Kde nechat diagnostikovat ADHD?

13. únor 2023

U syna máme dlouhodobě podezření na ADHD. Učitelka ve škole s ním tak pracuje, i si na něj pozvala školní speciální pedagožku a ta to vidí taky. Jinak nám to nikdo nevěří. V PPP byl naprosto zlatý, takže se mi doslova vysmáli, že mám přehnané nároky. U psycholožky totéž. Dozvěděla jsem se, že mám navštívit psychologa já, protože mi není nic dobré.
Zvládá se chovat dobře klidně 2-3 hodiny, ale pak jde všechno ven. Doma se snažíme o přístup, jako kdyby ADHD měl. Máme režimová opatření. Dlouhodobě má rybí tuk.
Klidně beru i konkrétní tip, kam se obrátit v Praze. Nebo byste to nechali jen na režimových opatřeních z domova?

konidana
13. únor 2023

a k čemu ti bude potvrzená diagnóza, když i bez ní si učitelky báječně poradí, a doma také víš co a jak?

lenulen
13. únor 2023

Nooo, ted si nejsem moc jista, jestli jde opravdu o ADHD. Mam syna s poruchou pozornosti, ktery zvladl s prehledem vyresit vsechny ukoly, ktere mu psycholozka a pani v spc daly a obe, ucitelka i logopedka to poznali.

gdpr
13. únor 2023

Tak ja mam ADHD a aj podozrenie ze syn ma tiez zatial neriesime chodi len do skolky ale za cely zivot a to uz mi taha na 30 som nevedela 2-3hodiny sa tvarit "normalne", ze ho nemam a potom, ze ho mam a to naozaj niekolko krat vedome som chcela potlacit, ci uz v detstve/puberte alebo dospelosti a to iste aj syn nevidim na nom ani hodinu, zeby sa spraval tak, ze ho nema je to naozaj nerealne... Takze podla mna nemusi sa jednat o ADHD mna diagnostikovali na 1x ucitel v skole na to nema kompetencie a ta specialna psychologicka moze a nemusi mat. Pokial mas podozrenie na poruchu pozornosti moze to byt napriklad aj ADD alebo mozno mas doma len zive dieta.

martt
13. únor 2023

Tak pokud jste byli u psycholožky a ta na něm nic neshledala tak bych to nechala být. Samozřejmě pokud to po vás nechce škola. Popřípadě se můžeš obrátit na psychiatra ten dělá také diagnostiu , ale psychiatři rádi píši léky na uklidnění.

autor
13. únor 2023

@gdpr neustále klepe nohou, něčím cvaka, pobíhá, skáče, mluví, vydává zvuky...
Ale v PPP se tvářil jako klidný chlapeček. To, že celou dobu klepal nohou a válel se po stole, brala jako nervozitu. Příští školní rok budou mít jinou učitelku, proto to chci vyřešit.
U psycholožky jsme byli před 3 lety.

properjoey
13. únor 2023

Tak to nemusí být ADHD, ale pouze hyperaktivita, ta je vidět na EEG u když jen ležíš a jsi v "klidu". Věřím, že v PPP by ADHD poznali...to co říkáš mi spíš sedí jen na tu hyperaktivitu

autor
13. únor 2023

@properjoey má jasnou poruchu pozornosti. Vydrží tak 2-3 minuty maximálně. Ve škole vydává zvuky, vyrušuje... Je silně impulsivní. Pořád se někde vzteká, válí, hádá...

properjoey
13. únor 2023

A v poradně vydržel 2-3h, jak je psáno výše, já to nevydržím a přemoct to nejde 🤷tak jedině zkusit jiného psychologa

autor
13. únor 2023

@properjoey protože byla změna prostředí. Jasně, válel se, ale více méně dělal, co mel. Ke konci ji nevnímal, ale to uzavřela, že nevěděl, co má dělat.
On se snaží vyhovět, protože se to po něm chce. Pak je naprosto vyřízený.

gdpr
13. únor 2023

A má aj iné príznaky ako hyperaktivitu a nepozornosť? Lebo ADHD ovplyvňuje asi všetky sféry života preto sa pri diagnostike robí aj rozhovor a robia úlohy... Keď myslíš, že naozaj má tak by som išla ešte raz do PPP alebo aj MRI a EEG dokáže ukázať

pajusz
13. únor 2023

Nám řekla paní učitelka v první třídě defacto hned v říjnu ať se synem navštívíme psychiatra krz pozornost a soustredeni, myslela jsem že si dělá srandu.. Nedělala. Takže jsem syna objednala a bylo to.

luciksima
13. únor 2023

Zkusila bych jiné pracoviště a jiného psychologa .dcera tedy nevydržela v Spc být v klidu na ni je to vidět hned že má Adhd i toho psychiatra můžete zkusit ne všichni hned píšou léky...

autor
13. únor 2023

@gdpr jaké?

martt
13. únor 2023

Ty příznaky jsou třeba špatný spánek,denní snění, nedokončení úkolů, chaotičnost neschopnost organizace, emocialní nepředvidatelnost apod... Mám syna nejdříve měl ADHD ted mu to změnili na ADD , ale on má změny na EEG a nevedi si s nim moc rady kam ho zaskatulkovat. Syn třeba nesnáší změny na všechno ho musíme připravit dopředu, rychle se rozhodí, nedomýšli situace a pak se za ně zpetne stydí, špatně spi už odmalinka hodně brzy přestal spát po obědě a ted dřív jak po 22 hodině neusne a sám vstava v 6 někdy i v 5. A pokud tvuj syn dokáže kontrolovat svoje chování 2-3 hodiny tak závidím. To můj syn nevydrží být v klidu ani minutu a nikdy nedokazeme odhadnout jak bude reagovat na danou situaci. I při čtení ve škole se musí pohupovat ze strany na stranu. Nebo si furt musí něco.malovat ,ale přitom se dokáže soustředit na učení.

autor
13. únor 2023

@martt ve škole u čtení mručí, zpívá, kuká... Doma dělá dřepy... Přečte slovo, udělá dřep...
Nepředstavuj si, že hodinu sedí a mlčí, třeba si kouše nehty, klepe nohou, rve si vlasy, kreslí po sobě, poposedava, klepe prsty do stolu... Ale nelítá po místnosti a nehoupe se na lustru.
Vždy pouze, když je na daném místě poprvé. Každá další návštěva je horší a horší. V nových situacích je obezřetný.
Spaní byl problém vždy. Teď se to trochu zlepšilo a spí i 8 hodin denně.
Trvá si na ritualech. Nenávidí změny. Pokud učitelka udělá změnu, klidně se vzteká a ječí.
Soustředit se neumí déle než 2-3 minuty. Nesedí ani u jídla. Často odbíhá, houpe se, kope nás...
Má obrovské výkyvy nálad. Buď se směje, nebo je až depresivní a brečí.
Panuje kolem něj chaos. Věčně něco nemá, ztrácí, zapomíná. Ve škole má u učitelky náhradní penál, doma má taky náhradní penál. Neustále má jen půlku pastelek. Úkoly dokončí, pokud nad ním sedím. Ale i když dostane nové Lego, tak to za něj dostaví sourozenec, aby nepřišel o kostičky.

tipata
13. únor 2023

@konidana protože třeba na 2.stupni už nebude jen jedna učitelka co to zvládá, ale 8 různých, co to bez papíru neuznaji a i tak budou spíš házet klacky pod nohy než pomůžou. Synovi v 5.třídě PPP vyřizuju, to už jsem s úžasnou třídní domluvená.

Chce to neurologa, psychiatra, učitelka může mít podezření, na PPP to znají, ale chce to vidět i EEG mozku. Syn si dovede i několik hodin v klidu skládat puzzle, ale jak ho něco nebaví nebo nemá náladu, je to masakr. Já jsem dlouho bojovala s tím tu Dg. přijmout, ale lépe se s tím pracuje.

mrs.duck
14. únor 2023

Pokud vím, ADHD může diagnostikovat jen neurolog nebo psychiatr. PPP na to nemá oprávnění.
Následné doporučení z PPP hodně pomůže, ale diagnóza od nich přijít nemůže.

megi89
14. únor 2023

Bez s ním na dětskou neurologii. Tam řeší takové věci. 🙂 a dětská neurologie nás pak poslala ke klinickemu psychologovi. 🙂

dashyyy
14. únor 2023

@konidana učitelka s papírem má úplně jiné možnosti, než bez papíru.. ve finále u nás dg pomohla hlavně klukovi k uvědomění, že není debil, ale že to tak prostě má

martt
14. únor 2023

Tak to když tak řeš přes pediatra aby vám kdyz tak vypsal žádanku neurolog, psychiatr nebo znovu k jinému klinickému psychologovi. Ale třeba ani tu diagnózu vám hned neurčí. Syna řešíme od 5 let jemu 11 a diagnózu stále nevíme a to zacinali s doagnozou atypický autismus skrz dotaznik PaS. Ale my už jsme se na to vykašlali. Ve skole problémy s přístupem učitelů nemá a učivo zvládá.

autor
14. únor 2023

@martt my to řešíme od 2 let, kdy vypadal jako těžký autista. Což nakonec není. Ale ono se to postupně spíš zhoršuje. Resp. ostatní děti se lepší a on zůstává stejný. To, co dělali všichni tříleťáci a bylo to roztomilé, je u školáka už dost na hraně.

jerrabina
20. bře 2023

V něčem jako bych četla o dceři. Je klidnější, ale je i tak dost jasná. A propisuje se jí to bohužel do vztahů, tak to chci řešit. Teď jsme dostaly na 5leté prohlídce od doktora doporučení, ale nevím kam s tím jít... Psycholog? Psychiatr? PPP? Neurolog? 🤔 Chtěla jsem se zeptat, ale řešilo se víc dalších věcí (sluch třeba), tak jsem zjistila až venku, že na tohle jsem se nezeptala.