Alergie na kravské mléko (bezmlečná diéta) - co vařit?

ela2
11. lis 2009

Ahojky, Lucinka ma 3 mesice a kousek, je plne kojena, a prave nam Dr. sdelila, ze ma alergii na kravske mleko (mela opakovane krev ve stolicce). Musim ji dat za pravdu, nebot i v tehu, mi mleko delalo neplechu, a po vysazeni mlecnych vyrobku krev ze stolicky zcela zmizela. Protoze je ale Lucinka plne kojena, musim se stravovat proste bez mleka, tzn, vynechat maslo a vubec vsechny potraviny i ty, kde je mleko obsazeno pouze stopove. Beznadejne hledam knihu s recepty na netu, vzdy je ale soucasne i bezlepkova. Mate nekdo takovou zkusenost? Poradil byste jakou knihu s recepty zakoupit, ci prispel s recepty, ci dobrou radou? diky moc!

jjjb
21. čer 2011

@zarzuela sama to nechápu, zkouším všelijaké jogurty - aktivie, halandie, měla bobíka a po tom to má 100% to se mi už osvědčilo, tak ten už nekupujem, přijde mi, že snad po všech jogurtech. Takové kostíky nebo jak se to jmenuje jsem koupila jednou a dala si jednou do pusiny a už se nadavovala, tak to bylo rychlé. Ale třeba tvaroháček je v pohodě, ten baští a bez problémů, no hlava mi to nebere ☹ No uvidíme na co přijdou, jestli na něco vůbec.... no a krev v moči s tím asi nesouvisí, malá prodělala spálu a asi ji to sedlo na játra nebo ledviny či co, děláme další vyšetření, lítáme po urologii...

sabinazv
21. čer 2011

ahojte dievcata, tiez by som chcela vediet vas nazor
@luthien.k hlavne 😉
Uz pol roka drzime s malym bezmliecnu dietu, nakolko mal krv v stolici a bol anemicky... viditelne mu to prospelo... mozem mu uz pomalinky zacat davat kyslomliecne vyrobky? Ak ano, akym tempom?
Som rozmyslala, ze mu dam zobrat krv a podla toho uvidim, ale tak tie vysledky su aj tak nie 100tne ako som sa docitala a radsej by som sa tomu odberu vyhla...
A dalsi dotaz, som tehotna... ako je to s druhym babom, vase druhe dieta ma tiez alergiu na BKM... je prospesne, ak sa matka tomu nejak vyhyba po porode, pripadne aj teraz to konzmovanie BKM obmedzovat?
Diky vopred 😎

luthien.k
21. čer 2011

@sabinazv, ahoj, jsem moc ráda, že dieta pomáhá 🙂 Ten půl rok je minimum, co se má dieta držet. Pokud to chceš vyzkoušet (a přepokládám, že nekojíš...?), tak se zkouší kvalitní bílý jogurt (Hollandia, skleničkový od Madety atd.) a to zhruba takto:
1. den namazat kolem pusinky (kdyby měla být silná reakce - což nepředpokládám)
2. den jedna lžička
3. den tři lžičky
4. den 10 lžiček
5. den půl jogurtu
6. den celý jogurt
7. taktéž a přidat plátek tvrdého sýru
8. den to samé

Pokud OK, zavádět k tomu i normální UM, kvalitní tvrdý sýr nebo cottage. Vyhnout se slazeným mléčným výrobkům, jogurtům s dlouhou dobou trvanlivosti (nemusí už obsahovat žádné živé bakterie), plísňovým sýrům, tvarohu a mléku na pití.

Co se týče dalšího prcka, tak je na místě opatrnost, nejlepší je zlatá střední cesta, tj. zvykat už miminko v břiše na BKM, ale nesenzibilizovat ho moc - tomu odpovídají cca tři porce mléčných výrobků týdně, střídat s obilným mlékem s vápníkem a jíst na vápník bohatou stravu: http://www.proalergiky.cz/download/prehled_(ne)... To samé při kojení. Přeju, ať test dobře dopadne a ať jste zdraví 🙂

zarzuela
21. čer 2011

@jjjb uvidíš co řeknou testy, jestli jí třeba nevadí jen nějaká složka v těch jogurtech, ono dneska sehnat kvalitní "čistý" jogurt je skoro umění. Kolikrát bychom se divili co do toho jsou schopni výrobci všecho nakydat.

luthien.k
22. čer 2011

@jjjb, tak jsem se dozvěděla, že existuje i "psychotická" nesnášenlivost potravin, k čemuž dost přispívá u vaší malé i fakt, že ty jogurty nemá ráda - pak může nastat taková reakce. Mívají to prý děti vnímavé, citlivé a inteligentní 🙂 Tak je možné, že je to i váš případ. Takže nenutit, nekamuflovat, bez jogurtu malá přežije 🙂

lendaxy
22. čer 2011

ahojky holky, ta já musím zaklepat na zuby.Podle výsledků z alergologie je Vála dobrá.Psala jsem si s kam.zyk, tak mi to krásně vysvětlila.Začala jsem opatrně přidávat bílé jogurty z kravského a zatím dobrý, zahušťuji i omáčky mlékem.Takže myslím, že se to srovnalo.Trvalo to téměř 2roky, ale zase bude dobře.Přeji všem maminkám, co se trápí, tak jako jsem se trápila já, ať se nebojí a vydrží, že jednou se to všechno ustálí a bude zase dobře.
Mějte se moc krásně Lenka.

jjjb
22. čer 2011

@luthien.k jůů, tak snad dobrá zpráva 😉 díky za info, slyšela jsem, že když se dítěti (nebo vlastně i dospělému) cokoliv nutí, tak že na to má vlastně averzi, což chápu, ale já ji nikdy do jídla nenutila ☹ , hlavně né do těch jogurtů...ale možná jak se bavíme s mudrou nebo s manželem mezi sebou, tak to vnímá a takhle reaguje, no uvidíme, děkuji 😉

luthien.k
22. čer 2011

@lendaxy, tak to je super 🙂

luthien.k
22. čer 2011

@jjjb, dej určitě vědět, jak pokračujete 🙂

jjjb
22. čer 2011

@luthien.k jo jo dám, ted se nic dít nebude, čekáme 15dní na výsledky a zatím ji žádné jogurty neplánuju dát, jen kdyby si sama řekla, ale to asi nehrozí 😖 ..... no a v první řadě ted řešíme tu krev v moči ☹

evulina1
29. čer 2011

Ahoj holky, tak včera jsme byli na roční prohlídce a taky nám brali odběry na ABKM. Hodně se dočítám, že ikdyž výsledky dopadnou negativně, tak dítě na některé potraviny, které obsahují BKM stejně reaguje alergicky, tak jsem se chtěla zeptat, co bych roční dceři měla dát na vyzkoušení jestli bude alergicky reagovat nebo ne. Doposud nic s BKM neměla. Díky

zarzuela
29. čer 2011

@evulina1 určitě něco s BKM už měla když jí je rok nebo jsi dosud jen kojila? UM je dělané z kravského mléka a je tam bílkovina obsažena, pokud dostala už někdy jogurt tak tam taky bílkovina je...

luthien.k
29. čer 2011

@evulina1 , ahoj, a jaké měla malá projevy alergie? Dietu jsi držela Ty při kojení nebo byla malá na alergy care mléku bez jiných mléčných výrobků? Testy dělal kdo, dětská? Pediatr nemůže nechat testovat specifické IgE protilátky, které jediné jsou o potravinových alergiích vypovídající, a to ještě ne zcela - kromě falešné pozitivity i negativity nevyjde asi 50% alergiků nic, protože jejich imunita nereaguje přes tyto protilátky a přesto alergii mají. Takže jediný 100% výsledek přinese skutečně test napřímo. Pokud kojíš, tak se testuje přes MM, tj. dáš si první den půl jogurtu, druhý den celý, třetí den jogurt a tvrdý sýr, dalš dny to samé plus cokoli dalšího mléčného (nacpávat se mléčnými výrobky 🙂) Pokud to bude bez reakce malé, tak jí otestovat, jak jsem psala o pár příspěvků výš, a to jogurtem (Hollandia například - čistý jogurt):
1. den namazat kolem pusinky (kdyby měla být silná reakce, tak už se to tady ukáže)
2. den jedna lžička
3. den tři lžičky
4. den 10 lžiček
5. den půl jogurtu
6. den celý jogurt
7. taktéž a přidat plátek tvrdého sýru
8. den to samé

Pokud OK, zavádět k tomu i normální UM, kvalitní tvrdý sýr nebo cottage. Vyhnout se slazeným mléčným výrobkům, jogurtům s dlouhou dobou trvanlivosti (nemusí už obsahovat žádné živé bakterie), plísňovým sýrům, tvarohu a mléku na pití.

evulina1
29. čer 2011

@luthien.k . Dcera je na Nestlé Alfaré. Máme ji do 6. měsíce v adopci a bylo nám řečeno v kojeneckém ústavu,že má alergii na BKM, že měla stále průjem a hubla. Kdy ji testovali a od kolikátého měsíce je na Alfaré nevím☹.
Díky za podrobný popis přímé zkoušky. Zítra letím pro jogurt holandia🙂 Budu podávat zprávičky, jestli malá reaguje či nikoliv. Díky pa

evulina1
29. čer 2011

@luthien.k - Testy dělala dětská doktorka☹

luthien.k
30. čer 2011

@evulina1 , aha, takže skutečnou rakci zjistíš jedině tím testem napřímo... 😉 Tak hlavně opatrně, ale pokud snese Alfare (opravdu těžcí alergici nesnesou ani to a musí mít mléko štěpené na aminokyseliny - Neocate), tak by silná reakce být neměla.

evulina1
1. črc 2011

@luthien.k tak včera měla Lucka jednu lžičku jogurtu a dnes dvě lžičky. No nechutná jí to. Oklepává se🙂. Chtěla jsem se zeptat, jak poznám tu reakci. U ní je problém, že má střídavou stolici☹. Jednou má řidčí a jendnou bobana. Dávám jí 2x týdně probiotika ohledně ustálení stolice, protože ji měla řidkou a zelenou po tom alfaré☹. Kdyby měla reakci tak to bude klasický vodový průjem? Nebo může mít i jinou reakci? Díky z odpověď.

martinka.pida
1. črc 2011

@luthien.k Ahojky, mám od Věrky naordinovaný EET a trochu tápu v jídle. Můžu nějaké pečivo? Včera jsem si chtěla v tescu koupit chleba, ale ve všech byla pšenice. Pak ještě olej - slunečnicový asi nee, když nemůžu semínka?

luthien.k
1. črc 2011

@evulina1, reakce může být různá a pokud má nestálou stolici normálně, možná to bude chtít i dlouhodobější pozorování - stolice může být řidší až průjmovitá, můžou v ní být hleny, krev, k tomů může i nemusí být bolení bříška, může i zvracet... Reakce ale může být i kožní - začne se objevovat vyrážka - ekzém nebo na dýchacích cestách - najednou bude "nachlazená", dýchavičná - ale to nemusí být k mléku, to by mohla být i náhoda, takže taková reakce by znamenala vysazení zase aspoň na 14 dní a zkusit znovu. Vlastně jakákoli podezřelá reakce se ideálně znovu ověřuje.
K těm probiotikům - dávej určitě denně, je to nejen dobrá podpora trávení jako takového, ale právě i jako "prevence" alergií, zvlášť těch potravinových, kde hraje důležitou roli tzv. slizniční imunita, kterou mimo jiné tvoří právě správně osídlený povrch střeva.
Psala jsem Ti i poštu 🙂

luthien.k
1. črc 2011

@martinka.pida, ahoj, četla jsem 🙂 Pšenice - obvykle se nejede jako první úplně bezpšeničná dieta, ale jí se pšenice omezeně, ne každý den, takže střídat normální pečivo s doma dělaným nebo kupovaným bezlepkovým (bezpšeničným) - ale pozor na sóju, často tam je. Na domácí pečení je dobrá třeba bezlepková mouka Schar mix B.
Olej slunečnicový lze 🙂
Věrka Tě poslala? 😀

martinka.pida
1. črc 2011

@luthien.k Jé, tak to jsi mě potěšila 🙂. Věrka mě poslala, kdyby náhodou nebyla k dispozici 😀. Ale já hodně sleduju diskuzi o AE tady na MK co se mi malá začala osypávat, takže už tě moc dobře znám a šla jsem najisto 😉 😀. To jídlo je pro mě fakt docela problém, než si zvyknu a odvyknu na čokoládu a podobný lahůdky ☹.

luthien.k
1. črc 2011

@martinka.pida, ještě k té pšenici - kdyby se ekzém nechtěl po těch 2 týdnech vylepšit nebo jen málo, tak bych ji vyřadila také zcela.
Četla jsem u Věry v diskuzi, že používáš pohankový nápoj - já ho dlouho neměla v ruce, ale tuším, že v něm byla tepelně upravená sója nebo sójový lecitin, tak bacha na něj. Jinak mně Reis drink přišel zezačátku taky tak trochu blééé 😅 😀, ale zvykla jsem si - jde hlavně o ten vápník a ten ty sušené nápoje nemají...

luthien.k
1. črc 2011

@martinka.pida 😀 No ale jako Věra nejsem, to je jasný 🙂 Koukám, že máš v pase něco o čokoládách, to už asi nebude aktuální 😀

martinka.pida
1. črc 2011

@luthien.k už mám v ruce krabici - ve složení sojový lecitin nen (je tam E 471, což nevim co je, sojový by měl být 322?) , ale v poznámce je, že může obsahovat soju. Ale teď koukám, že je tam kaseinát sodný. Kasein bych asi taky neměla, že?
Dám teda Reis drinku ještě jednu šanci a koupim ho 🙂.
Čokolády už mít v pase asi dlouho nebudu ☹. A v puse už vůbec ne 😀.

luthien.k
1. črc 2011

@martinka.pida, aha, tak kaseinát, já právě už nevím přesně, co tam bylo, ale vím, že něco špatně - takže kaseinát, to je mléčný protein, to nebrat (i když kasein by neměl přestupovat do MM, nicméně já bych to raději nedávala). Tepelně upravená sója byla tuším v Rýžovém nápoji sušeném, ale to zase možná kecám 😀 Ono je to jedno, prostě co vím jistě, že bezpečné z těch sušených jsou Oves milk, Kokos milk a Kukuřičný nápoj, vše firma Asp.
Poznámka o čokoládě dobrá 😀 😀

evulina1
1. črc 2011

@luthien.k hm, no když bude stolice řidčí, či průjmovitá, tak to asi nepoznám, že je to ta pravá reakce na BKM, protože takovou stolici má normálně, budu hlídat ten hlen a krev ve stolici a tu vyrážku. Bolení bříška má taky normálně. Stolici má jak kdy,ale většinou 2-3x denně. Měla by při reakci častěji tu průjmovitou stolici? Budu dávat ty probiotika denně. Díky

martinka.pida
1. črc 2011

@luthien.k Super, a já si včera v lékárně koupila další krabici do zásoby, protože mi chutnal nejvíc 😀.
Oves milk mám, s tim vydržim do pondělka a pak si koupim Reis drink a kokos milk. Objednáváš ty mlíka někde na netu? Já byla zatim jen v DM a u nás v obchodě se zdravou výživou, ale všechno tam zas nemaj.
Jo a ještě jsem se chtěla zeptat - Veru má dneska trochu průjmík a kadí po každém kojení. Jinak kadila tak dvakrát denně. Může to být tím, že jsem změnila stravu?
Koukam ještě na špaldové sušenky, co jsem si koupila...je tam napsaný jen lecitin - jak mám poznat, který to je?

luthien.k
1. črc 2011

@martinka.pida, mně taky ten pohankový nápoj zezačátku chutnal, než jsem na to přišla, ale to už je skoro dva roky zpátky, toto letí...
Kupuju ve zdravé výživě, oni mi objednají, co potřebuju, třeba zásobu rýžových dezertů Amunáček nebo Kika na 14 dní dopředu 🙂
Ten průjem - je sto skutečně průjem, tj. je to tekuté alias ne jako míchaná vajíčka? Ona se stolice průběžně mění, mně taky děti kakají občas častěji, občas méně (první syn to měl po každém kojení dlouho), pokud to není nějaká žlutá nebo nazelenalá voda, tak bych to neřešila, aspoň zatím. Jestli je za tím změna stravy, těžko říct.
Lecitiny - většina jich je bohužel sójových, ale jestli to tam není napsáno přímo, tak to nezjistíš.

martinka.pida
1. črc 2011

@luthien.k To mě nenapadlo se zeptat, pani je tam ochotná, tak by mi to určitě objednala 🙂.
Ne, zas typickej průjem to neni, tak budu v klidu 🙂.
Nějakýho Amunáčka tady mám, ale ještě jsem se neodvážila ho otevřít 🙂.
Moc ti děkuji za info 🙂.

luthien.k
1. črc 2011

@martinka.pida, ono na všechny ty "náhražky" je třeba si zvyknout, i na Amunáčka, mně to dneska už všechno chutná úplně normálně 🙂 Kdybys něco ještě měla, jsem tady, ale o víkendech teda taky moc ne...