Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

jajinak
15. lis 2008

Mně granátové jablko taky moc nechtutná,zkusím mu dát ještě jednu šanci,třeba mu přijdu na chuť,ale myslím,že se bez něj taky obejdu.
S tím pojídáním večer už jsem to zvládla a mlsná už mě nehoní.Okolo 6 nebo7 hodiny si dám vločky s rozinkama a pak okolo 8 velký zeleninový salát a mám dost.Někdy na mě ještě chutě jdou,ale mají smůlu.Chystám si objednat nějaké raw pochoutky z Lifefoodu,tak snad mi nerozhodí ty večerní zvládnuté chutě.Ale raw čokošku teď nemají,tak pořád čekám,až bude.

dgm
autor
15. lis 2008

Jak vy jite granatove jablko? Ja vzdycky rozkrojim, za obet padne par kapek stavicky, co se da delat... a rukou tu cast rozpacim a doslova vysypu zrala jaderka, nebo jak to nazvat, ty koralky na talirek a to same s druhou casti... vzdycky jsem mela stesti na zrale a sladke, zadny odpad, i ta bila slupka mezi komurkami se da jist, trosku horke, ale to ja mam rada...

dgm
autor
15. lis 2008
anastazie
15. lis 2008

rozkrojime a vyloupeme seminka, odstranime ty slupky a jime to samotne 🙂

listicka77
15. lis 2008

jo, jím to přesně tak. ale jdnou jsem v nějakém hotelu v itálii měla džus z granátových jablek a to byla teda mňamka! 😵

s.arik
15. lis 2008

rozkrojím, slížu vodu z prkýnka, vydlubu bobulky, cucám a koušu je v puse tak dlouho, dokud není hmota bez šťávy a chuti, pak to vyplivnu (semínka)

listicka77
15. lis 2008

holky, dneska jsem zase zkusila dát štěpuli mixovanou mrkev. dávala jsem to, když jsem ji měla na ruce při vaření. pár lžiček snědla. hurá! pak jsme šli všichni dlabat ke stolu, štěpuli jsem vzala tu mrkev a k tomu vařenou brokolici. brokolici jedla (celé růžičky, jak jinak), mrkev už nechtěla. tak to zkusil chlap a najednou zas jedla. otvírala pusu dokořán a chvílema se po tom i natahovala. snědla všechno, co jsem pro ni měla (asi 3-4 lžíce). tak já nevím, co dělám špatně, že od každého jiného ze lžičky jí a ode mě ne. no ale jsem ráda aspoň za to, budu jí moct konečně dávat syrové i nějaké tvrdší věci (teda někdo jinej než já bude dávat 😀), doteď jedla jen ovoce (a to v poslední době jabko jenom rozkouše a vyplive).

s.arik
15. lis 2008

lišti, super záminka, aby přikrmoval pravidelně chlap - nasbíráš nějaké volné minutky pro sebe bez malé 😎

mysinka
15. lis 2008

Lišti, řekla bych, že neděláš nic špatně...dítě ví, že od Tebe obyčejně dostává lepší a z lepšího obalu (rozuměj mléko z cecku 😀) a tak prostě nechce nic jiného. U nás je to úplně stejné...dávám mrkev a Mates se mi sápe po výstřihu 😅

Holky, je OK dát mrněti sušené švestky/meruňky/rozinky namočené ve vodě a rozmixované na kašičku? Zatím jsem dávala jen švestky a je to v pohodě...

listicka77
15. lis 2008

myši, já bych ty meruňky a rozinky klidně dala, ale jedině v biokvalitě, sířené ani náhodou.
s tou lžičkou - ona ode mě bojkotuje jen lžičku. když jí dávám do pusy kusy vařené brokolice, mrkve, květáku, cukety, tak to jí.

mysinka
15. lis 2008

Lišti, neboj, nejsem blázen 🙂 Otevřeli nám tu nový bio krámek, jsem z něj totálně na větvi... už jsem jakž takž spokojená s tím, co mám z Brány, takže teď budu svoje vypřekládáané prašule utrácet tam 😵

listicka77
15. lis 2008

Tak vám sdělím své první dojmy z četby.
Helmut Wandmaker na mě neudělal vůbec dobrý dojem. Jeho knihy nedoporučuju a už vůbec ne třeba pro účely přesvědčení skeptiků. Bylo jich u nás vydáno několik, ale obsah se z velké části překrývá. Kvalita vydání nízká, např. v tiráži uvedeno "překlad Agentura NAP", neuvádějí ani originální název knihy atd. Obsahově je to značně neutříděné, roztříštěné a úmyslně šokující. Ne že by tam nebyly zajímavé věci, ale prostě v téhle formě... bohužel. Mně to vede k tomu, že si ani nejsem jistá, jestli všechna jeho "fakta" jsou opravdu pravdivá. Jak sem nedávno sarik dávala link na diskuzi na vitariánovi o makrobiotice, tak mandragora tam uváděl takové věci, jako že mb používá obilí a ohromné množství tuku a soli, Oshawa byl diletant, který popletl jin a jang a pochopil to přesně obráceně, všichni makrobiotici umřeli na rakovinu žaludku, spousta lidí umřela nebo těžce onemocněla po několika měsících mb stravy... No tak tohle všechno opsal z Wandmakera. Tak asi tak. Jinak přesvědčením je H.W. velký extrémista, v podstatě frutarián - hlavně ovoce, ovoce, ovoce, kdežto ořechy a zelenina skoro vůbec, zavrhuje i med. Jo a za hříchy se straaašlivě platí - kdo si dá vařené jídlo třeba jen jednou měsíčně, tak se nikdy nevyléčí, protože "špatné buňky" se hned zase pomnoží.

Leslie a Susannah Kenton: Raw energy. tyhle dámy jsou z podstatně umírněnějšího směru, uznávají skoro vše syrové - tedy i obilí, nepasterizované mléčné výrobky atd. dokonce považují za přijatelné i 25% vařené stravy. knížka je laděná dost prakticky, včetně receptů, rad, jak si vybavit kuchyň atd. no mě to nakoplo k tomu, že možná zkusím vyrobit z naklíčeného obilí i nějaké ty sušené chleby, abych měla nějakou alternativu k normálnímu pečivu, když mě ta zelenina nezasytí.

dneska jsem si k první večeři dala chleba s máslem a "nářezem s mořské řasou" (takovej vegetariánskej "salám") a to máslo mi nechutnalo! (no ale snědla jsem to, hehe).

pokusila jsem se vyrobit domácí jogurt tentokrát z normální kravskými biomlíka a teda fakt nevím, co furt dělám špatně. byl nahoře řídkej, dole hustej... (no asi blbě rozmíchaný jogurt v mlíce), ostatní skleničky budou asi řídký úplně. sakra. chtěla jsem to vyladit nejdřív na mlíku a pak teprv na ořechovým. no nic, třeba příště.

dík za tip na řasy dulse, dá se to jíst. je to teda hodně slaný, furt to páchne mořem, ale prostě se to dá. ale radši to jím samotné, než abych si tím "kazila" nějaké jídlo. 😀

listicka77
15. lis 2008

ženský, já se zeptám ještě tady (už jsem se ptala na AP). omluvte, že první půlka otázky se sem moc nehodí... 😔
jak je to z oxidací potravin? se jako tvrdí, že uvařená zelenina se má sežrat hned. ale když ji uvařím ve vodě a nechám potopenou, tak nemůže zoxidovat, ne? a co syrová rozmixovaná? tam zas může zoxidovat je povrch a to pod tím je furt ok, ne? jak je to? (řeším uchovávání potravin pro Š, když někam jedem).

dgm
autor
15. lis 2008

Mysinko, susene ovoce se deckam dava, jedine ze je jeste malinka, a neukouse to, tak jiny problem v tom neni, takze namixovane ji zkus dat,. Ale cerstve je cerstve.

Listi, to je dobre, ty tvoje rozbory knizek... mas zajimave postreby, podle me je zatim nejlepsi z toho ranku Morse a potom Walker z internetu, Zdravi na dlani atd...

vikinka27
15. lis 2008

listi, ad. jogurt. neztuhne ked par dni pockas? nam doma zvykol (ja to nerobim, duplom teraz ked som bezmliecna)
ad. oxidacia: akurat citam Vegetarianske dieta Dr. Bukovskeho (pozicane od Lubky 😅 ), kdesi som na to narazila, skusim spatne pohladat, napisem.

listicka77
15. lis 2008

dgm, jojo, Morse vypadá hodně vědecky, to ani nebudu mít chuť louskat všechny ty kapitoly o metabolismu atd... 😀 Zdraví na dlani je co? Walker? 😕 Našla jsem jen Zářící zdraví a Zdraví a salát.

listicka77
15. lis 2008

A jinak se teda opět hodně vnitřně trápím, co je teda vlastně "správně", jak mám živit sebe a především, jak mám živit své dítě. experimentům na sobě se nebráním (ale teď kojím, tak se to netýká jen mě, že), ale co ten prcek? jak a kam ho směrovat? a co já? jak moc se dokážu lišit od všech okolo včetně rodiny? a druhá věc - neodcizí mě to příliš od mého chlapa - masožrouta a (bohužel stále ještě a možná až do smrti) kuřáka? samozřejmě už teď jsme v těchhle věcech dost rozdílní, no ale nepřekročí to únosnou mez? navíc u nás je teda zvykem, že vařím já. dělám mu i ty flákoty. ale občas z toho fakt nemám moc dobrej pocit, dotýkat se mrtvol... (chlap pracuje zčásti doma, zčásti jezdí pryč, takže vaření není jen otázka víkendů, ale víc než poloviny všech dní)

dgm
autor
15. lis 2008
dgm
autor
15. lis 2008

spesl od Walkera ke stazeni
http://www.sk2.goo.cz/download/index.htm

listicka77
15. lis 2008

dgm, dík, ale to je i na vitarianovi.

mysinka
15. lis 2008

Lišti, Tvoje dilema...jako bys mi mluvila z duše ☹ já k tomu ale ještě navíc nemám vůli. Možná právě proto, že si představuju, jak se kvůli tomu rozhádám s chlapem, u kterého je obr zázrak, když si semm tam vezme ovozel 😝 A co s prckem v budoucnu? Já se tady budu trápit nějakou zdravou stravou a on mi po příchodu do školy začne baštit brambůrky z automatu ☹ A když ne, nebude vyděděný z kolektivu?
Dgm, jak staré máš děti? A jak zvládají vitariánství v kolektivu a mimo dohled?

dgm
autor
15. lis 2008

Listi, je to na vitarianovi, ale kdyz jsi psala, ze mas jenom ty dve... to mas tistene?

listicka77
15. lis 2008

myši, to s tou vůlí, to je taky problém. já třeba nemám problém vůlí ovládnout něco krátkodobě - jako třeba jednodenní půst. nakopnutá touhle diskuzí bych asi dokázala i trojku. ale ty dlouhodobé horizonty... s jedničkami jsem začala už před pár lety, plánovala jsem týdenní půst, ale furt jsem jen plánovala. pak jsem si půjčila knížku s dlouhodobým detoxikačním programem (cca 3 měsíce), že jako bude lepší před půstem se ještě trochu pročistit, ale nedojela jsem ho do konce. no a na týdenní půst nikdy nedošlo. pak jsem přestala i s jedničkami, protože jsem hubla. tož tak se mnou. vegetariánka jsem od 15 let z etických důvodů. postupně jsem tak nějak začala střídavě jo a ne řešit nějakou "zdravou výživu". ale měla jsem různá období, např. jsem nějakou dobu i kouřila (nikdy jsem nebyla závislá, kouřila jsem jen příležitostně, převážně v hospodě, ale někdy celkem dost). no v jídle mi postupně nějak v hlavě docvaklo, že pokud jsem vegetariánka z etických důvodů, tak bych měla být rozhodně z úplně stejných důvodů veganka. tak mám vždycky období, kdy se k tomu trochu blížím, ale nikdy to není stopro. prostě mlíčných výrobků a vajec se nedokážu úplně vzdát. na vitariánství už jsem narazila dřív, ale co si budem povídat, je to prostě extrém a navíc mě na tom odpudily recepty typu čerstvě pomletá pšenice smíchaná s teplou vodou 😝 😀. hehe, tak to je moje zpověď. a mezi náma - o vůli si budem povídat - obě máme trochu problém se závislostí na koňovi, což... 😀
jináč mě mrzí, že jsem do stadia "odvaha vyzkoušet na sobě" nedospěla někdy dávno před těhu. teď je to o to horší, že kojím a mám krmit dítko.
Myslím si ale, že má cenu dítěti cpát něco "zdravého" (dle tvého přesvědčení). základ výživy se pokládá do tří let. co si teď to dítko vybuduje, to už mu nikdo nikdy nevezme. že bude ve škole baštit brambůrky? možná jo, možná ne. ale i kdyby jo, tak má cenu krmit ho zdravě TEĎ.
chlap kupodivu zatím moje jídlo nijak nekomentuje. a to si musel všimnout, že je něco trochu jinak (nejím ovšem vitariánsky, k obědu si dávám teplé jídlo se zeleninou nebo někdy i bez ní, k večeři k salátu někdy chleba). i když možná je natvrdlý, každé ráno se mě ptá, jestli chci uvařit čaj (a já ho už docela dlouho nepiju 😀). jo má ale komentáře k mixéru, hrozně ho ten zvuk s... 😀

listicka77
15. lis 2008

dgm, jsem tě nějak nepochopila. myslela jsem, že "zdraví na dlani" má být název nějaké knihy od Walkera, tak jsem psala, že vím jen o zářícím a salátu (jediné dvě, co mají v názvu salát). jo a zrovna čtu teda to zářící zdraví. se z těch knih picnu. hned první kapitola musí mít název "přísně důvěrné, jen pro vás" (nebo tak nějak). achjo, nemůže ten člověk psát normálně? 🙄

dgm
autor
15. lis 2008

Mysinko, no vek mych "deti" tak napriklad nejstarsi syn je uz dospely...
a druha cast otazky jak zvladaji vita v kolektivu a mimo dohled 😀 😀 , no dobre, vzhledem k tomu, ze jsme si jako rodina prosli uz docela dlouhou radkou nemoci a konkretne u nich trech taky, tak veskrze pozitivne, syn napriklad mel loni touto dobou zakaz temer jakehokoliv pohybu, behem roku se z toho pomalu dostava, uz dokonce hral i nejake turnaje, venuje se jednomu sportu, docela mu to jde... Jedno velke vysetreni ho ceka tesne pred Vanocemi... No a holky, ted jsou podle me pouhym okem laika zdrave, uvidime, testy nas cekaji koncem listopadu. Troufam si rict s jistotou, ze prostredni je urcite zdrava. Skoro jsem to pustila z hlavy, lepsi je se tim nestresovat a verit v dobry konec. Obdobi, kdy jsem jenom sedela na internetu a hledala co vsechno ty nemoci muzou jeste znamenat, mam dikybohu za sebou. Dost jsem na to zmenila nazor, samozrejme nejdriv zmenit mysleni. 🙂

listicka77
15. lis 2008

dgm, co tě vede k tomu, že jsi tak strašně tajemná? jak hrad v karpatech... žádná fotka, žádné údaje v pasu, žádné konkrétnější info o rodině... 😕

dgm
autor
15. lis 2008

To je dobre, uz jsem si to prelozila:

psala, že vím jen o zářícím a salátu (jediné dvě, co mají v názvu salát).
😀 😀

dgm
autor
15. lis 2008

Listi, no tak zrovna kvuli detem, chodi pravidelne i na vitaria.cz, tak nevylucuju, ze i sem, nepreji si abych o nich cokoliv duvernejsiho psala...

listicka77
15. lis 2008

nojo, "co mají v názvu zdraví". holt je už pozdě, no... 😀

listicka77
15. lis 2008

dgm a děcka na vitariána i píšou? to může bejt zajímavý, setkat se s vlastníma dětma na fóru, hehe.

chtěla jsem toho Walkera přelouskat, když je to jen 55 stran, ale už nemůžu. jdu chrnět. takhle to zářící zdraví nezískám, když budu furt spát jen těch 5-6 hodin. 😝