Jak vrátit chuť k životu?

6. pro 2023

Ahoj. Verim, ze mi dobre poradíte. Už jsem nešťastná z manžela.
Je poslední rok porad unaveny, bez chuti k životu.
Manžel má psychicky náročnou práci, máme dvě male děti, nemame na sebe navzájem moc čas, na naše koníčky už vůbec ne. Všechno se točí kolem domacnosti a děti.
Nestezuju si, děti miluju, chápu, ze první roky jsou narocne.
Musím říct, ze manžel je naprosto uzasnej tata. Dětem se věnuje, nemůžu o něm říct krive slovo.
Ale ta únava. Porad si “stěžuje,” jak je hrozne unavenej, jak se necítí dobre.
A já moc nevím, jak to s nim řešit. Doporučili byste mi nějaké vitaminy, které by mu mohly pomoct?
Řešila jste to některá u vašich partnerů? Co pomohlo?

ines76
6. pro 2023

Bohuzel neporadim, ale hackuju se, protoze jak popisujes manzela, presne to sedi na me - jsem ze vseho totalne vyšťavena fyzicky i psychicky, pricitam to primarne praci plus ted ta zima mi bere hrozne energie... a taky si na to doma pravidelne stezuju 🫣 praci se snazim doklepat do jara, kdy mi konci smlouva a rozhodne tam nebudu pokracovat, ale zároveň mam trosku podezření, jestli ta unava nema nejakou jeste jinou pricinu "ve mně" - jednak pocinajici přechod a druhak se trosku bojim a pozoruju, jestli za tim neni deprese - ztrata chuti do prace, nic me nebavi, vsechno me stoji neprimereny usili... snazim se vic odpočívat, kdyz se mi to podari tak je to trosku lepsi, takovej jako plaminek radosti ze života, ale ne trvale. Tak budu rada taky za nejaky tipy na zivotabudice...

jahodi
6. pro 2023

u žen by to mohl být třeba i nedosttek železa.

konidana
6. pro 2023

@ines76 jestli pocinajici deprese tak by to chtelo psychoterapii. Nebo si aspon vest pozitivni denik, odpocivat a venovat se sama sobe. Vim ze to je nekdy tezke, ale jinak se z toho dostava blbe...

ellen1122
6. pro 2023

A co zajít k praktikovi? Vůbec nemaluju čerta na zeď, ale ta únava může být známkou čehokoliv, kort jestli je takhle dlouhodobá. Držím moc palce.

mollyweasley
6. pro 2023

Vitamíny fakt nepomůžou. Jestli je skvělý táta, potřebuje to od tebe vědět. Potřebuje si s tebou někam zajít a odpočinout si, vědět, že ho miluješ i bez dětí. Že není jenom k tomu, aby vydělával peníze a staral se o děti. Zajděte si posedět do baru, skočte do sauny, navštivte vánoční trhy jenom spolu. Na takové ty běžné depresíčky žádné vitamíny neexistují, ale láska pomáhá hodně.

autor
6. pro 2023

@mollyweasley To on všechno ví ♥️ Jsme spolu kazdej večer po tom, co usnou děti. Randime doma s vinem, v tomhle problém vůbec není. 🙂 Občas se nám povede i zajít do restaurace nebo do kina.
Jen ta jeho únava začíná byt už neunosna 😢

mollyweasley
6. pro 2023

Pokud nemá vyloženě problémy v práci, ještě bych zkusila popřemýšlet, jestli víno doma večer po shonu s dětmi opravdu je to pravé.
Doporučuju knížku Pět jazyků lásky, krátká, neskutečně přínosná. Měla by se dát poslechnout i na spotify. Nám doma hodně vysvětlila, proč se vztahově míjíme, i když se přece máme rádi a víme to.

ninive211
6. pro 2023

Já jsem taková furt unavená a tak nějak bez elánu a chuti do života od dob covidu (a od prodělání covidu kór)...vidím třeba doma bordel, vím, že je třeba uklízet, ale nemám chuť, je mi to fuk...vařím zásadně v 9 večer nějaký rychlovky, na adventní věnec jsem úplně zapomněla. Koníčky - vlastně ani nemám, teď po dlouhé době jsem přečetla dvě knížky + se 2.rokem učím jako samouk španělštinu, takže trávím večery tímto. Co se týče vkusu na filmy, tak s manželem se rozcházíme - on miluje Marvely apod, to jde úplně mimo mě. Já zas radši nějakou tu romatiku nebo něco historického. Takže já se dívám na něco, on se dívá na něco jiného v jiné místnosti (abysme se nerušili). Potřebovala bych cvičit, špek na břiše ještě před Vánoci je hrozivej, ale nechce se mi vůbec...

martinka_33
6. pro 2023

Mně na únavu pomohlo přestat pít alkohol 😀 Ale ja mam vrozené problémy s játry.

ninive211
6. pro 2023

@martinka_33 No je fakt, když jsem si loni dala delší ostropestřecovou kúru (je na pročištění jater), tak mi to trošku energii dodalo. Asi ho zas nasadím právě teď před těmi Vánoci, protože to je zase zátěž na organismus -více sladkého, tučného, alkohol též...(já teda si na ty trhy na svřák zajdu anebo si dáme doma večer čas s rumem nebo si dám vaječňák...advent úplně bez alkoholu si představit neumím🙂 )

ines76
6. pro 2023

@konidana jojo, snazim se dodržovat psychohygienu, prevenci vyhoření, odběry mám v pořádku... blby je, že pocit "mozna bych mohla mit počínající depresi" neni dostatecny stimul k vyhledání odborný pomoci, už jen to pomyšlení me stresuje vic nez ta pocinajici deprese 🙈 (pritom nepovažuju psychicky onemocnění za zadny stigma!)

konidana
6. pro 2023

@ines76 no tak na to bacha.
Mela jsem to asi stejne. Asi rok az dva jsem se odhodlavala a objednavala se k psychologovi -dyk to furt nejak jde- , a nakonec jsem (diky kamaradce) akutne dosla do cki, kde mi okamzite dali leky a neschopenku a dokonce mne chteli i hospitalizovat se stredne tezkou depresi a vycerpanim. Nakonec jsem se lecila pres mesic intenzivne ambulantne a dalsi 2 roky antidepresiv a psychoterapii.

annasmyckova
6. pro 2023

zajít na krev a hledat příčinu - borelioza, mononukleoza, rozhašená štítná, nedostatek vitamínů nebo minerálů, celiakie...může to být i ta deprese.

lovemusicsun
6. pro 2023

Neporadím, ale jsem na tom podobně. Chodím spát brzy, vlastně usínám s dětmi, s manželem spolu netrávíme téměř žádný čas. Večer se těším, že si lehnu a že už nic nemusím. Já jsem k tomu ještě nemocná, nemůžu chodit moc ven, tak mi chybí čerstvý vzduch a fyzická aktivita. Vlastně pracuju nebo se starám o děti. A sem tam to vybublá na povrch a začnu si stěžovat. Kromě toho mám ale i pocit, že se nedokážu z věcí radovat jako dřív. Jsem opravdu vděčná za všechno co mám, mám skvělé děti, manžel je také zlatý, máme kde bydlet a netrpíme žádnou finanční nouzí, ale dřív mě potěšily maličkosti typu venku sníh, nějaký nápad na výlet, nápad na oslavu atp. Dnes za tím vidím spíš náročné balení, aby všichni měli všechno co potřebujou, co tam budeme jíst, co musím připravit, kolik se u toho nadělá nepořádku, který pak budu muset uklízet.. Jsem občas i popudlivá a nějaká drobná poznámka mě naštve víc než by měla, dřív bych nad tím mávla rukou a dnes o tom dva dny přemýšlím, což na náladě nepřidá.
Ten ostropestřec možná vyzkouším, jak tu někdo doporučuje.

autor
6. pro 2023

@annasmyckova Jak to probíhá? K praktickému zajít pro zadanku a on ho někam pošle na odběry?

ninive211
6. pro 2023

@ines76 No ten přechod a vyšší věk a s tím spojená "deprese" (nemusí to být deprese v pravým slova smyslu).klidně mít vliv může

ninive211
6. pro 2023

@lovemusicsun Jj, nějaká "nevinná" poznámka manžela typu "tady je hroznej bordel u toho botníku" (jo, já vím a co jako??? Tak si to máte všuiichni uklízet - myšleno hlavně děti - nejsem vaše služka, abych to dělala po vás) nebo "chodím tu jak po pískovišti" mě dokáže zvednout ze židle. teď minulý týden jsem po jedné poznámce vystřelila jak čertík z krabičky, že jsem byla trochu ostřejší, něco jako že se na to taky můžu vys*at chystat obědy do práce a furt něco, třískla dveřma, popadla pyžamo a zaplula na skoro hodinu do vany...a hle, byl klid a byl jak milius a ještě bylo potom i umytý nádobí!

konidana
6. pro 2023

Jj k praktikovi a vyloucit uplne vsechno co vas napadne. Vcetne treba polypu ve strevech, atd.

gdpr
6. pro 2023

Tu je podstatne ci vie dôvod toho prečo je nešťastný a vie aká zmena by ho urobila šťastnejším alebo nevie a je úplne jedno, ci ti to chce povedať alebo nie ide v tomto prípade len oňho. Ak nevie a trvá to naozaj ten rok môže ísť o depresiu a uz by som to nechala na odborníka.ale samosjrmene môže to mať aj iný dôvod len pri takej dlhej dobe je podľa mňa najpravdepodobnejšia tá depresia nakoľko ma aj psychicky náročnú prácu.

annasmyckova
6. pro 2023

mě nějaké testy dělala praktická, pak mě na dovyšetření posílala na alergologii a endokrinologii. U mě to byla borelioza, kamarádka řešila podobné stavy, přišla z práce a zbytek dne prospala a našli ji deficit vit D, zkusila několik forem a málo se vstřebávalo, tak ji předepisuje imunolog nějaká drahá ze zahraničí a říkala, že to bylo jako elixír mládí. Ale určitě to nenechte být, ještě mě napadá cukrovka, stačí nějaké oslabení těla, stres, viroza a něco se může rozjet

ninive211
6. pro 2023

@annasmyckova Jen fakt, že deficitem vitaminu D trpí prý až 80 % české populace...a to teprve zima začala.

antoinet
6. pro 2023

1. Preventivka u lékaře včetně odběrů krve
2. Zaměření se na životosprávu (skladba jídelníčku, spánek, stres, pohyb), klidně bych na nějakou dobu vynechala ten alkohol a jiné stimulanty (kofein, nikotin...), krátkodobě to nakopne, ale jinde si to vezme svou daň
3. Dobrý psycholog

fyii
6. pro 2023

me nejvice pomaha odletet na 3 tydny nekam daleko, more, slunce, vylety, bez signalu- nebo s velmi spatnym, po vlastni ose... tam nacerpam energie na zbytek zimy a kus leta... mam to overene.. a deti bereme vzdy sebou...

jannym
6. pro 2023

Dlouhodoba unava muze byt ze stresu, ale taky to je casty priznak ruznych nemoci, stitne zlazy, nedostatku nekterych vitaminu nebo mineralu, deprese, nelecene mononukleozy, ne zcela dobre dungujicich jater nebo srdce, takze pokud se tak citi uz dlouha chtelo by to zajit za praktikem, nebagatelizovat to a na silu neprechazet…jako osoba ci samu sebe dohnala k zachvatum uzkosti a somatizaci nemoci o tom vim svy…

sorboni30
6. pro 2023

Vitamíny, více spánku.. a měl by zajít na kontrolní vyšetření krve. Pokud bude krev v pořádku, měl by změnit životní styl. Asi mu nesedí práce, takže bych uvažovala o nove jinak začne mít zdt.problemyp

elfka21
10. pro 2023

📌 Jako bys psala o mém manželovi. Energii ještě má, ale radost a elán zmizel… Ach jo

jerrabina
15. pro 2023

Jestli nic jiného nepomůže, tak bachovky. Doporučuji terapeutku Iva Hemská