Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

dgm
autor
30. říj 2008

Nazor Pavla z pust.cz, novy prispevek na tema jak poznat, ze ma clovek o pust zajem:

citace:
V lidech ta informace zraje celkem dlouhou dobu.

Pěkné Mílo, trochu doplním: V lidech informace nezraje, ale všichni lidé do jednoho ji tam mají a v každém z nich hluboce rezonuje. V Bibli to máš jasně - všichni jste Bohové a půst jsem Vám předvedl na poušti. Ježiš znovu ukázal jasnou cestu zpět k sobě - k Bohu. Ukázal ji přesně tak, jako to udělalo mnoho lidí před dávno ním a jak to ještě udělá mnoho po něm. Za jeho života proti jeho učení nikdo ani nepíp - po jeho smrti byznys zpochybnil a překroutil co se dalo a Ježiše udělal pohádkovou bytost. Církvím postaveným na principu byznysu se Bohové, kteří nejsou závislí na materiálním světě, vůbec do krámu nehodí. Ego, zvyšující se s majetkem a často jen i s úrovní vzdělání, je základní příčinou toho, proč se člověk tvrdošíjně odmítá podřídit dobrým radám šeptajícího vnitřního hlasu který jasně ukazuje cestu ke svobodě, nezávislosti - tedy ke zdravému, šťastnému a spokojenému životu. Půst a dění jej provázející je nejvyšší známá čistota která kdy existovala. Nikdo ještě nepřišel na nic lepšího. Síla obrany či odporu k půstu kterou člověk ukazuje po jednoduchém dotazu, je přímo úměrná zanesení a zatížení jeho fyzického a duševního těla. Tímto opět varuji všechny učitele před nátlakem na kohokoliv, kdo o půst nemá zájem a vysloveně po něm netouží. Vývoj a školení člověka s cílem pochopit a umět v každé situaci aplikovat Jeho zákon trvá mnoho životů. Nikdo na Zemi nemá právo druhého člověka ani nutit ani brzdit v jeho vlastním vývoji. Pokud tak činí, škodí si jen sám sobě.

Budu muset ve vlastnim zajmu ubrat na aktivite, uz jsem stejne nemela tolik casu zkoumat ostatni diskuze a presvedcovat a presvedcovat... Uz jsem toho sem napsala dost, tak nove informace ohledne pustu uz jenom pro toho, kdo zde sam projevi zajem... Tak zase mam intenzivni pocit, ze ten prispevek byl urceny mne... 🙂

😉 Tak se ptejte!!! 😉 😀

s.arik
30. říj 2008

super, musím si na půst.cz číst co nejčastěji, pro psychickou podporu...dnes jím naposled, pá-ne bude 3půst.

kristulatko
30. říj 2008

zajimave dgm. mam radost, ze jsem jeste nebyla tolik fyzicky a dusevne zanesena.
1 preziju, zbyva hodina!
sari napis pak prubeh 3, pro zajimavost a inspiraci. nebo aspon napis, kde se budes sverovat, kdyz uz mas na vitarianovi denicek.

ted se musim pripravit na jidlo, tak napady sem: co, kolik vam vyhovovalo.

proslo to dobre, krize kolem 13h. akorat Justyne to asi moc nejede, kdo vi, jak to chutna 😝 a taky po ranu prdela. hm.

dgm
autor
30. říj 2008

Kristul, tak jasne ze gratuluju, mas za sebou novou zkusenost, verim, ze jedine k dobre veci.
Prvni jidlo, napisu ti, co jim ja - tak zacinam vzdycky ovocem, nejlip zralym obycejnym jablkem . po dlouhych pustech se ji, proto, ze se uz zacit necim ma, rozhodne ne proto, ze by byl hlad, takze vetsinou poradne tozkousane ovoce nebo ovocne stavy, pri jednicce to neni zas az tak narocne, zvladla bys urcite nejake lehci jidlo, ale je to na druhe strane skoda prerusovat rozjety detox, aspon neco se tim protazenim a postupnym jezenim bezne stravy ziska...
Takze bych ti doporucila ovoce a treba vecer jeste jednou neco... ale awa, pokud ti radila neco jineho, treba zelene, tak pro to ma asi duvod, takze bych dala jeji rade prednost pred mou, ona ma v teto chvili vetsi prehled o tom, co by ti vic prospelo ...
Na Justynce neco pozorovat budes, to je jasne, ze pokud se na ni projevi co jis, tak se taky projevi, kdyz nejis... za chvili se to srovna .

dgm
autor
30. říj 2008

Jeste se vracim k tomu prispevku od Pavla... Na muj vkus je to napsane moc vazne, ale prislo mi to nanejvys vhod, uz jsem si potrebovala zduvodnit, sama sobe, proc prestat presvedcovat lidi, kteri evidentne byt presvedcovani nechteji. Jinak termin ucitel pustu pusobi sice trochu nadrazene, ale neni to nic jineho, nez to, ze clovek, ktery zvladl svoji prvni jednicku, muze byt pro dalsiho, ktery o to projevi zajem !!!, ucitelem pustu, ale zase jenom pri delce zvladnuteho pustu, tj. pouze taky pri jednicce. . Je t o v podstate jenom technicke nazvoslovi 🙂

kristulatko
30. říj 2008

dgm, zvitezila jablka, na drobno nastrouhana, takova kase, a je z toho i stava. za prve jsou z domova, za druhe stropro chemicky neosetrena, za treti Justyne to bude chutnat vic nez zelene.
domaci jabka dostala prednost pred pomerancovou stavou, pac pomeranc neni bio.

no hlad jsem nemela, jedla pozvolna, ale jak byly nakysle (nektere), nedela mi to dobre v puse...
a to strouhani asi 6 malych jablicek jsem si fakt vychutnala, v zivote by me nenapadlo, ze po 24h nejezeni nesezeru na co prijdu. prijemne zjisteni, se ted citim taaaaaaak dobre. psychicky predevsim 🙂

manzel podporoval nejvic tim, ze tu cely den nejsou. Terzka byla dopoledne cvicit a pak jsem ji i s neteri (je tu na prazdninach) odvezla na ranc. tam ji hlidali kamaradi. cekala jsem je kolem 15hod., ale stale tu nejsou, manzel spravne vycitil, ze samota je pro me lepsi, nez barak plny lidi.

tak jsem se tu hezky vypsala... 😉

hele, a zajimava je i motivace: byla jsem dopoledne na nakupu a tak jsem si rikala, ze si neco dobreho koupim, kdyz uz jsem to tak dlouho vydrzela. pak mi ale doslo, ze par hodinama prazdenho zaludku si nepomuzu a ze to delma kvuli zdravi, ne abych pak mela lepsi pocit z jezeni. a ted vecer taky, mohla bych zbodnout kde co, ale nejak mi to nejde. (zadne silene odrikani a muka, kdepak. to me vazne prekvapilo). jo, telo vi, awa mi to hezky psala....

listicka77
30. říj 2008

Kristi, moc fajn, že to byla příjemná zkušenost. Jinak jedničky se obvykle dělají tak, že nejíš noc - den - noc, takže vlastně nějakých cca 36 hodin. Ale záleží na tobě, co ti bude vyhovovat. 😉

vikinka27
30. říj 2008

no, kristul, zatial som odolavala kvoli kojeniu (mam zufalo rychly metabolizmus), ja viem, ze aj listicka, ale ja som postovala kedysi naposledy na vyske.... (takze asi som fest zanesena, nerada by som to pustila malemu do mlieka)
ale: asi to vyskusam 🙂
poldenne som uz skusala, to mi bez problemov islo.
kolko asi pijete? ja som ten polden nepila, problem mi to nerobilo, hlava na prekvapenie nebolela, ale prsia boli prazdne... (teda, nie plne...)

jajinak
30. říj 2008

Kristul,zvládlas to dobře 🙂 .Klidně jsi to mohla protáhnout do rána,tak se to obvykle dělá,jak psala Lištička.Ale napoprvé když kojíš dobrý.Já,když jsem dělala poslední trojku,tak jsem vlastně půstovala 3 dny a 4 noci.První jídlo ráno jsem měla citron vymačkaný ve vodě,pak jablko a taky jsem ani neměla hlad.

Vikinko,první den jsem nepila nic,pak,když jsem měla velkou žízeň,tak destilku.

Tak se mi to ustálilo na 2 nevita jídlech denně a jsem spokojená.Zajímavé,že dřív jsem měla třeba strašnou chuť na jablko nebo banán večer,ale teď co vím,proč se ovoce má jíst na lačno,tak už na to chuť večer vůbec nemám.Fakt si ho nejvíc vychutnám ráno a dopoledne.Než si dát ovoce třeba i hodinu nebo 2 po jídle,nedám si ho radši vůbec.Snažím se to hlídat i u dětí.Spolupracujou dobře 🙂 .

s.arik
30. říj 2008

příklady táhnou:
Miri nejedla celé měsíce žádnou zeleninu vyjma rajčat a mrkve.
od té doby, co si dělám večerní saláty, škemrá. ono mi to totiž děsně dlouho trvá, než všechno omyju, nakrájím, promíchám....než to sežvýkám 😅 a tak škemrá...a samotné by nic nesnědla, ale když mám já, tak ona též musí mít z mísy "nejmenší zlo", což bývá momentálně paprika a květák 😵 jenom to zelené jí zatím nejede vůbec. asi jí občas namixuju špenát s banánem, ať má holka i chlorofyl 😎

kristulatko
30. říj 2008

viki ja pila tak nejak normalne...asi 3l, a posledni dve tri hodiny jsem zizen nemela vubec, trochu jsem se museĺa nutit...
ho, Justynka mi asi nepodekuje, ale nejakou svinarnu by dostala urcite, viz. ty kortikoidy, tak jsem si pro dobro tela dala ten pust.

dgm
autor
30. říj 2008

Holky, spravne pisete Kristulatku jeste k tomu tu noc, ale my jsme se shodli na vitarian.cz, ze napoprve to bude stacit, kdyz pust nikdy nedelala a hlavne, ze koji ... tak priste by si to uz sama ridila, podle toho, jak se bude citit...

jajinak
30. říj 2008

Naši kluci taky nechtějí žádné zelené lupení,jinak no problem.Nutit jim to nebudu,nedavno jsem jim odšťavila mrkev s pampeliškovými listy.Prošlo to,ale samo že jsem neřekla,že je to pampeliška.Teda P.to věděl,ale tomu je to zatím jedno.

dgm
autor
30. říj 2008

Hm, kvuli tomu kojeni byste pit mely, jinak se nema clovek nutit, jenom kdyz je zizen a ta vetsinou nebyva nebo kdyz boli hlava, tak to se nutit ma...

jajinak
30. říj 2008

Já jsem se bála,že mě bude při půstu bolet hlava,ale vůbec!Ani při trojce a to jsem první den nepila vůbec a pak jen když jsem měla fakt velkou žízeň.Ale ta pachuť v puse byla hrozná 😝 .

lenkakt
30. říj 2008

sari, mojí sestře v cca roce a půl babička vnutila listový salát a totálně jí ho zhnusila, protože se jí to nalepilo na patro a nemohla polykat a dusila se. začala ho jíst až po třicítce 😉 u adélky pozoruju, že nejí nic, co se v puse lepí (salát, špenát - prostě tyhle tenké listy). třeba má miri podobný důvod, je přece jen malinká.

s.arik
30. říj 2008

leni, dík za postřeh, já jí samozřejmě nic nenutím, ani nezakazuju - dokonce ji nechávám jíst i chleba a kefír od táty, rýži, rybu....ze svého ovozelu a semínek jí dávám cokoliv chce.
(tabu jsou jen slané, maso krom ryb, uzeniny a sladkosti)
zelené právě nechce vůbec, ale zase je to jedinečný zdroj chlorofylu, takže takový banánový koktejl se špenátovými listy by myslím mohla Miri ocenit, tam to cítět moc nepůjde...

a dost o jídle, začínám půst 3 dny a 4 noci 🤐 😕

jajinak
30. říj 2008

Šáriku tak pevnou vůli při půstu a hodně štěstí 🙂 .

listicka77
30. říj 2008

Docela už jsem přišla na chuť kakaovému snu, ale že jsem mlsná huba (někdy), tak jsem objednala ještě deluxe. No a abych vyzkoušela náš druhý ústecký zdravovýživový eshop (a protože jsem straaašně zvědavá), tak jsem ještě objednala raw kakao, raw čokošku s konopným semínkem a raw olivy. 😀 Hlavně že se vždycky chválím, že nejsem moc na sladké... Jenže jak chci všechno vyzkoušet... 😀 Jo a psali mi z eshopu, že o produkty lifefoodu je velký zájem.

Dnes jsem byla v poradně se Štěpulí. Naše jinak velmi rozumná MUDra se ptala na příkrmy, tak jsem jí řekla, jak to máme (jabko, hruška, rýže a cca 4-5 druhů zeleniny, moc toho ale nesní). Tak říkala, že na tom klidně můžem ještě nějakou dobu vydržet. Ale pak se zeptala na maso. A já že teda fakt ne. A ona, jako že teda asi chci čekat na nějaký ten 10. měsíc. A já že to teda dýl. Tak prej jestli do roka. No tak jsem jí řekla, že násilně z malé vege dělat nebudu, což by ani nešlo, když chlap maso jí, ale že si myslím, že dítě má dostat maso, až když ho dokáže ukousat. A že u nás to stejně jinak nejde, když malá odmítá lžičku a může dostávat jen to, co ukouše bez zubů (hehe - velká překážka vita - dostává jen to ovoce, ale zeleninu jen vařenou). Tak uznala, že v tom případě jí maso fak dávat zatím nemůžu. Ale říkala, že to nemá nastudované, jak se u takových prcků dá nahradit maso a že aby jí nechybělo železo a tak... Achjo. Ona je dost alternativní, ale ještě se má co učit. Jsem jí ani neříkala, že si myslím, že v mase není nic, co by člověk potřeboval a že je úplně zbytečné. A že sama od sebe maso malé nikdy nedám, počkám si, až projeví zájem sama. A byla bych moc ráda, kdyby to bylo co nejpozději.
Ještě k tomu železu - máme trochu nevýhodu v tom, že malá je úplně bílá, takže by někdo moh říct, že je chudokrevná. Dokonce máma se nad tím podivovala. No tak jsem jí usadila, že to má po mně. Tak prej já jsem byla taky světlá, ale ne tolik. Musela jsem stáhnout kalhoty a ukázat jí, že moje barva na zadku a Štěpule barva jsou úplně stejnej odstín! 😀

listicka77
30. říj 2008

Jo a to ještě neví, že jí nechci cpát ani mléčné výrobky! (i když veganství asi neprojde, to by mě rodina včetně chlapa ukamenovala; no tak aspoň co nejmíň a co nejpozději)

Včera jsem obědvala brambory s trochou másla, polité kozím jogurtem a posypané rajčetem a naklíčenou čočkou a mungem. Docela jsem se přejedla a pak mi bylo dost dlouho těžko a hlavně jsem byla strašně unavená. To moc neznám. Tak nevím, jestli to bylo tím jogurtem? Já mám vždycky různá období, kdy více či méně tíhnu k veganství. No a zrovna teď mléčné výrobky nejím skoro vůbec.
Po salátu nikdy unavená nejsem, ale prostě se cítím taková nedosycená... (no a po vařené zelenině s přílohou tak strašně jako včera taky unavená nebývám; a hlavně mám hlad strašně brzo)

s.arik
31. říj 2008

vařené unavuje všechno, brambory mají vysoký glykemický index, tak možná tím.............uf, taky brambory miluju.

půstové zážitky píšu sem:
http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=3&t=71...

nechci vás zanedbávat a snad ani nebudu, jenom se mi nechce všechno psát 3x - půst tady, na vitariánovi, můj deníček.... 😕

s.arik
31. říj 2008

lišti, taky maso nedávám vůbec a mléčné výrobky omezuju (ale hooodně pomalu, když už nekojím...), dávám Mirce více semínek a zeleniny.

moje dr. mi styl schvaluje, též mě přemlouvala na maso 1x týdně, to jsem jí vysvětlila proč nechci a že malá jí místo toho sezam, slunečnici a tak...vzala to v pohodě 😵

dgm
autor
31. říj 2008

Listi, je docela mozne, ze toho syroveho bylo za posledni dobu dost natolik, ze telo zacina davat najevo, ktera potrava mu dela dobre a ktera ho unavuje, zacina rozlisovat, co do neho davas ...

Sari, tak ti drzim pesti v tvem rozhodnuti a vydrz co nejdyl v prijemnem stavu, pokud ti bude dobre az do 3, tak klidne vydrz, jestli by to bylo s nejakym odporem nebo s psychyickym vnitrnim nesouhlasem, tak ti radim to zkratit, mela by ses na pust priste tesit ne se ho bat ... Ale na druhe strane pocitam s tim, ze ti na vitarian.cz nekdo poradi i pravy opak 😀

Tak Jjainak a vikinko, , tak jenom cucim, jake uz mate bohate zkusenosti, to se nezda, par dni a tydnui a uz mate tolik poznatku se sebou a s detma ...

Jeste me pobavila veta listicky o doktorce: ... jeste se ma co ucit- 😀 😀

lenkakt
31. říj 2008

listi, kdyz tak ctu, co pises, mame k jidlu podobny vztah, az na to, ze ja teda nejsem vyzle a nejsem bila. adelka dostala maso, az kdyz si o nej rekla, bylo ji rok a 4 mesice, na vanoce chtela pravou vanocni svickovou u dedy. vylizala manzelovi talir a jeho rodice stastne hledeli, jak papa jejich chloubu (oni jsou jidlem v podstate posedli, je to jejich zivotni napln). ve mne se teda vsechno vselijak pretacelo, protoze na jednu stranu jsou to jeji deda s babickou a ona je i jejich a samozrejme ma pravo se precpat svickvou, ale...

pak jsme jmenovali manzela hlavnim maso podavacem, kdyz jime v hospode, nabizi ji ruzne maso z polivky, nebo tak, nekdy si vezme, nekdy ne. zajimalo by mne, jak si to v hlave srovnava, protoze tuhle si moji mame vyslovne rekla: "babicko uvaris mi brambory, mrkev a masicko, vid?" pritom mne si rekne leda tak o tofu 😉

chudokrevni a hubeni teda doma nejsme nikdo. adelka je blond a bila po manzelovi, juras je normalni male cikane po mne, je tak snedy, ze mezi detma v poradne vypada jak indatko 😉 a to jsem ve 2. tehotenstvi prestala jist vejce a v podstate i mlecne vyrobky, moc na to nemam chut.

jinak souhlasim: cim vic syroveho jim, tim vic na to mam chut a citim se dobre a lehce, i kdyz mene spim. jenze podobne jako listi se citim "nedosycena" a pak tak 1x za 3 dny propadnu silenstvi a kdyz deti vecer usnou, luxuju manzelovo makrobaleni polomacenych susenek. no a teda plati, ze jak sahnu po necem takovem, nevim, kdy prestat. vcera po 3 dnech padly 3 balicky a ted je mi tezko a blbe a uz se rozhlizim, kde je nejaka dalsi susenka!

budu si vas cist casteji 😉

jenom ty pusty.... jediny duvod proc se tesim, ze jednoho dne prestanu kojit, je pust a pripadna detoxikace. bude potreba, ma streva jsou zanesena tunami polomacenych susenek...

arvetka
31. říj 2008

lenkat.
s tím šílenstvím to mám úplně stejně!!! nevím, kde je zakopanej pes...

lenkakt
31. říj 2008

to já vím, kde je zakopanej pes: ve mně a v mojí nenasycenosti 😉 je to určitě psychické, takhle mlsat jsem se naučila až co jsou děti, asi se večer odměňuju, jak jsem ten den zvládla. taky moc nechci mlsat před nimi, aby neměly zlozvyky.

kristulatko
31. říj 2008

leni 😀 u nas jsou taky vsichni jidlem posedli. vzdycky na me brblou, ze teda moc nejim (o syrove strave ci pustu nemluve) a ohaneji se tim, jak museli vsichni jist vsechno. a furt si nedokazou spocitat, ze to jejich vsechno my snime treba na posezeni. ze babicka s dedou pamatujou valku. zkratka nevsimaji si rozdiluz nedostatek x prebytek. nastesti jsme ted dost daleko, aby me a deti kontrolovali.

holky, vcera to bylo po pustu ok, zato po ranu jsem desne utahana. asi i tim, ze J. byla 3x vzhuru...no a rano prisly chute, dala jsem jabko a kiwi a nejake orisky (par kousku) a bylo...jenze jsem zacala varit pro manzela a neter, kapustu s bramborem a uzene maso. no a z kapusty (lehce povarene) toho moc nezbylo 😅 syrova mi moc nejela, po cesneku mala rve, takze ten recept na kapustu s cesnekem je mi k nicemu. jinak cesnek miluju a nacpu se po odstaveni.
snad to neva, kdyz to bylo varene, hlavne, ze vto bylo zelene 😀 ted uz chute ani hlad nemam...

sari, drzim pesti a budu sledovat tvuj denicek.

listicka77
31. říj 2008

Ale já nejsem chudokrevná! Já jsem jen bílá! Jsem dárce krve! 🙂

johanda
31. říj 2008

Holky poraďe mi nějaký opravdu chutný zeleninový salát bez stopy tuku pro mého tlustého masožravého manžela. On chce furt zhubnout, ale to se dá těžko při konzumaci dvou řízků a půl kila vlašáku ob den. On si dá třeba okurkový (s cukrem a citrónem) nebo šopák, nějaké ty zelené nesmysly on nejí , ale kdyby to bylo chutné, určitě by nepohrdl. BTW slavná avokádová pomazánka se u něj nesetkala s ohlasem.
Já jsem taky bledule (anemická), Johanka je ještě bledší (hraniční) a při chuti jsme obě. 😉

listicka77
31. říj 2008

S tou naší MUDrou... ona je fakt hrozně fajn. A určitě je z těch, co se rády něco nového naučí. Jen asi ještě nemá vege dítě a nebo má, ale rodiče to tajej... 😀 Ale klidně řekne, že to nemá nastudovaný, čím to maso dětem nahradit, a ne něco ve smyslu, že dítě maso jíst musí.

Jinak teda já poslední dobou opravdu navýšila ovozel, ale raw nejsem ani z 50%. Takže to tak horké nebude s tím rozpoznáním těla, co mu dělá a nedělá dobře. Včera jsem přišla k mámě, dala si zeleninovou polívku, zeleninové rizoto (do něj jsem přidala rajčata) a několik kusů koláče a bylo mi celkem ok.
Jak bývám večer nedojedená po salátu, tak si dávám několik lžiček kakaového snu a to mi teda taky moc dobře nedělá... ☹