Manžel to vzdal, má deprese a nevím, jak se mám zachovat

mysakmysart
5. únor 2019

Zdravím Vás. Ani nevím jak mám začít. Před třemi roky jsem se vdala za svého manžela a před tím jsme spolu byli dva roky. Vše vypadalo téměř jako ideální dokud jsem neprodala z určitých důvodů dům a na čas se přestěhovali k mému tchánovi (prý dokud nenajdeme byt). Byt jsme našli nebo spíše já našla. A tak začali naše problémy. To jsem si alespoň myslela já. Teď jsme v bytě asi 4 měsíce. Teď by chtěl k svému otci a mě k tomu nutí, řekla jsem mu, že to nemohu kvůli zdraví(mám silné alergie a oni tam mají kolem spoustu pilu a také zvířat)| on na to že jsouto výmluvy že jednou se bude muset postarat o tátu a protože já nechci tak spolu budeme dokud to půjde. Navíc má deprese (zemřela mu matka a krátce na to děda) a já teď nevím jak se mám zachovat. Tohle totiž neníživot ale přežívání. Bydlí s námi i babička a moje mamka(chtěl to manžel). A teď to vypadá že mu vadí i toto. Opravdu užnevím Co mám dělat. Jsem na nervy a mamka a babi také. Nejhorší je to že jemu je ted' vše jedno, a když chci abychom si to vyříkali vyčítá mi že je unavený, že nespí, že nejí... Mám to tchánovi říct? Nebo co mám dělat? Děkuji za odpovědi.

lolam10
5. únor 2019

@mysakmysart uplne vam nerozumim.co chcete rikat tchanovi?ze u nej nechcete bydlet?nepisete kdy zemrela tchyne to je asi dulezite.podle me byste meli bydlet s manzelem sami bez pribuznych, to nikdy nedela dobrotu a hlavne si promluvit.az nebude muz unaveny.treba se i domluvit kdy si promluvite dopredu...je to manzelstvi vas obou tak byste se meli snazit oba.ale jestli mu nedavno zsmrela mama je to jine,to vas asi hodne potrebuje...

lv
6. únor 2019

Pokud má deprese, na nějaké řešení nemá sílu. Vážně, vůbec žádnou. Bere léky, chodí na terapii mimo psychiatra?

lida9
6. únor 2019

a nevytrhnul by ho z jeho depresi prave pobyt v dome u sveho tatinka s vami (kor kdyz mu asi zustal z pribuzenstva jediny) nez bydlet v byte s tchyni a babickou? alergie se da zvladnout pomoci leku, jde o to jen chtit...

marketa1218
6. únor 2019

Je možný, že ho bydlení v bytě ubíjí. Můj manžel je vyloženě barákový typ, neustále musí někde něco čutat kolem baráku, je moc rád venku, v přírodě. Má psychicky docela náročnou práci a velmi rád si odfrkne i tím, že kouká za barákem jenom do zeleného, prakticky od jara do podzimu jsme pořád venku, bydlení v bytě by ho zabilo. Nedostala bych ho z baráku pryč a také tam máme jeho tatínka. Je pravda, že někdy situace jsou trošku náročnější, ale dá se to 🙂. Každý máme svoje bydlení, vchody atd.,, A jsem si stoprocentně jistá, že kdybychom měli jít někam do bytu, tak manžel to nedá a má také deprese...

vendelinka08
6. únor 2019

Ja tak trochu nechapu..proc si nekoho cpeze do bytu..proc resite bydleni s Nekym...meli byste bydlet spolu sami dva. Bydlet s kymkoli neni reseni. Ani s tchanem ani s mamkou a babickou. Tohle si musite poresit..co vlastne chcete a cekate. Nepisete..jestli budete mit casem rodinu..nebo co planujete..starat se o rodice? Dokud muzou..tak se o sebe postaraji a az bude cas..tak se postarate. Tady vidim opravdu problem to bydleni s nekym.

janapetrvalska
6. únor 2019

no, nechci pritakavat manzelovi , ale pyl a zvirata, jako hlavni duvod? nebim kde bydlite ted, ale kam se podivam at uz v praci z okna nebo doma, tak vsude stromy , kytky , zvirectvo ...to mate jedno jestli bydlite v byte v ci dome pokud se jedna jen o toto...a jak uz tu nekdo psal , tedba je mamzel barakivy typ, a pokud je to kvuli tchanovi , tak jestli bydlim s mamkou a babickou nebo jeste s tchanem to uz je fakt jedno. Akorat jak jste to popsala mi prijde , ze je vse podle vas . vy chcete bydlet v byte, tak budete, vy tam mate rodinu ale beda kdyz se manzel chce postarat o sveho otce. Pokud muzete vzit babi a mamku nevidim zadny problem, vzdyt je to hezke byt vseci pohromade a to nemluvim o tom, ze jestli mate deti nebo budou , tolik moznosti k hlidani pod strechou parada.

nikahavel
6. únor 2019

Upřímně mi to přijde jako divné panoptikum. Řešení by možná bylo prodat dům a vystavět něco vícegeneračního jak pro vás tak pro vaše rodiče, někde kde není tak alergické prostředí. Ale je to takové divné co řešíte, mladí lidi mají být sami a ovšem strádat se o své rodiče ale když nemůžou sami. Nedovedu si představit žít v jednom bytě se svou matkou a babičkou, s toho by manžel neměl jen deprese ale zavraždil by nás určitě. Navíc mi to přijde jako by jste neřešili co v budoucnu, bude rodina, jak budete žít, všichni v jednom bytě?

malinkaelinka
6. únor 2019

Přijde mi, že se plácáte ve dvou problémech. Prvním jsou manželovy deprese. Léčí se? Chodí někam na terapii, k psychologovi nebo je na lécích? Dokud nebude mít tohle podchycené, nemá cenu řešit další životní kroky. A to bydlení - proč musíte nutně bydlet s někým? A stěhovat se sem tam? To, že se manžel chce jednou postarat o tatínka, to je fajn, ale je nutné u něj kvůli tomu bydlet? Pokud bude potřebovat nepřetržitou péči, je to nesmírně vyčerpávající a je lepší zařídit asistentku nebo rovnou pobyt někde, kde se o tatínka dobře postarají a vy ho můžete klidně denně navštěvovat. Pokud bude potřebovat jen obstarat nákupy, odvézt někam atd, kvůli tomu tam nemusíte bydlet. A co ta mamka s babičkou, proč s vámi bydlí? Je to nutné? Nejprve řešte svůj vztah sami spolu a nemontujte do toho žádné příbuzenstvo, a už vůbec ne starší ročníky, proč házet vaše problémy na jejich hlavu??

mysakmysart
autor
6. únor 2019

@janapetrvalska jenže tchán má těch zvířat šíleně moc přes 600 slepic, 50 kraliku, plno holubů. Já prášky mít nemůžu, potom kolabuji a oni prave chtějí abych se o zvířata taky starala

mysakmysart
autor
6. únor 2019

@malinkaelinka problém je že manžel ten dům vlastní (to jsem třeba vůbec nevěděla) a tchán vždy řekne že je to jeho dům ať se tedy stará. Říká že jsme se na něj vykašlali atd. Přitom dobře věděl, že je nechci v tom domě zůstávat. Nemusím bydlet s někým , jenže tedy nastala situace, že moje máma chtěla zůstat v jižních čechách a manžel chtel aby šly s námi. Teď jsme v plzni kde nic neznají a manžel chce abych je nechala a starala se o jeho tátu i když to vůbec nepotrebuje. Tchán ho tam ani nechce jen chce aby se mu postaral o dům a zvířata a odjel zase. Otevřu už jsem zoufalá

mysakmysart
autor
6. únor 2019

@nikahavel on to neřeší. Prostě ví že v budoucnu bude s tátou se mnou nebo beze me. Je mu to asi i jedno. Jeho otec nade vše. Dům prodat nechce a pry ho nikdy neprodá to by prý plivl do tváře svým předkům, ale me k tomu dohnal. Staví to tak že buď půjdu s ním do toho domu nebo bude mezi námi konec ale na ten nemá odvahu

mysakmysart
autor
6. únor 2019

@janapetrvalska problém jde v tom že chce abych je nechala v bytě a já abych šla s ním starat se o tátu. On by chodil do práce a já bych byla s jeho tátou. Bydlí ve vesnici se špatným spojením a téměř začnou infrastrukturou. Nemůže po mě přece chtít abych se vykašlal na práci. Děti mít nemůžeme ale nechce ani adoptovat protože jeho tátovi se to nelíbí

mysakmysart
autor
6. únor 2019

@lolam10 je to víc než rok co tchýně zemřela. Ok mluvit nechce stal se z něj despota který mi jen oznámí jak to bude a když to tak nebude rozčiluje se. Na Silvestra jsem ho dokonce začala bát. Myslela jsem si že mi jednu vrazi protože jsem zapomněla zavřít dvířka od skříně a on je málem rozbil

sudylichozrout
6. únor 2019

@mysakmysart ja moc nerozumim tomu, proc spolu vlastne jste. Evidentne mate uplne rozdilne pohledy na zivot, z toho, co pises, mi ani neprijde, ze se nejak extra milujete. Co te u nej drzi? Deti nemate... A pokud je problem na jeho strane, deti by jeste treba mit v budoucnu mohla s nekym jinym. Adopce by vam asi v tomhle slozeni a vzajemnych vztazich stejne nevysla.

evee24
6. únor 2019

@mysakmysart přijde mi to dost od manžela sobecký. A jeho táta klasický vydira. A je smutný, že dává přednost doma, před tebou a nechá se ovlivnit viz ta adopce. To je těžký. Má deprese že neví jak to vyřešit. Kompromis nejde se odstěhovat k tchánovi blíž aby ste byly nablízku?

evee24
6. únor 2019

@mysakmysart ještě dočítám toho silvestra. Asi se zamysli jestli se ještě máte rádi? Přijde mi že on se tě snaží odehnat. A asi bych nezůstala s někým koho se bojím

mysakmysart
autor
6. únor 2019

@evee24 my jsme od něj asi 7 km. Proto jsme se stěhovali do plzně z jižních čech a já tam prodala dům

biedronka10
6. únor 2019

Hele uprimne. Tohle neni laska, ani perspektivni vztah. Uz kvuli nemu bych vztah ukoncila, at ma treba i on sanci najit zenu, ktera mu bude vyhovovat a bude treba v miste jeho bydliste. Nemyslim to zle, ale kazdy jste nekde uplne jinde. Tohle jsem mela v pribuzenstvu. Ona intelektualka a mestanda, ktera ke zvirectvu ani hospodarstvi netihla (nerikam ze nemas rada zivrata) on srdcem zemedelec a venkovan. Po vice jak 10 letech to krachlo, on toho mel plne zuby, ty trenice tam byly i zakladni problemy na zaklade jazdode ni domluvy a reseni ruznych situaci, kazdy z nich si nasel nekoho jineho a jspu spokojeny, on ma dokonce uz i deti. Jestli ma deprese z toho ze se dusi nekde, kde nechce byt, tak tomu i celkem rozumim a neni to o tom, ze by byl spatny, nebo bezohledny... Prozivala jsem 3 roky to same, takze mu celkem hodne rozumim a vim sve.

xxx3d
6. únor 2019

@mysakmysart zdravím,
z toho co jsi popsala jsem moc nepochopila o co jde, to až později, jak jsi odpovídala holkám.
No, a mě napadlo... proč se s ním nerozejdeš? Co tě s ním spojuje?
Nevím, kolik ti je, jak dlouho jste spolu a tak, ale vezmi rozum do hrsti dokud je tak říkajíc čas a dokud máš svoje zázemí, myslím maminku a babičku.

evee24
6. únor 2019

@mysakmysart Hmm to jste blizko. To nechápu co vyvádí když to má coby kamenem dohodil. A nechce tě jen dotlačit ukončit vztah jako první? No zkus si to srovnat v hlavě jestli to takhle chceš do budoucna. Když kvůli tátovi nemůžete ani adoptovat. Chová se hůř jak mamanek v tomhle. Jak dítě dupe a vzteká se.

bayt
6. únor 2019

Deprese je onemocnění. A léčí se psychoterapií a léky. Tohle by si měl partner uvědomit, a ty taky, a měl by jít do léčby. Dobrá zpráva je, že společně s odbornou pomocí to můžete zvládnout. blbá zpráva je, že pokud partner nebude chtít, nikdo mu pomoct nemůže. A pro tebe to pak opravdu nebude k žití.

nikahavel
6. únor 2019

@mysakmysart nezlob se ale co je to teda za manželství? Kdysi jsem 7 let taky žila s takovým ignorantem ale nevzala jsem si ho ten se zas nechtěl odstěhovat s pryvátu kde jsme bydleli s kamarády s výšky i přes to že nám naši chtěli koupit byt. Barák je jen barák a ano bolí to ale nesmí být přítěží. To chceš takhle žít dál? Bez nějakého plánu co bude s VAŠÍ vlastní rodinou? Nechci říkat že jsi slaboch já taky odešla až mi rozbil hlavu a pak se roky plavala v bahně než jsem si sama sebe začala vážit ale to je asi to správné uvědomění, ty nejsi něčí bytový doplněk ale soběstačná a svobodná bytost a pokud si to sama neuvědomila budeš se v těch sr**kách topit dál. Kolik ti je let?

konidana
6. únor 2019

@mysakmysart dojdi do nejake poradny pomuze ti to ujasnit si svoje pocity a potreby.

mysakmysart
autor
6. únor 2019

@nikahavel Bude mi 30 let. Je to půl roku co se začal takhle chovat. Omlouvala jsem ho vždy kvůli smrti jeho matky, pak ty deprese... A teď vidím, že je vše zbytečné. Včera mi dokonce řekl iže se mnou bude dokud to půjde a pak se odstěhuje k tátovi i beze mě. Dnes nepřišel domu, za celý den jen 2 strohé Sms.

mysakmysart
autor
6. únor 2019

@bayt manžel si nechce nechat pomoct. Utápí se ve své bolesti a jeho otec ji jen umocňuje. Už nemám sílu

mysakmysart
autor
6. únor 2019

@biedronka10 on právě říká že chvíle se mnou jsou to nej ze dne. Já ho tady nedržím dokonce jsem pochopila i když byl týden v kuse u táty. Tohle všechno chápu. Ale on nebere ohledy, zajímá ho jen táta, poslední kapka asibyla, když mi včera řekl že se za tátou odstěhuje protože jeho nebaví uklízel a on to bude dělat za něj.

biedronka10
6. únor 2019

@mysakmysart jakoze, mam li chapat, otec bude za neho uklizet? Tak to si asi neuvedomuje, ze to bude obracene, starsi clovek bude potrebovat jeho peci....No jako takhle myslim si, ze sis tu ve spouste vetach odpovedela, ja bych se x dalsich let nerozmyslela.

mysakmysart
autor
6. únor 2019

@biedronka10 ne on bude uklízet za otce i když je v pohodě a ve formě. Neříkám že mu nemá pomoci ale tohle už je moc. Asi jsem si odpověděla sama ale on to nechce slyšet...

nikahavel
7. únor 2019

@mysakmysart jsi stejně stará jako já a měla by jsi myslet na děti ty hodiny neúprosně tikají. Víš je spousta lidí co jim právě dělá moc dobře že se můžou litovat a občas se až rochní ve svých negativních pocitech. Vím že to bude znít krutě ale přijít o matku v dospělosti není ještě zdaleka to nejhorší co se člověku může stát a stává a musí se s tím naučit bojovat to jsou věci co tě naopak posílí můj švagr přišel o otce v 7 letech a zemřel před ním neříkám že ho to nepronásleduje ale je podle mě o to lepším a empatictejsim člověkem. Na druhou stranu uvědom si že vrána k vráně sedá a musí i v tobě být něco co přitahuje trochu podivnou existenci to není krytika to je prostor pro zamyšlení a k změně v sobě samé. Možná by vám pomohla nějaká mediace. Mluvit o svých pocitech veřejné ale opět zopakují važ si sebe sama a na světě jsi primáře pro sebe a pro to aby jsi se něco naučila ne aby jsi trpěla a stejně jako on se topila ve svých chmurech.

mysakmysart
autor
7. únor 2019

@nikahavel Děkuji. Kdyby byl takovej od počátku... vše se změnilo jaks překročil práh toho domu. Ten dům je mu milejší než já nebo naše manželství. Teď dělá jakoby nic. Děkuji vám všem za vaše zkušenosti asi jsem to potřebovala slyšet i od někoho třetího.