Jak doma udržujete pořádek, abyste pořád neuklízeli?

iveta93
16. zář 2015

Ahoj, chci se zeptat jak doma udržujete pořádek? Já mám doma uklizeno, večer přijde přítel z práce a ráno můžu uklízet všechno znovu. Máte nějáký "fígl" aby to doma vydrželo chvíli uklizené? Nemusím mít doma naklizeno, ale každé ráno nosit tunu hrnečků a obalů od všeho možného mi už docela vadí. Místo toho abych měla doma uklizeno a další den šla například umývat okna tak jdu dělat zase to co den před tím. A neukamenujte mě za otázku třeba má někdo nějáký fígl který by se mi hodil. 😀

lilibeth
16. zář 2015

Jak doma udržujete pořádek, aby jste nemuseli uklízet pořád dokola? - nebrat uklízení moc vážně 😀
Nikdy by mě nenapadlo každý den vysávat, vytírat nebo leštit koupelny.
Kupelny beru jednou za týden (když je zaprasené umyvadlo, tak častěji), vysaju tak dvakrát do týdne (v patře jednou - stejně tam přes den nejsme), vytírám taky jednou týdně (pokud se mi zrovna chce), kuchyňskou linku a jídelní stůl stírám několikrát za den (přecijen jídlo atd).
Každý večer dám dítku v půl sedmé večeři a začnu uklízet hračky, nádobí v kuchyni a dělat všeobecný pořádek. Za půl až třičtrtě hodiny má dítko sežvýkáno, já uklizeno a jde se uspávat.
Vytírání. vysávání, prach a podobné věci, dělám ve dnech, kdy je manžel doma a vezme děti ven.
Abych se honila s hadrem vpředu a uřvanýma dětma vzadu na to se mám moc ráda 😀

no_title
16. zář 2015

mám ten samý problém. vždycky když je manžel doma, je bince tolik, že o víkendu, kdy není v práci, radši rezignuju a uklízím to celé pondělí 🙂). Není to ale jen jím, taky třeba víc vařím, když je doma a tak.
Na fígl jsem zatím bohužel nepřišla, taky bych nějaký uvítala 🙂

lucykal
16. zář 2015

já luxuji každý den někdy i vícekrát za den, jsem sice už půl roku po porodu, ale vlasy mě padají šíleně a já nesnáším když jsou na podlaze.

shine2015
17. zář 2015

@hadeline můj muž nevýhodou nic spíš ještě domů přinese....občas jsme se nepohodli.... Já bych vše zlikvidovala....ale teď co máme dvě děti a čekáme třetí to vyvrcholilo naším příjezdem respektive i přestěhování že zahraničí zpět domů a prostě jsem si dupla.....některé věci vyhazuji po tajmu a některé jsem donutila vystěhovat jeho.....ještě mám stále dost prostoru na vyhazování.....a taky k němu dochází ale je to o 100% lepší než to bylo a i manžel uznal to je lepší....a to vím že při další likvidaci bude věci bránit.....ale to se fakt nedá,skladoval i strary nábytek....vše je škoda, oblečení ještě z výšky, je mu 40! A mě ty hádky vždy vadily....a i jsem ustoupila,ale po skoro deseti letech vztahu kdy jsme to tady postupně měli jak na skladišti i když jsme žili jinde a tam jsem pořádky udělala.....tak už je mám i tady....prostě měsíc hádek a neustupovani....ale mě by kleplo z toho....

victress
17. zář 2015

kdy to proboha holky stíháte? 4x za den vysávat? to se nevyplatí vysavač ani uklízet? to ho můžu mít zrovna roztažený uprostřed obýváku 😝 😝 😝

victress
17. zář 2015

@loafeer a o víkendu nevysáváš vůbec, když je doma? 😀

zuzineckah
17. zář 2015

@iveta93 tak uklidit si po sobě snad patří k základní inteligenční výbavě dospělého člověka bez rozdílu pohlaví... Takže na to není fígl, to je v hlavě...Proč mu posluhuješ??? Nevím jestli už máte dítě, ale pokud ne, tak ten dril si měla zavést hned, protože pak budeš mít co dělat nejen s prckem a domácností, ale i s chlapem, který není schopen ani základních věcí.
Můj manžel je asi z jiné planety, ale uklidí si po sobě všechno, když vidí, že je potřeba vysát, tak vezme vysavač a udělá to. Nežehlí, nevaří, ale s ostatním pomůže tak, že mu to ani nemusím říkat a přijde mi to naprosto normální, vždyť není neandrtálec 😝

baraz
17. zář 2015

@victress mam tycovy,postaveny u zdi a stale v zasuvce. Deti ji,na zemi, vsude drobky..precevv tom nebudem chodit a maly lezt..takze po kazdem jidle a zabere to 2min? max...

lenycka27
17. zář 2015

Souhlasím s lilibeth 🙂

blahova_andrea
17. zář 2015

@anelamates tak ja uklidu uz moc nedam, ale zrovna to vysavani 2x denne je asi nejcastejsi😅 deticky delaji curbes a me ta podlaha evokuje vetsi bordel nez na policich😀

blahova_andrea
17. zář 2015

@socialm no tak ale 600 tydne x 4 mas uz 1600,- za mesic a to uz je v rozpoctu znat.my treba na to nemame a neni na to, kde usetrit, protoze nepojeme, nekourime, nechodime po zabavach ani kavarnach, nenosime unackove...ale jako mit na to, tak jdu do toho taky.kamaradka si to nemuze vynachvalit jako ty.pry bylo tezke najit tu pravou pani, ale ted uz parada.ze mi nekdo uklizi muj bordel by mi fakt nevadilo.jen kdyby se nam mel nekdo hrabat v pradle, tak to bych nedala😅 ale vyprat si je ta nejmensi prace 😀

sonjuletka
17. zář 2015

Já jsem teda ještě tehu, ale jsem doma, tudíž každý den něco poklízím... vysávám tak 3x týdně, vytírám 2x (celý dům, máme to jak 4 pokojový byt), prach jednou týdně, koupelna 2x, WC dvakrát.... každý večer / ráno dle toho jak se mi chce poklízím gauč kde trávíme dost času, odnáším nádobí.... myčka jede tak 1x denně. ale kuchyn si udržuju pořáde čistou, po každým vaření si uklízím sporák, kachličky, desku, dřez apod... máme dost tvrdou vodu, je to boj.

svetlus_pepca
17. zář 2015

@marton Já měla asi tak před dvěma týdny ještě jeden nápad. Když malý usnul, krásně jsem uklidila. A fakt bylo uklizeno. Ještě tak 10 minut poté, co vstal 😀 A tak jsem navrhovala, že bych to vyfotila, na velký formát vytiskla a vždy to před nás postavila 😀 Jinak leštěnku používám z Lidlu ve spreji a ta mastná není 😉

ewelinkaaa
17. zář 2015

Tak já nevím, co mám za muže, asi babu... 😀 Ten můj bere jako jeho vlastní práci vynášení odpadků, vysávání a vytírání podlahy. Teď si teda prosadil koupi robotického vysavače. Ale jsem za to ráda i já. Občas mi pomůže i s věšením prádla, ale to nemám moc ráda, protože je to hrozně požvýkané. Občas umyje nádobí, do myčky ho také sem tam dá. Ale to je moje práce, tak mi nevadí sklidit i ze stolu, protože to tam sama nechávám. Když je u toho, že vařím, tak mi s tím také pomůže a umí i něco uvařit sám.
Abych ho jen nechválila, tak neumí skládat oblečení do skříně, ale kvůli tomu jsem mu do skříně dala šatní tyč. Sice se tam vleze méně věcí, ale manžel si po sobě uklízí. Jsem hodně precizní na uklizené skříně, takže mu vše přerovnávám, ale to je moje úchylka... 😎
Čím jsem toho dosáhla? Mrkněte se na Modrou střechu. Máme za sebou docela náročnou rekonstrukci, u které jsem makala jako chlap, takže teď vyžaduji i to stejné od něj... 😉

victress
17. zář 2015

@blahova_andrea 4x 600 Kč je 2400 Kč, jsi se upsala, ale máš pravdu, že je to velká pálka pro maminy na RD, které mají 7100 Kč na měsíc...

loafeer
17. zář 2015

@victress vysaju, ale jednou a pak tajně, když někam odejde:oDDDDD

victress
17. zář 2015

@loafeer 😀 😀 😀

loafeer
17. zář 2015

@victress ale taky máme ten tyčák....a když lemtá, tak mu řeknu, že nemá žrát v obýváku ( protože vašek chce pak taky ), vadí mi to obecně- je to neýchovné a ještě je z toho binec:o)

petralauf
17. zář 2015

Taky řeším problém s úklidem, ale trochu jiný - potřebuju paní na úklid a nevím, kolik jí zaplatit. Poradíte prosím? zde https://www.modrykonik.cz/forum/zamestnani/kolik-stoji-pani-na-uklid-na-malomeste/

socialm
18. zář 2015

@victress
@blahova_andrea
Vzdycky se najde nekdo kdo si to nemuze dovolit, tak jako se najde ten kdo ma domaci a neuklizi vubec.. Ja osobne radeji dam muj plat za chuvu/skolku/uklizecku nez byt doma a dostavat 7100 rodicaku. Kazdy to mame jinak, a jak rikaji italove svet je krasny protoze je ruzny..

blahova_andrea
18. zář 2015

@victress jééé, já jsem blbá 😅 já byla ve vlaku s malou, tak jsem se snažila stíhat víc věcí a takto to dopadlo, se fakt stydím za matiku ☹ jinak teda pro nás 2400,- by byla mega pálka i v případě obou pracujících. ono je fakt rozdíl mít 10+15000 a třeba 20+30000. jako můj chlap by teda nesnesl, abych si někoho najímala na úklid ani kdyby na to vydělal. teda dokud jsem na mateřské. jiné je to potom, když oba pracují a ještě se mají stíhat děti a domácnost. to bych pak fakt brala, ale na mateřské by mi to bylo vyloženě blbý, pokud bych na ní teda nestudovala nebo nepodnikala nebo tak.

blahova_andrea
18. zář 2015

@socialm vidíš a v tom jsme právě jiné. mě zas přijde zbytečné pracovat jen proto, aby mi někdo uklízel můj bordel a trávil čas s mými dětmi. nevidím v tom potom smysl. děti mám proto, že jsem je chtěla a chci být s nimi a ne někomu platit, aby se o ně staral. ale je to dáno zase tím, že jsem neměla práci, která by mě extrémně bavila. nebo i bavila, ale vedení a kolektiv mi úplně neseděl. no nespěchám tam zpátky 😅 ale celkově jsem prostě nastavená tak, že je pro mě víc rodina než kariéra a že raději budu dělat jen práci na částečný úvazek a doma si stíhat vše sama než bych dělala managerskou pozici a děti viděla jen večer spící v posteli, ač bych doma měla od někoho i naklizeno. líbí se mi, jak to má kamarádka. běžný úklid dělá denně, práci si našla flexibilní, která ji baví, děti stíhá a navíc má o pár pater výš i případné nutné hlídání a s mužem vydělají dost na to, aby si mohli dovolit i paní na větší pravidelné i nadstandardní úklidy. takže rozhodně neodsuzuji lidi, kteří mají hospodyně. i ty jsou totiž rády, že je někdo potřebuje a zaplatí 🙂 až budu chodit zase do práce a děti do školy, tak bych byla jedině ráda, kdybych takovou paní měla a mohla tu trochu času, co denně zbude trávit s dětmi a ne u špinavého prádla či nádobí

socialm
18. zář 2015

@blahova_andrea jak rikam, svet je krasny protoze je ruzny. Jen bych podotkla, neni to jenom o tom jak rikas ''pracovat jen proto, aby mi někdo uklízel můj bordel a trávil čas s mými dětmi'', jde i o to vedet, ze se o sebe a rodinu clovek postara a nemusi spolehat na almuznu od statu nebo kapesne od manzela. 😎 Dle meho tim take davam vzor ktery detem, a neni to, ze prace je dulezitejsi ale, ze prace je zaklad a vse ma svoji cenu. Zadny extrem jako Marissa Mayer, ale take ne stravit 8 let doma s detma ktere pak odrostou a hledaji vzor jinde.

blahova_andrea
18. zář 2015

@socialm já to takto právě nevnímám. pokud můj plat stačí jen na to, abych pokryla náklady na úklid domu a hlídání dětí, tak rozhodně nejsem soběstačná, protože to znamená, že bydlení a vše okolo rodiny stejně musí zaplatit muž. takže pro mě to má smysl jen v případě, že vydělám 30 000, ale na tyto výdaje padne třeba "jen" 10 000. potom ano. mám dalších 20 000, ze kterých vše utáhnu sama a nejsem na nikom závislá. myslím, že takových žen je minimum. a pokud bych vydělala pár tisíc a ty celé dala za úklid a hlídání, tak rovnou můžu být doma a uklízet a hlídat si děti sama. příklad dětem je důležitý, to ano. o to strach nemám. mě muž nikdy nevydržoval, nedával kapesné. vždy jsem pracovala a šetřila a dobu, co jsem doma s dětmi a mám nízký příjem dotuju právě z úspor. takže to není o tom, že muž by vše platil a mě ještě dával kapesné nebo jsem jako kapesné měla rodičák. ráda bych na tom byla tak, abych nemusela pracovat z nutnosti peněz tam, kde to nesnáším, ale abych mohla dělat klidně hůř placenou práci, ale tam kde mě to bude bavit. to je můj sen. pracovat rozhodně chci, ale nemám potřebu odcházet pracovat od dítěte mladšího dvou let a nechci být v práci od nevidím do nevidím a z rodiny nemít nic víc než jen pár hlav spících pod jednou střechou. chce to nějaký ten kompromis. ale ne každému se podaří ho dosáhnout

zuzineckah
18. zář 2015

@socialm "kapesné" od manžela?? Cože??? To zní stejně ujetě jako když někdo řekně "manžel MI pohlídá děti" 😀

ewelinkaaa
18. zář 2015

Holky, myslím, že úvodní dotaz byl o tom, jak zvládnout úklid a ne jestli je morálně či ekonomicky únosné si pořizovat paní na úklid. 😉
Zakladatelce bych poradila, aby se s přítelem (nebo manželem) domluvila na tom, že jí musí pomáhat nebo se prostě bude platit ta paní na úklid. Na chlapy se musí věcně. Bohužel většina nechápe, že něco mají udělat. Prostě si toho nevšimnou. Je potřeba přesně říct, co od nich očekáváte - říct si o jednu a později i víc konkrétních prací, co bude mít muž na starosti. Když nebude souhlasit, tak je tu stále ta paní na úklid, ať si vybere. Ale hlavně, chlapy jsou jako malé děti. Musí se neustále chválit!!!! Pořád je ujišťovat o tom, jak to s jejich pomocí zvládáte a že jsou ohromně šikovní. No a dále: zvládnout psychicky ustát jejich pomoc. Ono totiž ne vždy to je podle našich představ a to se oni nesmí dozvědět. Pokud nám výsledky jejich práce nevyhovují, tak jim vymyslet jiný úkol nebo zavřít oči a zhluboka dýchat... 😀

A k uklizenému domu: nejlepší je mít vše dobře zorganizované. To znamená mít dost úložného prostoru a v něm nemít chaos. K tomu je třeba zorganizovat skříně tak, aby bylo jasné, kam co patří a nic nepřetékalo ven. Když je potřeba, můžou pomoci popisky na poličce/košíku/krabičce atd. Vyhazovat staré krámy a klidně i pořídit skříň nebo komodu navíc, aby bylo kam to všechno dát. Odstranit co nejvíce cingrlátek, kde se drží prach. Někomu pomůže i odstranění koberců a závěsů, poslouží místo nich rolety. Prostě si úklid co nejvíce usnadnit. A hlavně zavřít oči a na všechen ten bordel se nedívat. Ono některé věci vážně počkají. Nám například počkalo povlečení dobré dva měsíce minimálně. Byla jsem holt unavená z práce a reko, že jsem jen padla do čím dál špinavější postele, ale bylo mi to fuk. 😅 Na internetu se dá najít spousty nápadů, jak si ulehčit úklid, ale podle mě je důležité z toho nezešílet... 😎

victress
18. zář 2015

@socialm tak to já se radši uskrovním a užiju si za 7100 Kč doma ty nejkrásnější léta s našimi dětmi, okamžiky, které ti nikdo nezaplatí a které už se nikdy nebudou opakovat, dětství rychle uteče a abych pak měla v domově důchodců na co vzpomínat 😀 nepořídili jsme si děti na to, abychom je už od narození odložili na hlídání cizím lidem, pokud to není nezbytně nutné 😝

jé to samé napsala přede mnou @blahova_andrea se kterou plně souhlasím a máme to podobně, já do současné práce taky nespěchám, ale za nehodlám být doma 8 let s dětmi...

victress
18. zář 2015

@ewelinkaaa krásně jsi to napsala! 🙂

no_title
18. zář 2015

@ewelinkaaa Přesně, chlapi potřebují, abychom jim řekli: "Potřebuji, abys ... (doplňte si sami)"
Taky jsem čekala, že se to naučí sám, ale kdeže. Taky jsem zkusila metodu neuklízej, počkej, až se naštve a uklidí to. Což většinou nefunguje, mu totiž ten bordel nevadí. Jenom mě. Jednou jsem takhle stávkovala s praním (nesmím kvůli nemoci zvedat dlouho ruce, takže nemůžu věšet prádlo) a čekala. Pak už neměl spodní prádlo, tak to vypadalo, že jsem už i vyhrála. A víte, co udělal? Vypral si jen svoje 😀 Pečlivě si oddělil své a mé oblečení z koše na prádlo a do pračky hodil jen to svoje. To mi tenkrát dost zvedlo mandle 🙂 Naznačila jsem mu, že si teda budu taky vařit jen pro sebe, tak tam potom dal i moje.
Takže jediná metoda je říkat, připomínat. Jediné, s čím zápasím je jeho reakce - většinou brblání, takže když se mi nechce to poslouchat, udělám to za něj. Vím, že se to nemá, ale než to poslouchat... Takže pokud máte některá z vás typ, jak to chlapovi naznačit, aniž by brblal, budu ráda za typy.

loafeer
18. zář 2015

@no_title jéééé, tak to mám dost podobné...akorát s tím rozdílem, že se mi dost často stvává, že místo brblání to udělá až...bůh ví kdy...ale jak píšeš...kdybych čekala, že něco uklidí, tak se asi nedočkám...takže pokud něco po něm chci, tak mu to holt musím říct...Na pořádek je manžel horší jak malé děcko, ale zas má jiné přednosti...