Dcera nám ukradla peníze. Jak řešit?

14. bře 2022

Omlouváme se za anonym,ale cítím se zoufalá, že nezvládám výchovu a strašně se za to stydím. Dneska jsem zjistila že nám chybí 6000 Kč, prohledala jsem pokoje a u dcery jsem našla 2000 korun který 100 procentně od nikoho nedostala . Takže je jasný že ty peníze vzala ona . Vůbec nevím co mám dělat , teď tu čekám až přijde že školy . Dceři je 11 let 😢

nazka
14. bře 2022

Jediné možné řešení je mluvit, mluvit a mluvit. V klidu, bez křičení, zjistit důvod.
Já měla na základce spolužáka, co taky kradl peníze rodičům a chlubil se tím. On nebyl vůbec oblíbený a snažil se timhle zoufalstvím, abysme ho brali.

samettka
14. bře 2022

Zkus se s ní v klidu pobavit, proč to udělala...zda je chtěla pro sebe (něco si koupit), či pro někoho, aby jí neubližoval(šikana)... zjisti důvod, nastav pravidla,jak si utracené peníze odpracuje=vrátí... hodně štěstí

martulka88
14. bře 2022

Přesně tak, jak píše @samettka .. Hlavně v klidu a dát najevo, že peníze se nekradou a bude je muset vrátit - jde o to, kdyby jste to nakonec hodili pod koberec, aby se defakto neponaučila.

hani_na
14. bře 2022

Určitě bych nezačala otázkami ve smyslu, ať se sama přizná, to půjde do ofenzivy. Běž po faktech a popisuj - zjistila jsem, že mi chybí peníze, vše jsem prohledala a našla u Tebe 2000,-...Držím palce též✊

klokanka31
14. bře 2022

Hlavně v klidu a nekřičet, aby jsi z ní dostala důvod proč to udělala. A vysvětlit jí že když by něco chtěla/potřebovala,má jít za tebou a neřešit to tímhle způsobem. Hodně štěstí 🍀

veroniqess
14. bře 2022

Já jako malá ukradla bráchovi 50 korun, protože jsem si hrozně přála jít ještě na kolotoč. No brácha to zjistil, a jelikož starší, uhodil na mě, promluvil do duše a já byla tak šťastná, že to neřekl našim, že to bylo ponaučení mého dětství 😃 Chci tím jen říct, že jsem nebyla nijak špatně vychovávána, nebyla a nejsem žádná zlodějka, ale prostě jsem to nějak nedomyslela a něco sem moc chtěla. Takže to rozhodně neznamená, že někdo selhal ve výchově a podobně 😊. Věk mohl.byt podobný

escapelle
14. bře 2022

Taky jsem brala rodičům peníze. Jak je psáno výše, chtěla jsem si koupit kamarády...se svým dítětem bych si promluvila, proč to udělalo.a snažila se vysvětlit důležitost důvěry v rodině i to,že kamarádství nebo obdiv si nekoupi. Pak bych ho to nechala si odpracovat.sama bych se zamyslela nad tím,zda dítěti koupím co chce/potřebuje.vhodnost kapesneho....vůbec to nemyslím tak,že chce dítě iphone tak mu ho koupím jinak si můžu za to,že mi vezme peníze...ale mně rodiče nekoupili nikdy nic co jsem si přála.ani k vanocum,narozeninám.k tomu šikana ve škole a řešila jsem to prostě tímto stylem.
Když se ztrácí drobné z peněženky,to bych ještě pochopila.ale 11lete dítě už většinou chápe,že tohle je opravdu dost peněz.

87pavlina
14. bře 2022

Já jsem v jejím věku rodičům vzala 1000 Kč. Podotýkám, že jsem ještě pořádně neznala hodnotu peněz. Byly Vánoce a já jsem chtěla nakoupit rodině dárky. Šla jsem do drogerie a nakoupila hrozný kraviny (skládací metr švagrovi, bráchovi pastelky ...). Platila jsem tou tisícovkou a prodavačka mě práskla našim, že jsem platila velkýma penězma 😀 Pak jsme si to doma v klidu vysvětlili a já pochopila, že takhle to nejde a že 1000 Kč je fakt dost peněz.

konidana
14. bře 2022

jak píšou holky nahoře, promluvit si, zjistit pohnutky a důvody, a peníze musí vrátit nebo adekvátně odpracovat. Případně se doma domluvit na kapesném nebo jiné možnosti výdělku. Dcera mi také kradla z peněženky🙄 bohužel jsem si vždy nebyla úplně jistá, brala třeba jednu dvoustovku z několika, ale minimálně 2x to bylo na tuty. Je to boj.

treasurka
14. bře 2022

Hele, a nemá někde svoje? Nebo něco cennýho, třeba noťas, mobil, ...? Bych jí to taky čórla a kdyby se ptala, tak bych jí řekla, že se mi ztratilo 6 litrů, jestli my tu nemáme nějakýho zloděje... Jen tak ze srandy, co by dělala 🙂

zanett
14. bře 2022

@escapelle Ja jsem zase jednou otci vzala z penezenky 200 Kc, tenkrat to bylo hodne penez, natoz pro dite meho veku (mohlo by mit tak 10 nebo 11 let). Uz tehdy jsem presne vedela, proc to delam; zadny momentalni zkrat, protoze jsem si chtela neco konkretniho koupit. Bylo to proto, ze jsem chtela nejakou kontrolu nad vlastnim zivotem. Nedostavala jsem kapesne (nikdy, ani pred maturitou, natoz na zakladce) a moje matka je strasna kontrolorka, takze celou rodinu drzela v sachu, porad vsechno kontrolovala (i memu otci, ktery je podpantoflak) a ja jsem zoufale chtela mit alespon trochu kontroly nad vlastnim zivotem. Treba rozhodovat o tom, za co utratim kapesne (ktere jsem nedostavala). Zavidela jsem spoluzakum, ze dostavali kapesne (tenkrat dostavali tak 30 Kc) a mohli si s nim nalozit, jak chteli a nikdo je nekontroloval. Proste je to vychovne naucit dite umet nakladat s penezi. Tim, ze jsem kapesne nedostavala, tak jsem tu kontrolu nad vlastnimi penezi nikdy nemela (i kdyby to melo byt par korun). Matka vzdycky rikala, ze kdyz budu na neco potrebovat penize, at ji reknu. Jenze to byl prave ten problem - vzdycky vedela o kazdem prdu, ktery jsem si chtela koupit, takze zase nulova kontrola z me strany, 100% kontrola ze strany me matky. A prave tehdy jsem jednou vecer jsem se otci podivala do penezenky, bylo tam nekolik bankovek a nejmensi tam byla prave ta dvoustovka, tak jsem si ji vzala. Vedela jsem, ze nema cenu krast nic matce, protoze ta mela vsechny drobne v penezence spocitane do posledniho halere. Uz si ani nepamatuju, za co jsem ty penize tenkrat utratila, jenom si pamatuju ten opojny pocit mit moznost se SAMA rozhodnout, co si za ne koupim a nepotrebovat pro to schvaleni rodicu. Az bude syn starsi, bude mit taky kapesne (umerne svemu veku), prave proto, aby se naucil hospodarit s penezi a nemusel se uchylovat k podobnym praktikam. Ale ja narozdil od me matky podporuju samostatnost, takze doufam, ze to u nas problem nebude... (Jo a pamatuju, ze kdyz jsem byla na stredni, tak jsem si 'kapesne' od nasich obstaravala tak, ze jsem si obcas vymyslela, ze je potreba prinest prispevek do skoly - na nejaky vylet, exkurzi atd a pak jsem ty penize utracela podle sveho - holt dusledek prisne vychovy matky kontrolorky).

sinicka
14. bře 2022

@treasurka tohle me pobavilo, to bych asi taky zkusila 🤣

konidana
14. bře 2022

@treasurka
@sinicka tak to fakt ne takhle, to bych opravdu nedělala...

escapelle
14. bře 2022

@zanett tak tak.taky jsem kapesné neměla.pripomnela si mi,že jsem si taky vymyslela výlety,placení učebnic,nechodila na obědy...na to jsem úplně zapomněla.taky je pravda,že jsem od 13let chodila na brigády.tenkrat to ještě šlo.a veškeré peníze utratila za blbosti.prave proto,že jsem mohla.to si popsala přesně. A nebo za cigarety /alkohol /blbosti pro "partu".
Moje děti také kapesne mají. Dcera(12) už má účet a vlastní kartu,má i dost vysoký limit,protože jezdí sama do Prahy,tak aby si mohla kdykoliv koupit pití,jídlo,vzít si uber kdyby se cokoliv stalo.ale v podstatě vůbec neutraci,nebo to konzultuje. Protože nemusí ☺️

cikitkapb
14. bře 2022

Řeknu ti, jak to probíhalo u nás, když jsem já tenkrát, ve 3.třídě vzala peníze našim. Když to táta zjistil, učitelka ve škole mu to potvrdila, protože ty dvě „kamarádky“ co jsem se snažila je získat mě práskly. V době zjištění jsem měla zrovna nohu v sádře a byla jsme u babičky, aby naši mohli chodit do práce. No táta si pro mě dojel, sbalil mě a odvezl mě domů, nic neříkal, ani nekřičel. Přijeli jsme domů, ani se nesvlíkl, vzal si dřevěný smetáček, vzal mě za gumu od tepláků, sednul na gauč, stáhnul tepláky a zmaloval mi prdel do fialova. A to doslova. Když mě seřezal, odnesl mě s tou holou zadnicí na postel, kam mi brečící máma nosila mokrý ručníky na zadek. No brečela jsem jak kráva až do večera. Už jsem pak ani neměla co brečet, ale tak strašně to bolelo. A když mi máma měnila ty obklady, tak vyzvídala proč jsem to udělala. Všechno jsem jí to řekla. Když na to vzpomínám, tak mě zadek bolí ještě při tý myšlence, ale vlastně se ani tátovi nedivím. Jen teď jako máma bych volila jiný postup. Nejdřív zjistit proč se stalo co se stalo, a pak by měl přijít trest. V žádném případě ne obráceně, to mě totiž na celý věci štvalo vlastně nejvíc, že táta nevěděl proč jsem mu ty peníze brala, on viděl jen to, že jsem si vzala něco, co mi nepatřilo.

escapelle
14. bře 2022

@cikitkapb jak se hezky potvrzuje,že děti kradou rodičům peníze,hlavně když mají potřebu si někoho kupovat a nebo trochu žít podle svého.

vitezove
14. bře 2022

V pubertě jsem to udělala taky. Nebylo mi teda 11, ale tak dnešní děti možná dospívají dřív. Ale... v té době jsem měla hrozně "dobrý" důvod. Prostě jsem strašně chtěla svýmu klukovi koupit dárek. Měla jsem pocit, že na tom sedí a leží celý svět. No prostě hloupej puberťák. Nebylo to teda 6 tisíc. Ale tak dva nejspíš. Každopádně když si říkám, jak by se to semnou asi mělo řešit. Tak nejlepší je, si to prostě v klidu vyříkat. Vyslechnout holku, proč to udělala, jaký měla důvod a jak to vyřešíte. Primárně ty peníze musí vrátit, takže se domluvíte, že si je nějak odpracuje. Na brigádu v 11ti asi nepůjde, takže pokud si nekoupila něco co může vrátit, tak je lepší to odpracovat. A domluvte se, jak to uděláte příště. Když bude mít pocit, že prostě musí mít nový mobil, jinak se jí budou ve škole smát. Nebo musí mít stejný tričko jako ostatní holky.... cokoli, co nám dospělým přijde fakt trapný, ale pro ty dětičky je to prostě v tu chvíli fakt životně důležitý... tak jak to uděláte. Že prostě přijde, řekne "potřebuju tolik a tolik peněz" a domluvíte se, co za to udělá. Jak si je odpracuje a tak. Možná bych jí i trochu zvýšila kapesné, ať má šanci si i třeba trochu šetřit a tak no. Ono to zní hrozně, ale nejde o nějakou chybu ve výchově, je dost velká šance, že nejde o to, že by brala drogy nebo tak něco, čeho by ses měla obávat. Ani o to, že by se jí líbilo krást. Ty děti si to prostě neuvědomují. Najdou peníze a říkají si, že si toho ani nevšimnete a ony si mohou splnit něco, co strašně chtějí...

krisstina93
14. bře 2022

Brala bych to v klidu, pátrala jestli to nemá hlubší význam. Třeba spolužačka na základce taky ukradla doma nemalý obnos, nebyla moc populární a tak z toho celé třídě kupovala sladkosti a tu pozornost a oblíbenost si kupovala. Jeji rodiče to tenkrát děsně rozmazli a udělali ji ve škole nehoráznou ostudu, tak pak nakonec byla ještě terčem posměchu. Takže bych to fakt řešila doma, v tichosti a hledala důvod. Podle mě dítě, které nic netrápí a má vše nebude mít důvod brát tolik peněz. Není třeba nějaká dražší věc, kterou mají všichni spolužáci a ona ne?

westie
14. bře 2022

Myslim, ze mas naopak dobrou prilezitost, jak dokazat, ze vychovu zvladas. Jse o to, jak v klidu se k situaci postavis. Ocividne z deti, ktere rosicum ukradnou penize, nerostou jen gauneri a zlodeji. Ber to tak, ze kazdy mame pravo delat v zivote chyby a neni potreba z toho hned vysilovat. Jak tu spousta holek pise, v klidu popis situaci a dej ji cas, aby k tomu mohla rict svoje. Zalezi taky, jaky mate vztah a jestli je schopna se ti sverit nebo uz ted to mate nastavene tak, ze ti radeji zalze, to si musis posoudit sama. A pokud uz ted to mate nejak rozhazene, muzes to pojmout tak, ze ji das jasne najevo, ze chces mit vztah zalozeny na duvere a uprimnosti a ze ted s tim muzete zacit. A pokud se ti sveri, tak to hlavne neotoc proti ni.

westie
14. bře 2022

A rozhodne bych se vykaslala na nejaky hry typu “hledame zlodeje”. Jasne, dokazes tim svemu diteti, ze mas navrch, ale k dlouhodobemu vztahu to urcite nepovede.

nazka
14. bře 2022

Mohla bych Tě poprosit, jestli by Ti to nevadilo, nebo klidně do IZ, jak toto dopadlo? Docela mě to zajímá. Držím palce každopádně 🍀

klokanka31
14. bře 2022

@zanett Taky jsem nedostávala kapesné. Ale vymýšlet si něco abych si mohla šetřit nešlo. Když jsem řekla že potřebuju něco do školy,tak to šli rodiče koupit sami, a musela jsem ještě dokázat že ty věci fakt potřebuju,když jsem dostávala na střední peníze na autobus, v neděli jsem dostala peníze, a v pátek jsem musela vrátit zbytek plus ještě doložit jízdenky 🙄

atraps
14. bře 2022

taky sem vzala mame penize jako dite , bylo mi 12 let. (na blbosti, mama vzdycky s tatou pracovali, takze se nas neptali na nic, ani na nase prani atd.).... sama nevim, proc sem to udelala.... dcerku ucime hodnotu penez a zachazeni s nima uz odmalicka. mj. ted je ze mne setrilka🙂)))).... vubec nejsem rozhazovacna....☺

autor
14. bře 2022

Všem děkuji za rady. Zatím to dopadlo tak že tvrdí že vzala ,,jen" ty 2000 ,ale jelikož i to jsme z ní dostali až po delší době ,ze začátku tvrdila nějakou pohádku,tak ji nevěříme. A nehneme s ní , prostě pořád tvrdí že neví kde je ten zbytek 😔

sylvka
14. bře 2022

No holky v klidu bych se k tomu postavila,kdyby šlo o litr,ale o šest tisíc???? Ano zjistila bych,kde je zbytek,jaký byl důvod a pak bych dala poradny trest.

xnikax1
14. bře 2022

Držím palce, ať to nějak v klidu vyřešíte. 🙏

konidana
14. bře 2022

Jestli ses si jista, ze to nemohl vzit nikdo jiny, tak ji to rekni, ze tak proste je, ze to vzala, ze nestrpis a nebudes akceptovat jeji lzi, a ze to musi vratit, a ze bys chtela vědět na co to bylo . Co si chtela koupit, komu to dala/chtela dat....vytahnout z ni ten duvod. Pak se s tim da dal pracovat. A rozhodně by to mela vratit nebo adekvatne odpracovat napr. Minimalne do konce sk.roku nejake domaci prace navic jako napr.vytirani, prani, delani nákupů...., nebo pomernou dobu nedostavat kapesne, jestli dostavala, nebo holt ji neco v te hodnote nebudete moct koupit, treba novy mobil jestli to bylo v planu nebo cokoli jineho..) . Holka taky vždycky zapirala a zapirala, co to slo🙄. Preju pevne nervy.

westie
14. bře 2022

Kdyz po priznani prijde trest, tak preci nedava smysl se priznavat🤦‍♀️ Vzdyt to nemusite vyresit hned dnes, dejte si obe strany cas, netlacte na ni, pod natlakem se pravda moc dobre nerika a hlavne tam neni duvera.

korin
14. bře 2022

Že bude muset ty peníze vrátit není trest, ale uvedení věcí do původního stavu.

konidana
14. bře 2022

@westie jj poradi by melo byt asi obracene... vim zes to vzala, chci vedet na co a pak se domluvime co s tim. Jak resit celou situaci, pricinu a i nasledek... vraceni penez.