Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

nadja73
18. dub 2012

tak k veceri bude slana zemlovka s mrkvovym salatem a na zitra jsem zadelala na sekanou, vecer upecu. Poprve jsem dneska mlela sama doma maso na elektrickym mlynku a uplne jsem se nad tim fofrem, lehkosti a tichym chodem rozplyvala 🙂 proste parada 😵 😵 😵

yesu
18. dub 2012

@brusinka.pusinka Prosím o nějakej recept s mascarpone kromě klasickýho tiramisu 🙂

brusinka.pusinka
18. dub 2012

@yesu
Krabí koktejl
1 balíček krabích tyčinek, krevetky, majonéza, jogurt, mascarpone, mladá cibulka nebo porek, kapie, šlehačka, kečup,list salátu. Opražený toast
Postup
rozmrazené krabí tyčinky pokrájíme na kostičky, přidáme majonézu, mascarpone, nakrájené krevetky na kousíčky, jogurt, mladou cibulku (porek) a kapii nakrájíme na kousky, kečup, osolíme a vše pořádně promícháme. Dáme do misek nebo skleniček na koktejl list salátu, vložíme na něj krabí koktejl a ozdobíme kopečkem šlehačky. Jako přílohu podáváme opražený toast.

Bobulové mascarpone
Bobulové ovoce 1 balíček
Práškový cukr 1 lžíce
Mascarpone 250 g
Med 1 lžíce
Kakaový prášek 1 lžíce
Citrónová šťáva 1 lžíce
Smetana 100 g
Ovoce necháme okapat, šťávu zachytíme a 1-2 lžíce smícháme s práškovým cukrem. Do hladkého krému vmícháme mascarpone, med, kakao a citronovou šťávu. Do sklenic střídavě vrstvíme ovoce a krém. Necháme alespoň 2 hodiny vychladnout.

Kaše s mascarpone a tymiánem
1,125 litru mléka + 180 g instantní nebo obyčejné polenty
40 g másla, na kostičky + 50 g strouhaného parmazánu
1½ lžíce čerstvého tymiánu, nasekaného
mořská sůl, pepř
160 g mascarpone a pár snítek tymiánu k podávání
Mléko vlijte do rendlíku a přiveďte k varu. Tenkým pramínkem pomalu vsypávejte polentu a míchejte ji metlou. Stáhněte plamen na minimum a míchejte 5 nebo 20 minut (podle typu polenty), aby se polenta začala oddělovat od stěn nádoby. Vmíchejte máslo, parmazán, tymián, sůl a pepř. Polentu rozdějte do misek, ozdobte mascarpone a snítkami tymiánu.
Jezte jako jednoduché jídlo či jako přílohu k pečenému masu, kuřeti nebo rybě, jako je tuňák nebo losos.

Špagety mascarpone
250 gramů mascarpone
1 větší pórek
200 gramů šunky
130 gramů másla
provensálské koření
2 střední rajčata
sůl
pepř
špagety
sýr na posypání
Pórek si nakrájíme na půlkolečka a na rozehřátém másle smažíme deset až dvanáct minut. Mezitím si dáme vařit těstoviny. K pórku přidáme nakrájenou na drobno šunku, nasekaný česnek, provensálské koření a mascarpone. Podle chuti osolíme, opepříme, promícháme a necháme ještě na ohni tři až pět minut. Při podávání buď naklademe na uvařené těstoviny nebo těstoviny přidáme do pánve a promícháme rovnou. Podáváme s kousky rajčat a posypané sýrem.

Těstoviny s mascarpone, gorgonzolou a rukolou
kratke-spiraly, motylci, penne; mnozstvi pro 2 osoby
Mascarpone
cca 100 g
Gorgonzola
cca 50 g
Rukola
svazek
Těstoviny dáme vařit do vroucí osolené vody s kapkou olivového oleje. Když mají požadovanou tvrdost (al dente ci měkčí-podle gusta) tak slijeme, neproplachujeme a vsypeme zpátky do hrnce ve kterém jsme těstoviny vařili. Přidáme mascarpone, gorgonzolu, opláchnuté lístky rucoly a vše promícháme, dokud se sýr nerozpustí. Ihned podáváme.
Recept z repertoáru mé italské tchýně. Také si neodpustím doporučit při případné návštěvě Itálie, zajděte si do italské mlékárny-Caseificio, kde mimo jiné čerstvé mléčné výrobky (mozzarella, ricotta, stracciatella...)můžete narazit na již připravenou směs z čerstvého mascarpone a gorgonzoly... Kdo jednou ochutná, již nikdy nezapomene.

Zapečené těstoviny s krémem Mascarpone
400 g libovolných těstovin
400 g mraženého sekaného špenátu
200 g libovější anglické slaniny
200 g čerstvých žampionů
100 g strouhaného parmazánu
1 kelímek krému Mascarpone
1 střední cibule
4 stroužky česneku
1 lžíce olivového oleje
sůl
pepř
Na lžíci olivového oleje opečeme kousky anglické slaniny a proužky cibule.
Přidáme čtvrtky očištěných žampionů a opečeme je za stálého míchání do zlatova.
Ztlumíme teplotu, vhodíme nasekaný česnek a asi minutku opékáme.
Přidáme špenát, necháme vypařit tekutinu a vmícháme mascarpone a polovinu parmazánu.
Vzniklou směs smícháme v zapékací nádobě s uvařenými těstovinami, povrch posypeme zbylým parmazánem a v troubě zapečeme pod grilem, nebo horkým vzduchem na 200 stupňů asi 5 minut.
Sýr má zezlátnout a omáčka bublat.

Těstoviny s uzeným lososem a sýrem mascarpone
500 gramů těstovin, 200-250 gramů sýra mascarpone, 200 gramů uzeného lososa, šťáva z jednoho citronu, 1 lžíce oleje, 1 lžíce nasekaného kopru, pepř
Těstoviny vaříme podle návodu na obalu. V hrnci rozpálíme olej a osmažíme na něm rozdrobněného na menší kousky lososa. Po 2-3 minutách přidáme k němu sýr mascarpone a důkladně mícháme. Když se sýr rozpustí, tak směs dokořeníme šťávou z citronu, koprem a pepřem. Omáčku promícháme s těstovinami a ihned podáváme.

Krkovice na divoko s mascarpone
4 řízky z krkovičky | 250 g sýra mascarpone | 1 cibule | 2 kyselá jablka | 200 g žampionů | 2 rajčata | olej | 1 lžíce sušeného estragonu nebo tymiánu | 1/2 sklenice vývaru (může být i z kostky) | pepř | sůl
Postup přípravy receptu Krkovice na divoko s mascarpone :
Řízky z krkovice osolíme a opepříme a osmažíme na rozehřátém oleji z obou stran. Poté dolijeme vývar a dusíme pod pokličkou půl hodiny. Cibuli a jablka nasekáme na drobno, cibulku osmažíme na druhé pánvi, přidáme jablka, dusíme spolu několik minut a pak přidáme vše ke krkovici. Na pánvi s olejem osmažíme na plátky nakrájené žampiony, jak pustí šťávu přidáme mascarpone, nakrájená oloupaná rajčata a koření. Jemně mícháme, dokud se sýr nerozpustí. Na talíře položíme řízek z krkovice, přikryjeme ho jablky s cibulí a vše polijeme omáčkou z mascarpone. Podáváme s rýží nebo těstovinami.

Kuřecí rizoto se sýrem mascarpone
4 porce potřebujete: 7 kuřecích prsních řízku, 350 g kulatozrnné rýže, 1,5 l neslaného kuřecího vývaru, polovinu brokolice, 2 dcl suchého bílého vína, 2 červene papriku, 200 g mraženého zeleného hrášku, 150 g mražených zelených fazolek, 6 cibulek šalotky, 6 stroužku česneku, 4 lžíce mascarpone, špetku šafránu, 6 lžic zakysané smetany, parmazán, 7 lžic olivového oleje, sůl a pepř.
Kuřecí rizoto s mascarpone
Postup: Kuřecí prsa nakrájejte na menší kousky, osolte a opepřete je a orestujte na olivovém oleji. K masu přidejte na osminky nasekanou šalotku a na plátky nakrájený česnek. Nakonec přisypte rýži, vše zalijte vínem a horkým neslaným vývarem tak, aby bylo všechno rizoto ponořené. Přimíchejte na kousky nakrájenou papriku a šafrán a pomalu vařte. Rýže do sebe vtáhne velké množství tekutiny, proto je potřeba v případě potřeby vývar dolévat.
Když je rýže skoro uvařená, přidejte brokolici rozebranou na růžičky, hrášek a zelené fazolky a vše promíchejte. Hrnec přiklopte poklicí a duste dalších asi 5 minut. Rizoto by mělo být velmi mokré, konzistenci by mělo mít podobnou jako kaše. Podle potřeby dochuťte solí a pepřem a vmíchejte mascarpone a zakysanou smetanu. Těsně před servírováním rizoto posypte strouhaným parmazánem.

Rajčatová omáčka se sýrem mascarpone
1 lžíce olivového oleje, 1 cibule-nakrájená na jemno, 1 stroužek česneku-rozdrtit, 400gr račat z konzervy-nakrájených, 1 lžíce protlaku, 1 čaj.lžička octu, 1/2 čaj.lžičky cukru, 1/2 čaj.lžičky bazalky, 1/2 čaj.lžičky oregána, 3 lžíce mascarpone, sůl pepř
Jak na to:
Mascarpone je italský sýr,hodně krémový.Tato omáčka je výborná s těstovinama nebo s kuřetem.
Postup:
Na olivovém oleji osmažíme jemně nakrojenou cibuli s česnekem (asi 2 minuty)bez toho aby cibulka ztmavla.Potom přidáme rajčata,protlak,ocet,cukr,koření,pepř a sůl. Necháme vařit asi tak 15 minut. Nakonec můžeme omáčku rozmixovat a přidáme maskarpone(bez vaření) a pořádně promícháme.

yesu
18. dub 2012

@brusinka.pusinka Tak to je vyčerpávající, moc děkuju!!!

yesu
18. dub 2012

@brusinka.pusinka A můžu to bobulové mascarpone udělat i s piškotama jako nepečenej dort?asi jo ne?

brusinka.pusinka
18. dub 2012

@yesu jasně že můžeš🙂

nikiii
18. dub 2012

@heaven_angel Díky moc, zítra je vyzkouším, a jak dlouho je necháváš kynout?

babulinkab
19. dub 2012

polívka pórková a hamburgry

prdecek
19. dub 2012

dneska si u větnamců koupiím nudle s kuřecím masem a večer si uděláme asi pizzu 🙂

nikiii
19. dub 2012

My si dneska dáme svíčkovou a upečeme asi bábovku.

mates22
19. dub 2012

a my máme dneska kuřecí stehýnko s br. kaší, taková klasika 🙂

krakorka
19. dub 2012

dnes zeleninová polévka a jablečné lívance 😉

oktarina
19. dub 2012

Holky, v rámci přípravy na letošní sezónu ovoce a zeleniny se chci vás všech, a především zkušené gurmetky @brusinka.pusinka zeptat, zda doma připravujete svoje příkrmy a pokud ano, tak se prosím podělte o receptíky, raději bych děťátku zavařila něco o čem vím, z čeho to je, než kupovala bůhvíjaké "maso s rýží a mrkvičkou" nebo "jablíčková přesnídávka s meruňkami", navíc budu mít za slušné ceny přístup do místní pěstírny ovoce a bývají tu farmářské trhy s bio zeleninou... Prosím, ale pokud je tu na to založeno jiné téma (já nenašla) tak se nezlobte...

tyrisa
19. dub 2012

Rajská,knedlík,hovězí maso a bramboračka.

handm
19. dub 2012

U nás dneska čočka s volským okem. Už jsem na ni měla chuť asi týden 🙂🙂 Snad mi prcek neulétne. 😀😀😀

A prosím "pekařky" nemáte nějaký jednoduchý recept na buchtu se zakysankou? Končí jí dnes trvanlivost, tak bych něco potřebovala spáchat, díky moc!!!🙂

pusolamy
19. dub 2012

@oktarina : koukám že termín porodu máš v říjnu to než začneš přikrmovat tak bude už zase duben ,květen příští rok tak myslím že na výrobu vlastních přesnídávek máš zatím dost času, a zeleninové příkrmy se nejlépe vaří čerstve třeba na dva tri dny

oktarina
19. dub 2012

@pusolamy Tak dík za radu 😀 Ono na jaře příštího roku bude nabídka v obchodech stejná jako teď - skleníkové rajčata a jabka, co jsou vyhnané pesticidama 🙂 a ještě nebudou narostené nové ani jablka, ani jahody, ani meruňky, ani žádné jiné ovoce, které bych si mohla předpřipravit 🙂 V obchodě mají na zavařených příkrmech trvanlivost taky dlouhou, tak mi to přijde lepší, zavařit si "svoje" ovoce a zeleninu. Čerstvé plánuju používat až bude čerstvě narostené v našich českých podmínkách, to je samozřejmé. 😵

kammka
19. dub 2012

my dnes s malou buchtičky s krémem, už jsem je vytáhla z mrazáku , rozpeču je a k tomu trochu opudinku a je to....
k večeři zatím moc nevím, do n něco dostat... to je kumšt..a asi vyndám z mrazáku pytel kapřích drůbků a udělám vánoční rybí polívku.. mám tam takové balíky dva.. k jednomu z obědů plánuju halušky se zelím a uzeným, jinak zatím nevím, možná kachna, muž jich musí pár zabít, než se vylíhnou další, jinak z toho skončím v pakárně, všude budou kachny.....

kammka
19. dub 2012

@pusolamy
@oktarina souhlas s oktarina.. tohle je právě takové problematické období... doporučuju co nejpozději na podzim něco stvořit, nakoupit pozdní zeleninu od farmářů, můžeš i zamrazit, ale pozor, abys to důkladně zabalila, pořiď si na to klidně nějaké pevně uzavíratelné krabičky a kelímky a skladuj to separé v mrazáku mimo od ostatní potraviny, sice si osobně myslím, že mrazák, kde je 20 pod nulou a i víc, je celkem bezpečnej, ale pro případ krátkého výpadku proudu nebo tak... nebo když tam dáváš čerstvé maso na zamražení, aby to nebylo u těch příkrmů....dobré bude asi namrazit si pyré z jednoho druhu zeleniny do kostiček , abys to pak mohla libovolně míchat, kdyby ti prcek něco nesnes...a pokud máš možnost skladovat, tak nakoupit zimní jabka a pozdní brambory, i když u těch bych se tolik pesticidů nebála, ale vyjde to levněji.. navíc nikde není psáno, že nebudeš muset přikrmovat dřív, než v půl roce

handm
19. dub 2012

tak zpět, buchtu jsem našla na netu,. už je v troubě😉🙂 pak už jen polevu😉🙂

crca
autor
19. dub 2012

děti měli krůtí plátek se sýrovou omáčkou a těstoviny a já si chtěla dát kapra s kaší ze včerejška,jenže mě bouchla mikrovlnka a tak místo kapra jsem snědla kaši s kouskem jejich plátku 😅 a ke kafíčku mám udělanou buchtu s broskvema,mysli a drobenkou-mimochodem ta mikrovlnka bouchla v momentě co jsem chtěla dát rozehřát to máslo do buchty 😖 to je děs to ohřívat na sporáku 😀

aaadus
19. dub 2012

musaka a bábovka ze zakysanky

reruna
19. dub 2012

rajská, těstoviny a vepřové, jablečný štrůdl z listového těsta

reruna
19. dub 2012

@oktarina já nezavařuju, ale dělám zeleninová pyré (uvaříš zeleninu v páře a rozmixuješ) a zamrazím to v mražáku - mělo by to vydržet 2-3 měsíce a vytahuju si jen kostičky z mražáku

kammka
19. dub 2012

@crca víš jak to dělám já???
odvážím si do kastrůlku máslo, odměřím si zbylé tekuté přísady, dám máslo rozehřát a když je tekuté, zaleju zbylou tekutinou, a do toho vejce.. a tou tekutinou je to už schladlé, tak se to vejce nezdrcne.. ale to jde u kynutých těst, tuhle směs osolím, dám na dno pekárny, na to nasypu sypké přísady včetně curku a droždí a zapnu.. jestli ale rozehříváš máslo třeba na tření s cukrem do třených těst, tak to bohužel jedině vyndat večer před tím z lednice..mikrovlnka mi to rozehřála vždycky moc, já to nebyla schopná uhlídat, mám mwo s kolečkem, ne s dispejem, na kterým bych si naťukala pár vteřin..

crca
autor
19. dub 2012

@kammka tak to já to máslo rozehřála normálně na sporáku,ale že jsem si nemohla ohřát toho kapra 😀 na pánvi by se to dělalo blbě a do trouby se mě ten kousíček dávat nechtěl 😀 každopádně mirovlnka je v riti a já taky 😀 nechápu jak jsme mohli bez toho přežít 😀 😀

oktarina
19. dub 2012

@kammka ... odkud to jen znám: kachny, kachny, tady taky kachny... 😉 jen ten název mi teď vypadl. S těma haluškama si mi udělala mega chuť, budou zítra, musím koupit kvašené zelí a slaninku 🙂
Jak děláš těsto? Já svoje: vařené brambory, žloutek, sůl, polohr. mouka, trochu mléka (všechno od oka, když je víc zemáků, tak 2 žloutky) a přes haluškovač vařím, než vyplavou (max 3-5 min). Dáváš i bryndzu?

@reruna @kammka To je dobrý nápad, mrazit jednodruhově, předejdu tím odmítání celého jídla 😀 Ale stejně mě nejvíc láká to zavařování... 😉

pusolamy
19. dub 2012

@oktarina : o.k. jen jsem napsala svuj nazor, mě totiž ve 14tt a ni nenapadlo přemyslet a tom co bude dite jist v pul roce 🙂

beruskanula
19. dub 2012

my dnes zapečené špagety 🙂 , zbudou i na zitra, ale co uvařit o vikendu, netuším 😅 😝

kammka
19. dub 2012

@crca jo aha, kapr 🙂
no já ji mám od kamarádky, koupila si do novýho bytu k nový lednici novou mwo a nám ta stará dobře slouží.. před tím jsem se bez ní v poho obešla, ale teď bych byla taky namydlená ☹
@oktarina Rozpuštěný a vypuštěný 😀 😀 😀 😀 😀 😀
já dávám mouku hladkou, brambory a celé vejce.. mlíko ne.. bryndza je dost aromatická, teda na mně.. a tady na ni moc často nenatrefím.. v lidlu ji občas mívali, ale je to sezonní záležitost, snad ted bude.. balená v pappírku po 250g... my nejradši jen tu slaninku a zelí