Jak se chovat k nevlastnímu synovi s ADHD?

kb0117
14. dub 2021

Ahoj holky,
již skoro 3 roky řeším jeden a ten samý problém. Bohužel, stále nemá řešení a já jsem z toho už zoufalá. Je mi 20, mému partnerovi 45 a i přes obrovský věkový rozdíl nám to po všech stránkách klape, jsme spolu šťastní, nyní čerstvě zasnoubený a máme 15ti denní miminko. Bohužel, jediný problém je jeho nevlastní syn z předchozího manželství (ze kterého má děti dvě). Je mu 14 let. Chápu, že mě nebere jako autoritu ale to nebere ani svého otce. Dělá si co chce, všechno je mu jedno, nic ho nezajímá, výchova ze strany otce takřka nulová. Je zlý, agresivní, dělá naschvály a i přes mou veškerou snahu s ním nejde dobře vycházet. Snažím se v něm vidět to dobré, přistupovat k němu jako ke kamarádovi. Občas je zlatý, jak kdyby vyměněný ale pak znovu vrazí kudlu do zad a já se nestačím divit kde se to v něm vzalo. Má střídavou péči
týden u nás a týden u matky. U mámy musí fungovat tím pádem tam nechce být, u nás to má díky otci defacto úplně volné a proto tráví většinu času u nás i v týdnu matky. Má otázka tedy zní jak se chovat k nevlastnímu synovi s ADHD, tak abych nebyla jen jeho otrok, služka a terčem všech útoků? Pozn.: s jeho sestrou vycházím suprově, jsme kamarádky, svěřuje se mi a troufám si říct, že mě přijala. Děkuji Vám všem za sebemenší rady či poznatky. Přeji hezký den

levandule_k
18. dub 2021

@andelka To také bylo namířeno vůči partnerovi, který strká hlavu do písku. Ne proti dítěti, to bych nechtěla nijak vyštvat. Tak možná by tam byla vhodná rodinná terapie.

Někde jsem četla názor nějakého psychologa, že střídavka není úplně nej pro dítě. Když se nad tím zamyslím a představím si tu situaci, úplně by se mi nechtělo střídat matku a otce po týdnu. Mám ráda svůj klid, a to nemám diagnostikovanou ADHD ani nic podobného.

andelka
18. dub 2021

@levandule_k ono se prostě musí zvolit. Ideální už to nebude ( ovšem pak je otázka,zda je život v nefunkčním manželství ideální). Jezdit co 14 dní k druhému rodiči, plus většinou se dává den dva nebo odpoledne v tom druhém týdnu,je klid? Navíc není jen týden/ týden, dá se vymyslet vlastní systém,jako máme třeba my. Naopak syn odmalička chce být s oběma. Potřebuje trávit dost času u obou. Potřebuje ujištění, že k oběma patří.

levandule_k
18. dub 2021

@andelka Život v nefunkčním vztahu ideální není. Upřímně? Nevím, jaký je ideální systém. Ono to bude asi těžké vždycky. Nejhorší je pro dítě, když jsou mezi sebou rodiče na kordy a vyřizují si to přes děti, nebo partnera shazují a pomlouvají, nebo nemají o dítě zájem.

andelka
18. dub 2021

@levandule_k souhlasím. Akorát,že v tom podle mě nehraje roli forma péče.