Jak reagovat? Tchán říká dcerám, že jsou tlusté

psya
9. únor 2017

Jak reagovat, pokud tchan rika rocni a trilete dceri, ze jsou tluste? Uz to nechci prechazet. Ta trileta se kvuli tomu vzteka, coz je pak oznaceno za zlobeni a padaj hlasky zlobivou te nemame radi, mame te radi, jen kdyz jsi hodna. Mladsi je trochu cvalik, starsi naopak. Tchan to rika spis hostilne, ne ze by se rozplyval nad tim, ze je dobre zivena. Asi bych chtela situaci spis odlehcit nez se poustet do konfliktu.

anetka1701
9. únor 2017

@kika_21 no tak zakladatelka to psala v úvodním příspěvku, tak předpokládám, že to říká 🙂

Ono to je těžké... Hele mně je třicet a nadváhu mám taky. Obecně jsem s tím vyrovnaná, nějak se extrémně netrápím, ale když mi moje máma řekne "jsi tlustá" tak to zabolí i přesto, že mám nadhled, jsem obrněná a neberu si to... A u těch malejch dětskejch dušiček, když něco podobného řekne jejich děda (což je třeba pro moje děti skoro polobůh) tak je to prostě rána a i když to není pravda, může jim to založit na nějakej mindrák do budoucna...

magdasan
9. únor 2017

Vím co tyhle byť "láskyplné" poznámky dokáží udělat s dětskou psychikou. Můj táta vnučku miluje, ale i on je takový ten vtipný rejpal. Na něj by hrubá záplata neplatila, rekl by, že mám pravdu,umí si udělat srandu i sám ze sebe. Já mu jednou v klidu řekla, že si to nepřeji a malé řekla, že dědeček to tak nemyslel. I když tomu ještě nerozumí. To vidím jako hlavní, říkat dětem, že to není pravda. Ale netrpěla bych to tchanovy, jasně bych mu vysvětlila že takhle ne a pokud to nebude respektovat, omezíme kontakt.

medulinek
9. únor 2017

mně tohle říkal otec furt dokola,nebyla jsem tlustá,ale z těch mindráků jsem vyzkoušela tolik diet,že jsem si uplne odrovnal metabolismus a tlustá nakone cpravdu skoncila. S otcem jsem 12 let nemluvila a nesnasim ho do ted a kdyby to rikal dceři,okamžitě styky ukončím,dokud se nesrovná.

magdasan
9. únor 2017

A teda ještě k tomu, že zlobivou ji nebudou mít rádi, to bych zatrhla s ještě větším důrazem, to už je hoodně pres čáru ! To by u nás nikdy nepadlo, ať je dědeček sebevětší huba nevymachana.

koordinatorka_odboje
9. únor 2017

dámy, hostilně znamená nenávistně - tj. žádný "humor". I když nevím, co je vtipného říkat o někom, že je tlustý, když není. To je fakt strašná sranda

elchacz
9. únor 2017

@puresin nojo, jenže vy jste dospělá, nějak si to vysvětlíte (omlouváte svého otce, že je natvrdlý chlap), ale stejně vás to zabolelo, jak píšete. A teď si vemte, co si z toho asi tak odnesou malé holčičky, které jsou ve věku, kdy bezmezně věří všemu, co dospělí říkají...

lenkaluk
9. únor 2017

@psya nenech to byt. Zaraz to, idealne okamzite. Jak tu pisou holky, takhle vznikaji celozivotni komplexy... mam stejnou zkusenost. Babicka mi treba rikala, jak bych si mela dat pozor na linii a ten kolac radsi nejist.

magdasan
9. únor 2017

@koordinatorka_odboje vím co to znamená, jen se mi nechce věřit, že pokud by nějaký člověk říkal takové věci roční a tříleté holčičce NENÁVISTNĚ, že by se maminka s takovým přístupem okamžitě rázně nevyporadala...tak se to snažím brát spíš z té reálnější stránky, protože chovat se ke svým vnuckam nenavistne JE pro mne nepředstavitelné.

koordinatorka_odboje
9. únor 2017

no vidím, že je tady víc s touto zkušeností s "dobře míněnými radami" nejrůznějších příbuzných 🙄 Je to snad český kolorit negativně hodnotit postavy žen? Doufám, že co nejdřív tento nesmysl vymře.
Bohužel jsem byla také postižena takovými naprosto zbytečnými průpovídkami, o které jsem vůbec nestála. Proč myslíte, že to lidé dělají? Podle mě chtějí prostě a jednoduše ublížit a znejistit.

stuplakova
9. únor 2017

Nenechala bych to tak jen tak, může se s takových průpovídek vyklubat něco horšího, Děti nechápou sarkazmus a tak podobně, nenechala bych to jen tak. Roční z toho ještě nic nemá, ale tříleté se už může v hlavičce tvořit různé myšlenky. A to, že říkají že jí nemají rádi, jen když je hodná, s tím bych něco udělala.

mysicka_lb
9. únor 2017

Ahojky, já bych tohle pořešila hlavně s manželem, protože tchán je jeho otec. Prostě mu narovinu říct "tvůj otec říká holkám, že jsou tlusté, mohl bys mu prosím vysvětlit, ať to nedělá? Mám strach, že z toho pak budou mít komplexy, až budou větší". Ať si to spolu pořeší, jak chtějí (v některých rodinách se na to jde spíš přes to "prosím, mohl bys?" a v jiných si servítky neberou, ale to už je jejich věc. Manžel - syn - nejlépe ví, co na něj bude fungovat). V okamžiku, kdy tchán něco takového pronese, bych řekla "tohle jim prosím tě už neříkej" a dále bych to nerozmazávala. V žádném případě bych tchána "vtipně" neshazovala ("nic si z toho holky nedělejte, dědeček je hloupý a nerozumí tomu"), jednak se tchán akorát urazí a "šprajcne" a jednak mi přijde přes čáru učit děti, že jiný dospělý v jejich okolí je "hloupý," byť by skutečně byl.

koordinatorka_odboje
9. únor 2017

@magdasan hm, nemám iluze o lidech

kika_21
9. únor 2017

@anetka1701 To by říkal snad tlustou Tě nemáme rádi...Snaží se jí říct,aby se nerozčilovala.Prostě aby byla splachovací-jako premiér Sobotka...😢 Prostě je to blázen, když vnučce říká, že je tlustá...Jestlipak sám zdravě žije? Opravdu bych dceru bránila, taky bych jí řekla, že bláznům se neodporuje...Není děda ještě tlustší?😀

kika_21
9. únor 2017

@stuplakova No tříleté je potřeba především vysvětlit, že existují blázni, kteří říkají to, co se neříká. Převýchova dědy bude možná už zbytečná.Děti se často setkávají s blbci.Synovi jsem řekla, až někdo přijde s tím, že je BEZHEADKa-tedy bezhlavec, když má bezlepkovou dietu, ať ho spíše polituje, že je opravdu takový blbec a kamarády aŤ hledá mezi chytřejšími...Cizí dětia všechny lidi nevychováš-druhá věc je ,že doma bychom si ubližovat neměli-že...Divím se, že jeho žena ...

stuplakova
9. únor 2017

@kika_21 To je pravda, to jsi dobře napsala. V rodině by si ubližovat neměli, je to přece rodina a ta by měla držet při sobě. Jj té větší je třeba vysvětlit, že ne všichni lidi jsou hodní a že takových ještě potká. S dědou už to asi nebude na převýchovu 🙂

danfal
9. únor 2017

U nas to mame zarizene nasledovne, bud to pritel rekne hezky a promluvi si s nima nebo vi, ze priste budu jecet ja.
Hovory o vaze nesnasim.

lenka062017
9. únor 2017

Neprechadzala som vsetky odpovede, tak neviem, ako diskusia pokracuje, ale rozhodne by som mu jasne vysvetlila, ze to moze mat obrovsky dopad a ze snad nechce, aby jeho vnucky raz bojovali s poruchami prijmu potravy. Pretoze takto im na to nahrava krasne. Na facku - tchan netchan.

carmilla
9. únor 2017

@magdasan Musí si uvědomit, že malé děti ještě nechápou ironii a všechno, co jim dospělí říkají, obzvlášť když je to rodina, berou smrtelně vážně. I nevinná poznámka může třeba až pubertě napáchat škody. "No, jo, i děda vždycky říkal, že jsem tlustá, měla bych hubnout." Bum a může z toho být třeba anorexie...Nebo docela obyčejný mindrák a neustálé pochyby o svém vzhledu...I to dokáže znepříjemňovat život víc než dost. A promítá se to pak do vztahů, do studia, do práce, do zvládání stresových situací. Sebedůvěra je strašně důležitá. A kde jinde ji má člověk získat než v rodině?

duckie
9. únor 2017

Určitě bych dědovi mezi čtyřma očima řekla, že tohle není v pohodě. Budu věřit, že to nemyslel zle....jen někdy to lidem třeba nedochází 🙂
Já jako dítě to měla přesně naopak - pořád nám babička říkala, že jsme hrozně hubený. U mě to pěkně korunovala, že když nebudu pořádně jíst (v jejích očích talíř polívky a svíčková s pěti knedlama), nebudu mít žádný prsa a kluci mě nebudou chtít.
No radosti na rozdávání, fakt že jo...protože ty prsa mi fakt nerostly a celkem mě to trápilo.
(Pak teda naštěstí se tam u mě něco v tom dekoltu našlo a vzpomínám na to s úsměvem, jak jsem pak teda zpucovala v těch hicech tu její nálož a pak seděla před zrcadlem a čekala, co ty prsa jako na to 😀 )

carmilla
9. únor 2017

@duckie Jojo, babičky většinou říkají, jak je člověk hubenej. Naopak, když babička řekne: "Tobě to ale sluší, ty jsi taková pěkňoučká" je to lakmusový papírek, který ukazuje, že by měl člověk začít cvičit. :D

petratretra
15. čer 2019

Tchyne