Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ygreen
11. dub 2011

@sisstin teď mi udělal Tobík radost, u polívky (mimochodem díky piškotišti sní každou polívku, zatím krom fazolové a nejen tam, ale i doma 😵 😵 😵 😵 po 3/4 roce bez teplýho jídla (skoro)) a normálně poprvé jsem s ním mohla jednat stylem, ještě sníš tři lžíce a dostaneš čoko autíčko - dřív vždy ječel a chtěl hned to koko a byl konec se vším 😵 jakože nerozuměl, nebo nechtěl rozumět tomu když uděláš tohle dostaneš tohle - slyšel koko, lízátko a chtěl ho hned a když jsem mu řekla, nejdřív polívku, tak ječe, plakal a nechápal to.

siss - a je jedno že má expresivní a Tobík asi receptivní, prostě vývojová dysfázie. Hele a mívají autistické děti dysfáze, jako dvě společné diagnozy, nebo autismus sám o sobě páchá problémy s řečí? Víš o co mi jde - tím že má neteř dysfázku a aTobík asi taky, tak bych pomalinku mohla vylučovat ten autismus 😅 já vím, já vím, tonoucí se stébla chytá 😀

a mmch máš šikovného pomocníčka 😵

hanatka
11. dub 2011

@sisstin
@wsmoulinkaa
Ahojky, ono s tím doporučením od pediatra asi záleží přímo na tom pediatrovi, protože nám mudra řekla, že nám doporučení napíše tolik, kolik budeme chtít. A taky nás varovala přes psychology z horní dolní 😀
A třeba v tom SPC po nás žádné doporučení nechtěli, takže zatím máme stále jedno nachystané pro Krejčířovou 🙂
A v tom SPC už mě začínají štvát, stále nemáme žádnou zprávu 😠
Z malýho začínám být pěkně unavená, je pořád protivnej a vzteklej, jakmile není po jeho a něco po něm chceme, chce hned "jinou" mámu nebo tátu.. dělá schválnosti, válí se po zemi, jediná jeho odpověď je néééé, už jsem k psychologovi zralá i já 😖

hanatka
11. dub 2011

Ale abych o něm napsala i ty lepší věci, tak se pěkně rozjíždí s řečí 🙂 Dneska mi v autě cestou do školky říkal: Mami, jedeme starým Oplem do školky 🙂
A má výbornou paměť, dvakrát jsem mu řekla "Polámal se mraveneček" a potřetí už doplňoval slova sám. Puzzle složí už i 16-ti dílné 🙂
Ale to chování, no hrůza 😠

jolinka
11. dub 2011

@andreabe diki
ju to velmi tesi, skor kreslila ako rozpravala... 😉 my to mame trosku v rodine, sestra pekne maluje a bola aj dobra z matiky, tak este aj toto by sa mohlo na Kati prilepit ...

jolinka
11. dub 2011

@hanatka ale to uz je super ako Radek rozprava, mi to pripada uz uplne v norme

jolinka
11. dub 2011

hanatka inak aj moj maly jak mu nieco nedajboz vytknem, trebars aby nekopal do lega, tak hned sa dozviem ze som kajeda a hupa {skareda a hlupa 😨 }

jolinka
11. dub 2011

@ygreen autisti maju casto prilepenu i tu dysfaziu, vascinou len aspici hovoria zavcasu a dobre, ale casto zase od veci, len na svoju temu

sisstin
autor
11. dub 2011

tak jsme doma z RP 😀 jako Tygr si to tam dneska vyloženě užil...nejdřív se vrhnul na kočárek, pak normálně SKÁKAL!!! do balonků, lezl po tom okraji...já jsem tohle u něj nikdy nezažila, on se pořád bál někam vylízt, něco zkusit..super 😀 😀

já jsem šla pak na hodinu pryč, tak prej tam se Zdenou lepili, kreslili, dělali logopedii...ona z něj byla úplně nadšená, jak už prej krásně mluví 😅 😅 😅 a hlavně se nebojí, spolupracuje....prostě to je fakt úplně jiný dítě, než když jsme tam začli chodit, a celou dobu mi visel na krku a nereagoval 😝

@ygreen jak píše @jolinka autíci mají často i tu dysfázku. Pokud se u nich rozvine řeč, tak je dost často dysfatická. Tak to má Jára od Moniky - ten má atypickej autismus, těžkou dysfázii a lehkou Mr 😉

ygreen
11. dub 2011

@sisstin tak jste mě nepotěšily 😅

sisstin
autor
11. dub 2011

@ygreen ona ta dysfázie má fakt k autismu nějak blízko...hodně bejvá v rodině, že třeba první dítě má receptivní a druhý dítě už je autík atd. 😉 pokud se to vyskytuje v rodině ( i širší), stačí nějak výrazně opožděný vývoj řeči atd., tak je tam to riziko fakt velký.

U lidí, kde to v rodině není, tak tam to bývá často, že problémové je fakt jenom jedno dítě a sourozenci jsou ok, tam asi hlavně měly vlivy ty negativní faktory v těhu nebo při porodu.

U nás to riziko dysfázky bylo, od ex v rodině měly skoro všechny děti výrazně opožděný vývoj řeči, takže tak..ono to jako oficiélně prokázané není, ale co jsem tak četla...tak to přesně bývá takhle 😉

andreabe
11. dub 2011

@sisstin tak to ja druhe dieta nebudem mat ani keby ma niekto na kolenach prosil, to by bol urcite minimalne autik ☹

inak maly je uzasny, to vyfarbovanie, priradovanie,rozpravanie,fakt super 😉

ygreen
11. dub 2011

@sisstin no tak ještě že jsem to nevěděla před tím, než jsme měli Theu. Ale ta je už od mala úplně jiná než Tobík, vše jí děsně zajímá, je ukecaná, vše musí dostat do ruky, ochutnat, otáčí se za hlasy, vyřehtaná. Je jiná než Tobíček jako mimčo.

ygreen
11. dub 2011

@sisstin ještě by mě zajímalo, když existuje opožděný vývoj řeči, existuje i opoždění vývoj porozumění?

sisstin
autor
11. dub 2011

@andreabe Andrejko, ono je to těžký 😉 byla o tom diskuze na postižených dětech, zda postiženému dítěti pořídit sourozence nebo ne 😉 tak někdo se toho vůbec nebojí, někdo by do toho nešel 😉 Já třeba vzhledem k tomu, že to dítě nebudu mít s ex, tak bych se asi zas tak extrémně nebála..ale rozhodně bych si prozkoumala rodinnou anamnézu partnera 😉

další věc je, že stát se může cokoliv, kdykoliv..můžeš mít do 6 let zdravé dítě, pak se zjistí, že má metabolickou poruchu a do roka máš doma ležáka 😒 takže ono se asi takhle přemýšlet nedá, to by se z toho člověk musel zbláznit 😉 já už jsem "postižená" tím, že se v tý komunitě s postiženýma dětma pohybuju a dost mě to odrazuje 😉

jinak to vybarvování, to mu samozřejmě pomáhala, to by sám takhle fakt nevybarvil 😉 😝

sisstin
autor
11. dub 2011

@ygreen o samotném opožděném vývoji porozumění jsem neslyšela 😉 já znám jenom to ( a jak to bylo i u nás), že dítě je opožděné celkově, takže i to porozumění odpovídá stávající vývojové úrovni, a pak se skokovým vývojem se to dožene. Jsou takový případy....ale pokud je to špatný porozumění i po třetím roce, tak neznám nikoho, kdo by diagnozu neměl...ale neříkám, že to není možný....ale já sama nikoho takovýho neznám 😉

ygreen
11. dub 2011

@sisstin to říkala ta logopedka, že by mohl být Tobiáš opožděný celkově a k tomu povaha po manželovi - tichý flegmatik, který jako dítě byl hodně vzteklý. No uvidíme.

sisstin
autor
11. dub 2011

jo, a holky...včera mi psala Monika, že zná jednoho dysfatika ( velmi velmi velmi těžkého receptivního), je mu 11 a nemluví doted a rozumí fakt jen základ. MR mu nebyla prokázána, oběhali všechny doktory..a je to "jen" extrémně těžká forma dysfázie 😕 takže tam jsou ty prognozy hodně špatné, bude na tom stejně jako hluchoněmý člověk + prý je na tom hůř, než Jára, co má autismus...

tak to bylo poprvý, co jsem slyšela o tak těžké formě dysfázie, kdy se ten člověk zřejmě nenaučí mluvit a rozumět verbálně nikdy 😕

ygreen
11. dub 2011

@sisstin tak to je síla ☹ ☹ co mluvení, ale to porozumění

hele jak jsem dnes psala, Tobiáš mě fakt překvapil u oběda, páč mi rozuměl, že když bude papat polívku, ještě pár lžic, dostane čoko autíčko, jinak ne. Ale jde teď o to, zda mě pochopil z řeči, nebo ze situace.

ygreen
11. dub 2011

@sisstin prosím tě mhla bys mi dát ještě odkaz na tu bakalářku o dysfázii?

sisstin
autor
11. dub 2011

@ygreen myslíš tu o grafomotorice? 😕

sisstin
autor
11. dub 2011

@ygreen tady je lepší bakalářka, ta je přímo o logopedické intervenci u dysfázie http://is.muni.cz/th/104948/pedf_b/Bakalarska_p...

smardik
11. dub 2011

@andreabe ono je to těžké s tím druhým dítětem, může být zdravé nebo nemusíš, vždycky musí být někdo v rodině první kdo má nějakou vadu, Tom zatím diagnozu nemá ale je prostě nestandardní dítě už snad od narození-už v porodnici řval a řval jak jsem se jen dotkla ruky, až po roce mi to dovolil a ted má skoro 2,5 a dovolí to podle nálady, mě teda většinou ano ale jinak si vybírá. Honzík má jen 15měsíců ale myslím že v tomhle bude v pohodě je od malá jiný než Tom-vše začal dělat dřív,žvatlá-říká báááááá jak něco spadne, snaží se mě napadobovat co říkám a řekne třeba první hlásku. tohle je v pohodě ale zase má to srdíčko o to Tom nemá a je původně z dvojčat, to druhé se přestalo vyvíjet tak kdo ví třeba mělo mnohem vážnější vady a to jsou všichni v rodině zdraví, žádné nemoci nejsou-jen teta rakovina a tot vše. a o třetím uvažujeme

sisstin
autor
11. dub 2011

@smardik jak vám to vůbec jde s kartičkama? 🙂

smardik
11. dub 2011

@sisstin nic moc ☹

sisstin
autor
11. dub 2011

@smardik jak toooo? Ani to stínový pexeso? To už by mohl zkoušet i Honzík, oboje 😉 🙂

ygreen
11. dub 2011

jaké kartičky?

ygreen
11. dub 2011

siss, jednou jsi mi dávala odkaz na ty karty, kam tygr dával "věc na věc", já si vybavuju jak to vypadalo ale vypadl mi název - Dráček, dráčik...nevím a nemůžu to najít.

sisstin
autor
11. dub 2011

@ygreen Zajíc v pytli 😉

smardik
11. dub 2011

@sisstin nebaví ho to, nechce u toho být je to asi to samé jako knížky, s honzíkem mě zatím nenapadlo to zkusit, my si ted nejvíc hrajeme s mozaikou to ho dost baví tak to tam dává a snaží se hledat barvy a pak takové ty vkládačky ty ho celkem začly bavit, máme jich víc tak je různě střídáne no a pak lego tak furt stavíme farmy a říkám mu co to je,jak dělá nebo mi v tom zvířatka hledá

sisstin
autor
11. dub 2011

@smardik tak holt asi na to není ještě zralej, bude muset stačit to neustálé komentování...ale s Honzíkem ty kartičky už klidně zkus, tam jsou fakt nejzákladnější věci, to takhle staré dítě už dost věcí znát bude 😉 🙂