Dává vám přítel/manžel dárek k narozeninám?
Ahoj holky, mela bych takový dotaz, mela jsem vcera narozeniny a opet jsem od pritele nic nedostala, nedostavam ani k vanocum ani k nicemu, protoze mi rekne, ze na to není. Presto ted jeste jak jsem tehotna me to mrzelo o to víc, hormony proste pracuji, dostala jsem kytku, ale popravde si netroufam tvrdit kde ji vzal, protoze rozhodne cerstva nevypadala, to jsem nerekla nic, ale za celou dobu 2,5 roku co jsme spolu jsem od nej nedostala nic a jeste jsme se pohadali, ze ja jsem ta spatna, ze neco chci, ze chlapi takový jsou a ze jsem nevdecna za kytku, kterou na rychlo splašil. Me proste mrzi, ze si s tim neda ani malinko prace. Tak bych chtela znat vas nazor 🙂
Stručné shrnutí
- Symbolický dárek jako kytka, čokoláda nebo společná večeře je v partnerských vztazích v diskuzi považován za klíčový způsob vyjádření pozornosti a uznání, i když některé páry se domluví, že si dárky nedávají a volí společné zážitky místo nich.
- Jako praktická řešení byly v diskuzi doporučeny otevřená komunikace o očekáváních a zdrojích, kniha "Pět jazyků lásky" pro porozumění odlišným způsobům vyjadřování náklonnosti a dohody typu „poukázky do knihkupectví“ nebo víkend přes Slevomat.
- Konkrétní nízkonákladové varianty darování zmiňované v diskuzi zahrnují přívěsek za cca 250 Kč, macešku koupenou za posledních 23 Kč, drobné čokolády (Merci, Rafaelo) nebo vlastní nápady typu ručně psané karty za ~20 Kč.
Nejčastější otázky
Q: Jak si s partnerem promluvit o tom, že mi nedává dárky?
A: Diskuze doporučuje přímý, klidný rozhovor a konkrétní příklady toho, co by udělalo radost; jedním z navrhovaných nástrojů je doporučit partnerovi knihu "Pět jazyků lásky" jako prostředek vysvětlit odlišné projevy náklonnosti.
Q: Co dělat, když partner říká „na to není“?
A: V praxi z diskuse vycházejí tři kroky: 1) dohodnout kompromis (např. dárky jen k narozeninám), 2) řešit společně finance a koupit společný zážitek přes Slevomat, nebo 3) koupit si malou pozornost sama, pokud partner neprojeví snahu.
Q: Jaké malé dárky běžně potěší a nezruinují rozpočet?
A: Uživatelky zmiňovaly kytku, oblíbenou čokoládu (Merci, Rafaelo), hrnek, poukázky do knihkupectví, drobnosti typu přívěsek (~250 Kč) nebo i macešku koupenou za 23 Kč jako přijatelnou symbolickou pozornost.
Q: Je absence dárků automaticky důvod k rozchodu?
A: V diskusi se názor lišil: některé přispěvatelky tvrdily, že dlouhodobá neochota partnera dávat i symbolické pozornosti může být důvodem k odchodu, jiné doporučovaly nejprve komunikaci a hledání kompromisu.
Q: Pomůže kniha "Pět jazyků lásky"?
A: V diskuzi byla kniha "Pět jazyků lásky" explicitně doporučena několika přispěvatelkami jako praktický nástroj k porozumění, že lidé projevují náklonnost různými způsoby (slovy, skutky, dárky, službami, dotykem).
Q: Měla bych v těhotenství očekávat větší pozornost/dárky?
A: Několik diskutujících uvedlo, že v těhotenství jsou citlivější a uvítaly by aspoň symbolickou pozornost (kytka, večeře), ale zároveň doporučují o tom s partnerem otevřeně mluvit a domluvit si kompatibilní řešení.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnohé účastnice považují za adekvátní symbolický dárek k narozeninám nebo svátku (kytka, čokoláda, večeře).
- Otevřená komunikace o očekáváních a vzájemné domluvy je častěji doporučovaným řešením než okamžitý rozchod.
- Některé páry se dohodnou, že nebudou dárky dávat a místo nich pořizují společné zážitky (večeře, víkend přes Slevomat).
- Praktická řešení zahrnují koupit si drobnost sama, domluvit poukázky nebo společný rozpočet na dárky.
Sporné názory
- Některé přispěvatelky zastávají názor, že dlouhodobá absence i symbolických dárků je projevem neúcty a může být důvodem k rozchodu; alternativní názor v diskuzi tvrdí, že jde o rozdíl v „jazyku lásky“ nebo zvyku z rodiny a ne nutně o lhostejnost.
- Někteří říkají, že dárky mají být především symbolické a nemusí stát mnoho; jiní zdůrazňují, že když si partner „nedá práci“, jde spíš o lenost než o finanční problém.
Otevřené otázky
- Kdy absence symbolických dárků signalizuje hlubší problém vztahu (nevěra, neúcta) a kdy jde jen o rozdíl v zvycích?
- Jak efektivně naučit partnera nové návyky dávat pozornost bez eskalace do hádek?
- Jak nastavit spravedlivá pravidla darování v rodině, pokud jeden partner preferuje zážitky a druhý dárky?
Zmíněné značky a firmy
Slevomat, Tesco, Lidl, „Mecak“ (McDonald's - hovorové), Facebook, policie, soud
Zmíněné produkty a metody
Pět jazyků lásky (kniha), kytka, přívěsek (~250 Kč), maceška (koupě za 23 Kč), Merci, Rafaelo, toaletka, krém, parfém, nerezová termoska, poukázky do knihkupectví, adventní kalendář, ručně malovaný plakát, 25 růží, večeře, víkendový pobyt (Slevomat), společný účet, alimenty, soudní řízení, rodičovská dovolená (RD), komunikace o očekáváních, kompromis v dávání dárků, „koupit si dárek sama“
Místa a osoby
Kunštát
@shine2015 nejhorší je, že to třeba kolikrát ani nepoznáš co je ten druhý zač...hele já měla v 15-ti kluka, chodili jsme spolu 2,5 roku, chtěli jsme se vzít když mi bylo 18, žili jsme spolu až pak jednou ho u mě doma vzali policajti k výslechu, nevěděla jsem co se děje a ten parchant byl obviněnej z dětský pornografie (distribuce) a taky nedokázal pochopit proč ho opouštím, řekl mi tenkrát, že kdybych ho milovala tak ho v týhle chvíli podpořim a neopustim...tak jsem mu řekla, že kdyby něco ukradl tak možná, ale že tohle je svinstvo přes který se prostě nepřenesu ... no pak mě následující 2 roky sledoval, vyhrožoval mi atd...
Dáváme si navzájem maličkosti, radši si dáváme zážitky. Teď po porodu druhýho dítěte mě manžel překvapil a dal obálku s nemalym obnosem ať si obnovim šatník až se budu cejtit fit, to mě moc potěšilo.
Dekuji vsem za odpovedi, samozrejme to nebylo jen o darku, u nas probehlo neco spatneho z jeho strany uz pred tim a toto byla asi takova ta povestna posledni kapka kdy to ve me bouchlo do litosti a stylem jakym to podal to dodelal. Ale slo mi o nazory jak to probíhá u vás s darkama, pro prehled, abych vedela a mohla si udelat obrazek. Nicmene vcera byla mala oslava kam mel prijit hned z prace a neprisel a tak jsme vecer sedeli a promluvili si, mluvili jsme dlouho a dlouho a urcite veci si ujasnili a i si myslim, ze pochopil, ze v nekterych vecech nemuze tak a tak argumentovat a byt tak sobecky. Hodili jsme to za hlavu, je od te doby milej a snazi se, tak doufam, ze jiz bude klid 🙂
Tak to je šílený. To mu vážně nestojíš ani za dárek k narozeninám. Promiň, nechci být drsná, ale tak bych to brala.
Tak to já mám doma asi relikvii... Můj manžel mi zrovna včera dal poukaz na jednu noc pro 2 osoby se snídaní a wellnes do hotelu, kde jsme se seznámili na pracovní večeři. Slavíme dvouleté výročí seznámení. 😍 Kytku dostávám pravidelně, třeba jen pro potěšení. Ke třicátých narozeninám jsem dostala kytici tulipánů na konci listopadu. Projel kvůli nim celou Prahu. Ví, že tulipány miluju. Je to opravdu džentlmen a já bych tak milujícího muže přála každé ženě. Říká se, že muž, který je princ, byl vychován královnou, tak snad se náš syn potatí:*
Me nejvic bavi to "vytahovani" (neberte to spatne), ktera ma uzasnejsiho chlapa a ze by takovyho prala jinym, to opravdu pomuze 😀
@sisstin Já myslim že se mýlíš. Osobně věřim že ty pozitivní zkušenosti se tu píšou hlavně kvůli tomu, aby nám ty negativní nepřišly v normě. Největší nepřítel ve vztahu není pokradmá nespokojenost, ale smířenost s ní 😉
Dárky si dáváme a rozhodně na sobě o narozeninách i Vánocích nešetříme.
Minimálně by mi přišlo nepatřičné o narozeninách přijít a člověku, který mi je blízký, jen tak potřepat rukou s tím obligátním "všechno nejlepší...". Vždyť si dáváme dárky s přáteli a kolegyněmi v kanceláři.
K lásce vzájemná péče a rozmazlování patří...
Dárky nejsou o penězích...mě potěší i kytička sedmikrásek. Nebo srdíčko z perníku za 30 korun. Chtěla jsem tím říct, že když má někdo někoho rád, tak se zamýšlí nad tím, jak tomu druhému udělá radost, třeba i maličkostí... a @sisstin mít doma milujícího manžela k chlubení je...moc si jej vážím🙂
@achjonetusim ja chodim jak socka,nedavno prijel z prace a mel dve novy tricka jedno uz na sobe vonelo novotou a on mi rekl ze to ma od sefa manzelky a byl i ostrihanej a to prej jeho segra,a me po 2,5letech koupil vonavku ale na me a na maleho nic,hlavne ze on vypadal dobre ale ja nemusim.
nevim uz je konec dva dny :( ale nevim jak to dam,je mi hrozne smutno,ani malyho si nevzal nic :( a sedel na pc
@evcann Tak od manžela dostávám od začátku dárky. My se dali týden před narozeninama dohromady a i v té době, jsem hned dostala velkou růži. Já mu taky dávám dárky nebo maličkosti. Vím co má rád a tak teď než se malá narodí,tak ho trochu rozmazluji 🙂 Každej chlap to má asi jinak nastavený. Nebo to viděl doma, jak se to dělá a tak ho nenapadlo, že může přítelkyni udělat aspoň třikrát do roka radost.
@brunetka11 To je pravda,taky jsem si něčím podobným prošla,ale taky nějaká úcta k té ženě ne?
@andrrriiik A proč by měl chovat úctu k někomu, kdo si neváží sám sebe a zahazuje se s hovadem?
já bych uděla oslavu, pozvala pár přátel, ti ti něco přinesou a budou se ptát a co si dostala od chlapa...nic 🙂, třeba mu bude aspoň trapně 🙂
@elu Na to bych moc nesázela, kdysi jsem chodila s jedním, ten dárky ochotně přijímal, ale nedával nic. A pak když se ve společnosti jeho přátel chlubily holky jeho kamarádů, co dostaly např. k vánocům a ptaly se mně a já řekla "Nic" před všema, tak mu to ani trapný nebylo. To spíš bylo všem ostatním, za něj. Bohužel jsem byla tehdy moc mladá a nesmělá, abych se ho třeba zeptala napřímo, co to jako znamená, že mu nestojím ani za kytku (chudák to rozhodně nebyl).
U nas darky taky funguji ale jak jiz nekdo psal, rekneme si kdo co chce, pripadne dostane presny link, co to ma byt a kde to koupit 🙂 Uz jen to, ze si to nemusim zarizovat sama je prijemne a pri predani samozrejme delam hoodne prekvapenou a uculuji se od ucha k uchu 🙂 Kazdy dostane co chce a je to sice male divadylko ale o to roztomilejsi a rozhodne to potesi ;)

@sisstin pardon pardon, ta moje prvni zprava vyse patrila tobe 🙂