Bydlíme s babičkou přítele, která je nemocná. Starám se o ni, ale jsem už unavená. Co s tím?

verunkaxxp
3. říj 2019

S přítelem čekáme miminko, jsme v celku mladí. Termín máme na konci listopadu. Přítel chodí do práce. Bydli s babičkou, které nedávno našli doktoři rakovinu malé pánve. Má vývod. Dostává denně kapačky, které jí dávám já. Takže v dvoupokojovém bytě bydlíme 3. Já, přítel a jeho babička. Starám se o ní. Nezvládne se o sebe postarat, motá se ji hlava, a přítel se o ni moc nestará. Jsem z toho vyřízená, nevím co mám dělat. Nevypadá to, že se to s babičkou nějak závratně zlepší. Hodněkrát skončila v nemocnici, kvůli dehydrataci.. Jelikož už se termín blíží, tak nezvládám to co sem před nějakým časem zvládla v pohodě. Moje otázka zní, co s tím? Přítel se starat nebude (nebude ji vařit a obskakovat, to vím).. Je to tak, že když dojde na záchod, tak ho můžu umyvat, je to někdy dost nechutné. Nechci aby v tom vyrůstal prcek. Předem děkuji.

drep
3. říj 2019

Přes praktického zařídit domácí péči, to mi přijde jako nejsnažší cesta. Jinak bych ale si ale netroufla považovat starého a nemocného člověka za nechutného a nepřišlo by mi to ani jako závadné prostředí pro výchovu dítěte, to přeci k životu patří. Když bude mít babićka zajištěnou péči, pak si můžete najít jiný byt a odstěhovat se.

pipi_puncocha
3. říj 2019

Nevidím odkud jste, abych mohla poradit konkrétně, ale přes praktického lékaře vyřídit domácí péči, aby k vám chodily pečovat zdravotní sestry (počet návštěv denně je od nutnosti úkonů), případně mobilní hospic, pokud k vám ma dosah. Dá se i podat žádost do kamenného hospice, ale s tím by samozřejmě babička musela souhlasit. Pokud je prognóza v řádech týdnů, měsíců, tak bych se to snažila nějak takto vymyslet, máte nějaké takové informace od lékaře? Případně širší rodina se nemůže zapojit do péče?

verunkaxxp
autor
3. říj 2019

@drep vůbec sem nemyslela, že člověk by byl nechutný, ale to že jsou vyměšky všude po wc. To že je nechutné. A to že si ani neumyje ruce. Přece jenom, když má člověk vývod (stomii) tak by měl dbát větší hygieny.

verunkaxxp
autor
3. říj 2019

@pipi_puncocha Rodina bohužel pokud nemůže, nebo nechce. Nezajímá je to. A z Brna. Lékaři moc nesdělují, pouze že to není dobré.

drep
3. říj 2019

@verunkaxxp Tak jak píšeme výš, přes praktického lékaře domluvit buď domácí péči nebo mobilní hospic, obojí je už dnes dost běžné.

sudylichozrout
3. říj 2019

@verunkaxxp Pri vsi ucte, byt je babicky, ze? Takze vy dva bydlite u ni. To se pritel - jeji vnuk nemuze postarat? Vyhodu strechy nad hlavou by chtel, ale trochu se angazovat? Ty jsi tehotna a tvoje babicka to neni, on ma hlavni zodpovednost a on by se mel primarne postarat. Ty muzes prilozit ruku k dilu tak, aby te to neohrozovalo (infekce, zvedani...)

pipi_puncocha
3. říj 2019

@verunkaxxp tak v Brně určitě není problém s tou domácí péčí (na to je nárok, služba hrazena zdravotní pojišťovnou) nebo mobilním hospicem (finanční spoluúčast dle organizace a služeb, většinou okolo 100kč/den). Zeptejte se praktického lékaře babičky, vyřídí vám to na základě zpráv z nemocnice.

(A do toho mi nic není, ale přístup partnera je zarážející... Do takové situace se bohužel může dostat kdokoliv a docela by mě děsilo, že na něj v tomto není spolehnutí)

verunkaxxp
autor
3. říj 2019

@sudylichozrout já vím, ale když to neudělám ja, on to neudělá. V tomhle je jak malý dítě. Byt je babičky, ale bude na přítele. Je to vnuk, ale nestará se protože chodí do práce (na 8 hodin jako skladník, ale nepředře se)

mimco
3. říj 2019

@verunkaxxp kontaktujte Hospic/paliativní péči, 100% pomohou, poradí

leilinka1234
3. říj 2019

@verunkaxxp tak takového chlapa bych doma chtěla mít 🤦‍♀️ "vyštípat" babičku z bytu a poslat jí do hospice bych si fakt nedovolila, ale poptala bych domácí péči... Budeš to mít jako dvě děti a bude to náročný. Ale co jste si vzali na svá bedra, to už musíte nést. Teď z etického hlediska není útěk úplně vhodný.

betysch
3. říj 2019

Ahoj.Nevim kam chodite na kontroly skrz parenteralni vyzivu.FN Brno Bohunice Gastroenterologie meli vytipovane domaci pece ktere meli zaucene na podavani parenteralu +dopomoc doma. A hlavne stacilo popsat situaci a lekar hned zarizoval domaci peci.Skrz prsty na tebe nikdo spatne koukat nebude obzvlaste kdyz jsi tehotna.A uprimne ono neni uplne easy se postarat o seniora kteremu napr.nedrzi stomicke pomucky, vsude je stolice a ruce si neumyva a do toho si saha na katetr, uz jen kvuli riziku infekce.A do toho miminko.Jinak pokud chodite jinam tak bych se zeptala tam na moznosti domaci pece a obvodak to urcite jisti a poradi.A zkus zamestnat chlapa.Bez jeho pomoci to nepujde.

verunkaxxp
autor
3. říj 2019

@betysch v Bohunicich, ale když tam přítelova babička byla tak řekla, že se o ni postarám já, takže neměli proč shánět někoho kdo by o ni pečoval, nechce v bytě cizí lidi.. Takže další problém. A já se jen bojím až přijde mimčo.

pajamo
3. říj 2019

@verunkaxxp No aby jste se po tom až se jí něco stane nedivili, že vás vykopnou z bytu a nazdar, když to na něj ani není přepsané. To co dělá jeho rodina i on mi přijde dost sobecké.

verunkaxxp
autor
3. říj 2019

@pajamo Byt se na něj bude v dohlédné době přepisovat, ale ikdyž sem mu říkala, aby pomohl tak nic. A Já cizí člověk, když to tak řeknu se starám o vše i o domacnost.

pajamo
3. říj 2019

@verunkaxxp No a pak se budeš starat hlavně o dítě.. Dupni si dokud není na světě

betysch
3. říj 2019

@verunkaxxp tak ale to lze zmenit.Navic budes rodit a zatimco budes v porodnici tak se o babicku bude muset nekdo postarat.Muzes byt v porodnici 3dny ale take i dele.Co potom?Babicka ma infuze kazdy den?A zvlada si je aplikovat sama?Neslo by se s ni dohodnout aspon ze zajistit domaci peci skrz porodnici,nekdo by k vam zacal chodit a treba by si ziskal jeji duveru?

martiina_k
3. říj 2019

Co s babičkou, to už ti poradily holky výše, ale spolupráci s partnerem bych řešila, protože až se narodí miminko, tak to bez jeho pomoci půjde hoooodně ztěžka. Samozřejmě že to zvládneš i sama, pokud nebude jiná možnost, ale babička je jeho, dítě taky, tak by se měl postarat i jinak, než jenom přinést z práce peníze.

verunkaxxp
autor
3. říj 2019

@pajamo snažila jsem se, ale je to těžký. Ale děkuji

verunkaxxp
autor
3. říj 2019

@betysch má infuze každej den, a nezvládá, varim jí, stomii vyměňuju, infuze dávám taky já. A když se ji zeptám jak to chce udelat až budu v porodnici, tak řekne, že neví. A chodily k nám zezačátku pečovatelky, ale pak je odmitala, že já to zvládám. Samozřejmě se semnou neporadila.

pajamo
3. říj 2019

@verunkaxxp Tak jí řekni, že to už nezvládáš 😕

korneliusa
3. říj 2019

@verunkaxxp A na tebe a mimino bude frajer taky totálně kadit, protože chudák chodí do práce?

verunkaxxp
autor
3. říj 2019

@korneliusa doufala sem, že ne, ale čím dál tím víc se bojím, že od něj budu muset odejít..

betysch
3. říj 2019

@verunkaxxp tak v tom pripade to je jednoduche.Nez dojdes z porodnice bude dehydratovana a skonci v nemocnici.Zkusila bych zjistit presne ke komu do nemocnice chodi.Doma byste meli mit karticku s tel.cislem zavolala bych a popsala situaci ze jsi tehotna, za chvilku budes rodit a nevis kdo se o babicku bude v dobe kdy budes v porodnici starat.Kontrolu ma kdy?Pujde na ni ted nekdy nez porodis?At ji zkusi domluvit lekar.Stari lide nekdy na autoritu daji. Kolik infuzi dostava denne?(1000ml,500ml nebo vaky?)A srovnala bych si doma chlapa.Nechci si ani predstavit ze dojdu s prckem domu a prvni co budu resit je dezinfekce wc a vseho okolo.

verunkaxxp
autor
3. říj 2019

@betysch No ona nevi kdy má kontrolu, ani si tam nevolala. Je ji to asi jedno, nevím. A dostává 2 kapačky 1000ml měla to na 8 hodin, kvůli kcl (abych nekecala) ale teď se ji to stáhlo na 4 hodiny (1 kapačka na 2 hodky) a právě o to mi jde, že tohle prostě psychicky nezvládám už. A nemůžu řešit ještě jeji doktory a jeji kapačky, když bude prcek..

linee
3. říj 2019

@verunkaxxp ja bych zkusila u lekare u ktereho je v peci kontaktovat a pozeptat se, jake jsou moznosti, Kdyz si se starala ty, nebyl duvod tyto informace zjistovat, ale situace se zmenila, budes mit male dite, vedle toho se postarat o starsiho cloveka, je narocne a pak mas dve moznosti - promluvit si s pritelem a nebo si "sama" pomoci a pozjistovat vsechny informace, ktere jdou jako treba ta domaci pece a pod. Zda je nebo neni byt babicky je sice dulezite, ale pokud neni schopna se postarat o sebe a nemuzes se postarat o ni, tak jsou uz jenom moznosti, ktere tady holky zminovaly.

Na druhou stranu, pritel se nestara o vlastni babicku, muzes si udelat obrazek, jak moc ti pomuze s miminkem. Proto bych se vsechno zjistila ted, a to bud u dr., ktery ji ma v peci nebo u obvodniho.
Zaroven bych se ale zeptala na moznosti a prognozy (kdyz rikaji, ze to neni dobre, vzdy se da na zaklade zkusenosti rict, zda je to treba otazka mesicu a nebo par roku). Tobe to asi nereknou, nejsi rodina, ale tohle by mel aspon zjistit pritel. A podle toho bych se zachovala i k babicce, aby si ten sklon zivota uzila. Chapu, ze to neni tvoje babicka, ale nabidla vam strechu nad hlavou, vlastni bydleni (jako zdarma prijit k tak hezkemu bytu v Brne) a urcite i nekdy neco navarila nebo napekla. Ver, ze pro ni to take neni prijemne, ze neni samostatna a musi se nechat cizim clovekem vytirat po toalete...Uvedom si, ze pro ni je to take neskutecne ponizujici...
Kazdopadne drzim palce, at to vse zvladnes, takto pred finisem je to psychicky a fyzicky narocne i normalne...

betysch
3. říj 2019

@verunkaxxp za me jedina rada.Zjistit ke komu babicka chodi a kontaktovat ho a domluvit se s nim.Jestli nechodi a nedomlouva si kontroly tak ji stejne budou volat uz jenom aby vedeli jestli maji vypisovat dalsi recepty a zavozy z lekarny pro infuze.A chlapa doma dorvat.

aadriaanka
4. říj 2019

@verunkaxxp tak to je dosť drzosť od babičky povedať, že sa o ňu postaráš ty. je drzá a arogantná. ja by som sa zbalila a odišla. buď k svojej rodine, alebo keď máš nejaké peniaze tak do lacného podnájmu. ty nie si zodpovedná starať sa o cudzieho človeka. keď tvoj partner chce zdediť babkin byt, tak má byť dohoda, že ju doopartuje. tak to funguje v každej normálnej rodine.

drakenn
4. říj 2019

No ten tvůj přítel je pěkné kvítko, to byl zas výběr. Je ti jasné, že pokud se něco stane tobě či decku, tak tě ten tvůj kopne do jader a nepostara se? Ohledně babči, Zkus tu domácí péči či umístění v LDN.

hanka_333
11. led 2020

@verunkaxxp Jak to nakonec dopadlo? Zapojil se pritel do pece o babicku? Doufam, ze se vse obratilo k lepsimu.