Dcera nám ukradla peníze. Jak řešit?

14. bře 2022

Omlouváme se za anonym,ale cítím se zoufalá, že nezvládám výchovu a strašně se za to stydím. Dneska jsem zjistila že nám chybí 6000 Kč, prohledala jsem pokoje a u dcery jsem našla 2000 korun který 100 procentně od nikoho nedostala . Takže je jasný že ty peníze vzala ona . Vůbec nevím co mám dělat , teď tu čekám až přijde že školy . Dceři je 11 let 😢

autor
14. bře 2022

@korin tresty bude mít i když se přizná a i když se nepřizná. Jsem si jistá že ty peníze vzala ona, takže když se nepřizná bude mít horší trest než když se přizná.

konidana
14. bře 2022

Akorat bych mluvila spis o naprave te spatnosti a ne o trestu😉a taky ze te to zajima, a ze ji s tim chces pomoct. Nechte pokracovani treba na zitra...

zanett
14. bře 2022

@konidana Ty porad zminujes, ze bys z ni chtela vytahnout, na co ty penize chtela. Neni to jedno? Ja myslim, ze je to zbytecny, uz by to rekla sama. Kdyz ti rekne, ze to chtela na pomoc psimu utulku, verila bys ji? Ne. At rekne cokoliv, vi, ze rodice budou silet, tak je mozna lepsi nerict nic. Vzpominam na sebe v jejim veku; cim vic na me matka tlacila, vyhrozovala a vydirala, tim mensi duveru jsem k ni mela a tim mensi chut jsem mela se ji sverovat. Maximalne, kdyz uz neslo jinak a mati me zahnala do kouta a ja nevedela kudy kam, tak jsem si neco vymyslela. A uprimne; delam to obcas dodnes. I kdyz sofistikovaneji. Proste kdyz vim, ze by mou matku neco nadzvedlo (je to hystericka heeerecka), tak ji prost nic nereknu a mam klid. Je to tzv. 'ucelova filtrace pravdy' 😀 Proste reknu matce jen to nejnutnejsi, co je nutne vedet (nekdy ani to), jelikoz se chci vyhnout jeji hystericke reakci. Hadej, kdy jsem se to naucila? Ano, prave, kdyz jsem byla dite ve snaze zmirnit jeji hystericke vyjevy.

felixfelicis
14. bře 2022

@zanett no ja bych to chtela vedet, protoze 6 000 je v rozpoctu vetsiny domacnosti docela velka castka. Jak tu holky zminuji kupovani sladkosti pro spoluzaky nebo darek klukovi, tak tohle je o rad jinde. Ale souhlasim, ze ted by to nejspis chtelo pauzu na vychladnuti a ziskani odstupu a pak resit v klidu.

zanett
14. bře 2022

@felixfelicis Rozumim, ale ty penize jsou pryc, nebo alespon 4 tisice z tech 6. Priznani k tomu, proc je vzala, ty penize nevrati - ledaze by za ty 4 tisice koupila neco, co by se dalo opet prodat a ty penize tak ziskat zpet (napr. zlaty sperk atd). Pokud ty penize utratila za milion nejakych malych blbosti, tak uz to ted maximalne muze slouzit jako zpusob, jak ji to rodice budou jeste roky mlatit o hlavu stylem 'Coze? Ty chces nove lyze/dziny/telefon? Ty bys davno mela, kdybys neutratila tisice za blbosti', takze vychovna lekce jako hrom, rekla bych...

konidana
14. bře 2022

@zanett netlaci a nevydirat. Nabídnout pomoc, jak to vyresit . A to nejde pokud neznam podrobnosti. . Byt uprimny a duverovat si navzajem. Nesilet. Hledat reseni problemu. Hele zazila jsem to doma nekolikrat a nakonec jsme se vzdy domluvily.

zanett
14. bře 2022

Ted, kdy ty prispevky po sobe ctu, musim znit, jakoze jsem strasne cool a nad veci 😀 Ale je pravda, ze kdybych tohle nekdy musela resit se svym ditetem, tak bych tak nad veci nebyla. To uznavam. Spis bych se ptala sama sebe, kde jsem jako rodic udelala chybu, jednak kvuli tomu, ze ty penize dite ukradlo a jednak kvuli tomu, ze zapira a nechce to priznat.

konidana
14. bře 2022

@zanett muze ji nekdo vydirat, mohl ji nekdo podvest, to jsou veci ktere jako rodic chci vedet a resit. A ano, mohla to i jen utratit za kraviny. Ale prostě vyresit to tak, aby se to naopakovalo, aby dite dal nekradlo a nelhalo, k tomu je potreba ho pochopit, jeho pohnutky...

felixfelicis
14. bře 2022

@zanett jj, to me presne napadlo, ze za tim muze byt nejaky vaznejsi problem, i kdyz nevim, sama jeste deti v tom veku nemam.

vikinkav
16. bře 2022

Me napada,jestli neco draheho neztratila a nekoupila si nahradu? Treba telefon (vubec nevim v jakem veku deti telefon maji), drahe boty, cokoliv? Ja jsem tedy mela prisneho tatu a stal se ze me mistr zapirac. Doted proste upravuju pravdu tak, aby to bylo co nejmin frustrujici pro druhou stranu. Kdyby ukradla drobne, napadly by me nejake ptakoviny pro sebe, ale tisice - cucham jestli nehasi nejaky vetsi prusvih. Jestli treba neznicila nejakou drahou vec spoluzacce…

budouci_maminka
17. bře 2022

@zanett me tvoje prispevky cool a nad vecí neprijdou. Naopak. Pro mne by nebylo dulezite ze penize jsou fuc, cert vem penize, pro me by naopak alfa omega byl duvod proc to ma dcera udelala. Protoze diky tomu bych se treba i ja mohla zamyslet jestli ve vychove nedelat neco jinak.. letely by mi hlavou otazky - pojmout jinak kapesne? Svobodu? Davam ji dost prostoru aby mi rikala o svych pranich a ma moznost si je plnit? Nestalo se neco vazneho ve skole ci u kamaradu? Je to jen puberta nebo je za tim vic? Co muzu udelat vic aby panovala doma duvera a mohly jsme si otevrene rict bez lhani ze prachy corla? Atd atd.
A predevsim, predevsim bych se snazila vytvorit bezpecne prostredi kdy by se mohla rict jakakoliv pravda a to bez nasledků...

K zakladatelce- trest bych nedavala...pokud je dite vedeno spravne tak uz samo o sobe ma pocit viny a citi zklamani duvery rodicu. Neni potreba vic nakladat. Naopak si myslim ze jakykoliv jiny trest by byl prilis lehky a podporil by se pocit "mam uz ciste svedomi, 2 tydny nemuzu na mobil, tim to mam odbity, vic se snazit nemusim"

klinger2008
12. dub 2022

Bohužel jsme včera večer zjistili, že mladá vzala z mojí šrajtofle 12500kč. Vloupala se mi do skříně (překonala 2 zámky) a vzala mi celý obsah peňeženky!!! Dozvěděli jsme se to náhodou, když nám to naprášila mamka její kamarádky! Řval jsem jak tur, málem mě kleplo! Když jsem vychladl, tak jsem se začal vyptávat. Samozřejmě mi to vrátí, do koruny, o to se postarám! Dokonce jsem objevil účtenky za cca 7000kč. Pořád ale nevim proč! Bohužel 😖

klokanka31
12. dub 2022

@klinger2008 A co si za ty peníze koupila proboha?

westie
12. dub 2022

@klinger2008 Kdyz budes rvat jako tur, tak se pravdu stejne nedozvis🤦‍♀️ Jako chapu, ze to cloveka nastve, je rozzurezy, nastvany, ale nemuzes ocekavat, ze se ti dcera s necim sveri, kdyz nejdriv rves a pak resis proc😳. A pokud cilene ukradla takovou velkou castku, tak to asi nebude ten hlavni problem, ktery musite resit. V tom bude neco hlubsiho…

klinger2008
13. dub 2022

@westie No nevim, jak vy, ale taky by jte ji za to nehladila po vlasech a rikala sikovna! Ono 12500kc neni v dnesni dobe malo. 😤

westie
13. dub 2022

@klinger2008 Vsak nic takoveho nepisu - pristup k detem preci neni cernobily - kdo dite hned neserve, ho taky zaroven nemusi hladit po hlave. Jasne, ze bych neskala radosti, ale nejdriv bych si svou reakci poradne rozmyslela a jednala tak, aby dcera mela motivaci se mi sverit, protoze jsem presvedcena, ze je za tim neco vic, co bych jako rodic chtela vedet; a za druhe tak, aby dcera poznala prirozene dusledky sveho chovani, nikoliv trest, v tom je zasadni rozdil.
Myslim, ze presne takove situace jsou dobrou prilezitosti, jak detem ukazat, ze deti milujeme bezpodminecnou laskou, ktera nema nic spolecneho s tim, ze nastavujeme jasne dane hranice chovani nas vsech tak, abychom spolu dokazali v klidu a s respektem zit.

zelenaesmolda
16. dub 2022

@zanett
a jak to u vas pak dopadlo?prasklo to na tebe?

zanett
17. dub 2022

@zelenaesmolda No tech konkretnich 200 Kc nikdo neresil, teda alespon ne se mnou, ale pamatuju, ze se po letech resila verohodnost toho, ze potrebuju casto penize do 'skoly'...

werosek
25. kvě 2022

Já sama v mládí ukradla mámě peníze z peněženky. Bylo to pár stovek, ale mamka mi udělala takovou scénu, že jsem si příště už nedovolila. Nicméně si myslím, že komunikace je důležitá. Možná by bylo dobrý ji vést více k penězům, zavést kapesné a dohlížet na to, aby pochopila jak to s penězi chodí (a že se nekradou)