Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

listicka77
12. pro 2008

gratulujem, šprtko! 😀

já dneska málem 100% vita, ale přišel se na malou podívat táta a přinesl od mámy buchtu s jabkama a ořechama, tak jsem prostě musela 4 kousky sežrat. ten "bramborový salát" mi teda dal, nepamatuju, kdy jsem byla naposledy takhle nadmutá. přičítám to té cibuli. já syrovou cibuli nijak moc ráda nemám, ale jsem si říkala, že tam prostě patří, no... 😝

dgm
autor
12. pro 2008

Tyjo, Sari, ty ses dobra, gratuluju 🙂
Tak jeste drzim pesti na zitrek !

listicka77
13. pro 2008

tak si jdu holky postěžovat. dneska jsme zas byli na obědě u našich. a já jemně požádala mámu, jestli by mohla dělat při našich návštěvách polívku bez vajíčkovýho kapání, že vajíčka jíst nechci. a ona se normálně urazila, vyjela na mě, že už teda neví, co má vařit, že to je jedno vajíčko na 2,5 litru polívky, tak že se snad neotrávím atd. atd. no tak jsem teda řekla, že neotrávím, ale že prostě vajíčka jíst nechci a že snad mám právo rozhodovat o tom, co budu jíst. a že teda buď může dělat polívku bez vajíčka a nebo holt bude polívka s vajíčkem, ale já ji nebudu jíst, že to není problém, zařídím se jinak. tak jsem si ještě vyslechla, že potřebuju bílkoviny a kdesi cosi. tak jsem se ptala, jestli si jako myslí, že vajíčko je tak nepostradatelný a že otec taky může fungovat bez vajíček (to byl blbej argument, bo tu polívku taky jedl 😀). jenže to je prej něco úplně jiného, takovej starej člověk (hehe by se měl urazit! 😀 vždyť je mu teprve 67) má jiný potřeby, kdežto já živím dítě a ve vajíčku je prostě "všechno". a že nemůžu žít ze zeleniny a blablablabla... 😝 tak jsem matce třikrát zdůraznila, že jsem dospělá a svéprávná, ale nějak na to nechtěla slyšet. uf! a to ještě nepřišla absolutně řeč na nějaké vitariánství nebo syrovou stravu! jsem otrávená jak šváb. a zas je tu ten problém, že když člověk kojí, tak má zodpovědnost nejen za sebe... je mi samozřejmě jasné, že svou stravou nijak malé neubližuju, ale matce to dává pocit, že mi snad do toho může kecat či co! uf!

a do toho chlap se občas zeptá, jestli bychom jí neměli dávat kašičky nebo jestli bych jí už neměla zkusit udělat nějakou polívku... tomu jsem taky nic neřekla, ten prostě jen vidí, že jím jinak a nekomentuje to, je v tomhle tolerantní. ale je fakt, že od té doby, co jsem jí přestala dávat vařené, tak toho sní ještě míň než dřív. ale copak jde o kvantitu? prostě má zatím jídlo jen jako doplněk ke kojení, no a co?

občas si říkám, že už nebudu kupovat kokosy, jsou moc suchý a bolej z toho žvejkací svaly. ale to mlíko, to je taaaková mňamka! dneska ho bylo asi 1-1,5 dl. mňammňammňam!

s.arik
13. pro 2008

lišti, soucítím, já dnes malou expedovala k mámě, abych mohla na zkoušku, a hned jsem tam fásla polévku a rýži a rajskou 😝 nijak mi to nechutnalo, nejraději bych jenom vita, fakt mi obědy nejedou....ale nějak se mi tomu dařilo měsíce vyhýbat a dnes to prostě nešlo 😔

ona si s tím chudák dala takovou práci, jako že navaří pro dceru a vnučku...taky do mě hustí, že už by malá mohla hovězí vývary ☹ a mi se vůůůbec nechce jí vysvětlovat něco o vitariánství 🙄 musím si to v hlavě nějak sesumírovat, co jí vlastně řeknu.

jsem ráda že mě respektuje, ale na druhou stranu se "uráží" že si jako stěžuju, že je "pořád maso", že chci maso vidět max. jednou za měsíc...přikrmování Mirky až od 8m taky dlouho komentovala jako že je to pozdě.... 😝

je to smutné, ale máma je ten poslední člověk, se kterým se mám chuť bavit o stravě 😠

s.arik
13. pro 2008

lišti, kokos.
já myslím, že to bolení žvýkacích svalů je "dobré". myslím že je obecně prospěšné kousat více, déle a tvrdší potraviny...dneska všichni jí jenom kašičky a měkoučké koláčky....a zuby nejsou dostatečně vytíženy.

vikinka27
13. pro 2008

dnesny navod na vita odpoludnie:
1. zacnite umyvat riady od obeda
2. dojedzte salat z kyslej kapusty od obeda
3. dojezte banan po mladsom synovi
4. osupte starsiemu synovi jablcka (kvoli nastruhaniu) a zjezte supky
5. dojezte zvysne jablcka po starsom synovi
6. dorazte sa semienkami od ranajok 😵

howgh.

s.arik
13. pro 2008

viki, pěkné 😀

slupek z jablek se denně nacpu až až, Miri dříve jedla jablko celé, ale poslední měsíc ty slupky bojkotuje, a když nechci mít plivané slupky po celém bytě (chodí s jídlem kamkoliv), tak jí to holt loupu 🙄

lubii
13. pro 2008

s.arik,gratulujem ku skúške 😉 .A ako dopadla tá druhá?
viki 😀
My tiež musíme šúpať jablká,čo sme pred pár mesiacmi nerobili.Teraz ho z nich napína.

s.arik
13. pro 2008

Miri nenapíná, jenom je plive

zkouška nedopadla, docent nedorazil...buď šlo o omyl (jeho) nebo mu do toho něco náhlého vlezlo...

dgm
autor
13. pro 2008

Ahoj, tak dneska jsem po dlouhe dobe umyslne porusila vita, ne jenom ochutnani par soust, ale snedla jsem pekny kus varene kukurice, byli jsme rano na Vanocnim trhu a neco jsem si dat chtela, tak zase kukurice byla dobra volba...

Sari, ze zkousky je skoda, ale snad se ti to z hlavy do te pristi nevykouri, ne ?

Viki, pekny popis 🙂

Holky, s tema rodicama ... ja mam zase zkusenost takovou, ze jsme nikdy nechodili k nasi mamince na jidlo, nikdy!!! pro nas nevarila, hned po svatbe jsem si vedla domacnost sama a ona jedla u nas, takze na vita si navykla taky u nas 🙂 No, ze zacatku to byl celkem boj, casto nefativnejsi pristup jak od vlastni rodiny, ale postupne, jak se zacal zdravotni stav zlepsovat, tak je horlivou zastankyni vita, tak zkuste neco podobneho, pozvete rodice k vam na obed, neco ve stylu vita a casteji, obcas nejakou prednasku 😀 😎 a az jim to v nejake nemoxi ulevi, tak budou muset chte nechte priznat, ze jste premyslejiici bytosti 🙂

dgm
autor
13. pro 2008

te zkousky je skoda

negativni

listicka77
13. pro 2008

Dgm, občasný oběd u nás by je asi nevytrhnul (z hlediska vlivu na zdraví). a já doma žádné obědy ve stylu vita nedělám. prostě manžel jí své mrtvolky a já si jím něco jiného, popř. si s ním dám brambory a k nim syrovou zeleninu. přesvědčit by je mohlo leda to, že budu dlouhodobě na raw a "neumřu". ale to by mámu stejně nepřesvědčilo, protože zásoby některých látek vydrží v těle poměrně dlouho, než se to nějak projeví. takže by mi aspoň tvrdila, že se sice TEĎ cítím dobře, ale "počkej za pár let". no nic, prostě jsem si musela postěžovat, protože moc nevím, jak z toho ven. 😖

s.arik
14. pro 2008

Miri pořád ještě kouše chlorellu 😕
dávám jí téměř každý den jednu tabletu....
a já si dávám 2x denně tři (v návodu je sice 3x po dvou, ale 3x denně si nevzpomenu a je to stejně fuk myslím).

a kakaových bobů jím tak okolo 5-15 denně, už si bez nich banán ani neumím představit. jednou jsem je zkoušela mixovat v konopném mléce s medem, ale byl to hnus na zblití, vypila jsem to doslova s přemáháním.
někdy je zkusím posekat s vlašáky...

lubii
15. pro 2008

Urobila som včera pohánkové koláčiky s hrozienkami. Ako som ich pootáčala tou hladkou stranou navrch, vyzerajú ako nakrájaná klobása 😀 . Ale Samovi chutia 😉
Vie niekto,odkedy môžu deti pohánku? Niekde som čítala, že od 1,5 roka, ale už neviem kde a neviem prečo.

lenki33
15. pro 2008

lubii v makrobiotike sa hovori ze pohanka sa nema detom davat, lebo brzdi rast

listicka77
15. pro 2008

lubii, jojo lenki má pravdu, ale myslím, že v jeho věku už by pohanku mohl i podle makrobiotiky. aspoň v malém množství určitě.

dgm
autor
15. pro 2008

Ahoj, tohle jsem v makrobiotice taky slysela, utcite tam ale pocitaji s varenou pohankou, zkusim se na to zeptat na vitarian.cz, jaky maji nazor, zde jde predevsim o syrovou.

listicka77
15. pro 2008

tak dneska 100% raw! 😵 byla jsem zas v praze. ve vlaku k snídani tři jabka. v metru 4 kostičky raw čokošky. přes noc jsem měla namočené rozinky a lískáče, ale zapomněla jsem je doma. tak jsem se stavila ve vietnamské sámošce a koupila koš hrozna a 8 dkg kešu. v poledne při přejezdu přes celou prahu jsem hrozno snědla (bylo ho asi 650 g). k svačině pak kešu, k další svačině lifefoodové placky a ve vlaku cestou domů dva malé banány. k večeři naložená růžičková kapusta s česnekem a přidanými rajčaty. chtělo by to ještě nějakou tečku, ale ta kapusta mi ještě neslehla, žvýkala jsem tu mísu asi dvě hodiny. 😀 a odolala jsem i chlebu, který chlap koupil, heč! 😀

jajinak
16. pro 2008

Lišti,jsi dobrá.
Tak jsem se rozhodla na čas zrušit půsty,protože jsem zhubla zase 2 kg.Mám 53 a to je hranice,pod kterou jsem si na začátku řekla,že už nepůjdu.Mrzí mě to,protože mi půsty posilujou vůli a věřím v jejich pročišťovací účinky,ale víc hubená být nechci.Navíc ještě chodím jednou týdně hodinu cvičit a to mi na přibírání taky nepřidá.Jenže kromě pobíhání kolem dětí a domácnosti a procházek s malým jinej pohyb nemám a doma se cvičit nepřinutim.Maximálně 5 minut občas.Na vita stravě(i když ne 100%)prostě nepřiberu a kdybych měla být raw na 100%,tak budu dál hubnout.Napadlo mě,že začnu zase jíst víc vařený jídla,aspoň než naberu pár kil,ale mám strach,že to pak budu zase těžce odbourávat a začínat od začátku.To samý s půsty. 😒

lu777
16. pro 2008

holky, poradite mi?
Matysek malo pije, ted ma nejakou vyrazku a sussi pokozku... kozni tvrdi, ze malo piti na to nema vliv, ale mne se to nezda....

nabizim do zblbnuti, ale za den vypije tak 150 ml, nekdy 200 ml max... k tomu ma za den celkem 220 ml mlika... zbytek ma zeleninu, ovoce, bily jogurt... samozrejme ze mu pasuju vodu do zeleniny, davam stavnatejsi ovoce apod., ale zda se mi, ze proste pije malo...

jako kazdy mi rekne, ze osladit, ale kdyz ja do nej nechci prat cukr 🤐 me uz ze zoufalosti napada, ze mu do toho hrnicku prihodit trochu Nutrilonu jen tak na ochuceni... jenze aby ho pak nebolelo brisko nebo aby pak zas neprestal pit i caj....

granulovany caje jsou taky peknej drek.... tak jdu na poradu k vam, zdravuskam 🙂

ja bych kdyz to jinak nepujde i trochu osladila, ale cim?? vim o Yacon sirupu, ten se pry vubec nevstrebava... a je pry i neco po cem se vubec nekazi zuby, ale uz si nepamatuju jak se to jmenuje

ja mela ideu, ze bude pit cistou vodu, ale on moc nechce... pritom pitko ma rad, cucne si ale a dost.... treba fakt nema zizen, ale mne se to tabulkove nezda.... 😕

dgm
autor
16. pro 2008

lu777 Ahoj, pokud do neho dostanes dost syroveho ovoce a zeleniny, vzhledem k jeho veku, tak ma z toho vody dost, narozdil od vareneho ovoce a zeleniny, ktere vodu z tela odebiraji a musi se dodavat. Jde to si to predsstavit jako na ciselne ose, kde varene je -1 a raw strava neni 0, ale dokonce +1, protoze nejenomze vodu z tela neodebira, ale dokonce novou dodava.
Kojis jeste|? pokud kojis, tak tam ma taky vody dost, protoze mat. mleko je taky raw. Pokud nekojis, tak neumim odpovedet, jestli je 150-200 ml vody dost, nejak uz nemam prehled...
Jinak na piti je ejlepsi cista voda, ale to uz vis, maxim. ochucena stavou z ovoce, nejakou sladkou, zkus to. Yacon sirup chci taky koupit, tak dam vedet, jestli jsem udelala dobre.
Jinak na suchoou kuzi pomaha hodne vitamin C, coz znamena dodat telu hodne syroveho ooce, at se kuze cisti a na druhe strane hodne zeleneho, at je novou kuzi z ceho stavet. Co se tyka tak maleho miminka, tak smysl by mel byt stejny, ale treba ti zde radeji poradi ostatni maminky stejne starych deti, treba listicka nebo sarik.

dgm
autor
16. pro 2008

Jajinak, rada bych ti dodala trochu optimismu k tomu hubnuti, ono po case se kazdemu ta vaha zastavi az se zacnou stavet nove bunky, tak se dokonce zacina nabirat, ale u kazdeho je to jinak, no ten tvuj pozvolny pristup je taky dobry, hlavne nedelj nic, s cim vnitrne nesouhlasis a premahala by ses a nutila do neceho, cemu neveris.

dgm
autor
16. pro 2008

Sari, tak zeby si Miruska oblibila chlorellu?

A listi, taky obdivuju za tu 100. 🙂

lu777
16. pro 2008

Dgm: syrove ted moc nemuze, ma vyrazku a neni jasne z ceho, takze jsem musela i ustoupit od lepku apod., kozni ani homeopatka nedokazaly vyloucit ekzem 😖 je mi jasny, ze nejlepsi je cerstvy, ale kamaradce se pak osypala holcicka cela, jsem z toho docela ve stresu, takze nebudu radsi moc experimentovat, jen jsem vynechala plavani, presla plne na eko prasek a koupila asi milion hodne mekkych bavlnenych volnych overalu

jinak nekojim, jsme na Nutrilonu od 2. mesice (tezka zloutenka, uz jsme to nerozkojili)

hlavne me stve, ze nevim z ceho to je, nic noveho nemel... zatim bere homeo a davam Excipial krem a ten se zda dobry na tohle... ani to nemame v rodine, takze me to dost zaskocilo

doktorka se akorat zeptala jestli nema zacpu a to fakt nema, kaka o stosest... a pry jestli jsem mu nedala cokoladu... copak jsem blazen? 😅

no uvidime, je to tyden, vyrazka se zda o neco lepsi, ale myslim, ze vic tekutin by tomu mohlo jedine prospet...

dgm
autor
16. pro 2008

lu777 jeste si vzpominam, ze listicka zde taky jednou psala, ze mala mela nejakou vyrazku, mozna to bylo z chloru z plavani, ani nevim, jak to dopadlo...

s.arik
16. pro 2008

lišti, si dobrá, a bylo to veliké přemáhání, nebo náhoda? 🙂

lu, Miri nepije vůbec nic. respektive já když jím více vařeného tak si třeba co tři dny uvařím čaj a dám malé napít kolik chce, dá si dva tři loky a konec.
prostě nepije vůbec nic, zato tvoří 70% našeho jídelníčku jablka - syrová 🙂 a jsme spokojené obě, moč v normě.

s.arik
16. pro 2008

a abych nevypadala že jí nedám....dříve pila Miri bylinkové čaje a hlavně vodu, ale po přechodu na hlavně raw pít nechce.

jajinak
16. pro 2008

Dgm,já právě tomu vita věřím a je to spíš vařená strava,čemu nevěřím.Ale v téhle situaci mě nic jiného nenapadlo.Vím,že lidi na vita nejdřív zhubli,a pak se to zastavilo,jenže já jsem tak nějak doufala,že pod těch 53 to nepůjde,to je taky jeden z důvodů,proč si ponechávám ten vařenej oběd.Je to sice hezký,že bych třeba v 50 kg už dál nehubla,ale zase bych vypadala jako vychrtlina.

jajinak
16. pro 2008

A to jsem chtěla zítra dát pravidelnou jedničku a v lednu trojku.To bych se dostala pod 50 i po návratovce.A to nepřipadá v úvahu 😖 .

kristulatko
16. pro 2008

holky hezky tu pisete.
musim se pochlubit, ze vita ovocny dort mel uspech - jako "poleva" bylo mango s malinama, na tom jsem udelala oblicej z kiwi, pomerance a rozinek. a chutnal dokonce i tem, co ziji na gulasi se sesti... 🙂

jinak pokrok, CH uz neni hnusna. 😉 Terca dnes jednu taky pozvykala, s medem. mela jsem radost, protoze samozrejme mi ji poprve sebrala a musela zkusit a cele to vyplivala. ovozel ji hodne a posledni tri dny odmita polivku. kdyby bylo maso, tak to by si dala. zemerne jsem ho omezila tak na 1x tydne, a kupodivu uz se po tom nepta. nevim, jestli mam mit radost nebo ne, mezi svatkama jedem po pribuznych, ceka me totez, co psala pred par dny listicka...neco na zpusob "ty si delej co chces, kdyz myslis, ale ty decka bys mela krmit normalne"

Terca miluje rajcata a papriky, mandarinky, pomerance a kiwi, jablka az kdyz uz mnic neni. a v tom vidim trochu problem v zime, protoze se ji po mikulasi a tunach citrusu cyrazila drobna vyrazka na pusine a za krkem na zadech. mela uz to asi 2x, vzdy pomerance/mandarinky nebo rajcata. tech je schopna taky snist kilo, coz je potesujici, ale musim ji bohuzel brzdit a nabizet jinou zeleninu. myslite, ze to bude chemii? i kdyz v USA jsme mely zahradku, uprostred lesa, kilometry od silnice, nic se nestrikalo, a kdyz rajcata dozrala, jedla je primo z keriku. a taky se osypala, trosicku.