Je manželka zlatokopka?

matus89slovak
1. říj 2022

Ahojte. S manželkou žijeme v Prahe, ona pracuje v IT a ja som podnikateľ. Podnikám takmer 1.5 roka, príjem mám, avšak nestabilný. Priemerný ročný príjem mam porovnateľný s platom začínajúcich učiteľov na základnej škole. Problém je, že manželka je nespokojná, sťažuje sa, že nás neviem zabezpečiť. Závidí kamarátkam a kolegyniam v práci , ktoré majú manželov pracujúcich v IT a majú vyššiu životnú úroveň. Dokonca kvôli tomu plače, sťažuje sa, že je ambiciózna a pracovitá, no kvôli mne si nemôžeme dovoliť vyšší štandard. Tiež som pracoval 3 roky v IT a zarábal približne ako ona. Chcel som ale vyskúšať podnikanie a ona súhlasila. Teraz sme vo veku, keď si jej kamarátky kupujú byty a domy, no my si to momentálne nemôžeme dovoliť. (Môžeme ale nie to, čo by chcela ona). Ona je z toho frustrovana a viní mňa, tvrdí, že jej kamarátky nie sú také ambiciózne ako ona, no majú sa oveľa lepšie, vďaka ich partnerom. Závidí im to a začína mnou pohrdat. Pritom by som mohol byť učiteľ, alebo
mať inú, menej zarabajucu pozíciu. Moja rodina tvrdí, že je zlatokopka, a ak by ma mala naozaj rada, prijala by, že zarábam menej ako ona, alebo jej kolegovia v IT. Čo si o tom myslite? Ako by ste to vnímali vo vzťahu vy? Rad by som to videl z pohľadu iných žien z pohľadu iných žien.

jola777
1. říj 2022

@klokanka31 Přesně tak. A hlavně se tady srovnává nesrovnatelné - když tady jedna píše že mají jako čtyřčlenná rodina dohromady na měsíc cca čtyřicet tisíc a jsou spokojení (to si vůbec nedovedu představit a to nejsme bohatí) tak proč by to nemělo stačit ostatním. Každý si hledá partnera tak aby s ním byl šťastný a spokojený.

michaela666
1. říj 2022

Když se hroutí už teď, protože kolegyně mají víc, jsem zvědavá co bude na rodičáku.
Buď teď vydrží, podnikání se rozjede a budete mít větší komfort nebo se taky může stát, že tě donutí vrátit se k IT. Po dobu rodičáku na tom můžete být hůř než teď. A to pak bude brečet, že nemůže koupit miminu všechny ty super instagramové krámy do pokojíčku a značkové oblečení?
Přece nečekala, že budeš hned na začátku nosit domů balík peněz.

kakamila12
1. říj 2022

Tak už v barvách vidím, jak je každá ženská chápavá a nadšená, když chlap začne domů nosit výrazně méně peněz 😉 . Je mi jasné, že rozjezd podnikání chvíli trvá, ale 1,5 roku už mi připadá celkem dost na to, aby bylo vidět, jestli to k něčemu vede.

kometkak
1. říj 2022

Pokud ona pracuje a vydělává více, než ty, tak není zlatokopka.. Spíše je závistivý člověk.. U sousedů je trávník zelenější.. Možná pochází z bohatších poměrů v rodině (jiná výchova) a neumí si vážit toho, co má. Pokud pracuješ a nošíš domu cca alespoň normální průměrný plat, tak taky nejsi žádný flákač, co sedí na gauči, aby ti to mohla zazlívat. Možná jen nechápe, že podnikání není hop a pytle zlaťáků.. že to chvíli (někdy i roky trvá), než člověk vydělá více než v zaměstnání. Co přesně chce? Aby ses vrátil do zaměstnání v IT? Pak bude spokojená? Protože vždy bude někdo v okolí bohatší a bude mít lepší auto a lepší barák.. Pokud žije v tomhle, tak asi nikdy nebude šťastný člověk..

sasbu
1. říj 2022

Já jsem vysokoškolačka, mám celkem dobrou práci, s platem jsem spokojená. Manžel se z obyčejné pozice vypracoval na vedoucího. Byly časy, kdy já jsem měla více peněz a pak jsou časy, kdy má manžel více. Nikdy jsem mu to nevyčítala ani on mi. Oba bychom si přáli byt v novostavbě, ale realita je jinde. Bydlíme s 2 dětmi ve státním bytě, který má 59m. Manžel je spokojený, že platíme málo za nájem, já teda moc ne. V okolí mi připadá, že snad každý má hypotéku nebo vlastní byt nebo dům. My nemáme hmotného vůbec nic. Jsem finančně zatím zabezpečeni. Manžel odmítá platit až do důchodu vysoké částky za hypotéku. Občas je mi to líto, že nemáme nic. Ale partnera si vážím a nikdy bych mu neřekla, ať si najde jinou práci, že bude mít více peněz.

drep
1. říj 2022

Já nevím, jak je přesně definovaná zlatokopka, ale z mého pohledu ukničená pipina rozhodně. Nepotřebuju muže jako zlatou kasičku a pokud ona vydělával dobře, tak moc nechápu, proč se hroutí a pláče (?!) z toho, že teď vyděláváš méně, hlady zjevně neumíráte. Podle mě součast partnerství i to, že na to jsme dva. Jsem ta, kdo nosí víc peněz, dokonce tehdy má PPM byla vyšší než manželova výplata. No a co, ve srovnání dvou lidí vždy bude jeden, co bude běhat rychleji, jeden, co bude měřit víc cm a a jeden, co bude vydělávat víc. Upřímně bych v takové situaci zvažovala rozchod, protože to zjevně není parťák pro život. Co bude dělat, až vám opravdu klesnou příjmy (děti, nemoc, propouštění, cokoliv)? Půjde se oběsit, protože nemá na bavoráka?
@kakamila12 no, když muž v době začátku mé rodičovské začal v práci extrémně trpět, byla jsem to já, kdo ho žádal, ať skončí, ať se vrátil do směn na zkrácený úvazek a že já půjdu na víc dní do práce. Protože štěstí milovaného člověka je pro mě víc než prachy. Taky bych mohla dupat nožičkou, až se vykašle na ošetřevatelství (na které má fakt talent) a jde zcela proti své povaze dělat dýlera do farmafirmy, protože ostatní doktorky bydlí v domech (na vysokou hypotéku) a jezdí miminálně VW, kdežto my máme malý panelákový byt a hyundai, ale asi mi v životě jiné věci přijdou mnohem zásadnější.

biedronka10
1. říj 2022

No jak prizahujes další příspěvky, tak mi připadá, že tvoje žena bohužel bude ten typ, který nikdy nebude mít dost. Můžeš se smýkat za vlasy, budeš vydělávat, sebe dřít třeba od rána do vecera vždycky se objeví někdo, kdo budem mít víc než ona. Problem není podle mě váš příjem. Když jste manželé, jdou stejně výdělky podle právní stránky dohromady. Máte vlastní bydlení? Asi máte, máte auta? Asi máte....ono se to nezdá, ale samozřejmost to není a tak jak se dokáže nahrabat, tak se taky může stát že lusknutim prstů přijdete i o to co máte. Problém je její nastavení možná frustrace a závist. S tím ale bude bojovat do své smrti, protože prostě taková je a bude. Mám takového v okolí taky, ten se senou radši nebaví jak závidí. Každý něco závidí, ale tohle už je chorobné, dej si pozor ať se z tebe nestane otrok plnící přání fifleny (časem štěkny) a nezničí tě to. Protože bude chtít víc a víc. Pokud vydělává slušné peníze a je jí to málo, ať přidá sama. Je rovnoprávnost a když ji na začátku nesmrdel feminismus, tak by to měla zvládat i teď. Holt doby se mění a už není pravidlo, že muž musí vždy vydělat více a vše táhnout. Každý jak si to nastaví, tak to má, ale mělo by to vždy být ku spokojenosti obou, ne aby se jeden z toho páru cítil zatlačen do kouta.

jadadee
1. říj 2022

Také si myslim, že to nemá v hlavě srovnané..po domluvě jsi změnil obor,aby ses realizoval/vyzkoušel i jiné možnosti a ona najednou kňourá. Upřímně myslím, že IT mají ty platy o dost jinde a tak je i mimo realitu a vlastně spíš ani neví, co ten "standard" u normálních lidí je.. Ségra přešla do IT, vypracovala se a má to dost podobně, ale teoreticky bude chtít vydělávat i při mateřské, její muž má plat nižší než ona a to dost podstatně.
Můj muž měnil zaměstnání pár let zpět, platově taky dost dolů, ale co je pro nás podstatné, teď chodí spokojený, realizuje se a má výrazně víc času na rodinu...
Možná jí tikají biologické hodiny a proto se jí to otočilo, ale základem je sednout si na to a společně to probrat.. se změnou souhlasila a teď kňourá.. to jí nenapadlo dřív, že to nebudou peníze "zadarmo"?

biedronka10
1. říj 2022

A hlavně bacha na to až se objeví nějaké problémy typu třeba nemoc, nebo ztráta v podnikání....aby pak nepřihlásila, že támhle ředitel fabriky ji ukázal nablýskaný klacek, tak jde za ním, protože ty jsi socka....prostě povrchní smýšlení....jen běda, kdyby třeba ona byla vyřazena z provozu a teď nemyslím jen mateřskou a dítětem.....může přijít nemoc atd.....tak by asi očekávala že se o ní postaras a neřeknes sorry, ty teď nemáš peníze, jsi nemocná...pohrdám tebou.

kakamila12
1. říj 2022

@drep Já určitě nejsem typ, který by se nechal živit od manžela. Ale nerada bych ani, aby to bylo obráceně. Je fajn manžela podpořit v tom, aby dělal co ho baví, nepotřebuju luxusní dovolené a luxusní bydlení a už vůbec neočekávám, že budu sedět doma a manžel na to bude vydělávat. Ale kdybychom kvůli tomu, že se manžel chce realizovat, měli problém zaplatit nájem nebo jet jednou za rok na nějakou skromnější dovolenou, tak to by mi vadilo. Je to všechno o míře a o očekávání.

drep
1. říj 2022

@kakamila12 zakladatel zjevně nemá problém zaplatit nájem, tak ten komentář úplně nechápu…
Ale off topic. Živit manžela přece není to, že vydělávám víc. Já něco vydělám, on něco vydělá, stejně je to společné, tak to společně utratíme. Živit manžela znamená mít doma někoho, kdo leží na gauči, nepracuje a druhý se honí (mimochodem mám kolegyni, která to tak doma má a svým ujetým způsobem jí to asi vyhovuje, protože to legitimizuje excesivní počet hodin v práci, která je smysl jejího života), což bych nesnesla.

kitycat
1. říj 2022

@matus89slovak ked si ju stretol a ked ste sa brali tak ste na tom boli financne rovnako dobre a preto sa nemala coho obavat.
Ak si siel s platom dole a vsetci okolo nej kupuju byty a vy platite podnajom, ani sa jej nedivim, ze zacina citit isty financny tlak a dava ti ho pocitit.

Najmladsi tiez nie ste... Ake mas/mate plany v tej Prahe teda? Ostanete tu? Pojdete spat na SK?

Cesko nema az take benefity pre tehotnu zenu ako na Slovensku je to materske uz pred porodom(ak som to dobre pochopila), kocikovne..

betysch
1. říj 2022

Mě by spíš zajímal názor manželky.Moc se mi nelíbí že z ní tady většina dělá fiflenu aniž by znala i její pohled na věc.Jakože sorry ale ve vztahu jsou za mě důležité 3 věci.Přátelství,sex a peníze a když jedno z toho dlouhodobě chybí tak je to špatně.

elfka21
1. říj 2022

@matus89slovak Zkoumala bych, zda tě má doopravdy ráda. Když se takto chová. Zlatokopka nevím, ale rozmazlená mi připadá. Mně vadilo jen, když bývalý partner neměl práci vůbec a nesnažil se žádnou normální najít. Tu nejistotu jsem neunesla. Nemohli jsme se vzít, neuživili bychom děti. U vás je to ale jiné, příjem máte normální. Porovnávat se pořád s někým není zdravé. Vždycky se najde někdo, kdo je na tom líp.

uzivatelkapetra
1. říj 2022

@betysch chlapi se tady taky odsuzují jen na základě verze ženy, tak co by ne 🙂

uzivatelkapetra
1. říj 2022

Manžel nedávno taky měnil práci, kde rapidně klesnul s platem, skoro se mi bál říct, že by chtěl dát výpověď a jít jinam za méně peněz. Ale pro mě je důležitější, že nechodí domů znechucený a věčně nasraný z korporátu, kde strávil posledních 15 let. Momentálně vydělávám více než on a co? Za pár let se zase vypracuje, hlavně jak ho to baví. Dobře už jsme se měli, holt se trochu uskromníme.
Ale asi nemám ty správné kamarádky, které by mi ukázaly jak špatně vlastně žiju🙂

fire85
1. říj 2022

Jakou rodinu živit? Deti nemáte, tak co. Jste jen dva a máte každý svůj plat, to je málo? Jsem zvědavá co bude ženská dělat až bude na rodicaku s 10 000,-

tasimia
1. říj 2022

@matus89slovak za mě je to slepice. Nic ve zlem, mě by to teda osobně nebavilo poslouchat. Tohle už není snad o zabezpečení rodiny, ale ufňukané kecy.

betysch
1. říj 2022

@uzivatelkapetra já to třeba nedělám.

zelenaesmolda
1. říj 2022

@matus89slovak
Zlatokopka podle me neni,jenom chce,abys jako chlap byl schopny zabezpecit svoji rodinu.

zelenaesmolda
1. říj 2022

@fire85
no prave,treba o to ji jde,ze pokud je chlap neni schopny uzivit tak porizeni ditete nepripada v uvahu.Nebo pujde na materskou on a ona bude vydelavat?

tasimia
1. říj 2022

@zelenaesmolda jenže je rozdíl strach, že neuživí rodinu a závist. Ona vyloženě fňuká a kouká co mají jiní manželé a kolegyně.. a na tom, že bude vydělávat méně než ona se domluvili oni dva.
Tak mu měla říct rovnou a hotovo.

xxx3d
1. říj 2022

zlatokopka není.
prostě chce, abys přestal podnikat, vrátil se do oboru, kde můžeš vydělat víc a potom můžete realizovat to, co ona ví, že můžete.
prostě za mě je racionální.
možná by stačilo, když bys jí řekl, že si to podnikání prostě chceš vyzkoušet teď, když " o nic nejde", protože nemáte děti, třeba například.

na peníze si zvykneš, když pak nejsou, je to nerv.
takový mám z toho pocit.

kafr
1. říj 2022

A nezačíná mladá paní tak trochu hnízdit? Je jí 28, má po svatbě, většina žen po 30 plánuje začít s dětmi, ovšem to chce to zázemí.
Pokud s podnikáním souhlasila, měla by ti taky dát čas na pořádný rozjezd.
Porovnání výdělku se začínajícím učitelem je neúplné - věnuješ práci tolik času jako učitel? Tj 22h přímé pedagogické činnosti + 18h nepřímé (u za inajiciho učitele je to v praxi o něco víc) - tzn. Pracuješ 8h denně? U začínajícího podnikatele bych čekala, že pracuje víc hodin, tím pádem vyděláváš asi opravdu málo.
Pokud se ten rozjezd podnikání takto táhne, tak se nediv, že je nervózní.

Zlatokopka za mě ne.
Slepice, protože se srovnává s kamarádkami, to rozhodně ano.
Ale zase si umí spočítat co chce a co můžete spolu mít a jde za tím.

antoinet
1. říj 2022

Zlatokopka není a mimochodem, mladý manželský pár pro mě taky už nejste, spíš máte nejvyšší čas na ty děti a pak je fajn jistota a předvídatelnost.
Asi byste si měli dát nějaké přesnější termíny - jak dlouho se v tom podnikání budeš plácat, bez se dostaví úspěch nebo půjdeš zpět do zaměstnaneckého poměru. Pak to může být experiment, kdy ona zastane roli živitele. Ale donekonečna to nepůjde.
A jinak tady se všichni vyjadřují tak čestně a nezištně, ale každý chceme mít jistotu, zázemí, možnost dopřát si, po čem toužíme...a není to špatně.
Za mě - mějte plán 🙂

betysch
1. říj 2022

@antoinet přesně.Ale mít plán -možná mi vyjde podnikání v dnešní době je trosku riskantní.A to je muž OSVČ.Hlavně nechápu to uvažování.Já chodím při RD do práce na zkrácený úvazek aby byly rezervy dokud to jde.

tasimia
1. říj 2022

@antoinet je hezké, jak se tu část zastavate ženské. O to více je smutnější, že se na tom domluvili společně, neni to nic co by udělal za jejími zády. Ona s tím souhlasila a pak do něj ryje, že jiní vydělávají víc.
Měla mu říct rovnou "hele, ale me to bude vadit, protože tam kolega Pepa, vydělává více a jeho manželka, si může koupit lepší boty, než ja, když budeš podnikat". Smarja, vždyť mají peníze společně, společně oba vydělávají, není to nemakačenko z pivem na gauči, tak proč by vlastně nemohl dělat práci co ho baví i když za cenu, že ženská má vyšší plat? Noaa? V dnešní době si koupit byt je stejně za mě hloupost, protože jsou splátky šílené.
Ona do něj nerype skrze děti..

lauriak
1. říj 2022

@matus89slovak Zlatokopka co zaraba viac nez ty? 😅 Asi si este nestretol zlatokopku 😂 Ja tvoju manzelku chapem. Mne osobne by vadilo, keby moj chlap zarabal malo a kvoli tomu by sme si nemohli dovolit nieco, co sme si pred jeho podnikanim dovolit mohli. Predsalen je priepastny rozdiel medzi platom v IT a platom ucitela na ZS. Brala by som to tak, ze manzelka bola zvyknuta na nejaky standart a teraz ho nemate. Neni nic zle na tom byt ambiciozny 🤷🏼‍♀️

antoinet
1. říj 2022

@tasimia hele příklad. Byla jsem strašně odhodlaná topit na 18 stupňů, dát si dva svetry a nandat to Putinovi. Ale ochladilo se a zas taková sranda to není.
Tady to může být podobné, snížit standard bolí a poznáš to, až to zakusíš. Ale pokud víš, že je to dočasné, vydržet se to dá.
Kdyby byla zlatokopka, vymění ho za kolegu.

matus89slovak
autor
1. říj 2022

@matus89slovak
Ďakujem za názory, pomohlo mi to vidieť problém z rôznych uhlov. Pýtate sa či máme vlastné bývanie, nie nemáme, bývame v podnájme a nemáme ani auto. Na dovolenke sme za posledný rok a pol boli raz. Mame úspory, šetríme aby sme si mohli zobrať hypotéku, úspory ma manželka podstatne viac ako ja (to jej tiež vadí) . Jej to vadí že je mladšia, žena, a finančne zabezpecenejsia. Chce skratka muža, ktorý by ju zabezpečil.
Ako ste niektorí spomenuli, že je rozmaznaná, tak to potvrdzujem, je z bohatsej rodiny a je zvyknutá na istý štandard. Ona ma proste pocit, že ja ju o ten štandard okrádam, lebo nezarabam nadštandardne. Ďakujem za názory žien, ktorým nevadí živiť manžela, a sú vďačne za lásku partnera. Chcel by som to tiež zažiť. Porozprávam sa o tom všetkom s manželkou.