Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dadlenka
7. lis 2011

Tak jsme zpátky z logo... Kryštof byl krásně namotivovanej(teta logopedka a bude mít krásné hračky) takže se hrnul ke dveřím🙂) čekali jsme cca 20 minut a potom jsme vešli a Kryštof bleskově zhodnotil ordinaci , nikde žádné hračky a začal ječet, že chce domů..., potom na stole uviděl malé autíčka a chtěl je, ale paní logopedka řekla, že jsou moc malé, že by to spolknul:-/, takže zase řev, tak mu ukázala skříň a tam měla větší auta, ale vyndala mu mašinku, kterou nechtěl, vzala ho do náručí- to ještě větší řev, potom jsem ji poprosila, jestli by mu ty auta nedala v krabici na zem a nechala ho být, že zatím to sepíšem.... Kryštof jí tam ukázal zvířátka, ale to bylo vše. Řekla, že mladej vypadá jako autista, že na sebe nechce nechat šáhnout, že s ní neudržuje oční kontakt a tak☹ jakmile si ho přestala všímat, uklidnil se a hrál si s auty. Takže závěr- dysfatický okruh potíží, autismus....ale prý doporučuje psychologické vyšetření, aby se to rozlišilo. Uffff🙂

sisstin
autor
7. lis 2011

@dadlenka no Dadli, ten autismus mi přijde docela mimo...my když jsme byli poprvé na logo u Martiny, tak dělal, že tam vůbec není....jenom ho chovala a mluvila na něj, a Tygr absolutně nedělal nic...a že by byl autista mi v životě neřekla 😨 To přece nemůže soudit z první návštěvy, kolik dětí řve a nechce kontakt od cizího...mně už by teda blikala docela kontrolka v hlavně, že tahle paní asi neeee 😝

dadlenka
7. lis 2011

@sisstin no já už fakt nevím☹ když jsem jí řekla, že už si hezky hraje jednoduché příběhy, tak opáčila, že ale sám- jezdil s auty, seřadil si je do řady- on to má jako parkoviště, a povídal si s nima, že jedou pá atd. on je pečlivý puntičkář, takže všechno má pečlivě seřazené atd. My si třeba hrajeme doma spolu - s plyšáky, nechá si rozvíjet dál hru, že třeba jedou do obchodu a já navrhnu zase něco, ale je fakt, že když si něco naaranžuje(není to vždy řada🙂 ) tak nesnese, aby mu na to někdo hrabal...

mayerka
7. lis 2011

@leporelo @sisstin , ahoj holky, děkuju že se mi snažíte pomoct... To s tou dr. Kr. by bylo bezva, já nakonec vybrala Křížovou, když jsme u tý nemocnice, ale zatim se mi nepovedlo se jí dovolat... Tak já ještě chvilku počkám, kdyby náhodou neměla kamarádka zájem. Můžu se zeptat, co je to za termín?

jajik25
7. lis 2011

@sisstin no právě že když měl ty sluchátka tak měl zvednout ruku když něco slyšel,jenže jak se stydí tak nám to moc nešlo a pak mu do zpravy napsala že nespolupracuje.Je taky možný že tam mu budou dělat něco jinýho tak uvidíme. 😒 😒

sisstin
autor
7. lis 2011

@mayerka no ta Křížová je fakt k ničemu, když potřebuješ tu zprávu....nebo na ni fakt musíš hodně tlačit a urgovat ji 😉 pokud má chlapeček jen podezření na expresivní, tak to by měla zvládnout...já ji viděla i osobně v čekárně a vypadala celkem sympaticky...ale ta zpráva je děs no 😖 nebo si rovnou v té ordinaci vyžádej, at ti napíše krátkou zprávu pro školku 😉

@jajik25 no tak to je docela těžký, to taky nevím, jak by Tygr na poprvý reagoval, jestli by se nestyděl nebo něco...jsi si jistá, že Stáník rozumí mluvené řeči jak má? Občas právě může být problém i s tímhle 😉 v jeho věku by měl normálně chápat otázky typu: co svítí ve dne na nebi, co svítí v noci na nebi, co nám měří čas atd. Rozlišovat pojmy jako nejširší - nejužší, krátký - dlouhý, první - poslední atd. 😉

sisstin
autor
7. lis 2011

@dadlenka no tak ta imaginární hra s rodičema moc nefunguje, to mi říkala i Krejčířová, že nejvíc si tak děti hrají bud samy nebo s vrstevníky, ne s rodiči 😉 a že je puntičkář...Tygr na oslavě narozenin začal řvát jak pominutej, když jsme chtěli dát stůl, který je normálně v kuchyni do obýváku...prostě jsme ho tam dát nemohli...a Tygr jako fakt autík není ani omylem....to je zas podle mě neznalost logopedky, respektive bez zkušeností, bohužel 😒

dadlenka
7. lis 2011

@sisstin jo ještě řekla, že je divné, že se nevzteká kontinuelně, že se třeba rozčílil s těma autama, potom uviděl skládanku, tak se uklidnil, potom uviděl ty auta, co si nesměl vzít a zase se vztekl a chtěl domů... Prý je to divné, ta křivka sestupná a vzestupná...mě by zase přišlo divné, kdyby z afektu nevyšel a ječel pořád... Tady bylo přesně vidět, proč se zlobí(protože nebyl bez sebe, on má jenom silný hlas), ale fakt nebyl mimo, on tak mnohdy vzdoruje i doma, když neustoupím, vztek a za chvilku jako milius- mě to jako autistický rys nikdy nepřišlo:-/ spíš jako důkaz jeho manipulace s námi...

sisstin
autor
7. lis 2011

@dadlenka no tohle dělá Tygr taky 😉 respektive dělal, když tady byla ta logopedka z Rané péče...absolutně nevěděla, co s ním...nutila mu něco, co ho vůbec nezajímalo (řev), pak si našel to svoje (klid), zas mu to sebrala a nutila to její (řev)...to prostě neuměla s dětma vůbec....

když jsme pak začli chodit k Martině, tak to byl přístup diametrálně odlišnej, a taky tam Tygr začal po pár návštěvách úplně ukázkově spolupracovat, a to neměl ani tři roky 😉

sisstin
autor
7. lis 2011

@dadlenka ona by ho měla nechat prozkoumat terén, dát mu to, co ho zaujme...a potom se snažit se k němu nějak přiblížit přes to, co ho zajímá 😉 třeba jen jezdit si s ním s tím autem a říkat "brm brm"...a ne, že mu vnutí něco, co on nechce - dostane ho do afektu, pak ho bude chtít chovat (což on logicky nechce).... prostě za mě všechno špatně 😉 😠

jajik25
7. lis 2011

@sisstin podle mě těmhle věcím rozumí jen se prostě stydí tolik že dělá že tomu nerozumí,sama jsem z toho docela zoufalá když se ho na něco zeptají,on to ví nebo umí a díky stydlivosti prostě nedá najevo že to ví nebo umí ☹

sisstin
autor
7. lis 2011

@jajik25 důležitý je, jestli tohle umí doma, když je v klidu...schválně to zkus, vystříhej nebo si najdi na netu obrázky - sluníčko, měsíc, hodiny, auto, míč (např.), možností jsou stovky...a ptej se ho: "co svítí ve dne na nebi, co svítí v noci na nebi, co nám měří čas, čím se jezdí, čím se kutálí atd. A on ti bude ukazovat na ty obrázky, které jsou správná odpověd...

nebo na to porozumění jsou sešity od Bednářové - Počítání Soba Boba, tam krásně podle těch obrázků ukáže, co je nejširší atd., a nemusí říct ani ň 😉 Pokud to doma zvládne, tak dobrý...zvládne to určitě i u Krejčířové, ona fakt ví, jak na ně...

s tím styděním je problém, já to tu právě řeším už měsíc...že jak byl Tygr první týden ve školce, tak tam hned naklusaly nějaký logopedky z SPC a testovaly ho, on byl rád, že je rád....a ještě se ho ptaly úplně blbě, takže mu taky do zprávy napsaly, že má dysfázii smíšenou, přitom je to kravina...Od Krejčířové a od všech ostatních máme expresivní, a já sama s ním porozumění procvičuju každý den, a vím, že žádný problém nemá...ale díky tomu, že se styděl, tak toho taky moc nepředvedl... i když celkově to vyšetření bylo vedené úplně blbě. U Krejčířové spolupracuje 100%...

tak si to nejdřív ověř ty doma, jestli fakt rozumí, jak má...at se máte od čeho odpíchnout 😉

magimary
7. lis 2011
jolinka
7. lis 2011

@magimary super ukazka, 😀

jajik25
7. lis 2011

@sisstin můžeš mi poslat odkaz na ty sešity? 😉
je jich víc tak nevím který vybrat 😒

sisstin
autor
7. lis 2011

@magimary mazec 🙂 a Tygr hned odpovídal, takže sk mu problém nedělá...čo si obúváme na nohy? A Tygr : "boty" a hned k tomu přidal básničku "bota patří na hlavu" 😅 😅 😅 😅 ale to není Tady nebo jo? 😲

@jajik25 http://knihy.cpress.cz/pocitani-soba-boba-1dil....
http://knihy.cpress.cz/jak-pes-logopes-ucil-det...
http://knihy.cpress.cz/rozvoj-zrakoveho-vnimani...

magimary
7. lis 2011

@sisstin je, je 😅 😉
Tygr je úžasný 😀

sisstin
autor
7. lis 2011

@magimary tý jo, tak to docela čumim...no na dysfázku fakt jako nevypadá, ta exprese (výslovnost) je dost slušná...i to porozumění není až tak šílený, asi při těch strukturovkách teda maká fakt suprově 😉

sisstin
autor
7. lis 2011

holky, tak jsme ted dělali ty kartičky ze školky 😅 😅 😅 😅

https://www.youtube.com/watch?v=ENZxCqxvF90
smardik
7. lis 2011

ahojky

@sisstin kartičky vypadají super, stáhnu a vytisknu si je (až po výplatě došla barva) a uvidíme zda půjdou použít, snad jo 🙂 líbí se mi

my byli dneska v mateřském centru ale Tomík neměl svůj den, paní se mě ptala proč furt řve a nemluví

sisstin
autor
7. lis 2011

@smardik ježiš, to je zas otázka jako 🙄 cos jí na to řekla? 😝

smardik
7. lis 2011

@sisstin řekla jsem jí že je nemocný, ale podle výrazu si myslím že mi moc nevěřila a myslí si že je nevychované. Tom chtěl podat hračky a byli vysoko tak stál a ukazoval a bylo to jeho aaaaaeeeeeee a dost hlasitě ale byla jsem vedle tak jsem neslyšela tak se rozbrečel a pak už nic nechtěl, chtěl pití tak ukazoval, paní mu něco říkala a on ji nechápal tak se rozbrečel, koukali na mě jak na vola-klasika a prý kolik mu je, proč tak brečí a nemluví

magimary
7. lis 2011

@sisstin hej, maká...
aaj reč ide dosť dobre...len teda spolu s rečou je stále viac a viac echošiek...
na bežnu "komunikáciu" používa jednoslvné prehovory ale bežne si len tak, kde si čosi, začne echoškovať aj trojslovnú vetu tak, ako ju kdesi a kedysi počul: "dede dala ňam", "ujo lala" (dedko dal jesť, ujo bude spievať atd) a tie si opakuje aj 150x za sebou... akoby to mal taký slovný stereotyp...
no, ale stále má v tej reči také "zaujímavosti":
-naďalej používa svoje vytvorené slová (niekedy nám trvá aj 3 dni, aj týždeň, kým prídeme na to, čo to je) a to i napriek tomu, že my pri ňom používame vždy správny výraz, ktorému on rozumie, pozná ho, no on si to stále "melie" tým svojim...také slová sú (okrem nikedajšej "HAKA", "LOLO" ai.): "LEL" (=stále netušíme, čo to je!), "HAŠŠÁÁ" (=bojím sa), "NICSA" (=kečup) ai...
-stabilne si zamieňa hlásky N za M /takže maco je naco, misa je nisa atd/ a aj B za D (balon je DALON, bus je DUS atd)...
-vôbec nerozlišuje mužský, ženský rod
-o sebe neprestajne hovorí v druhej, resp. v tretej osobe
-chytá sa toho, čo mu je známe: počuje slovo "roláčik" a hneď začne robiť "ššš" (lebo mu to pripomenulo vláčik)
-svojich zaužívaných slov sa nevzdá(va) ani za svet

skrátka má v tej reči také svoje "veci"... netypické pre bežnú-zdravú reč...
teraz sa trochu nové slová spomalili, nepribúdajú (ale pozná ich už cca 80-90),
ale teraz aktívne pracujeme práve na porozumení - a aj to porozumenie na kartičkách je skreslené týmto...
lebo som úmyselne vybrala VŠETKY veci, ktorých som si bola istá, že ich pozná (stále dokola ich cvičíme)...
no, to že to ozaj vedel ma posadilo do kolien, lebo i napriek mojej snahe, ja som doteraz nemala od neho spätnú väzbu o tom, že by ma vnímal a že by to chápal...lebo ja keď mu opakujem, že slniečko svieti na nebi, on ma ignoruje, on si to akoby nevšíma a tak ja netuším, či tomu rozumie...
a bum ho-dala som mu ten "test" a on rozumel... 😨 😅
čiže, samo ma to zaskočilo...

takže, teraz ideme ďalej a posunieme latku vyššie 😉
budeme skúšať také tie náročnejšie "medzivzťahy" (náročnejšie na pochopenie)... že dám pred neho tri obrázky (napr. auto, lietadlo a loď) a spýtam sa ho: čo lieta? alebo aj také tie dvojzložkové inštrukcie, lebo to ešte nerozumie...
no a stála akosi VEĽMI zaostáva to "praktické porozumenie", resp. to, že mu neviem vysvetliť to, čo nesmie...teda neviem mu to podať tak, aby to pochopil a viAC To nerobil...podobne nechápe, že keď si niečo zničí, že to už viac nie je... má jeden hysak za druhým za vecami, ktoré definitívne odstráni a zničí a zlomí a zahodí...
takže toto "praktično"...mi ešte stále uňho dosť chýba... 😒 😉

ale makáme ´dalej 😉

Péťa je fantastický, ako sa ochotne snaží krásne opakovať aj slabiky...užasný!

sisstin
autor
7. lis 2011

@magimary no tak Tygr tam má nějaký podobnosti v řeči, až teda na to, že tam to porozumění je 100%, a řeč má komunikační charakter....ale jinak tvoření vlastních slov, mluvení o sobě ve třetí osobě atd., to je fakt stejný 😉 i když teda ted už se to trošku zlepšuje...používá správně mám, máš, je, bude atd. Jako posun tam je zas trošku znát 😉

no jak popisuješ to praktično, to je právě takový echt autíkovský, že si ty poznatky, co se naučí neumí převést do reálnýho života...ale podle mě Tady má celkem slušnou šanci, že by mohl být VFA 😉 🙂

magimary
7. lis 2011

@sisstin 😵 ďakujem...
toto som po včerajšom dni potrebovala akosi opäť počuť... 😅 😉
včera bol taký autíkovský, že NFA by ho schoval do vrecka... ☹
a to sme boli len dve hodiny mimo domu (na ihrisku pri iných deťoch... 😔 )...

ale, to že už Tygr správne použije máš, mám, je, bude, tak to je podľa mňa super veľký pokrok 😨 😎 😉
to už sú také tie "vysoké" úrovne, kedy je jasné, že to porozumenie je úplne OK a teraz už k tomu dolaďuje "len" tú expresiu... 😉
to zase Tady netuší, prečo by to mal používať inak...keď jemu to takto stačí...
ale fakt nechápem ten rozdiel, nepomer medzi tým, ako čisto dokáže hovoriť (akože niekedy je to ozaj super čistá reč v niektorých slovách, úplne intaktná) a tými ostatnými "gramatickými" ňuánsami...

jolinka
7. lis 2011

@magimary mne Tady na tom videu prisiel tak sikovny, ze som bola v rozpakoch co to je za dieta a isla hladat do tvojho profilu ci nemate este ine dieta podobneho veku 😀 😀 😀

ygreen
7. lis 2011

@dadlenka ta logo bude asi pěkná..píp... jako první mu měla dát to malé autičko, které by určitě nespolk, že jo 😅 no prostě hyzda. Fakt je ten že Tobís když už tak se vzteká, jak říká tvá logo, kontinuálně. Naseru ho, ječí a pak klid. nerozječel by se už znovu kdybysme se vrátili k tomu co ten jekot způsobilo.
Hele ale klid, Tobís první 3 návštěvy u logo jen chodil, štrachal jí tam a pak jsme se shodly že to nemá cenu že nespolupracuje. Za měsíc jsem volala že se zlepšil a ona se na něj i připravuje - hry co ho baví a tak. A hele, chodí tam sám, pracuje s ní těch 30 minut. Pohoda. Takže nevěš hlavu.

jolinka
7. lis 2011

@dadlenka niektore logopedicky si zrejme myslia, ze su echt odbornicky na vychovu 😝 a ich ulohou je nie logopedicka praca na dietati a motivovat ho k spolupraci, ale ukazat mamicke ako treba ist na nevychovaneho spratka.
a prepac o autizme vie prd. Nasa Kati ma 5 rokov a keby ze ju niekto spravnym sposobnom nas..e, berie jej nieco co chce a vnucuje co nechce, tak spusti taky prejav, ze ma hned dajaku hnusnu psycho diagnozu na hlave 😠

jolinka
7. lis 2011

@dadlenka a rovnako by reagovala aj v pripade, keby ju osoba co ju nahneva chcela utesovat v naruci...

magimary
7. lis 2011

už nebudem otravovať, len ma margo toho, čo si napísala aj Ty @jolinka ,
ja mám tiež taký príjemný dojem z Tadyka, že ako sa snaží, ako úžasne (DOMA!) funguje, aký je šikovný a ochotný spolupracovať...
a potom prídu chvíle ako tie včerajšie a som hotová z toho, na čo mu to všetko "naučené" je, keď vôbec nevie zafungovať... 😔

včera sme boli na výletíku s našim "posledne" odovzdaným profisynčekom..boli sme spolu s ním a jeho novou rodinkou (mamou a tatom) na takej biofarme, kde boli zvieratká a preliezky a kopu ľudí...
ja už fakt asi pri ňom strácam absolútne prehľad o normalite...
mne on príde taký v pohode až som z toho slepá...
a potom prídeme na nové miesto a on sa bojí absolútne všetkého... zvieratká? nielenže si ich nevšímal, on sa na ne ani nepozrel (všetko známe zvery z obrázkov, čo cvičíme-koza, cap, kone, somáriky, svinky, diviaky, ovce, husy, kačeny atd...), on sa všetkých staršne bál (teda POKROK oproti jeho niekdajhším fóbiám bol aspoň ten, že pri nich nevrešťal ako zmyslov zbavený a nemal také znefunkčňujpce fóbie, ale pri všetkých dokola a domrtva opakoval: "nesce, nesce, nesce" (v zmysle, že nechce vidieť, nechce ísť okolo nich, nechce ich počuť, nechce ich napodobniť, ich zvuky teda, nechce kráčať, nechce sa ma pustiť, len aby okolo voliér a výbehov nemusel prejsť sám)...prípadne hlásil "haššá" (=bojím sa)...
žiadne zo zvierat neregistroval, lebo ani nemohol...
ak si odmyslím zvery, úplne ma dostala jeho reakcia na deti ,
čo sa tam všetky šťastím válali, skákali, šmýkali, preliezali, predbiehali, naháňali, šantili... skrátka ako deti...
(bolo ich tam ale 20-30, by očko)
len náš Tady sa na ne nechcel ani pozrieť (ako aj na zvieratá), nechcel sa k nim absolútne pridať, len stál pri nás a ešte k deťom otočený chrbtom, aby sa na nich nepozeral...všetky deti boli na preliezkách, alebo poblíž preliezky s úžasom sledovali ostatné deti (ako aj "náš" posledný Odovzdaný, inak presne o rok mladší od nášho tadyka), kým sa odvážili sa aj samé zapojiť...
len TADY (jediný!) nie...
stále civel na mňa (ako na istotu), chrbtom k deťom, alebo sa ma držal za ruku ako kliešť a nechcel ma pustiť ani keď som mu chcela vyhrnúť rukávik
skúšali sme ho motivovať, aby išiel s našimi chalanmi, aby sa k nim pridal, resp. aspoň sa na ne pozeral...
no celý čas (2 hodiny!) neúspešne...
až nakoniec, ke´d už všetci odišli a ostali sme tam len my, sa odvážil s našimi chlapcami šmyknúť...
a, čo ma dostalo asi úplne najsamviac (viac ako strach zo zvierat, viac ako starcj z cudzích detí) bolo to, že on sa staršne bál aj "nášho" Macíka (Matyho)...takmer dva roky s ním vyrastal, dva roky sa s ním vozil v kočíku a teraz sa ho bojí...
nehovorím, že si ho musí po tom polroku pamätať (aj keď trojročný by si už mal!), ale keď videl, že je to chlapčiatko "ako naše", že nie je úplne cudzie, šže sme s ním a že sa mu prihovárame, a že je stále pri nás a s nami, skrátka, že to nie je "cudzinec", tak sa ho predsa nemal takto báť...
nemohli sme ich ani spolu odfotiť tak, aby sa k sebe postavili blízko...Macík aj prišiel (ten má ale porozumenie!!!!) k nemu a postavil sa ako na fotenie, ale bv momente ako si to všimol Tady, tak utekal preč so svojim "nesce!!!" a "haššáá" a bolo po fotení...
ja som bola z toho taká vysmutnelá... prekvapená...zničená...
že takto autisticky reagoval...
doma je taký v pohode...že by ma to ani vo sne nenapadlo...

a tak... 😔
ale dnes už je lepšie...
pekne pracoval pri stolčeku, takže obraciam list a ideme ďalej... 😉