Rodičovský příspěvek přes otce dítěte, máte někdo?
Ahoj! Máte někdo rodičák volený na otce dítěte aby se nemuselo automaticky na tu 4 letou variantu? Zajímalo by mě jak jste postupovaly co vše jste museli zařídit atd. Mám doma už formuláře takže každá rada bude pro mě dobrá abych si to zatím připravila a když tak dala přítelovi potvrdit do práce. Moc děkuji za odpovědi!!!!!! 😉
Stručné shrnutí
- Rodičovský příspěvek lze žádat „na otce“ předložením potvrzení o denním vyměřovacím základu od zaměstnavatele a přílohy k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství; OSSZ vypočítá denní vyměřovací základ a Úřad práce rozhodne o výši a délce čerpání.
- Celkový objem rodičovského příspěvku je 220 000 Kč a měsíční částku si rodič volí s limity: do 7 600 Kč při nižším vyměřovacím základu, maximálně 11 500 Kč měsíčně podle denního vyměřovacího základu.
- Nárok na volbu výše RP závisí na účasti na nemocenském pojištění; běžné podmínky jsou 270 dní účasti v posledních 2 letech a u OSVČ navíc alespoň 180 dní v posledním roce, přičemž splnění se posuzuje ke dni narození dítěte.
Nejčastější otázky
Q: Jaké formuláře a kroky potřebuji, pokud chci rodičovský příspěvek „na otce“?
A: Potřebujete „Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku“ a „Přílohu k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství“, zaměstnavatel/účetní vyplní tyto formuláře, OSSZ vypočítá denní vyměřovací základ a s tímto potvrzením podáte „Žádost o rodičovský příspěvek“ na Úřadu práce.
Q: Kolik času má OSSZ na vypočítání denního vyměřovacího základu?
A: OSSZ má podle zkušeností z diskuze 30 dní na výpočet denního vyměřovacího základu po předložení podkladů zaměstnavatelem nebo účetní.
Q: Jaké jsou konkrétní částky a limity rodičovského příspěvku?
A: Celkem je k dispozici 220 000 Kč; maximální měsíční výše je 11 500 Kč; pokud 70 % ze 30násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, může být měsíční částka nejvýše 7 600 Kč.
Q: Jak dlouho musí mít otec dítěte zaplacené nemocenské pojištění, aby bylo možné volit výši RP přes něj?
A: Musí mít účast na nemocenském pojištění minimálně 270 dní v posledních 2 letech; u OSVČ se navíc v diskuzi uvádí požadavek 180 dní účasti v posledním roce před porodem.
Q: Může se rodičovský příspěvek měnit v průběhu čerpání a jak často?
A: Ano, výši rodičovského příspěvku lze dle zkušeností měnit každé 3 měsíce; splnění podmínek pro volbu se však posuzuje k datu narození dítěte.
Q: Co když matka nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM)?
A: Pokud matka nárok na PPM nemá, nastupuje přímo na rodičovský příspěvek od porodu; PPM trvá podle diskuze 28 týdnů a nárok se vztahuje jen těm, kteří splnili účast na nemocenském pojištění.
Q: Lze uplatnit rodičovský příspěvek zpětně?
A: Podle zkušeností z diskuze lze o rodičovský příspěvek žádat až 3 měsíce zpětně; na praktickém vyřízení záleží i na rychlosti úřadů a dodání rodného listu.
Q: Kdo platí zdravotní pojištění matky, když je rodičovský příspěvek „na otce“ a matka není zaměstnaná?
A: V diskuzi není jednotné konkrétní číslo, ale obecně platí, že zdravotní pojištění je třeba řešit podle evidence matky (ÚP nebo jinak); pokud je matka registrována na ÚP, ÚP obvykle platí pojistné, jinak je třeba se přihlásit k jiné formě hrazení zdravotního pojištění.
Závěry z diskuze
Shoda
- Rodičovský příspěvek činí celkem 220 000 Kč a měsíční částku si rodič volí v rámci zákonných limitů.
- Pro volbu vyššího rodičovského příspěvku je klíčový denní vyměřovací základ, který vypočítá OSSZ na základě potvrzení od zaměstnavatele.
- Podmínka účasti na nemocenském pojištění 270 dní je v diskuzi opakovaně uváděna jako rozhodující pro možnost volby přes partnera.
Sporné názory
- Někteří uvádějí, že otec musí „nastoupit na mateřskou“ na několik dní, jiní tvrdí, že stačí pouze doložit jeho nárok a doklady od zaměstnavatele.
- Několik účastnic hlásilo zdlouhavé vyřízení přes krajské orgány; jiné udávaly okamžité potvrzení na místní OSSZ jako rychlý postup.
Otevřené otázky
- Jak přesně OSSZ zahrne do denního vyměřovacího základu nepravidelné příjmy, bonusy a dohody o provedení práce v konkrétních případech?
- Jak úřední praxe (rychlost zpracování, požadavky na doklady) liší mezi jednotlivými okresy či krajskými OSSZ a ÚP v praxi?
Zmíněné značky a firmy
MPSV, OSSZ, Úřad práce (UP), SSZ, Komerční banka (KB)
Zmíněné produkty a metody
Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku, Příloha k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství, Žádost o rodičovský příspěvek, peněžitá pomoc v mateřství (PPM), denní vyměřovací základ, rodičovský příspěvek, volba výše rodičovského příspěvku, nemocenské pojištění 270 dní, OSVČ 180 dní v posledním roce, výpočet 70 % ze 30násobku denního vyměřovacího základu, limit 7 600 Kč, limit 11 500 Kč, celkem 220 000 Kč, PPM 28 týdnů
Místa a osoby
Praha, Praha 6, Řepy, Ostrava, Trojská
aha tak to je fajne 🙂 akorát se prý musí sepisovat nějaká dohoda mezi otcem a matkou že se to na něho převádí? někdo zase říká že se to už nedělá... tak nevím.. jinak díky moc 😉
ale ještě to všechno musí jít přes SSZ, tam musí potvrdit ten denní výměr mateřský, to by se myslím dalo už před porodem. Já to řešila až po porodu, a jelikož na správě soc. zab. na to mají 30 dní, tak jsem byla 2 měsíce bez peněz, až pak, až se to vyřídilo, tak mi to dali 2 krát najednou. ale z čeho budeme žít ten měsíc je nezajímalo 🙄
Ahojte, já přesně toto taky řeším. Vytiskla jsem si potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňující výši rodičovského příspěvku https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.... a Přílohu k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství.
Tu přílohu si včera zanesl k účetní, aby ji vyplnila a dnes mu ji dá vyplněnou a Potvrzení o denním vyměř. základu i přílohu zanese na SSZ. Tam na to mají 30 dní, aby spočítali ten vyměřovací základ a až to bude, příjde nám poštou a s tímto potom na úřad práce podle místa trvalého bydliště + s vyplněným formulářem Žádost o rodičovský příspěvek https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.... .
Neměla jsem nárok na mateřskou, takže jdu rovnou na rodičák a malej se narodil teď 2.10., takže to budu mít taky takhle zpětně...Naštěstí příjem má otec, takže je to v pohodě, ale jinak je to fakt blbost, kdybych byla s mimčem sama, nevím, jak by to bylo, čekat, než se to vyřídí:(
Abych ale pravdu řekla, tohoto postupu jsem se dopátrala po zjišťování z různých zdrojů a snad je to takhle teda správně, sama mám v tom docela guláš..ale pochopila jsem to takhle... Teď jen ještě nevím, jak to je a co je třeba doložit, pokud je otec jak zaměsnanec (kdy doloží ten vyměř.základ + přílohu), tak i OSVČ. Tam se má taky něco ještě pořešit, doložit? A nebo to tam nemusí ani zaškrnotu,když stejně nechceme čerpat nějak vysokou částku, ale 7 tis pravidelně každý měsíc stejně... .
Má to někdo taky takhle, že je i zaměstnanec i osvč?
ahoj otec ditete musi byt 3 dny na materske při jeho volnu ! ... pak se to pocita z jeho platu a po 3 dnech se vratis na materskou ty ale vypocet už zustane tak jak bude napsany na pritele/manžela,mame to tak udelany na 3 roky ...
@noskova Tak tohle je pěkná blbost... jednak od nového roku je minimální délka mateřské 7 dní a jednak mateřskou může pobírat jen po tu dobu, kdy je doma, nemůže jít na mateřskou ten druhý, nebo tedy může, ale jen pokud na ni má nárok a počítala by se z jeho platu.
To co píšeš, že máte na 3 roky není mateřská, ale rodičovský příspěvek a tam už zas od letošního roku není vůbec nutné, aby partner na mateřskou nastoupil, stačí když na ni vznikne teoretický nárok a rovnou může mít rodičák na sebe ta žena a vybrat si výši.
@j.a.n.i Mam prosbu nárok na MD mně nevznikl,dnes volala účetní,takže mám být na PN do 6nedělí,ale chtěla jsem se zeptat co mám požadovat od manželove účetní za potvrzení abych mohla uplatnit nárok na 3letou variantu RD-budeme mít dvojčata a s 4letou bych to asi huř zvládla finančně.Manžel je zaměstnanec na HPP už víc jak 14let v kuse.A je nějaká změna zas od ledna 2013 a RD se žádá na UP a musím ještě něco hlásit na ZP.Předem moc děkuji za radu je to promně velká pomoc 🙂
Byla jsem si tuto situaciujasnit na UP tento týden, a bylo mi řečeno, že vyplním formulář který mi dali, donesu ho zpět, muž v práci nahlásí že pobírá rodičovský příspěvek a je to vše. V práci mu tvrdí, že potřebuje změnit smlouvu, ale o tom na UP nemluvili a taky J.a.n.i radila, že to není třeba. Chtějí to podle nějakého staršího nařízení??
@evikj33 POkud chceš tříletou, tak ani papír od manžela nepotřebuješ, protože ta tvoje neschopenka do konce šestinedělí pro výběr do 7600,- stačí. Nicméně pokud bys to přes manžela i tak chtěla řešit, tak jeho účetní vyplňuje tu samou přílohu o příjmech, jako kdyby měl manžel neschopenku a na základě tohoto papíru pak OSSZ vypočítá a potvrdí denní vyměřovací základ, formulář na jeho potvrzení nají na UP.
Protože pracuju jako starostka a ze zákona o obcích vyplývá že nemůžu souběžně s platem pečovat o dítě ve věku do tří let. No a peníze , když je dostane manžel, použijeme na hlídání.
@majajaja Aha, tak to jo 🙂 Takže manžel vůbec nic v práci hlásit nemusí (pokud je tedy pouze klasický zaměstnanec dle zákoníku práce), v práci jim není nic do toho, že pobírá rodičák, tj. žádnou smlouvu měnit nemusí. Jinak ano, platilo, že přivýdělek k rodičáku byl omezený, ale to je minimálně 4 roky, možná déle, starší úpravu neumím, začala jsem se o problematiku zajímat až v roce 2009.
Ahoj všem znalcům této problematiky
Mám dotaz k rodičáku: poslední dva roky jsem nepracovala, takže asi bude fakt lepší, aby to bylo na přítele. On je osvč, tak kolik nám to může vyjít měsíčně ta dávka?
připadá mi strašný brát prvních 9 měsíců necelých 8 tisíc a pak ani ne 4 tisíce měsíčně!! to je strašně nízká částka.
A ještě mě zajímá, když to bude na něj, tak on může chodit do práce, pohoda..ale co já? Já budu s dítětem doma a budu jako na úřadu práce vedená nebo kde budu?
prý se mezi rodiči podepíše nějaká dohoda, jako že dítě budu mít na starost..akorát z toho pořád nevím, kde budu těch pár let vedená
jo a další věc: nárok na porodné se posuzuje podle příjmů rodičů nebo podle příjmů domácnosti, ve které já mám trvalý pobyt? já ho mám u matky. ale bydlím s přítelem. Ten vydělává slušně docela. Takže nevím, jestli bych si neuškodila přepsáním trvalého bydliště sem, kde teď bydlíme. Prý pokud příjmy přesáhnou 18 tis, tak nárok na porodný není. A to bychom určitě přesáhli.
Když nechám trvalý bydliště u matky, udělám teda líp? Ona by ale nesměla mít plat vyšší než těch 18, že? A to já právě nevím, kolik ona vydělává. Nemáme spolu dobrý vztah. Takže mi to nejspíš ani neřekne.
Tak co mi radíte..jak postupovat?
V pár větách nejlépe to nějak shrnout tu odpověď🙂
díky moc
@burunduk No vezmu to postupně...
U rodičáku se obávám, že budete mít problém, jelikož aby mohl přítel volit výši rodičáku, tak by si musel platit nemocenské, což většina OSVČ nedělá... ale pokud si ho platil, tak stačí potvrzení z OSSZ a na základě tohoto papíru volíš rodičák přímo ty, takže bude na tebe. A pokud si nepracovala, tak to ti přijdou 4 tisíce za to, že si doma s tvým dítětem málo, jo?
Porodné se počítá podle příjmu rodičů, trvalé bydliště nikoho nezajímá.
Holky, moc prosím - teď budu zařizovat rodičák - chceme dvouletou variantu a počítat se to musí z manželova příjmu - co k vyřízení potřebuju??? mooc děkuju!
Jo, žádat je jedna věc a žádat a dostat je věc druhá. Můj otec třeba mojí matce (a od jistého mého věku i mně) dluží cca 350 tis na přídavcích, alimentech a těhle věcech. Prostě to z něho nikdy nikdo nedostal (ani nežije v ČR, nikdo neví, kde je). Takže tak. Proto říkám, že zůstat sama s děckem a mít na to 3 800 je totální výsměch od státu.
Aspoň že si matka může zažádat o příspěvek na bydlení a hmotnou nouzi, a přivydělat si bokem (i když všichni víme, jak HROZNĚ RÁDI zaměstnavatelé přijímají matky s malýma dětma, že), jinak by asi všechny matky samoživitelky byly pod mostem.

já si to budu teda vyřizovat až v březnu, ale stačí to vyplnit, manželovi to potvrdí v práci a zaneseš to na sociálku a hotovo.. tak mi to teda bylo vysvětleno, já to mám jednodušší v tom, že manžel je OSVČ, takže oni si ty podklady předají mezi sebou.. a pak budeš čekat na vyjádření..