😅 Az mi ji chudery bylo fakt lito 😝

krystalka
30. črc 2013

@abbie - on ale třeba něco o těch autobusech do nás hučí pořád, nejen, když si s nimi hraje doma, ale i v autě, na ulici, když jdeme pěšky, když někde čekáme...a myslím, že když byl menší a teprve začínal mluvit, tak taky když se něco naučil říkat, tak to opakoval při každé příležitosti...

sicinka
30. črc 2013

@sisstin ale on má to sociálno docela v pohode myslím, umi vyzvat i cizí děti ke hře (to jsi vlastně i viděla) zná třeba jména spolužáků jejich maminky dědečky atd, hraje s dětmi hry ve kterých rozděluje role atd.... Ale u nás pořád není ok ta snaha se zavděčit, dělat věci jako ostatní, navíc nemá rád změny činností, ona je to asi povaha nebo fakt nějaká mírná verze nějaké poruchy, stejně to teď nevymyslím tak to ani nemá cenu řešit 🙂

sicinka
30. črc 2013

@mvmk koukni na montessoridoma.cz ale na staré úkoly tak dva roky, tam je toho spousta a ta motorika u toho tolik být nemusí. Třeba jsem mu dala do lednice a horké vody kameny pak jsem je smíchala a dávali jsme ty co jsou teplé na jeden papír, studené na druhý. Nebo vzít mléko potravináčké barvy a jar, třeba lžičkou dá barvu do mléka, na špejli jar a ono se jí to hýbe a vytváří obrazce. Sice jsem mu u toho nevysvětlovala tu chemii, ale brala to jako že cesta je cíl, prostě si s tím hrál snad hodinu byl nadšenej a to se taky počítá. A takových nápadů tam byla spousta s investicí nula nula nic, Jinak pokud není motorika ok, zkusíla bych než přebírání hledat předměty v luštěninách (prosta dáš do kýble pár kilo luštěnin a třeba kuličky nebo figurky z kider vajcí, tohle Dáda taky miloval 🙂

abbie
31. črc 2013

@krystalka hej, ale on napr. sa rano zobudi, poviem, ze ideme do skolky a zacne poknuravat, ze nejde atd. a potom povie, ze bude tma a ja mu musim povedat, ze ano bude tma ... akoby to bola pre neho nejaka forma istoty, ci co ... pred domom mame male futbalove ihrisko a furt sa ma pyta ci hraju, aj ked sme v aute uuuplne mimo 😖 ked mu poviem, ze teraz nehraju, tak mi odpovie este budu?

krystalka
31. črc 2013

@abbie - já nevím, to se fakt těžko posuzuje, jestli je tohle ok nebo není, ale Jiřík často mluví o něčem jiném, co v tu chvíli vůbec nesouvisí s místem, kde jsme, nebo činností, co zrovna děláme...prostě si na něco vzpomene, co ho zaujalo a bez jakékoli souvislosti to zakomponuje do rozhovoru a já potom občas pátrám, o čem že to vlastně mluví - třeba jsme nedávno jeli autem k zubaři a on mi říká - "Doufám, že tam ještě budou ty koníci..." a já celou dobu pátrala, jaké že koníky má na mysli, když nikde po cestě žádní nebývají...no a pak z toho vyplynulo, že on myslel ty, co bývají na Petříně, co se na nich vždycky vozí, když tam jedeme 😀 ...no, ale jakými myšlenkovými pochody se k tomu dostal, to fakt netuším...naposled jsme byli na těch koníkách asi před 3 měsíci 😀

abbie
31. črc 2013

@krystalka tak snad to bude len dalsia je specialitka, tu senzoricku sebastimulaciu uz nerobi, co som o nej pisala a toto je ako nahrada 😝 ale tak s muzom sme si hovorili, ze radsej toto 100x ...
este stale moze vyfasovat Aspergera, kedze porozumenie nie je narusene a rec ide dopredu

sicinka
31. črc 2013

@abbie bych naopak řekla že reaguje dobře 🙂 a jako že vymýšlí nemysli ono ty jejich myšlenkové pochody jsou fakt zvláštní a nedomyslíš je i kdybys chtěla. Dáda se minule vzbudil u našich a zjistil že tam babička není a nějak usoudil né že šla do práce nebo tak, ale že jí odnesli čerti a vedl teorii o tom zda ji unesou, že je moc tlustá a tak. Ale kdyby měl malou slovní zásobu tak řešíš dítě které se vzbudí řve a ječí max. čert a říkáš si co se mu jako zase zdálo a on má zajím strach o babičku 🙂

krystalka
31. črc 2013

@sicinka - vystihla jsi to dokonale 🙂 , já se prakticky každý den, jak Jiřík mluví pořád líp a líp, pozastavuju nad tím, jak a o čem všem on přemýšlí, čeho se bojí, co mi sám řekne, že mu vadí a přitom ještě nedávno by právě jen řval nebo kňoural a já bych se jen dohadovala, co mu zase vadí...je to fakt úžasný, když mi to dítě najednou dokáže říct - mně se tady nelíbí, já se toho bojím, já už jsem unavený, mně tady něco svědí, zeptá se, proč tady není ráno tatínek apod., místo aby jen řvalo a řvalo 🙂

natas4
31. črc 2013

Ahojte, mam dceru , ma dva roky a tri mesiace a nerozprava...niekedy mam dokonca pocit, ze mi nerozumie...mam to podla Vas zacat riesit, ci cakat az do 3 rokov?

abbie
31. črc 2013

@natas4 Ahoj, uz ma vek na to, aby si jej mohla urobit test porozumenia, tak zistis, ci ti rozumie 😉

sisstin
autor
31. črc 2013

@natas4 tak základ je, zda ukazuje prstem na předměty, které chce a sdílí pozornost, čili ukáže třeba na pejska, udělá nějakej zvuk , podívá se na tebe a čeká, že řekneš "ano, to je pejsek" např. 😉 Pak můžeš vyzkoušet porozumění na kartičkách, v tomhle věku by měla mít velkou pasivní slovní zásobu, čili ukázat hodně předmětů (kde je stůl, auto, balonek, židle atd atd.), měla by zvládat poznat, co kdo na obrázku dělá (kde se pán koupe, kde kluk jí, kde holčička spí atd.), a pomalu už by se mělo rozvíjet i to hlubší porozumění, čili měla by umět ukázat "z čeho se pije (hrnek), čím se jezdí (autíčko) apod. Ale to ještě vyvinuté mít nemusí. Měla by zvládat ta podstatná jména, činnosti a dvojsložkové pokyny typu " vem kostku a dej ji na stůl.

Pokud tohle umí, a "jen" nemluví, tak bych jí dala čas, pokud to nezvládá, tak už asi řešit 😉

abbie
31. črc 2013

@sicinka mne ide skor o to, ze opakuje casto to iste, ze bude tma a hore je sedem ... ako mozno riesim blbost, ale je mi to divne strasne no 😒 a ked je tma, tak furt dookola omiela "je tma" hovorim ja viem, ano je tma, ale on furt o tom mele ...

Inak som robila zoznam slovnej zasoby a naratala som 165 slov.

natas4
31. črc 2013

@sisstin ano my sa dorozumieme ale viac menej bez slov 😉 vie povedat asi 10 slov a potom ma take svoje skomoleniny..napriklad banan je bede..lietadlo je olot 😅 ale rozumieme je len my dvaja s muzom ...ona je dost akcna, tak mozno preto nema cas rozpravat 😅 a vzdy ked niekam prideme tak sa boji ludi, s detmi sa nehra, ani sa nechce s nimi chytit za ruku

natas4
31. črc 2013

@abbie wou ze 165 slov...tak to sa nechytame 😝

abbie
31. črc 2013

@natas4 vo vasom veku ich mal 30 😉

sisstin
autor
31. črc 2013

@natas4 tak pokud rozumí, ukazuje, sdílí pozornost, používá gesta atd, tak bych to ještě nehrotila, nějaký slova má, furt se vleze do tý širší normy 😉

krystalka
31. črc 2013

@natas4 - u nás to bylo asi 40 slov ve 3 letech, ve 2 a kousek říkal tak maximálně táta, bába a ham...