Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

listicka77
7. pro 2008

Lenki, není to sice raw, ale já udělám buď rýžový dort (zkusím na netu pohledat nějaký recept, jestli nenajdu nic, tak prostě nějak zapeču vařenou rýži - jakoby rýžový nákyp), navrch pokladu čerstvé ovoce a zaliju želatinou z agaru. Nebo to udělám bez té rýže - jen agarová želatina na čerstvém ovoci.

No já jsem dneska úplně tragická - oběd u rodičů (brambory a vařený květák), pak ještě několik kousků perníku s čoko polevou, pak svačina u švagrové - nejdřív jsem se držela a dala si jabko, ale pak kremroli a 5 sýrových chlebíčků. No nic, stejně se mám ráda, hehe. Ale měla bych to omezit, úplně na sobě vidím, jak čím víc vařeného jím, tím víc toho chci. A na rozdíl od některých jiných nemám problém to strávit. I když po těch chlebíčkách mi bylo malinko špatně. Ale tak malinko, že to skoro nestojí za řeč.

Mikuláš opravdu kouzelnej, tchánovci patří mezi lidi, co musí měřit všem vnoučatům stejným metrem, ačkoliv jim je 10 měsíců, 7 let a 10 let. Takže Štěpánka měla v balíčku trs banánů, 1 kg mandarinek, adventní kalendář a balíček s hromadou čokoládových figurek a želé bonbóny. Navrch ještě plyšovou myš. A od švagrové dostala druhý adventní kalendář a panenku. Achjo. To bude jíst chlap až do Velikonoc, kdy Štěpánka dostane další podobně úchvatný balíček, tentokrát s čokoládovými zajíci a vajíčky. 🙄 Příští rok s tím budu muset něco dělat. Hlásit předem a být tvrdá. Protože jinak se mi to vymkne z rukou úplně. Mám teda obavu, že už vymklo. Když mě se tak nechce se s nima hádat. Navíc měli pocit, že má Štěpánka hlad, tak švagrová hned chtěla nabídnout piškoty, tak jsme jí vysvětlili, že lepek ne. Jenže tchánovci se vytasili se 3 skleničkami bio hamánků (oni se někdy dokonce snažej - pochopili, že jí chcem dávat bio). Tak jí švagrová hned iniciativně ohřála brokolicovýho hamánka v mikrovlnce (fuj, takovou sračku bych nepozřela, štěpule jedla brokolici vždy zásadně po celých růžičkách, než jsem jí vařeniny zrušila). No nechala jsem, ať si s ní dělaj, co chtěj. Stejně 5x olízla lžičku a byl konec. 😅 Zbylé dva hamánky (mrkev a kuře se zeleninou) jsme tam zapomněli, hehe. Stejně bych to někomu věnovala, nevím, co bych s tím dělala.

Dgm, nikdy jsi tu nenapsala, co dcerám bylo. Jestli nechceš veřejně, tak mi to prosím písni do IP, zajímá mě to. Ale jestli chceš udělat totál tlustou čáru, tak se na to vykašli. 🙂

s.arik
7. pro 2008

myslím na Morseho.
Právě jsem snědla celou kilovou síťku pomerančů, tak dobré jsem snad nikdy nejedla!
z tesca, původ Španělsko, odrůda Navelina
tak tohle bych možná jedla i půl roku 😀 (ale ne jenom tohle...)

kristulatko
8. pro 2008

holky, ja chystam na ctvrtek Terezce dort z vitariana, takova kombinace toho mrazeneho ovocneho a jablecneho ... zaklad jsou mandle/orechy a datle/rozinky, nevim, zda to rocni mrnous uz muze, ale je to moc dobre.
vcera jsem zkousela co ta hmota dokaze, a da se z toho udelat jak ten dort, tak kokosove (ci jine) kulicky. ty uz mrznou na chodbe, ale pochybuju, ze vydrzi do 24. 😀 a konecne jsem pochopila, ze je nutne mandle a orechy na pul dne namocit, pak to mym masomlynkem proleze uplne bez problemu 😉

budou ji tri, Justyne zitra 6m. jezisi to to leti!!!!!!!!!!

vikinka27
8. pro 2008

lenki, ja som planovala urobit kasu z jahiel - kdesi mam ten recept - uz som ho komusi posielala - najdem a poslem.
kasa sa zapeka, chcela som do toho pridat susene ovocie ;)
a na vrch tie zelatinu (agar agar) s cerstvym ovocim....
uvidime...

listicka77
8. pro 2008

jsem včera googlila nějaký rýžový dort, ale je to vždycky s mlíkem, cukrem, vajíčkem. tak druhá varianta jsou právě ty jáhly. ani se to nemusí péct. když se uvařené jáhly natlačí důkladně do dortové formy, tak ztuhnou.

dgm
autor
8. pro 2008

Ahoj, jeste pridam jeden dort, od Serafa, to je nase mistni kucharinka, je to zase trochu jiny korpus, ale vypada dobre: http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=9&t=53...

Ten dort vitarian ze stranek jsem jako dort nedelala, ale testo na korpus dam do misticek a udelam takove male dortiky jako porce pro jednoho. Kdyz to nejde vyklopit, nekdy jo nekdy ne, tak se to ji primo z misky. Jinak delam jako Kristulatko taky kulicky z mandli a datli, je to moc dobre, jako marcipan 🙂

lenki33
8. pro 2008

dakujem za napady 😉
dgm ten dort vyzera uzasne, ale malemu sa bojim dat semienka, aj ked sezamove mlieko som mu uz davala
ale tu je to cele
skratka uvarim ryzu alebo pseno zlepim agarom, ozdobim bananmi a zabodnem sviecu 😀
a asi dam dovnutra aj nejake susene ovocie napr datle a hrozienka

kristulatko
8. pro 2008

no jo, dgm diky za odkaz. ja jsem v tom domacim srumci zapomnela, ze na vitarianovi bezi cela diskuze s recepty...hm 😅

lenkakt
8. pro 2008

ahoj vitariani, rozbila se nam trouba, nepece, takze cukrovi bude asi vitarianske 🙂 uz mame dvoje koule, vlaske orechy-susene merunky-datle-kokos obalovane v konopnem seminku a k tomu fiky-datle-mandle-slunecnice macene v kokosu. mnam!
tak me to olizovani vita prstu inspirovalo, ze jsem vecerela jen strouhana jablka s rozinkami (ale v 10 vecer pak snedla 2 krajice chleba, protoze mi pekelne krucelo v brise, tak nevim...)

mam dotaz, kde najdu podrobne informace o detoxu temi postupnymi klystyry? myslim, ze to delala sari.k... sbiram si info, az prestanu kojit... clouma mnou zvedavost kombinovana s nedockavosti 🙂

listicka77
8. pro 2008

lenko, sarik asi dělala klystýry dle Jonáše (knihy Křížovka života, Tajenka života a tak...). Já jela podle Cingroše Sám sobě doktorem.
na vitariánovi je o detoxu strašně dlouhá diskuze http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=3&t=233
momentálně zvažuju, zda nejít do výplachu střev. není to zadarmo, ale zas je to účinné. po své zkušenosti se obávám, že domácím klystýrem toho člověk nevyčistí dost. protože aspoň já osobně to v sobě udržím jen chvíli, takže se rozhodně nějaké staré nánosy nemůžou "odmočit". nebo aspoň klystýr doma a pak výplach střev (dělá se totiž opakovaně - dle potřeby a cena se od toho odvíjí, tak třeba by se člověk mohl trochu předpřipravit). jo a taky shledávám jako výhodu, že bych prostě někam šla a tam by mi to dělali. klystýr jsem dělávala večer a je to procedura na dost dlouho. si neumím představit, jak sedím na záchodě a úpím a dítě začne brečet...
myslím, že klystýry se daj dělat i při kojení. ale teda nejsem si stopro jistá.

listicka77
8. pro 2008

ještě dodám, že dle cingroše se dělá klystýr 7 dní po sobě, pak týden obden, týden ob dva dny, týden ob tři dny, pak po týdnu a po 14 dnech. potom následují další kroky očisty různých tělních orgánů (požíráním česneku, pitím bobkového listu atd. - to už si nepamatuju přesné pořadí; ale knihu mají v každé knihovně a v každém druhém antikvariátu - já ji náhodou kupovala v LB u Fryče).

dgm
autor
8. pro 2008

tady je jeste jina diskuze ke colonhydroterapii z pustu.cz:

http://pust.cz/phpBB2/viewtopic.php?t=134

Zalezi fakt na kazdem, jak se rozhodne.

dgm
autor
8. pro 2008

No a v te diskuzi je prave odkaz na tento clanek: http://www.pust.cz/html/hydrocolon_1.html

lenkakt
8. pro 2008

no, já počkám po kojení, protože a) nechci případně juru něčím zanést b) už tak jsem z kojení unavená, tak nechci tělo znerovnovážnit ještě dalším zásahem... nechám si to na příští podzim/zimu, až bude áda chodit do školky a budu mít k ruce "jen" juru

jo, jinak já jsem absolvovala šankaprakšalánu (jógový průplach, pije se slaná voda a cvičí, do 2 hodin jde z těla voda tak čistá jako dovnitř) a mohu JEN doporučit, je to super a úplně přirozené, dle našeho mistra se má dělat 4x za rok... já jsem absolvovala 1x a hned otěhotněla (asi jsem se pročistila 🙂, ale bylo to báječné a určitě se k tomu vrátím. jen jsem si tak říkala, že si zjistím i něco o tom klystýrovém detoxu...

ta šankaprakšalána chce klid a vedení, samo doma by se to dělat nemělo, alespoň ne první 2 - 3 cykly.

lenkakt
8. pro 2008

když tak na tou šankaprakšalánou přemýšlím, tak zajímavé je, že následná dieta (asi 3 týdny) zejména vylučuje zpočátku vše syrové a první jídlo do vypláchnutého traktu má být kičrí (rýže a loupané mungo, hodně vařené). klade se na to velký důraz, což je v zajímavém rozporu s vita názory na návrat třeba po půstu...

dgm
autor
8. pro 2008

Jj, sankhapraksalanu mam za sebou, delala jsem to doma, netusila jsem, ze by to mohlo byt nebezpecne... no, cviky vypadaji jednoduse, ale boli z toho druhy den cely clovek 🙂 Rozhodne je to dobra vec a doporucuju.

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

dgm
autor
8. pro 2008

Vsichni vitariani, kteri sankha. delali, tak davaji jako prvni jidlo ovoce nebo ovocne stavy. Ja tez.

jajinak
9. pro 2008

Hydrocolonterapii mám už nějakou dobu v plánu,ještě jsem se k tomu nedokopala.Už jsem na tom před 5 lety byla a nijak zvlášť hrozný to nebylo,až na občasné křeče v břiše.Je to sice finančně náročnější než klystýr,to je jasný,ale určitě to střeva pročistí mnohem líp.A způsob stravování,co mám teď a u kterého hodlám zůstat mi je snad brzo nezanese.

listicka77
9. pro 2008

jaji a kolik těch výplachů jsi absolvovala? četla jsem ten článek od Pavla z půstu a nějak mě to nepřesvědčilo, nemá tam žádné argumenty. jako takové řeči, že spojení vody a elektriky... a že na to se má moc rád... no comment. zkoušela jsem googlit, ale nějak jsem nevygooglila nic tady u nás. ale divila bych se, kdyby to tady nikdo nedělal.
mně by přišlo to pročištění střev dobré proto, aby se mohly líp vstřebávat živiny z vita stravy.
a co ta šanka? při kojení? asi ne co?
jinak vita mi furt nestačí. včera skoro raw, jen k pozdnímu obědu k zelenině pár vařených brambor, večer jsem dostala hlad, takže jsem spráskla 4 krajíčky malého chleba (koupil chlap) s tofupomazánkou (tu jsem si trapka koupila minulý týden sama). no ale i tak jsem s poměrem raw/neraw celkem spokojená. dneska si asi uvařím rýži.

jajinak
9. pro 2008

Absolvovala jsem 3 výplachy.Ale je to pohodlný,jen jsem ležela,paní mi masírovala břicho a když přišla křeč,tak upustila.Nikde nic neteklo okolo,člověk nemusí nikam běhat,prostě čistá práce 😀 .Prý se to má opakovat po půl roce,ale to si myslim,že je tak spíš pro zarytý vařáky,co mají nějaký problémy.

dgm
autor
9. pro 2008

Kopiruju oznameni o novem filmu z jineho webu:

Je na svete novy film ve vizuelnim stylu The Secret.
V tomhle filmu vedci/lekari otevrene mluvi o ucinku potravy na nas organismus.
Hlavni myslenky filmu: jsme to co jime, nemoc je nase volba, zdrava puda je zaklad pro zdravou potravu apod.
Jeste si pockat na ceske titulky.
Pokud se to rozsiri tak jako The Secret (Tajemstvi) a bude na to treba i kniha, tak to muze ovlivnit spoustu lidi.

http://www.foodmatters.tv
Na strankach je ke shlednuti trailer.

🙂 🙂 Moje poznamka: mezi odborniky, od kterych se cerpalo, je i David Wolfe, propagator vita. 🙂 🙂

http://www.foodmatters.tv/the-teachers.html

agatka77
9. pro 2008

lišti výplachy dělá na SNP doktor Petrovický 😉 ,číslo pošlu do IP,jestli chceš

agatka77
9. pro 2008

nebo Prachatický 😀 😀

listicka77
9. pro 2008

čau agi, ty jeden šmíráku! neznám ani jednoho, tož nevím proč ty smajly (nebo je prachatický ten co strašně draze odstraňuje hemeroidy? a petrovického znám jen zubaře, ten to asi nebude hehe). a víš, kolik to stojí? někdo ze známých absolvoval?

kristulatko
9. pro 2008

dgm, to zni zajimave. ty znas Secret? co na to rikas? uz je to chvili, co to nekdo prinesl na AP diskuzi a skoro nikdo se nechytil - jen ja 😉

jo, a to jsem chtela, az precetes ty knihy, co mas objednane na jeziska (Cesta a ta cesta pro deti), das nam reference? zajima me to, ze bych si ptecetla aspon tu prvni.

agatka77
9. pro 2008

lišti:smajlíky proto,že teď nevím,jak se jmenuje,ne že bych na něco narážela.mám sklerozu jak prase 😀
stojí to tuším 600 a musí se to opakovat,nebo alespoň doporučuje se,tuším že minimálně tři kůry.absolvovaly dvě moje známé,vřele doporučují,nic nepříjemného to není,skvěle se vyčistily,dokonce jedna tvrdí,že jí to odbouralo chutě na sladké,což já bych fakt fakt potřebovala 😝 .A POZOR DOKTOR JÍ VAROVAL,ŽE SE MÁ CHRÁNIT,POKUD NECHCE OTĚHOTNĚT 😀 😀 😀

a tuhle diskusi šmíruju a pouze šmíruju,páč já su bídák a zdravé výživy mám akorát hubu plnou,ale skutek utek.tož tak 😀

lenkakt
9. pro 2008

čau, inspirujte mne, přinesla jsem si domů černou ředkev a přemýšlím, zda ji schroupu jen tak, nebo jestli ji s něčím zkombinuju. konkrétně se mi v lednici poflakuje červená řepa a křen...

dgm
autor
9. pro 2008

lenkakt, no muzes to odstavit, pokud mas odstavnovac a smichat s necim, mrkvi nebo cervenou repou, ze zelim, atd, nebo vystavit a udelat zalivku na salat, co z je ale skoda. Dalsi moznost a nejjednodussi je nastrouhat do salatu, pokud je ostrejsi, tak jenom jako koreni, pokud je sladka, tak jako zaklad salatu. Dalsi moznost je nakrajet kolecka jako jednohubky a ozdobit to zeleninovou pomazankou a cerstvym rajcetem nebo nakrajet dlouhe spaliky a pouzit to jako lzicku - nabiratko na slunecnicove pomazanky nebo ruzne zeleninove kremy, kde je taky zaklad slunecnicove seminko.

inspirace na pomazanky:
http://www.vitarian.cz/view.php?cisloclanku=200...
http://www.vitarian.cz/view.php?cisloclanku=200...
http://www.lifefood.cz/katalog/chlazene-zbozi/s...

a tady inspitace na nabiratka pod nazvem krupave zeleninove tycky
http://www.lifefood.cz/katalog/chlazene-zbozi/s...

dgm
autor
9. pro 2008

Kristulatko, na AP jsem to s tim Tajemstvim tenkrat byla ja 😎 pamatuju se na to, tos byla jeste tehotna...
Az prectu Cestu, tak se hlavne chci podle toho ridit a poreferuju, ceho jsem dosahla.

listicka77
9. pro 2008

agi: jo tak. tak to je asi ten Prachatický. Petrovický je fakt zubař (ten co u něj Š. dělal praxi).