Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

cairka
4. zář 2013

@sicinka , no je to dostatočne často na to, aby si to všimlo okolie, že reaguje od veci 😒 k tomu to zamieňanie protikladov 😕 a už to vyzerá úžasne 😝 Ona je dnes schopná ísť proti tebe s natiahnutou rukou a podáva ti vec so slovom "daj"...rovnako zavrené/otvorené, privítať/rozlúčiť, malé/veľké , to je 50 na 50, či sa trafí správne 😝 Pritom ja mám pocit, že keď robíme nejakú úlohu, tak to vie použiť správne, aspoň tie ľahšie, keď nad tým rozmýšľa, ale keď to má použiť v reči, tak povie prvé, čo ju napadne, alebo čo

ivular
4. zář 2013

@cairka Náš Jeník má zatím jen cca 40 slov, takže komunikace s ním je velice omezená, ale mám pocit, že mu to funguje podobně - že si určité slovo pojí s určitým prožitkem. Mně teda nenapadlo, že je to známkou něčeho špatného, tak nevím 😖 Myslíš, že to není přirozené?

sicinka
4. zář 2013

@ivular ono je to přirozenou součástí vývoje řeči, ale nemělo by to převládat. A nevím jestli jde o spojení s prožitkem spíše s tím jak to dítě slyšelo říct, takže když uslyší známé slovo v řeči tak na něj zareaguje slovním spojením které zná, ale nemá co dělat s významem. To by tak nějak naplnovalo to jak chápu echoálie. Dáda je používal taky, ale nepřevládali a hlavně to spojení co použil bylo odpovědí na to co jsme se bavili akorát místo jednoho slova řekl celé spojení. Pokud se bavím s dítětem a zeptám se jak dělá kráva a ono odpoví i s intonací a ta kráva mleko dává tak už to je echoalie.

sicinka
4. zář 2013

Jo a jsem ještě googlila a narazila na zajímavou tabulku http://www.deaf-ostrava.cz/PAS-dysfaticke_potiz.... Jen upozornuji že nesouvisí s předchozí diskuzí, ale hladala jsem něco kvůli našim záchvatum vzteku a přišlo mi to zajímavé. 🙂

cairka
4. zář 2013

@ivular , ja neviem, preto sa pýtam tu 😅 Zhodli sme sa so sestrou, že ani moja staršia, ani sestrina to nepoužívali. A takisto si nie som vedomá, že by nejaký 4ročák v okolí hovoril tak často "od veci" . Lebo jasné, že sa stane, že nepochopí slovo správne, alebo význam slova, ale u nás mi to už príde aj na 4ročné dieťa veľa 😕 nerobí to žiadny známy rovesník. 😅

cairka
4. zář 2013

@sicinka , 😀 😀 😀 , asi pred 5 minútami som tú stránku čítala, keď som hľadala echolálie mi to našlo 😀

kajiszek
4. zář 2013

Tak máme za sebou spaní ve školce a pohodička, zejtra jde zas, pak jsem mu slíbila, že půjdem na hřiště na lanovku (takový to kolo mezi nohama, jak se na tom vozí na provaze), to zas bude bitka. Nela tu lanovku taky miluje, takže bude ječet, protože se ještě moc neumí střídat 😖

Add kočár... Vojta měl smůlu, neb jsem nechtěla kupovat sourozeneckej, takže se vozil do roka a půl a pak šlus. On teda stejnak v tom kočáru nechtěl sedět, takže to bylo ok, nicméně když se pak vozila ségra, tak trochu žárlil. Ale to teda bylo na procházky kolem baráku, delší trasy jsme chodili leda i s manželem nebo mámou a to kočár měl. S tou cílesměrnou chůzí to u něj bylo dost blbý dlouho, věčně se někde zasekával 😀 Jinak obdivuju @krystalka s tím MHD, já s dětma jela MHD za ty celý 4 roky maximálně pětkrát 😀 Já z toho mám fakt vyloženě fóbii. Že s tím kočárem spadnu z jezdících schodů, nebo že na mě bude někde ječet, že blokuju místo a tak... Prostě to nemám ráda. Já jsem přesně ten případ, co psala @sisstin, já si prostě zásadně všude vozím prdel autem 😀 Jo a Nelu v kočárku zatím taky vozím na delší trasy. S oběma dětma pěšmo delší trasa, to je dost smrt. jako Vojta už docela poslechne, ale občas se oba někde seknou, resp. se sekne Nela a než ji odseknu, tak se Vojta nudí a někam odejde... Takže pokud jdem někam dál, tak prostě kočárek máme. Akorát teda blbý je, že když ten kočárek mám, tak se Nela vozí furt, chvilku popojde, já vezu prázdnej kočár s věcma, ale za chvilku se tam prostě vyškrábe a už nechce slézt 🙄 Jinak 7 kilometrovou štreku v Krkonoších bez spaní Vojta nedal, cestou zpátky se vezl v kočárku jako takřka čtyřletej a Nelu jsme měli za krkem 😀 😀 😀 A on teda moc chodící typ fakt není, hnedka fňuká. Hlavně je zvykle po obědě fakt spát, takže nějakej celodeňák je dost očistec.

@cairka Já mám pocit, že tyhle asociace míval Vojta taky... teďka už teda ne, spíš používá ty děsný hlášky z pohádek, čímž mě taky dohání k šílenství... To je tak nějak poslední věc, která se mi nelíbí a přijde mi to nenormální. Ale jinak už teda normální je, i ty učitelky ve školce jsou s ním naprosto spokojený, že nezlobí a dělá, co má. Kolikrát si i říkám, jak je chytrej a jak už fakt mluví téměř k věku, ale pak vytáhne nějakou tuhle svoji hovadinu a říkám si, že je fakt mimoň 🙄

Jo a Nela už fakt spojuje, dneska už používala slovní spojení takřka celej den... Odjela babička a řekla "bába není", našla na zahradě okousanou kukuřici z víkendu zapadlou v trampolíně a řekla "to není okurka" 😀 😀 a bylo toho víc... Prostě takový úplně jednoduchý věty dělá... Dokonce jsem zaznamenala první dva případy skloňování či časování - "pápá orle" a "máma, hele, skočila"... Což je hele mami, já jsem skočila ze skluzavky 😀 Normáně říká jen skočí. A máme za sebou dneska tak asi hoďku a půl rádoby domácí logopedie či čeho a jako něco dobrý, něco úplně blbý... Učíme se ty protiklady a to jaksi bohužel nic... zatím pozná jen čistý-špinavý, neb to i sama používá v řeči, když se umaže nebo vidí někde nějakou skvrnu nebo tak, tak řekne "spinoška" 😀 Jinak teda nedává nic... nahoře-dole, zavřený-otevřený, ale co mě překvapilo, tak nedává ani malý-velký 😕 😕 😕 Když se zeptám, která holčička je malá, tak prostě jednu z nich pohladí a tím to končí 😀 😀 😀 A taky se jí totálně motá horký a studený. Když jí dám jídlo, tak řekne "horký" a když jí řeknu, že to není horký, tak řekne "studný" 😀 A třeba šáhne do ledový vody a ječí "horký"...

sicinka
4. zář 2013

@cairka já hledala nějaké věci k PAS 🙂 asi je ta tabulka nová já na to nenarazila nikdy předtím. Jsem tak nějak dospěla k tomu že u nás probíhá nějaký vzdor (dneska například tloukl hlavou o autosedačku po adělení že mu nekoupím kulomet) jestli to nepřejde bude brzo jeden z nás zralý na vyšetření,...

kajiszek
4. zář 2013

Jinak ještě dodatek, jak se aktuálně stravuje moje nežravý anorektický dítě... Snídaně jogurt a sladká houska, svačina ve školce prej teda nic moc, k obědu 3/4 polívky + 3/4 hlavního jídla, svačina celej krajíc chleba, přišel domů a snědl dva malý kuřecí řízečky od babičky, následně si vzal banán, pak si poručil misku hroznovýho vína, mrkev a hrnek teplýho mlíka... Zakončil to rajskou se čtyřma knedlíkama a šesti masovejma koulema 😀 😀 😀 Tak nevím, buď mi ty učitelky kecaj, že jí, nebo nás velice brzo všechny sežere... Jinak ještě perlička... jsem se ptala dětí, jestli chtěj bonbónek a Vojta prej "já chci mrkev", načež přiběhla Nela, stoupla si k lednici a velice hlasitě skandovala "mekef, mekef, mekef" 😀 😀 😀 A o víkendu se nám tu smála návštěva úryvku rozhovoru Vojtíška s tatínkem... "tatíííí, já chci okurkuuuu", "ne, žádný takový, dokud nedojíš tu nalízanou zmrzlinu, tak okurku nedostaneš" 😝 😝 😝

krystalka
4. zář 2013

@kajiszek - tak s tím MHD - to člověk během pár dní natrénuje, jinak jsem se nikdy nesetkala s tím, že by na mě někdo řval, že zabírám místo apod., i mi většinou lidi sami nabízeli pomoc s kočárkem...no a pokud se nikdo nenabídl, tak jsem prostě slušně požádala a nikdy mi nikdo neodmítl...občas to chtělo trochu plánování dopředu, abych vychytala spíš nízkopodlažní spoje, ale jinak v pohodě....jezdila jsem i přes celou Prahu k mámě....ze začátku mi dokonce jeden řidič autobusu vysvětloval proč je lepší nastupovat do autobusu rukojetí napřed a ne obráceně 😅 . Ale je fakt, že my jsme nebyli moc zvyklí jezdit autem i když jsme ještě neměli dítě, brali jsme auto většinou jen jednou týdně na velký nákup a pak když jsme jeli někam na výlet, jinak jsme jezdili MHD....no, ale chápu, že každý to má jinak, já mám totiž zase fobii z řízení, takže mi nic jiného vlastně ani nezbývá 😀 , ale je fakt, že mně to MHD nevadí a je to i levnější 😉, navíc Jiříka všechny ty dopravní prostředky fascinují, takže se zabaví a nikdy se nenudí, což většinou v autě pořád slyšíme "tak kdy už tam budem"...asi tak každé 3 minuty 😀 - žádná zábava mu v autě nevydrží na dlouho, zatímco když jedeme autobusem nebo tramvají, tak se něčím zabaví vždycky 😀

kajiszek
4. zář 2013

@krystalka Já před dětma cestovala téměř výhradně jen MHD 😝 Jo jeden čas jsem jezdila autem půjčeným od rodičů do práce, ale to bylo v době, kdy jsem se učila řídit a cítila jsem, že prostě potřebuju získat trochu praxe sama. Jinak jsem řídila sem tam o víkendu a to vedle mě seděl chlap a furt mi do toho kecal 😀 Ale takhle za Prahou si život bez auta vůbec nedovedu představit. Jinak já když párkrát jela MHD, tak mi nikdy nikdo nepomoh, vždycky jsem si kočárek do schodů vynesla či ze schodů snesla sama a ostatní dělali, že nic nevidí... I když jsem to třeba rvala po těch prudkých schodech do tramky a stálo tam nahoře dost lidí, tak to nikoho nenapadlo 😀 A právě kamarádka, která cestuje výhradně MHD mi vyprávěla storky, jak ji důchodce vyloženě vzal za ruku a zvednul ji z místa a řekl jí, ať si s tím kočárem laskavě táhne někam jinam, případně už několikrát dostala vynadáno, že jí dítě třebna chvíli brečelo... Takže já se svojí lítostivou povahou prostě tohle fakt nechci zažít, protože bych byla schopná se sice ozvat a tomu člověku něco od plic říct, ale jak bych vystoupila, tak bych se rozbrečela a myslela bych na to ještě týden 😀 😀 😀 Mi stačilo, když Vojta zaječel v ZOO a nějaká paní se chytla za ucho a začala si stěžovat, jaká je to hrůza takový nevychovaný uřvaný děti a že ti spratci jsou prostě všude a všichni řvou... No když vleze do ZOO, tak by asi s uřvanejma dětma mohla počítat... Ale já tyhle věci prostě hrozně prožívám a dotýká se mě to no, jsem blbá 😠

mvmk
4. zář 2013

@ivular
@kajiszek
@krystalka Hele holky, ja jit s malou rano nakoupit, tak dojdeme tak k veceri a pujdeme si rovnou lehnout 😀 . Jeste me jen napadlo, ze cizinci sice neresi takove veci, ale beda kdyz date vycurat dite nekde v parku na travnik, tak na vas rovnou zavolaji hygienu 😠 Pozor Nepripustne!! 😠
Skvele, ze se Nelinka takhle rozmlouva, myslim, ze jste uz za vodou.
Me docela mrzi, ze mala ted jakoby zacala hledat slova, dnes jsem se ji neco ptala, bylo jasne videt, ze ocividne rozumi o co jde a chce mi odpovedet, ale vzdy se nadechla chtela neco rict a nic, takhle se asi 3x odmlcela, a potom to zamluvila necim jinym. A hrozne patla a zadrhava 😔

krystalka
4. zář 2013

@kajiszek - tak za Prahou je to s autem určitě lepší, to je jasný....jinak to jsem asi teda měla štěstí, protože nic z toho, co píšeš, se mi naštěstí nestalo, možná sem tam otrávený pohled, když mi někdo musel uvolnit místo pro kočárky, ale já si s tím zase tak hlavu nelámu, prostě je to místo na to určené, tak mám právo tam být a můžou se ksichtit, jak chtějí 😉 ...nebo taky někdy dělali lidi, že mě nevidí, tak jsem je prostě slušně požádala o pomoc a to už většinou neodmítli 😉. A teď se zase snažím i já pomoct, když vidím že nějaká jiná maminka potřebuje...

mvmk
4. zář 2013

@sicinka Docela zajimavy odkaz, to co tam pise u tech dysfatickych potizich sedi na malou jak usite, hlavne to ze se hrozne soustredi kdyz ji nekdo neco rika, jakoby odzirala. Ona porad dost, ne vzdy, ale vsimam se toho stale dost, velmi uprene kouka na pusu kdyz ji neco rikas, nebo kdyz rika neco ona a ceka na odpoved nebo reakci 😝

krystalka
4. zář 2013

@mvmk - tak nám ta cesta samozřejmě taky trvala dýl, než kdybych šla sama 😉 , jinak když jsem potřebovala fakt být někde rychle, tak jsem ten kočár taky ještě brala...
Jinak s tím čůráním - tak to pak asi chápu, proč někde mají některé děti tak dlouho plínky, protože si neumím představit, že bych s Jiříkem někde jezdila po městě a spoléhala se výhradně na WC - i když v Německu je to možná lepší - tady kolikrát člověk žádné široko daleko nenajde, třeba v metru vypadají tak příšerně, že to ho radši nechám vyčůrat na kraji silnice, než tam 😉 . Já se teda snažím vždycky najít aspoň nějaký trs trávy nebo keř, ale už jsme taky čůrali do kanálu u obrubníku apod. 😉

mvmk
4. zář 2013

@krystalka Ja uz jsem se hodnekrat setkala s neprijemnymi pohledy, kdyz jsem malou nekam posadila na travnik, ale dneska jsem doslova varila 😠 Protoze me takova stara sekyra doslova servala, kdyz jsem malou na kraji hriste dala za Strom vycurat. Ze je to moc a je to nehygienicke 🤐 Hlavne, ze sebou mela psa kterej ocuraval vsechny rohy 😠

krystalka
4. zář 2013

@mvmk - to je teda fakt na hlavu - tak čůrající dítě je nehygienické a pes nevadí? Neměli by začít dělat záchody taky pro psy ?😉

ivular
5. zář 2013

@kajiszek My jsme taková alternativní rodina, takže s kočárem v MHD jsem pořád 😅 Taky jsem šílená lítostivka, ale musím říct, že jsem se nikdy se žádnou negativní reakcí nesetkala. I když vlastně jednou na mě řval řidič snad deset minut přes celý autobus, jelikož Jeník mačkal tlačítko na otvírání dveří, čehož jsem si nevšimla. Ale jinak mám pocit, že když lidi uvidí kočár tak vyklidí snad půl tramvaje 😅 O pomoc do a ze schodů si ovšem taky říkám. Sami od sebe se lidé nabídnou max. v polovině případů 😖
@cairka @sicinka Já ted váhám, jestli jsem to u toho našeho Jeníka popsala dobře. Mám spíš pocit, že když řeknu nějaké slovo, tak si hned vybaví situaci, při které jsme ho hodně říkali. Nepříjde mi, že by to byla echolálie, protože při své slovní zásobě mi tu situaci nevykresluje slovy ale spíš gesty apod. Já měla zato, jaký je to chytrý kluk, když si tak pěkně spojí souvislosti 😅
@mvmk V Německu se nesmí čůrat na trávník? Tak to by mě nenapadlo 😀 A jak se to tedy řeší? 😅
Jinak s tím hledáním slov to máme stejně - u nás už snad půl roku. Zvlášt když je třeba někde s MM, tak vidím jak by mi chtěl dychtivě převyprávět zážitky a místo toho jakoby lapá po dechu (nebo jak to popsat) a nakonec se rozpláče. To bych jako brečela s ním 😢

cairka
5. zář 2013

@ivular , no tieto zážitkové u nás prebiehajú asi takto (Včerajšia situácia) : Ideme v buse ja, Dia, sestra, synovec. Ja poviem sestre "Vaneska sa dnes ešte neučí, išli na výlet" a Dia, ktorá sa vôbec nezápajala do hovoru, do toho zareaguje "Našli sme jahody" 😝 Ja viem, že oznamuje, že keď sme boli my na VÝLETE, tak sme našli kopec plný jahôd, ale teda pre nazainteresovaného človeka to musí znieť dobre 😀 A to ma nenapadá iný príklad, ale niekedy je to ešte viac ako päsť na oko, takéto zdelenie 😝 a ešte viac to svieti, keď hovorím priamo na ňu a ona si z celej vety vytiahne slovo a reaguje na slovo, nie na vetu.

kajiszek
5. zář 2013

@mvmk Tak to je mazec, by mě zajímalo, kam teda mám to dítě dát vyčůrat... Jak to jako maminky s malými dětmi řeší? Ale co jsem slyšela, tak různě v zahraničí jsou na to vysazení, asi nejen v Německu, nechápu... Kamarád byl rok v USA a někdy v noci, když šel z nějaký akce, tak se šel vyčůrat do nějaký postranní uličky ke stromu a okamžitě ho chytili policajti a dostal dost vysokou pokutu 😀

hrusti
5. zář 2013

@cairka Honzík používá encholálie ještě ted. Ale používá nějakou naučenou frázi tak, že v dané situaci je správná. Třeba mě ted napadá, že jsme nedávno viděli auto, jak parkovalo na chodníku. A on říká Maminko, to se nesmí. A já jsem mu řekla Pan řidič je rošták, to kdyby viděl pan policajt. No a pak jsme viděli auto, jak jede na červenou a on na to To je lošťák, to kdyby viděl pan policajt 😀

@mvmk S tím čůráním jsi mi připomněla moji bezdětnou kamarádku, která se taky nedávno rozčilovala, jak můžou ty matky dávat čůrat dítě na trávu někde venku 😝

No a co se týče kočárku, tak Honzík ho měl do roku a půl. On v něm být nechtěl, vztekal se v něm a pak jsem stejně byla těhotná. Hodně jsme cestovali MHD, na odrážedle nebo autem. Když se malá narodila, tak měl na kočárku skejtík, ale ten jsme stejně použili parkrát, protože spíš jel na motorce nebo odrážedle. No a malá ta se vozí v kočárku ještě ted (2,3 r) a určitě ještě nějakou dobu bude. Ona není žádný velký chodec 😀

mvmk
5. zář 2013

@kajiszek Ja mam dobrou kamaradku v Atlante a ta kdyz jede se svou 5 letou dcerou na delsi turu, tak ji dava plenu protoze kdyby nahodou po ceste musela zastavit nekde na kraji silnice aby mala mohla curat, tak by si koledovala o minimalne neprijemnou pokutu 😝
A uprime receno jsem tu jeste nikdy nevidela mamu davat dite curat venku, prumerne 3 lete dite ma pleny a ty starsi to asi vydrzi na doma 🙄 🙄
Ale taky jsem vzdy docela zirala, kdyz starsi deti ve skupince, okolo toho 3 roku mluvily uz jako kniha, hazely rozumy ale tlacily hovinko do plen 😝 😝
Nemecko ale tak nejak vseobecne je naprosto zamerene vuci detem, ty tady nesmi delat skoro nic. Pes je tady na Tom lip, ten ma prav vice 🤐

krystalka
5. zář 2013

@cairka - něco podobného dělával Jiřík taky - že jsme o něčem mluvili a on zaslechl slovo nebo větu, které mu připomněly nějaký zážitek, klidně i několik měsíců starý a reagoval na to stejně jako malá na to slovo výlet 😅 , prostě mu naskočila nějaká asociace s tím spojená...a pro lidi zvenku to taky muselo vypadat zajímavě, působilo to, že každý mluvíme o něčem jiném, protože souvislosti jsme znali jen my - dost často jsem takhle pro okolí překládala, co tím vlastně myslel🙂

krystalka
5. zář 2013

@hrusti - tak jestli jednou kamarádka bude mít děti, tak myslím pochopí 🙂

krystalka
5. zář 2013

@mvmk - akorát já si tedy nedokážu představit, že by se třeba teď Jiřík vyčůral do plínky, i kdybych mu jí dala...kdysi jsme to takhle jednou udělali, že jsme mu jí dali pro jistotu tuším do auta...a výsledkem bylo, že chytil hysterák, že do plínky se nevyčůrá, že chce normálně, takže jsme nakonec stejně museli někde zastavit. To už by musel být fakt nevím kolik hodin bez čůrání, aby to pustil a to ze zdravotního hlediska asi není moc ok 😒

mvmk
5. zář 2013

@kajiszek jeste jsem se prosim te chtela zeptat, jestli tvoje Nelinka taky pouziva porad jeste tu svou cinstinu 😅 Mala se toho zaragonu docela odmita vzdat, sice uz to nedela tak casto, ale parkrat za den si takhle prijde zaklabosit 🙄 Me to docela dela starosti, k´tem ostatnim divnostem co jako jeste ma 😒

mvmk
5. zář 2013

@krystalka Ja tu ziju uz 13 let a ver mi, ze porad jeste dost casto musim prekousavat urcite veci, ktere pro nas jako pro Cechy jsou proste zbytecne nebo nepochopitelne 😝

krystalka
5. zář 2013

Holky, právě jsem domluvila s dr. Junkovou, jdeme k ní už 30. září! 🙂. Byla moc příjemná, tak jsem na to zvědavá...

mvmk
5. zář 2013

@krystalka mluvila jsi s ni osobne? Chtela neco vedet?

sicinka
5. zář 2013

@hrusti já myslím že tohle už echoalalie není on si spojil větu s nějakým významem a použil jí sám v kontextu, pokud by to byla echoalie tak by použil tu větu i v úplně jíné situaci,která by s tím významově něměla nic společného, ale chytl by se toho slova. Já viděla už párkrát dítě s takovou řečí viděla a všimneš si toho hned má prostě spojenou frázi se slovem a řekne jí kde se mu to hodí úplně bez významu.... Ale třeba nám pak napíše @sisstin já v tomhle taky jistě nevím co ještě je a co už nění echoalie.