Manžel chce, abych šla do práce

windows10
16. zář 2015

Ahoj,ráda bych znala váš názor.S manželem máme 2 děti-4 a 12 let.Minulý rok začala mladší dcerka chodit do školky.Já jsem začala chodit do práce k naší společné známé.Byla to práce kde jsem díky známosti mmohla zůstat doma když jsem potřebovala,resp.Když dcera byla nemocná. Práce mě ale nebavila,chodila jsem do ní i z ní dost otravena a to se projevovalo i doma.O prázdninách jsme se s manželem dohodli,ze nemá smysl v tomto pokračovat.Zůstala jsem tedy doma,mladší dcera he každý měsíc nemocná,je na mě extrémně vázána,skolku nesnáší,ztěží tam pretrpi ty 4 hodiny dopoledne.Já za ty 4 hodiny co jsem dopoledne doma stihnu akorát tak uklidit,uvařit,zacvičit si a hodinu se učím jazyky.Kompletní obstarání domacnosti a děti je na mně.Manžel odjíždí do práce v 6 ráno a vrací se v 7 večer,hlídání nemáme.Nějak jsem automaticky počítala s tím,ze zůstanu doma,S platem manžela v pohodě vvyjdeme,máme ještě příjmy z pronájmu,takže něco i ušetříme.Já rozhodně nechodím po obchodech a neutracim peníze vydělané manželem za svoje rozmary.Dopoledne jsem ráda,ze mám alespoň nějaký čas pro sebe a odpoledne plně venuju dětem.Manžel včera přišel s tím,ze chce abych šla do práce,on s tím tedy spíš počítal tak nějak automaticky stejně jako já počítala s tím,že budu doma.Prý proto abych měla nějaké pracovní návyky a v budoucnu důchod.Já ho na jednu stranu chápu,na druhou se obávám,ze na tom bude nejvíc bita dcerka,která bbude muset do školky i když ji nebude úplně dobře,teď jsem si ji mohla nechat doma když třeba jen kaslala a měla rýmu nebo ji bude hlídat cizí osoba,kterou budu muset zaplatit když budu v práci.

citun
16. zář 2015

Hezky manželovi musíš vysvětlit, že se doma opravdu nenudíš a stejně by tě nikdo s malým dítětem nepřijal. 😉

chris_n
16. zář 2015

ono je to dvousečné. Zkus se s manželem domluvit,že by si zkusila hledat neco jen na částečný úvazek. Ono taky dcera si potřebuje proste zvyknout na to, že do kkolektivu bude chodit 😉

irca86
16. zář 2015

Me přijde normální po ukončení rodičovské nastoupit do práce. Dcerka si musí zvyknout na kolektiv a přijmout i jiné autority než jsou rodiče. Jsou ji 4 roky a je dost velká, aby pochopila, že maminka musí chodit do práce a ona do školky. Nebo začni podnikat. ... řiď si vše z domu a bud pánem svého času, potažmo dcery

shine2015
16. zář 2015

@windows10 tak si sezen poloviční úvazek.....nebo nějaký zkráceny....vždyť i ty sama budeš mít dobrý pocit že si něco privydelas a přijdes do kolektivu, zaplatí ti sociální zdravotní.....

windows10
autor
16. zář 2015

On chce abych šla na poloviční úvazek,ale to je taky...nebydlime na nijak velkém neste,policnich úvazků tu moc není a zaměstnavatel asi zrovna netouží po někom s malým často nemocným dítětem.Ano,taky mi to přijde normální.Se starší dcerou jsem chodila od jejich 3 let,ale tenkrát jsme peníze potřebovali,ona byla velmi společenská a do školky chodila ráda,navíc jsme bydleli s rodiči mymi,který mohli kdykoliv pohlídat.

shine2015
16. zář 2015

A nebo zmen skolku za soukromou....tak je mene deti a jsou tam decka v 99%spokojeny....max individualni pristup...navic se jim venuji....a pokud pujdes do prace tak si skolku soukromou nejapis budete moct dovolit kdyz se uz ted mate dobre....

shine2015
16. zář 2015

@windows10 hledala bych duvody jak do prace spis jit nez nejit....nikdy nevis co bude a bez praxe cim dele budes tim hur pro tebe...

windows10
autor
16. zář 2015

Doma podnikat nemám povahu,neumím se nikde nabízet a shánět klienty.Před mateřskou jsem dělala účetní,to by klidně šlo dělat z domova,ale netroufnu si na to.Jsem povahou domaci putka,takhle mi to vyhovuje,i když je to pro někoho nepochopitelné

irca86
16. zář 2015

Nechci být zlá, ale přijde mi, že hledáš důvody proč zůstat doma. Nejdřív si zvaž pro a proti, co by ti prace přinesla. Rozhodni se a prober to s manželem

windows10
autor
16. zář 2015

@irca86
@shine2015 ano,máte pravdu,ze takhle mi to vyhovuje...Kdyby jsme ten příjem potřebovali,tak není co řešit,ale vím,že se starší dcerou byla domácnost i práce dost náročná,to jsem tedy chodila na celý úvazek a chodila první do školky a poslední ze školky

irca86
16. zář 2015

Já si to nějak nedokážu představit. Už ted se tesim jak půjdu někam do práce. Mezi lidi, jiné starosti. ... a to budeme mit složitější. ... dcera první třída ve škole, syn poprvé do školky a bez hlidani

irca86
16. zář 2015

@windows10 ted ho nepotřebujete, ale co do budoucna. Stát se muže cokoli a myslíš, že pak někdo přijme ženu v domácnosti?

martasek
16. zář 2015

No nevím, co si manžel představuje, pokud bývá dcerka často nemocná, tak tě stejně dřív nebo později z každé práce vyhodí, pokud budeš pořád na paragrafu. Bez hlídání je to prostě na prd. Nebo bude s malou doma on? Zkus mu to takhle podat. Pokud opravdu nestrádáte, tak bych to nehrotila, práci si můžeš najít, až bude holčička větší, až bude ve škole. Ale do školky bych ji určitě dávala, aspoň na do dopoledne.

shine2015
16. zář 2015

@windows10 co na to napsat....ja si myslim ze alespon na castecny je dobre nekam jit....a dceru dat do soukrome skolky a bude se ji tam libit.....prijdes mezi jine lidi nevypadnes z praxe a jeste si privydelas...manzel si te bude vic vazit....vzdyt te ma doma jistou a otazkou je zda ho to bude bavit...zenuska co ceka sporadane doma navic zavisla na nem....
Kdyz jste se poznali taky jsi asi pracovala ne? A takovou si te zamiloval....popremyslej o tom ;)

martasek
16. zář 2015

A že ti to tak vyhovuje? To je přece v pořádku, každá jsme jiná, někdo puťka domácí, někdo má potřebu být neustále mezi lidmi. Já např. jsem někde mezi tím, proto pracuji jen na poloviční úvazek, takže jsem mezi lidmi, ale zároveň mám spoustu času na děti. Moc si nedokážu představit, že bych děti v 7 ráno odvedla do školky/školy a vyzvedla si je až o půl páté. Ten čas strávený s dcerkou už ti nikdo nikdy nevrátí, a práci si můžeš najít vždycky někdy později.

windows10
autor
16. zář 2015

Do soukromé to nemá smysl,chodila tam a výsledek stejný jako ve státní...ona prostě chce být se mnou doma
@shine2015 máš pravdu,ze v tom bude ten hlavní problém..ano,pracovala jsem,práce ne bavila...manžel asi práci domá moc neuznává,já to mám jinak,beru to tak,že doma dělám vlastně stejnou praci jako učitelky ve školce...navíc jsme všichni v klidu.Manžel spíš moc nevidí jaké výhody to přináší když jsem doma.Např.minulý rok dcera ve školce několikrát zvracela,bylo super,že jsem pro ni mohla přijet hned...když budu v práci,alespoň že začátku mě pro ni těžko pustí...nebo jsem z domova zařídila spoustu věcí co potřeboval.Máme velký dům a zahradu,práce tu je dost.Muž sice o víkendu pracuje ba zahradě ale v týdnu není realne aby mi s něčím pomohl.Když je o víkendu doma chce abysme trávili čas všichni společně,takže si nemůžu jen tak jít dělat něco svýho,takže čas pro sebe už nebudu mít vůbec žádnej.Prostě vidím spíš nevýhody než výhody.

martiska36
16. zář 2015

U nás doma se říkalo - kdo chce, hledá způsob, kde nechce hledá důvod. A to mi přijde přesně tahle situace. Hledáš důvod, proč do práce nechodit. Věř, že jiné maminy to zvládají. I s dětmi, psy, rodiči baráky a zahradami.

shine2015
16. zář 2015

@windows10 v soukrromych skolkach jsou lepsi podminky maji i min deti a deti nejsou tak casto nemocne...a proste nastoupis a budou veci trochu jinak...soukromy cas jeden den v tydnu si prosadis na dve tri hodky cvicit apod....zase nejsi otrok...naopak kbych vyuzila kdyz ted nevidi a neoceni co vse delas tak proc v tom zustavat?? Nebo si najmete pani na velky uklid a zehleni ....a tobe spousta veci odpadne.... A ty pani nejsou drahe casto si privydelavaji pri praci nebo duchodu....znam co dela za 100 i za 150kc na hodinu...

martasek
16. zář 2015

@martiska36 Ale já myslím, že si @windows10 důvod nehledá, vždyť ona to říká na rovinu, že chce zůstat doma 😉

windows10
autor
16. zář 2015

@martiska36 zvládají a mají můj obdiv...pokud by nebylo zbytí,taky bych musela zvládat a už jsem i v minulosti zvladala...ale nějak k tomu nevidím důvod

achjonetusim
16. zář 2015

@windows10 Řekni manželovi pravdu že pracovat nechceš.

windows10
autor
16. zář 2015

@achjonetusim To jsem mu řekla,ale trvá na tom...samozřejmě mě nemůže nutit,ale vím,že oak atmosféra doma nebude dobrá.Doma si to ale nějak vyřeším sama,šlo mi spíš o názory ostatních jak by se chovali v mé situaci,i když každá jsme jiná.Pro mě je ale nepochopitelné,že manžel chce abych šla do práce z důvodů,které jsem popsala výše

no_title
16. zář 2015

Hele, doma řešíme něco podobného, akorát že já podnikám (fotím svatby), takže v sobotu jedu pracovat a přes týden pracuju na fotkách. Manžel pro to moc pochopení nemá, pořád říká, až začneš chodit do normální práce, tak ... (atd.) Nicméně, tato práce mě nesmírně baví, už jsem pracovala v "normální práci", kde se chodí od 8 do 16 hod, ale kvůli nemoci mě to hodně vyčerpávalo, hlavně dojíždění.
Souhlasím s tebou, že dokud je dcerka tak často nemocná, tak zaměstnání nemá smysl (žádný zaměstnavatel moc netoleruje, když má člověk furt paragraf). Apropo, nemocnost u dětí by měla být max 3x za rok, pokud je to každý měsíc, je to nějaká imunitní porucha a mělo by se to řešit s imunologem... Taky jsem bývala takhle nemocná a kvůli angíně každé 3 týdny jsem nemohla chodit se školou na bazén a nenaučila jsem se plavat 🙂. Pomohlo mi až aloe, ale to je asi k jiné diskusi.
Na druhou stranu, chápu i argumenty manžela. Člověk má mít odpracované nějaké ty roky, aby dostal později důchod. Ti, co nemají odpracované roky pak dostanou v důchodu životní minimum, což je něco přes 3 tisíce, z toho se moc dobře nežije. Druhak, člověk musí myslet na zadní vrátka, nikdy nevíš, kdy může manžel přijít o práci nebo tak něco. Když je člověk dlouho doma, ztrácí přátelé, kontakty i vědomosti. Další věcí je, že si manželé přestávají vážit svých žen, když zůstávají dlouho doma a mnohdy si i sama žena přestane vážit sama sebe.

shine2015
16. zář 2015

@windows10 me chlap trvat na tom ze musom do prace vubec bych neptemyslela a sla z vlastni hrdosti..a pul uvazek se da zvlafst v pohode....

ivular
16. zář 2015

@windows10 Zůstala bych doma. Pokud máš závislé, často nemocné dítě a nenutí Tě finanční nouze, nelámala bych to přes koleno. Můžete se domluvit, že třeba ještě pár měsíců budete fungovat takto a pak zkusíš částečný úvazek. Manžel může mít jiný názor a samozřejmě jej před Tebou nebude tajit, ale zase by měl být přece schopen respektovat Tvoje pocity a úhel pohledu.

shine2015
16. zář 2015

@ivular stejne tak ma ale respektovat ona jeho....a pokud on je zivi....

elvira
16. zář 2015

Ono je pěkné, že nemáte nouzi o peníze, ale tvoje vlastní peníze a ta nezávislost na muži, to, že máš pocit, že "něco" umíš a vypadneš mezi lidi, to je k nezaplacení.
Může se stát cokoliv - muž může onemocnět nebo tě poslat k vodě a ty budeš mít spíš na co navázat.
Tím nechci říct, že se to stane a měla bys ho podezřívat, tím ani nechci říct, že máš mazat do práce a bouchat dvanáctky, ale prostě se porozhlédnout po nějaké výpomoci, případně po vlastním podnikání a zkusit nějaké peníze vydělat sama.
Ona doba na návrat do práce není skoro nikdy vhodná - první je školka - nemoci, zvykání si, potom škola - první třída je záhul...jenže zvládly to ostatní, zvládneš to taky. 😉

ivular
16. zář 2015

@shine2015 Ano - proto ta dohoda, jak dlouho by ještě takto doma zůstala. Přece jen, otázkou je, jestli bude ONA chodit do práce - nikoliv naopak.

karlajasmine
16. zář 2015

@windows10 na tvem miste bych si hledala praci na polovicni uvazek.. cim dyl budes doma, tim hur se ti bude pracovat. Ve 4 letech by dite melo byt schopny vydrzet ve skolce puldne.. a pokud to tam opravdu nenavidi, zkusila bych zjistit proc, jestli to neni spatnym vztahem s ucitelkou nebo sikanou.. v tom pripade zmenit skolku. Ber to tak, ze ted tvuj prijem nepotrebujete, ale kdyby se nedejboze neco stalo tvemu manzelovi (nechci malovat certa na zed) a on uz do prace nemohl, musis byt schopna uzivit rodinu ty. I kdyby si jenom neco udelal se zadama dejme tomu, a musel pul roku lezet (znam rodinu, ktere se toto stalo), a jak byli najednou radi za prijem manzelky. Moje maminka sla do prace, kdyz byly mymu brachovi 4 roky, na polovicni uvazek..rano vstala, nachystala svaciny, odvedla nas do skolky a mladsi sourzence do skoly, potom sla do prace (pracovala od 8 do 12ti), prijela domu, odpoledne se jednak venovala nam, jednak uklizela, varila, starala se o psy, kocky, zahradu, resila jakekoli dulezite veci na uradech, vozila nas na krouzky... vecer uvarila, tata prijel v 19h z prace, jedli jsme vsichni u stolu..a takhle to bylo kazdy den. Malej bracha rozhodne nepotreboval, aby mel maminku cely odpoledne za zadkem. Ja to chapu, ze kazdy dite je jiny, ale myslim, ze kdyz ma nejmladsi dite 4 roky, je vhodne aby se zena vratila do prace na polovicni uvazek. Ja to tak kazdopadne planuju... a pokud ma dite ''jenom'' rymu, nemusi zustavat doma...ja zustavala doma s chripkou, anginou... bezne nachlazeni pokud dite nema teplotu, neni nemoc.

blahova_andrea
16. zář 2015

@shine2015 já bych třeba pak chtěla taky částečný úvazek, ale ono není tak lehký ho sehnat, co jsem slyšela ☹