Má váš chlap každý den navařeno?

19. pro 2020

Dámy, prosím vás, zvládáte na mateřské každý den přivítat muže jídlem? Mám roční dítě, které se mi neustále motá pod nohama nebo někde leze do výšek, takže když vařím jsem ve stresu, že ho opařím, protože se mi pořád natahuje na věci na plotně nebo stahuje věci z linky nebo ho co 2 minuty odbíhám sundávat z různých míst, aby nespadlo. A muž přijde domů a představuje si, že bude mít uvařeno, bude uklizeno a budu ho vítat s úsměvem, protože udájně to tak všichni mají a takhle to prostě na MD vypadá. Všude kam přijde se ho prý ptají jak vařím, jestli mu chutná apod. Já už jsem z toho totálně ve stresu, připadám si pak neschopně, že jiné to teda v pohodě zvládají a nedělá jim to problémy. Ještě je to zjevně i těší a servírují muži teplé jídlo jakmile dorazí z práce. Zároveň si ale nepřipadám, že jsem vystudovala VŠ a teď bych měla dělat domácí puťku, která má neustále naklizeno a navařeno a klepe se na chlapa až dorazí domů a podle toho se hodnotí její kvalita.

somalicats
21. pro 2020

@blondynka400 No, já teda taky preferuju studené večeře, když už teplou, tak něco lehčího, co mi umožní klidně spát (nacpaná spím fakt špatně). Já teda večer už velký energetický výdej nemívám, pokud jsi to myslela v rámci odpoledne, tak je teda mnohem zdravější dát si odpolední svačinu a nepřecpávat se pak na noc.

inkheart
21. pro 2020

Představa je to hezká, já před mateřskou taky plánovala, jak budu hezky vařit klidně dvakrát denně nebo minimálně složité obědy, ale nakonec vařím jen ten oběd a většinou spíš jednoduchý až středně složitý. Manžel má HO, takže jíme doma. Někdy se ale ani ten oběd nestihne (resp já bych v ten den klidně snědla jen těstoviny, ale ty manžel nepovažuje za jídlo, tak objednáme rozvoz). Večeře jsou max polévka, ale spíš vyloženě studené a la chleba s něčím, jak jsme ostatně zvyklí i z doby, kdy jsme oba pracovali.

ninive211
21. pro 2020

Teplé večeře jsou u nás výjimečně, vařím téměř denně na druhý den na oběd, aby měl manžel do práce (tak jednou za 14 dní jde s chlapama na meníčko, jenže u něj je to téměř vždy o výběru "smažák s hranolkama" než něco zdravějšho, to mu radši budu sama vařit, i když mě to nebaví). Takže teplé jídlo má v poledne a na večer už ho nevyžaduje. Na podzim/v zimě dělám k večeři často různé polévky, to u toho casto brble, ze zas polívka, moc to nemusí. Pak dělávám jídla typu tousty, chleba ve vajíčku, vaječná omeleta, někdy rizoto...tak jednou za měsíc si k večeři objednáme třeba pizzu z pizzerky, jinak máme "pečivo s něčím"(šunka, sýr, vajíčko, volské oko...bílkoviny rozhodně nechybí), k tomu nějaká syrová zelenina a vyhovuje to všem. Nějaké zeleninové saláty by mi nejedl, ty nejím moc ani já, naposledy jsem si je dělávala v těhotenství a od té doby se mi chutě změnily a nevyhledávám to. Občas k večeři likvidujeme zbytky z lednice, to pak teplé jídlo je, ale ne čerstvě uvařené ten den.

eviicka
21. pro 2020

@zuzita15 tak u nás třeba dvouleté dítě mělo teplou večeři skoro každý den, chlap jen občas - on ten jejich jídelníček nebyl totiž moc kompatibilní... 🙂
Odpověď pro zakladatelku - nemá, případně si ji uvaří. Ale každý máme situaci jinou. U vás ale bude možná spíš problém v komunikaci a vzájemném respektu.

lennus
21. pro 2020

Můj chlap má teplou večeři, tedy většinou, přejela jsem trochu na takový ten anglosaský styl, kdy si dám sama k obědu jen něco menšího či lehčího, občas zbyde z předchozí večeře, občas se odbydu nebo dám jen omeletu a večeře vařím, abychom jedli všichni spolu, když se po celém dni sejde celá rodina. Muž je většinou přes den v práci a děti ve škole a školce, i když přibylo dní na homeoffice, to uvařím a pak třeba zbyde i k večeři. Mě vaření začalo bavit až od první mateřské, ale občas je jen pomazánka, v létě hodně saláty a něco na gril, často i jídla hotová za půl hodiny, vaření nemusí trvat hodiny. Ale každá máme priority jinde, jsou maminky, které se krásně věnují dětem, jiné mají profesi, která je důležitá pro společnost, jiné mají rády uklizený byt, nemůžeme být dokonalé a dělat tohle všechno a při tom si najít čas i na sebe, koníčky a vztah prostě nejde. Já bych si nikdy nenechala kecat do některých věcí od muže, ale na druhou stranu pokud on je ten živitel rodiny, tak mu ráda nějaký ten servis dopřeju a hladový chlap je fakt peklo. 😀 No a mě baví vařit, tak to dělám ráda, dokonale uklizený byt zase nezvládám, jen večer a ráno je to nanovo. Pokud toho má žena moc, pracuje nebo je třeba jen náročné dítě, tak by to měl pochopit, jsou dovážkové služby, jídelny v okolí v rámci škol, muž mi koupil nosiče a já začala vařit a nikdy jsem pro jídlo v jídelně nebyla, ale naprosto to chápu, vše je o domluvě, ale nemá cenu věci hrotit a nutit se. Až budu více pracovat, zvažuju paní na úklid, chci mít pak čas na podstatné věci a radši uvařím, než abych uklízela. Beru jídlo jako důležitou součást zdraví, chci mít přehled o tom, co jím, z čeho se jídlo skládá, ale taky nejsem dokonalá, tak každá občas musíme něco ošidit.

zuzita15
21. pro 2020

@eviicka tak to ja uzpusobila nasi stravu diteti 😂 Ale od jejich 6m do roka a pul jsem holt varila vecere dve - jednu pro dceru a jednu pro nas

netopejr
21. pro 2020

Vařím denně, především kvůli sobě, já s kojení bez pořádného jídla nefunguju. Vařím pro sebe a děti, takže porce navíc je mi jedno. Ale není na tom nijak závislý, je to dospělý člověk, který se o své jídlo, nebo o jídlo svých dětí, dokáže postarat sám, kdykoli nejsem doma, a nemusim nic řešit předem. Umí normálně uvařit. Takže taky ví , co to zabere času.
Dle mě není lepší léčby než na pár dní odjíždí nechat mu dítě, domácnost, předem nic nachystat... Zkušenost je neprenosna, potřebuje si to prožít.
Ty můžeš zkusit nositko na záda- dítě vidí, a nepriplete se Ti. Práce, u kterých je trochu pohybu, jsou ok.
Taky si ušetřis čas a nervy, když uvařit na 2 dny, obměnis přílohu nebo úpravu jídla.
Taky je dobré si občas něco dát na mrazáku - hotovka se občas velmi hodí, kdyz nevychází čas na vaření. Vývaru vařím vždy velký hrnec, dva dny máme dobrou polívku, dám si i na mrazáku a čistý vývar pak používám na rajskou, masové omáčky, ruzne polívky aj. Někdy máme rychloviy nebo bezpracnå jídla jako pečení maso nebo guláš, závitky ap.
Uklízet můžu pořád, vidět to je s víc dětmi málo, a rozhodně mě to nenaplnuje, spíš mám depku z té marnosti... V příštím životě budu muž zatlucu hřebík a bude tam navěky. 😁

petronelka20
21. pro 2020

Jelikoz ja potrebuji take neco jist, tak ano, mame doma kazdy den teple jidlo. Varim vetsinou kazdy den, kdyz udelam jednou zacas omacku, tak i na vic. Ty se u nas ale moc nejedi, mame je parkrat do roka. Varila jsem tak na RD, pri praci a i jako treba ted nezamestnana. Ono asi i hodne zalezi na tom, zda ma muz moznost tepleho jidla v praci. Pokud to po tobe vyzaduje, tak si var v dobe, kdy je doma, muzes to delat vzdy na ten druhy den. On bude mit teple jidlo kazdy den a ty budes mit klid na vareni.

eviicka
21. pro 2020

@zuzita15 no ony mužovy některé večeře nejsou nic moc ani pro mě (klasická vesnická masová strava, brokolice nebo cizrny se nenají). 🙂 takže si dělá i kupuje podle svého.

gramar
21. pro 2020

@petronelka20 a jak to děláš s nápady na vaření? Já většinou opravdu hořím na tom, že nevím co a točím pár jídel, což je otravné a myslím že i díky tomu mě to vaření strašně nebaví... :/

drep
21. pro 2020

@petronelka20 tak vyžadovat by na mě muž něco zkusil tak jednou. Takhle to v mém světě nefungujé že někdo z gauče vyžaduje teplé večeře.

petronelka20
21. pro 2020

@gramar ptam se nuze a deti, na co maji chut nebo hledam inspiraci na netu
@drep po me tedy manzel nevyzaduje ani uklid 😂, ale kdyz varim pro sebe a pro deti, tak uvarim i pro nej 😂. Manzel nedela na jednom miste, takze nema jistotu tepleho jidla, takze me problem nedela se zvednout a jit mu jidlo ohrat 😂. To samy, kdyz mam treba na neco chut, tak jemu nedela problem zajet mi treba 5x denne pro to do kramu 😂

gramar
21. pro 2020

@petronelka20 To jsem zkoušela a vyšlo z toho to že bych asi musela otevřít kuchyni v hiltonu :D

aguu
21. pro 2020

Takhle, dělá dvanáctky, takže uvařeno má. Snažím se vařit na dva dny. Zase když jsem měla službu já, tak jsem od něj uvařeno měla taky. Prostě to fungovalo tak, že kdo má volno, tak vaří a stará se o domácnost 😉

blondynka400
21. pro 2020

@somalicats a proč by se člověk měl přecpávat teplým jídlem zatímco studené je lehké na noc? Za mne je to právě naopak. V tom teplém se dá jíst mnohem lehčeji a přitom s velkým množstvím bílkovin, tepelně upravená zelenina je té mnohem lépe stavitelná. Jinak co se týče večerního jídla, před půlnocí nikdy spát nechodím, dost často po 20 hodině chodím ještě do posilovny a takže odpolední sváča fakt nic neřeší 🙂 Ale jestli mi někdo dáte tip na zdravou plnohodnotnou studenou večeři, s dostatkem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů bez čerstvé zeleniny, budu ráda, občas by se to hodilo 🙂

somalicats
21. pro 2020

@blondynka400 Tak pokud mas rezim tak, jak pises, tak je jasne, ze nejaka odpol svaca nic neresi. Jinak studene muze se rovnat i tepelne zpracovane a vychladle, da se ledacos. Vse je o chutich a preferencich.

gramar
21. pro 2020

@lennus Jéé super děkuji, juknu. Ovokytky máte skvělé, tak budu mít co zkoumat 🙂

blondynka400
21. pro 2020

@somalicats to ano, ale pak se i to tepelně zpracované musí někdy udělat a to už si to radši sním teplé a čerstvé. Ale je mi jasné, že tohle nemusí vyhovovat každému 🙂 Ono jde taky dost o to, co si kdo neseme z dětství....

somalicats
21. pro 2020

@blondynka400 No, u nas se moc zdrave nejedlo, v rodine mame navic sklony k obezite, takze ja musela prekopat jidelnicek, jinak bych uz ted byla koule. U me je to vareni otazka casu, kdyz jsem byla doma, nebyl problem kdykoli uvarit cokoli, ted chodim domu pozde, dnes treba jsem totalne k.o. a predstava, ze mam neco varit, me doslova desi 😀, takze dnes jsem klidne vzala za vdek studenou veceri.

lennus
21. pro 2020

@gramar Díky, já píšu jen občas na blog, ale taky jsem s nabídkou sortimentu spokojená. 🙂

la_amanita
21. pro 2020

Rodičovská dovolená je přesně dovolená absence v zaměstnání a to z důvodu péče o dítě. Ne kvůli posluze chlapovi v domácnosti.

stef9328
22. pro 2020

Uprimne, takove chlapy nepochopim!
Ty jsi ta, ktera musi byt obskakovana chlapem! Aspon ja to tak tady v tom mam, prvni vec pri setnameni jsem mi rekla, ze nesnasim vareni, ze bohuzel at neocekava odeme tepla jidla, a ejhle zustal semnou, mame dve deti a rad nam uvari! Nikdy nerekl ani pul slova, ze nema uvareno. Nikdy mi nerekl ze neni uklizeno! Spis mi vzdy rekne at si jdu odpocinout nebo sednout si odpovinout nez abych sla uklizet nebo podobne! Takze si myslim ze tvuj chlap teda je dost nafoukany a nema svoji hlavu, a jen si vymysli, ze nekdo to tak ma. Je to smutne, promin, tot jen muj nazor! Snad se jednou zmeni a budes stastna a vklidu!

ninive211
22. pro 2020

@stef9328 A tohle jsi zase vzala odkud, ze ženská MUSÍ byt obskakovana chlapem? Ono víš, jak to po stovky a tisíce let fungovalo? Muž byl pán domu, co živil rodinu, nosil domů peníze, žena byla ta, co se starala o domácnost, o děti, "obskakovala" chlapa i dobytek...taky děti již odmalička pomáhaly, velmi brzy prestaly být detmi v dnešním slova smyslů, bez povinností... změna ve společnosti nastala možná ani ne před 100 lety, tak to holt v těch chlapech je tak nějak zakořeněno a je na nás, mámách chlapců, aby je vychovaly tak, že v dnešním 21.století už tyhle názory neobstojí. A některé věci je dobré si vyjasnit už na začátku vztahu, jak píšeš, je to i o tom, jak si žena muže "(pře)vychová", naučí, pokud za svobodna vyvařovala večeře, muž tak nějak očekává, že to tak bude i na MD...
Každopádně co se týče "vyžadování" teplych večeří, chápala bych to naprosto v případě, že muž má zaměstnání, kde přes den nemá možnost teplého jídla, např.řidič z povolání. A také je rozdíl mezi mužem, co přijde domů z práce v 16 a má čas partnerce případně pomoci s přípravou (nebo aspoň zabavením. dětí, aby žena měla na vaření klid) a mužem, co přijde domů v 7 po těžké fyzické (anebo i psychické) práci. Minimálně jedno teplé jídlo denně by být mělo. Já si zavedla systém, že ve většině případů vařím pozdě odpoledne/večer na druhý den, nedokážu si představit prijít o půl paté, v pět z práce a hned stoupnout za sporák a třeba hodinu vařit. Řešením jsou jednoduchá rychlá jídla anebo prostě ohřát už hotové. Na MD je fakt, že toho času prostě je relativně více, byť omezeno časem starání se o děti, ale to ať mi zas někdo netrvdí, že dítě potřebuje naprosto neustálou péči 24/7 a nikdy ani minutu nespí. No a taky je potřeba umět občas dělat kompromisy, ne každý den je posvícení a holt někdy je to o tom, že teda teplá večeře, ale byt jak po výbuchu, někdo radši se spokojí s rohlíkem se šunkou, ale bude mít za každou vycíděný byt (což teda s malými dětmi aspoň u nás je téměř nemožné)

la_amanita
22. pro 2020

@ninive211 já ti rozbouram bábovičku, ale opravdu tisíc let neplatilo, že chlap nosil domu peníze a žena se starala o domácnost. Částečně jde navíc jen o ideál, pro spoustu lidí z materiálního hlediska nedosažitelný, který vznikl v měšťanské vrstvě až v 19. století.

ninive211
22. pro 2020

@la_amanita Jako samozřejmě život spolecnosti byl jiný než dnes, rodiny zily3 pospolu, vše v domacnosti nebylo jen na hospodyni, ale měla k ruce starší deti, rodice, pokud jim zdraví sloužilo, neprovdané mladší sourozence, čeleď (z řad sirotků nebo dětí těch nejchudších), rozhodně ale platila v drtivé většině tradiční role otce živitele a ženy starající se o domácnost a "teplo rodinného krbu". Nebo mi snad chceš tvrdit, že bylo pravidlem, že ženy vykonávaly povolání/řemeslo a muži jim doma prali, vařili, šili, starali se o děti? 😂 To fakt neee. Žena v podstatě měla minimální práva i o něčem rozhodovat, hlavou rodiny byl muž. Ale více o tom s tebou diskutovat už nebudu, z jiných příspěvků si moc dobře pamatuji, že tvoje osobní názory jsou v některých ohledech výrazně feministické, ve spoustě diskuzí ohledně rolí v rodině názorově tzv. proti proudu, tak je mi jasné, že budeš popírat tradiční rozdělení rolí ve společnosti (které prostě byly). Prostě se v tomto neshodneme.

gramar
22. pro 2020

@stef9328 Mě chlap obskakuje řekla bych více než si zasloužím, ale abych to stavěla jako ty, to by mě asi nikdy nenapadlo... Já byla doma (ano s dětmi) on chodil do práce, myslela jsem že nic nestíhám, ale s podivem bylo že on to zvládal, ani tak nic neřekl, ale snaha o to aby měl alespoň co jíst vždy byla, stejně jako on se snažil zajistit nás, ať finančně, nebo prakticky - úklidem, uvařením, péčí o děti... Mě třeba do dnes vážně mrzí (přesto že by se dalo říct, že vesměs mám spíše ty rovnoprávnostní názory), že jsem nikdy v matce neměla pozitivní vzor v tom jak vést domácnost. Opravdu bych strašně ráda zvládala uklidit, uvařit a v okamžiku kdy muž přijde mít už jen klid na rodinu, abychom spolu mohli trávit čas plnohodnotněji, protože by to i pro mě bylo podstatně smysluplnější než abychom večer tančili s mopem a vařečkou, místo abychom třeba hráli člověče nezlob se... Bohužel tento model do dnes neumím a trpím tím že nejsem schopná si to zorganizovat, o to spíš když k tomu přibyla i práce... Zpětně vzato vlastně vůbec nechápu, na co jsem si na rodičovské "stěžovala", objektivně i s třema dětma jsem stále toho času měla víc než teď...

terisek2222
22. pro 2020

Varim,ale snazim se varit na dva dny a kolikrat uvari i manzel, pripradne delame obed spolecne. Manzel dela z domu a mame 3,5leteho kluka a pul rocni dceru takze se varit musi uz kvuli synovi,ale kolikrat mala chce jist kdyz se vari tak dodelava taky 😀 Večere teda nekdy mame teple jindy studene a nebo jen michana vajicka,toasty a tak,ale moje mamka ta dela večere prevazene teple,jelikoz tata jezdi celej den v praci a teply obed nema, jen obcas polevku si nekde da tak aby mel teply jidlo aspon jednou za den 🙂 ale tohle mi muj rict tak by videl, naopak i doma pomuze, s dvema detmi a kort dcera narozdil od syna je nespavec kolikrat nestiham ani ten uklid 😀

eliska_f
22. pro 2020

Já nevarim upřímně vůbec. Můj chlap ví jak je to náročné s prckem, má uklizeno a o dítě je dobře postaráno a to mu stačí - vaříme buď spolu, když dítě dovolí, nebo vaří sám a i pro nás nejen pro sebe. Já prckovi obědy jen ohřívám. Chlap je spokojeny, že to funguje a nedovolil by si jakoukoli rypavou poznámku 🙂 ale on od úplného začátku vztahu věděl, že jsem mizerná kucharka :D

eliska_f
22. pro 2020

Když to tu čtu, tak to ještě uvedu přesněji :D to nedovolil rypavou poznámku je myšleno tak, že by to klidně udělal, ale tu potřebu nemá 🙂