Druhé dítě v 39 a bez hlídání

hanka_333
10. led 2018

Máme s partnerem zatím jednoho syna a uvažujeme o dalším dítěti. V poslední době však hlavně ze strany partnera přicházejí pochybnosti. Je mi jasné, že rozhodnout budu muset sama s partnerem, ale zajímají mě názory zvenčí a možná i rady, jak vše zvládnout.

Já s druhým tak nějak vnitřně počítám od začátku, schovávám si věci po malém, vždy jsem si představovala rodinu s dvěma potomky. Než syn oslavil první narozeniny, téma dalšího dítěte jsme neřešili. Teď je malému 15 měsíců a já bych to ráda nějak rozsekla. Nejsem nejmladší, bude mi 39, partnerovi je 38, takže pokud druhé dítě, tak asi hned nebo vůbec.

Problém je ale, že nemáme žádné hlídání v rodině. Jedna babička zemřela, druhá na tom už není zdravotně nejlépe, může pomoci třeba s vařením, ale ne běhat za aktivním batoletem. Dědečkové nejsou vůbec hlídací typy. Navíc nikdo z prarodičů není přímo v místě. U jednoho dítěte není problém se nějak prostřídat s partnerem, ale při dvou dětech, které budou od sebe věkově 2 nebo 2,5 roku, už by se další pomocník docela hodil. Třeba pro cesty k lékaři atd.

Asi také není úplně ideální, že bydlíme v druhém patře bez výtahu. Takže bych asi ze schodů musela nosit dvě děti, případně i nákup. Partner ale především namítá, že se dostaneme do komplikované situace, pokud by jedno z dětí muselo třeba do nemocnice se mnou, on by se musel starat o druhé, nebo já bych skončila na rizikovém těhotenství, částečně třeba v nemocnici a on pečoval o syna.

Vidí to tak, že syn se nyní dostal z miminkovského věku a už by se s ním dalo podnikat spoustu věcí a další dítě nás zase na rok či dva uvrhne do docela náročného kolotoče. Já uznávám, že má pravdu, ale vnitřně cítím, že pokud další dítě nezkusíme, budu toho litovat.

Řešili jste něco podobného? Máte nějaké vychytávky, jak zvládnout nemoci a tandem mimi batole bez hlídání?

hanka_333
autor
12. bře 2018

Moc díky všem za vesměs povzbudivé komentáře. Je pravda, že až případně nastane nějaká krizová situace ( třeba jedno dítě v nemocnici, druhé bude potřeba hlídat a pod.), vždy se to zřejmě nějak vyřeší. Akorát nás to možná trochu více vysaje. Náročný by byl hlavně první rok druhého dítěte, případně konec těhotenství, kdyby se vyskytly nějaké komplikace.

Jak se člověk v určitém věku cítí, je velmi individuální. Já si zatím stará nepřipadám, ale těžko dopředu odhadovat, jak to bude za pět nebo deset let. Jenže kdo z nás ví, co přijde za pár let. Každopádně by bylo lepší, kdybych tohle všechno řešila po třicítce a ne před čtyřicítkou. To je jasný, ale čas už nevrátím. Jak tu někdo poznamenal, než otěhotním, než se dítě narodí, uplyne další čas. Takže v tuhle chvíli už bych rodila ve čtyřiceti, což je dost.

Původně jsem chtěla, abychom se o miminko začali snažit hned v lednu, ale partner se zasekl. Že druhé dítě už bude moc náročné a že se na to necítí. Proto jsem ani neměla dříve chuť přispívat do diskuse a myslet na to, jak čas letí. Navíc syn měl podezření na nějaké zdravotní problémy, takže jsme se spíše soustředili na to.

Nakonec jsem si řekla, že to raději nebudu lámat přes koleno, i když měsíce utíkají. Příští týden asi pojedeme na hory, uděláme si v rámci možností pohodu a v dubnu to zkusím vážně nadnést znovu. Pokud bych na partnera nyní zatlačila, asi by nakonec kývl, ale byla bych raději, ať k tomu dojde nějak vnitřně sám.

kejt29
12. bře 2018

Je mi letos 36 a mame dve deti. Dcera 2 roky a syn 5mesicu. Rozdil maji 20mesicu. Hlidani bida. Nikdy bych ale nemenila. V porodnici jsem byla 10dnu kvuli zloutenky maleho. Manzel vsechno s dcerou zvladl. Bylo to narocne, ale pak uz bylo dobre. Takze rozhodne nelituju a doufam, ze stihnem jeste treti 😁

letadlo13
12. bře 2018

Co se týče hlídání, jsme odstěhovaní 200 km od rodiny a k ruce nemám nikoho a skoro nikdy. Jen manžel je zlatý, pomůže, mívá home office (což rozhodně není volno!!!!, silueta ozáření počítačem, ale v krizi i to pomůže, mám po 30ítce, první a druhý syn jsou 20 měsíců od sebe a třetí bude 23 měsíců od druhého, za 3,5 roku 3 děti, na třetí se těsím, nechtěla jsem rodit moc po 30, hodně věřím, že všechno má svůj čas. Jedno dítě je fakt málo, i když jsem v 5. měsíci a není mi nic moc, tak nemáme ani binec, napečený i domácí chleba a sušenky, celé dny venku na hřišti a v lese. A navíc si pohrajou spolu, tu 10, tu 20 minut a jak je jeden, tak se nudí, nebude ani školka (nekompletní očkování). Plenky mám látkové, vařím denně, ani manžel nemá obědy. Hledáme větší dům.
Základ pro chod domácnosti...
1. multifunkční robot - děcka rády koukají a ruce jsou volné, Strouhal něco na struhadle a míchat vařechou, není středověk
2. Sušička - toho času, místa a prachu co ušetří, nežehlím nic, nemám snad ani žehličku, nejsem si jistá 🙂
3. Velké nákupy - 100% vyřizuje manžel, já max. speciální věci jednou za čas (dětské oblečení, nádobí, mopy. drogérie). Vezme nejstaršího syna a dovezou týdenní nákup, já nebudu přece tahat dvě děti, břicho a plné tašky. Normální chlap umí dovézt mlíko, jogurt a pomeranče.

Jde to i s dvě a dětma a nulovým hlídáním

linee
12. bře 2018

@magdalenax zakladatelka pise, ze uz ma dite, kteremu je 15 mesicu. Tak zda jsi rodicem adolecentovi v 57 nebo v 59 rozdil nevidim. Navic, pri takove uvaze by dnes hodne maminek deti nemelo - bud se drive nezadarilo a nebo nemely s kym. Na jednu stranu prakticke strance veci plne rozumim, na druhe - jaka je tedy hranice proto nemit dalsi deti? Nekdo je v 60 lepsi matkou nez nekdo v 40. Ano, sil urcite ubyva, ale to, co muze dostat dite v prvnich 20 letech zivota nesouvisi s vekem rodicu.

linee
12. bře 2018

Ja bych, pokud to tak citite oba, do toho sla. Pokud mate jednoho prcka, kteremu je 1,5 roku, tak dalsiho zvladnes take. Jsou i mnohem mladsi maminky, ktere nemaji hlidani, nosi kocarek do schodu a pod. Vse jde nejak vyresit. Jsou to prakticke, ale neresitelne veci. Dulezite je, aby se vam brzy zadarilo. Klidne bych to rok zkousela a pokud by to vyslo, tak je to krasne, pokud ne, tak bych se k zakladnimu dotazu - zda jeste zkouset a nebo zustat u jednoho - vratila. Mrnousovi je 15 mesicu, ale nez se 2.narodi, budou mu temer 2,5, a to je opravdu velky rozidl jak po psychicke, fyzicke strance i samostatnosti. Co se tyce k lekarum - vzdy se daji lekari domluvit na brzy rano nebo hodne pozde, kdy by manzel hlidat mohl, v nejhorsim prcka vezmes sebou. Vzdyt tam nejsi kazdou chvili. Ja to s malou delam take tak, nekdy to zvladne lepe, nekdy hure, ale proste nekdy to jinak nejde. My mame babicky blizko, ale u jedne s hlidanim kdyz potrebuji musim zapomenout, druhou se mi hodinu k nam tahat kvuli pulhodinove kontrole u doktrora tahat nechce (pokud to neni opravdu nevyhnutelne). Ted cekame 2. a vzdy mi sestra s dalsim terminem vyjde vstric tak, aby mohl na tu chvili hlidat manzel - a nebo jdeme vsichni a manzel je s malou venku a pak nekdy bez dechu utika na vlak do prace.

margarithka
12. bře 2018

Mne bude letos 34, mame temer 3leta dvojcata a cekame dalsi. "Hlidani" jsme meli, pouze dokud byly deti v kocarku. Co zacaly chodit, nikdo uz je nechce. Ne proto, ze by byly tak hrozne, ale v kocarku je to jaksi bez prace. Je to narocnejsi, ale s partnerem nas to stmelilo a vsechno jde, pokud mu v praci alespon trochu vyjdou vstric.
Jinak ta nemocnice, rizikove...to muze nastat vzdycky a ja si rikam, ze kdyby takhle uvazovali i generace pred nami, vymreme...teda ja se tim uklidnuju.
Mne nevadi, ze nemame hlidani jako takove, ale ze prarodice nechteji s detmi travit cas. A co jsem tehotna, vytaci me ty jejich plky, jak to mam urcite narocne a ze to chapou, ale ze to musim vydrzet...kdyby si ty kecy nechali od cesty...
Joooo, zapomnela jsem dodat, ze oboje prarodice mame 3 km od nas a cast manzelovy rodiny v miste.

Jinak muj manzel o dalsim nechtel ani slyset, tak jsem to nechala byt a za nekolik mesicu tema otevrela znovu...a za dalsi dva mesice jsem byla tehotna. Ono to tem chlapum nekdy dyl trva...

mr_falko
12. bře 2018

je mi 37 a kousek, manzelovi 40. Ja mam 11 letou z prvniho manzelstvi ( trvale u otce), spolu mame 17m treperendu. Mame jednu babicku 50 km daleko, kdyz opravdu potrebujeme pohlidat napr. pres noc, jezdi k nam a hlida....cca tak jednou za 2 mesice. V dubnu ale vyrazi na chatu a je tam az do rijna a to je daleko, takze hlidani 0. Ale tak to je to posledni, co by me odradilo kdybychom to dite chteli. Ze zacatku jsme v tom meli jasno, ze proste potrebujeme jeste toho pokracovatele rodu, ale postupem casu zjistujeme, ze na to proste a jednoduse nemame nervy a ze jsme asi svym zpusobem sobci, protoze si chceme uzit zivot i spolu....jsme spolu 2 roky a 8m, moc jsme toho nestihli nez jsem chtene a planovane otehotnela, mame proste jeste sny a touhy a veci, ktery se s detma proste delat nedaji...a uprimne, taky se mi nechce mit doma deti do 60.
Nedavno se me ptal gynekolog, zda jeste teda jedno a nechali jsme to otevreny...prasky neberu, jinou antikoncepci nepouzivame, kdyby se stala nehoda/nahoda, tak se s tim poperem a dame to, ale jinak uz ne...

ilonne
12. bře 2018

@mr_falko Tak bacha, nam se zrovna ta nehoda-nahoda narodi zhruba za mesic 😀. Je mi 39. Vzhledem k tomu, ze uz to bude treti, antikoncepci teda poresit uz musim....

drzticka81
12. bře 2018

Tak me je 37,muzi 41-deti mame tri (skoro 6,4,1)-ctvrte patro bez vytahu 🙂)))) nakupy netaham-muz chodi jednou tydne nakoupit a vse vynese v ramci bud fit .-)))) ja taham jen nejmladsi-starsi uz umi chodit .-))))) hlidani-nevyzadujeme-mame starsi rodice (muzovy maji 74,73 a moji 81 a 68-takze jedine moje mamka je jeste tak ok-nebo spis takhle-cim jsou deti starsi a samostatnejsi-necham pohlidat i ostatnimi-dite do 3 let sverim max mamce 🙂))) a te treba tri na hlidani nedam-starsi jsou dopo ve skolce-takze s jednim je to super,ale i kdyz mam vsechny-je to v klidu-ted jsme tri tydny doma-se zabavi samy 🙂))) ted jdem pect perniky 🙂))) proste vsechno jde i bez vytahu,bez hlidani-nemenila bych-spis bych dala jeste jedno,haha 🙂)))

kocicinka
12. bře 2018

@hanka_333 My máme tři děti a hlídání vůbec žádné. První dítě jsem měla ve 31, druhé ve 35 a třetí ve 38. Ted je mi 40 a manžel po mě chce 4. dítě, já už ale víc dětí nechci a on sice říká, že to toleruje, ale vím, že ho to štve a nechápe proč ho nechci. Jak jsem psala, hlídání nic.Jednu babičku už nemáme a o druhou se staráme. A bydlíme ve 4. patře bez výtahu🙂 Pro mě bylo víc dětí jasná volba, jedináčka jsem nechtěla. Krizové situace si nepřipouštím a řešíme je až když nastanou. 🙂 Je to náročné, ale zase vím, že je to jen na pár let a pak už bude líp. Ty jsi mladá, klidně bych ještě počkala až syn bude starší, kdybych já se cítila na 4. dítě, klidně si ho ve 40 pořídím, věku se nebojím

margarithka
12. bře 2018

@kaja2016 ono strasne zalezi na nastaveni cloveka. Sousedi maji pres 70 a jsou cili, akcni, jezdi na tury, vylety, do lazni.
Tchyne ted mela 54 a vypravela nam, jak je to stari hrozny a smutny a jak ma mnohdy rano problem vstat z postele. Pritom je to o tom, ze jen sedi u tv, vsude autem; zadny pohyb, prochazky, vylety neexistuje.
A popravde, nez aby mi deti jednou travily prazdniny v panelaku u tv, kdyz my na vesnici mame obri zahradu, les, louky, apod...to to hlidani ozelim.
Ja se tesim, jak s nima budu chodit na tury, vylety...a to mi taky potahne na tech 50.

kolapav
12. bře 2018

Ahoj, tak mě je 41 máme 6letého kluka díky ivf a chceme ještě jedno dítko a stará se necítím ,jinak vždycky se to dá nějak udělat když je krizovka já hlídání mám ale taky nevím na jak dlouho máma má 73 kdyby vyšlo další dítko už by to bylo horší a taky mi někdy hlídá kamarádka 😉

kaja2016
12. bře 2018

@margarithka Jo no, chapu🙂 Ono je to i jak v které rodině. U nás jsou akční všichni.

wenduliks
12. bře 2018

@magdalenax Tak moje tchyne mela syna ve 20 a nazory ma jak stara zenska. Moje mama me mela ve 31 a rozumely jsme si dobře. To k tve otazce veku....

magdalenax
12. bře 2018

@petrasipkova1 Ahoj, takže to vezmeme z jiného úhlu pohledu. Takže dospělý mužský ve věku 25 začně vztah s o deset let starší, to znamená s 35 letou..., dejme tomu ok. Ale kdyby té dotyčné bylo o deset let méně??? ... .

babanci
22. lis 2019

Jsem hlídací babi, tak to vidím z druhé strany. Moje dcera má 38 let a dvě děti, 3 roky a teď prcka čtyřměsíčního. Chtějí ještě jedno dítě. Já sice ráda pomůžu, ale jsem mladá babička a budu ještě 6 let pracovat. V týdnu si beru obě dvě 1 x odpoledne a Jeden den v týdnu hlídám tu menší, aby se s větší mohlo jít na cvičení. Takže většinou si musí poradit sami. Mladí ale fantasticky spolupracují, táta funguje a jde to bezvadně. U Tebe vidím jako jediný problém, že ten Tvůj chlap nechce. Nevím, jestli je dobré je do toho za každou cenu tlačit. Přemýšlím nad tím, v poslední době, protože znám jednoho donuceného taťku, který si k dítěti cestu nenašel.

hanka_333
autor
24. lis 2019

@babanci Diskuse už je trochu starší. Na partnera jsem netlačila, ale nakonec na druhé dítě kývl, možná trochu alibisticky si říkal, že to třeba v tomto věku ani hned tak nevyjde. Dohodli jsme se, že to prostě pár měsíců zkusíme a když to třeba do půl roku nevyjde, vykašleme se na to. Hlavní důvod proč to zkusit nakonec byl, aby první syn měl k sobě parťáka. A ono se to povedlo. Zatím to nějak zvládáme, i když je to náročné a malej není žádné pohodové spikací miminko. Tak uvídíme, jak to půjde třeba za deset let 🙂)

babanci
24. lis 2019

@hanka_333 Tak prima. Hlavně,že to dobře dopadlo.