Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

andreabe
21. zář 2011

@ygreen Tobik je sikovny, tie pokroky co tu popisujes su fakt super, tie posuny neviem, podla mna moze nastat vyvojovy skok u vsetkych diagnoz..ja fakt neviem, ale dopredu sa neboj 😉

andreabe
21. zář 2011

@jolinka jj, chodte, ja mozem dr.len odporucit 😉 , fakt nechapem,ako mohla toto vsetko vystihnut pomaly za polhodku. A Kati bude urcite na tom o polroka este lepsie, ak zistis, ze to vysetrenie nie je treba, tak to len zrusis 😵

sisstin
autor
21. zář 2011

@jolinka když budeš mít mezinárodní jízdenku, tak neplatíš za Pendolíno příplatek, takže si poměrně dopředu kup jízdenku do dětského kupé, tam je normálně i hrací koutek atd. 😉 no vyjde vás to teda pěkně draho, ale myslím, že to fakt za to stojí....jinak mezinárodní zpáteční má měsíční trvanlivost, nemusíte se vracet hned druhý den 😉 škoda, že je vás tolik a my máme malej byt, jinak by jste tady klidně mohli chvíli pobýt 🙂

no ale letadlem to máte fakt za chvilku, kámoška letela tahle do Košic s malým klukem, měl okolo roku a nemohla si to vynachválit 😉

ygreen
21. zář 2011

@andreabe tobě se řekne dopředu se neboj 😀

sisstin
autor
21. zář 2011

@ygreen jak píše Andrejka, výrazný skok může být u všech diagnoz... 😉 jako u Tobíse fakt těžko říct, protože my jako laici to fakt nepoznáme a kor ještě po netu. Ona Kr. to fakt pozná, přesně jak psala Andrejka, z těch gest , kdy a jak je používá, jak na co reaguje atd., což my tady nezjistíme 😉

jinak mi přijde, že se teda Tobís v tom porozumění fakt zlepšuje, takže třeba by to mohla být spíš smíšená než úplně receptivní, ale fakt ten atyp se zatím vyloučit nedá 😉

ygreen
21. zář 2011

on mě v té sociální sféře přijde normální až na to občasné ignorování lidí a čumění do blba i když na něj někdo mluví, ale to jsme se snažila přisoudit receptivní a opožděné CNS - prostě když nerozumí, tak co by se namáhal sledovat hovor, kor když ho zaujme něco jiného, že.

smardik
21. zář 2011

dobré ranko, kluci si hrají s balonky hází je tu po sobě tak mám chvíli čas na vás, v troubě perník, oběd je ze včera, pilná včelička fakt 🙂 😀 😀 😀 😀 😀

@andreabe ta zpráva je super napsaná fakt tomu člověk rozumí a zas mi to podle toho nepřijde tak strašné, jsou daleko horší autisti a časem uvidíte kam se pohnete

@ygreen mi pořád Tobi a Tomík podobní prostě nepřipadají, fakt jsem zvědavá co vám Krejčířová dá, už at to je

ygreen
21. zář 2011

já vím že se ten atyp vyloučit nedá. Z foniatrie měl receptivní a expresivní dysf. to zamená smíšená, nebo ne?

jolinka
21. zář 2011

Vcera sme toho uz viac popracovali a hned som videla ze Kati toho vela pozabudala a "zhlupla" za tie mesiace co som sa jej menej venovala ☹ Ju ked netaham hore, tak stagnuje alebo dozadu ide v dacom 😒 😒 celkove sa aj oducila pracovat, na mnoho povedala ze "nepoviem" takze neviem ci to vie... 🙄

prebrali sme asi 10 listov od bednarovej na zrakove odlisovanie, to dala dobre, len horsie jej ide ak sa predmet odlisuje len pravolavou orientaciou. celkove pokyny typu pravy horny roh, je to vlavo dole... sa este nechyta 😒

potom soba boba 2, museli sme osviezit pojmy najmensi najvacsi lebo zabudla, ale po 3 ukazkach na to prisla. akurat pocitanie predmetov ak su v rade zvladla dobre (do 6 az 8)

ygreen
21. zář 2011

@smardik tak povaha udělá své, pak taky záleží jak je ta dysfázka namíchaná. Mě akorát přijde Tomík dětštější než Tobiáš.

smardik
21. zář 2011

@ygreen v čem dětštější?

sisstin
autor
21. zář 2011

@ygreen no jako je, ale ta receptivní (i když je teda smíšená, že má dítě problém i s mluvením), tam je to porozumění opožděné fakt závažně. U té "běžné" smíšené je to porozumění opožděné trošku, dejme tomu 9-12měsíců 😉 já tý dysfázce, kdy je porozumění opožděné fakt těžce (v rámci roků), říkám receptivní, i když samozřejmě je to smíšená 😉 ta čistá receptivní (kdy dítě sice nerozumí, ale vývoj exprese má k věku), je fakt málo častá 😉

@jolinka no tak to bohužel u té dysfázky je, co se delší dobu netrénuje či nepoužívá, tak dítě zapomene (hlavně u té smíšené právě to porozumění, u expresivní zejména výbavnost slov 😠 )

jolinka
21. zář 2011

este sme skusali rozlisovat prvu hlasku v slove, tak tiez bieda...
@andreabe ona sa zlepsuje stale, o to nejde, len mne sa zda pomaly oproti rovesnikom a bojim sa ze do skoly to nedozenie. Mam prvacku a ked vidim ake su naroky tak mam zmiesane pocity ze toto by mala K.ati zvladnut o 2 roky.

ygreen
21. zář 2011

tak Tobík je na tom teď s porozuměním tak, že na požádání ukáže skoro na vše a když neví tak se snaží tipnout. Hlavní je že má zájem o spolupráci, baví ho se učit a hlavně chce si pořád hrát s námi. Tak alespoň to. Každopádně uvidíme 6.10. a mám bobky jako blázen.

ygreen
21. zář 2011

@smardik tak jako celkově když jsem koukala ty videa - gesta a i Tomík vypadá mladší než na tři roky 😉 ale Tobís je zase přerostlej, takže já mám taky jinej pohled 😅

cmilka
21. zář 2011

no, ked som citala spravu, mala som pocit, ze citam o Filipovi... to je presne to, co sa mi na nom nepozdava, ale neviem to popisat. Tak dr.K to popisala presne... ☹ ☹ ☹ A sedi mi nanho aj ta LMR... ☹
@jolinka k dr.K nas z vychodu pocestuje viacej 😉 😉

jolinka
21. zář 2011

@sisstin my by sme nesli vsetci, johi a misa by som asi nechala doma.

ygreen
21. zář 2011

no já vidím to opoždění tak o 18 měsíců s tím, že se pořád zlepšuje a to docela rychle.

ygreen
21. zář 2011

tak LMR mi na Tobiho nesedí, nikdo to zatím nevyslovil a logopedka naopak má pocit že určité věci zvládá nadprůměrně

sisstin
autor
21. zář 2011

@jolinka já su blbá, navíc děti neplatí...tak jestli pojedeš jenom ty nebo s manželem, tak ten lístek zas tak extrémně drahý nebude 😉 no z Ba do Pce (292km) stojí zpáteční asi 25 euro 😉 možná zjistit, na kolik by vyšel ten let, když se koupí letenky předem, tak to nemusí být tak drahý 😉

sisstin
autor
21. zář 2011

@cmilka nj, ale zas Filda rozumí normálně ne? 😕

smardik
21. zář 2011

@ygreen vidíš mi ted zas po tom ostříhání přijde že už je to velký kluk 🙂

jolinka
21. zář 2011

@sisstin samozrejme, no ale to musime mat najprv termin...

smardik
21. zář 2011

@sisstin já myslela že v pendolinu je povinná rezervace míst

sisstin
autor
21. zář 2011

@smardik to je, ale když máš mezinárodní lístek, tak neplatíš ten příplatech 200Kč za jednu jízdu 😉

cmilka
21. zář 2011

@sisstin myslim,ze ano... je iny v tom, ze urobi len to, co ho zaujme, musis ho opakovane vyzyvat, ked ma dost, povie nie a hotovo, nepohnes s nim.. a pod... zase na druhej srane si myslim, ze ma naozaj dobru neverbalnu komnikaciu, snazi sa ju uz spajat s nejakym verbalnym prejavom... no, om z toho chora 😔

smardik
21. zář 2011

@sisstin aha tak to jo, jak je to mezinárodně jsem vůbec nezjištovala

sisstin
autor
21. zář 2011

@cmilka no tak jestli řekne "ne", tak prostě může být jen tvrdohlavý...no ale těžko říct 😉 ale pokud fakt rozumí a neverbálně reaguje dobře, což reaguje - podle toho, co píšeš...že i tu řeč doplnuje gestama a tak..tak bych se atypa teda nebála 😉 spíš si myslím, že má tu dysfázku asi těžší, a proto pak v nějakých úkolech trošku zaostává 😉

@smardik no já to vim od MP 😉

ygreen
21. zář 2011

hele může VFatyp bez LMR žít normální život - mít rodinu, pracovat?

ygreen
21. zář 2011

@sisstin Tobís se teď taky rozjel s gestama a dělá třeba pšt s prstem na puse abysme byli tiše, když něco nechce krásně říká ne, ne a mává rukou před obličejem jakože jíst nebude. Dělá že je jednička s palcem nahoru, zatleská si,a pod.

sisstin
autor
21. zář 2011

@ygreen no tak obecně asi jo...s tou rodinou teda nevim, ale pracovat a tak určitě....tam jsou právě ty problémy se socializací, ty lidi jsou prostě v kolektivu "mimoni", všemu věří a tak...v tom je ten problém, jak psala alaska...že jde snadno je připravit o byt, podepíšou ti jakoukoliv smlouvu a tyhle věci 😉