Manžel utrácí tajně za své koníčky

milius
13. črc 2015

Prosím o radu. S manželem jsme pět let, máme rok a půl starou dceru. Jsme šťastní a spokojení, jen se vyskytl problém s penězi.. Zařizujeme byt a to už docela dlouho- 8 měsíců a pořád zbývá hodně věcí koupit. Spočítali jsme to asi na 100 tisíc. Příjem má manžel velký, měsíčně odkládáme
pár tisíc na zařízení bytu. Ale mě to příjde málo, že bychom v pohodě mohli ušetřit víc a bylo by to dřív zrekonstruované. Jenže manžel má velký koníček - rybaření a výlohy jsou docela vysoké. Tvrdí, že max 2000,- za měsíc, ale tomu moc nevěřím. Já chodím po sekáčích, aby nic neutratila a on je schopen vyhodit 5000,- za ryby. Pak musíme vzít kočár na splátky, abychom ho mohli mít hned. Tak jsme se domluvili, že budeme tento měsíc odkládat účtenky a pak se podíváme za co nejvíc utrácíme a zkusíme s tím něco udělat. A včera jsme zjistila, že koupil další blbost za 1500,- a nemá ani tu slušnost mi to říct (viděla jsem mail). Jsem naštvaná, za to se mohlo koupit osvětlení a tak. Ono je mu celkem jedno jak to tu vypadá, furt mluví jen o těch rybách, už to začínám nenávidět. Promluvit si nejde (už se stalo mockrát), každý jsme z jinak situované rodiny - u nich bylo vždycky dost, u nás se šetřil každý pětník a žilo se z ruky do huby. Já jsem ochotná se uskromnit ve svém utrácení, on řekne, že je pořád v práci, tak si ty peníze chce užít. Občas mám chuť se na to vybodnout a utrácet jak zběsilá, aby viděl, že tak to nejde. On mi totiž říká, že bych měla víc utrácet za sebe, aby pak neměl výčitky svědomí, když utratí za sebe. Jinak účty máme společné a karty máme oba.
Ale jinak jsme opravdu šťastní, manžel moc pomáhá doma, je s námi každou volnou chvíli (pokud není na rybách 🙂) a malou zbožňuje. Jen v tomto se nedokážeme shodnout. Máto to některá taky tak? Poraďte..

milius
autor
13. črc 2015

@luciebx a taky nechci vybrat něco za několik tisíc a on pak řekne, že je to "divný", to už se mi taky stalo

karlajasmine
13. črc 2015

Treba ted v tve situaci s pokojikem pro dceru bych rekla '"hele, chceme hezky pokojicek pro dceru.. ten od truhlare by stal 50.000Kc a ted na to nebudou pekne dlouho penize. Takze navrhuji jako reseni, ze koupime dceri pristi mesic pokojik od Ikey za 10.000Kc, to prece taky staci? Anebo pokud nechces nabytek z bezneho obchodu, pojd si rozplanovat presny casovy plan, za jak dlouho ty penize na pokojicek nasetrime, a ted v pristich nekolika mesicich budeme setrit vic, tzn. x tisic mesicne misto y, a pokojik objedname uz ted za mesic a pul, at je to do te doby hotovy.''
Proste dej mu konkretni reseni, idealne treba 2 varianty, at si vybere kterou.
On ocividne chce kvalitu a nespecha na to, a tobe na ty kvalite tolik nesejde ale chces ten nabytek hned.
Takze to chce kompromis:
A) neco od truhlare, neco levnejsi a hned (hned se koupi to, co je priorita, co je ted fakt potreba a co proste od truhlare byt nemusi). A na to, co bude od truhlare, se udela presny casovy harmonogram s tim, kolik se na to da kazdy mesic bokem penez
B) Varianta B je to, o co se ty ted snazis, a to fungovat nebude - tzn. vsechno od truhlare a mesic budete zit tak, ze se koupi nejlevnejsi jidlo a neco ze sekace a konicky pujdou stranou. To ocividne tvemu manzelovi nevyhovuje..takze varianta je jedine ''A''.

nonnni
13. črc 2015

@milius tak jestli ti prijde spravne, abyste rozhodovali spolu, tak ho k tomu budes muset prinutit, kdyz doprovolne to sam delat nebude, jen kritizovat tvoji volbu. Az prijde vylata, tak vyber, co je nad ramec beznych plateb a rekni mu, ze jdete objednat ty veci k truhlari, at se vyjadri...jinak to vybiras sama...

Ale my tedy take mame styl z masivu a 16 000 tedy nestal a je to 160 x 90, takze ne uplne maly...vyaukcovala jsem ho na aukru za nejakych 3500Kc...novy. Bylo by dobre se i zamyslet nad tim, zda opravdu musit emit stul za 16 000, kdyzpak se nemuzete venovat tomu, co vas bavi...tebe dozarizovani a jeho ryby...nebo bude stacit stul za polovinu a k tomu si doprejete i veci pro radost...porad to jeste muze byt kvalitni nabytek.

karlajasmine
13. črc 2015

@milius A taky je otazka, jestli se vyplati koupit dceri kvalitni detsky pokojik... moje znama to tak udelala a dite to za 3/4 roku cely pocmaralo a polepilo samolepkama... i sebehodnejsi dite ten nabytek nejakym zpusobem znici (to si pamatuju ze sveho detstvi a rozhodne jsme nebyli nevychovani h*jzlici..) .. Takze my jsme po dukladnem uvazeni koupili diteti mene drahy nabytek (a jiste i mene kvalitni), ktery vydrzi tak do desiti let a pak se muze koupit poradnej peknej nabytek, kterej uz vydrzi leta... Takze je otazka, jestli je opravdu rozumne koupit ty nejdrazsi veci ted, kdyz mate male deti.

milius
autor
13. črc 2015

@karlajasmine vidím to asi na tu variantu A jak píšeš. jen třeba ten pokoj pro malou - tam nejde o nábytek, ten zatím bude od tchýně, ale spíš o stavební věci a to nemůžeš koupit "levnější"

karlajasmine
13. črc 2015

@milius Tak ono jde mozna vic nez o penize i o to, aby se tomu manzel jakoby ''venoval'' ty rekonstrukci - aby na to myslel, bral to jako prioritu a trosku to popohnal..

evulina77
13. črc 2015

@milius nečetla jsem příspěvky, ale za mě se domluvte, že bude mít manžel i ty nějaké peníze každý měsíc jen a jen pro sebe a ty si můžete utratit (nebo neutratit a dát si bokem), jak bude chtít. Pokud nemáte problém vyjít s penězi, tak to asi bude takhle lepší, ale částku byste neměli přešvihnout. On se těch ryb a vybavení na ně nevzdá a takhle aspoň nebude muset nic tutlat a bude moci nákup plánovat v rámci měsíců. A ty budeš mít nějakou rezervu, třeba na oblečení až se budeš vracet do práce, nebo už teď na kosmetiku, kadeřníka apod. Myslím, že by si těch peněz mohla užívat i ty. Pokud máte rozpočet napnutý, budete si muset promluvit a začít spolu plánovat všechny nákupy a i kolik jich budete dávat stranou...

prokopa
13. črc 2015

No, přijde mi na hlavu kupovat kočár na splátky kvůli tomu, že chudáček nahonem nutně musel mít např. novej naviják zn. Dragon (mám doma taky rybáře a vím co ty krámy stojí.. 🙂. To je čirá nezodpovědnost, je to věc, kterou si může koupit později, kočár nepočká. U nás taky partner vydělává slušně a zároveň má drahý koníčky, ale že bysme neměli na základní vybavení domácnosti to ne. Na druhou stranu jsme si pořídili o dost menší bydlení než na jaké bychom s našimi platy dosáhli a to proto, že si ten život chceme trochu užít, někam se podívat, pěstovat své záliby a ne každou kačku vrazit do hypotéky a klepat se kdy to s náma v práci sekne... Měli byste si nastavit pravidla a dodržovat je, asi bych na tvém místě chtěla mít přístup na jeho účet abys měla přehled kolik utrácí. Udělat finanční plán a toho se držet.

karlajasmine
13. črc 2015

@prokopa Tak to jste s bytem udelali podobne jako my... koupili jsme si byt na spodni hranici svych moznosti a jsem za to ted strasne rada, protoze se nemusime bat, ze kdyz jeden z nas prijde o praci tak ze prijdeme i o byt... Naopak mam kamaradku, ktera si poridila byt za maximalni hranici svych moznosti (tak, ze to sotva utahnou ze dvou platu..), tak jsem na ne docela zvedava, az ona bude jednou na matersky..

milius
autor
13. črc 2015

@karlajasmine přesně, pro mě je to věc na prvním místě. mám taky koníček, který mě moc baví (pletení z ratanu), ale to utratím pár stovek za čtvrt roku, ale kdybych se měla rozhodnout jestli koníček nebo dveře, beru dveře.

milius
autor
13. črc 2015

@prokopa děkuji. konečně to někdo chápe 🙂 manželka rybáře, super 🙂

milius
autor
13. črc 2015

asi jde hlavně o to, že každý to máme v hlavě jinak nastavené. já jsem si na vysoké musela vydělávat sama na sebe. když jsem něco moc chtěla, musel jsem si na to našetřit, třeba několik měsíců. on když něco chtěl ,řekl rodičům a hned to dostal. a toto nechce měnit. nebo je to prostě chlap a chce se jen bavit 🙂

mariti
13. črc 2015

Tak během vaření oběda jsem o tomto problému zase znovu přemýšlela. Obecně si myslím, že je to opravdu o odlišném nastavení muže a ženy (většiny mužů a žen). Chlapi se prostě nechtějí vzdát svých koníčků, co měli před svatbou, kdežto pro ženy je potom nejdůležitější ten rodinný život - děti, dům, domácnost atp., prostě tu energii směřují dovnitř - k rodinnému krbu, kdežto chlapi ven. Takže ty peníze jsou asi spíš zástupný problém. My to taky řešíme, ikdyž spíš mi vadí časová investice než to že něco někde utratí (a vím, že moc neutratí). Ale spíš, že se těším, že konečně strávíme víkend spolu,a on mi řekne, že jede za kamarádama a že si chce konečně pořádně zahrát (hraje na basu), a že jsme přece spolu pořád (haha). Já teď bez dětí nemůžu nikam, protože kojím, tak je to samozřejmě nevyrovnané a sice to beru, že to k tomu patří, ale taky se těším, až budu moci vypadnout. Taky jde o to, že většina chlapů nesnáší omezování. A ikdyž rodinu milují, tak ty koníčky jsou pro ně fakt asi důležitější než pro nás. My bychom rády, aby to bylo víc vidět, že rodina je pro ně na prvním místě, ale oni ten "útěk" od rodiny pryč a odreagování asi potřebují., nechci je omlouvat, kolikrát mě to děsně štve, ale beru to jako fakt. Možnosti? Vidím dvě - buď se s tím smířit a dopřávat si svoje radosti a určitou míru svobody, anebo se rozvést a být na všechno sama a dělat si všechno po svém. Jo - a čím jsem starší, tím víc chápu, že partneři o sobě nemusí vědět úplně všechno,někdy si říkám, že opravdu je pro partnera lepší nevědět, kolik ten druhý za co utratil - samozřejmě v rámci jejich finančních možností.

brunetka11
13. črc 2015

Tak trochu mi to připomíná situaci známých, kde on si za peníze, které dostal, koupil něco na hraní a ona za to, co dostala, pračku. A byla strašně naštvaná, že muž si ty své použil "jen na to své". Navíc se jí od nás nedostalo zastání a snažili jsme se jí vysvětlit, že udělala prachobyčejnou blbost na entou a měla si ty peníze užít. Jen a jen pro sebe.
Ok - zvaž tohle: projděte si společné náklady - mějte společný účet - z toho ať se platí hypotéka, jídlo, dárky, náklady pro dítě apod. A stanovte si kapesné - stejným dílem pro oba - to si pošlete na své účty, do kterých si nepolezete. A otevřete si ještě jeden společný účet na větší výdaje - z toho plaťte ty větší plánované výdaje do bydlení.
Jeho nechej, nezjišťuj, co kde kolik stálo - dopřej mu to.
Ty si užij toho svého - vykašli se na spoření, pořádně se obleč, užij si kosmetiky, rozmazluj se. Bez výčitek svědomí. Očividně se špórováním ve vašem vztahu neuspěješ, oceněno nebude.

Dusno bych začala dělat, pokud by sáhl na společné peníze, pokud se tak nedomluvíte. Ale když bude muset i na ty své věci si naspořit, třeba si do budoucna rozmyslí, do čeho bude kolik investovat.

P.S.
Vše je to v pohodě realizovatelné - zařiďte si účty zdarma, nic vás to nebude stát. Zůstane vám přehled o financích (až na to kapesné, vyvaruj se v tom šťourat).

A neustoupila bych v akcích "nemít věšák" - v IKEA to je za pár stovek. Pak se to pošle o dům dál.

milius
autor
14. črc 2015

rozuzlení: včera jsme si promluvili. manžel byl překvapen, že je nějaký problém!! stanovili jsme si "kapesné", ať si každý hospodaří a utrácí jak chce a nemusí se z ničeho zodpovídat tomu druhému. pokud bude potřebovat výjimečně naráz víc peněz, musí to probrat s partnerem. manžel řekl, že aspoň 4000,-!!! tak jsem se začala smát, kde na to chce vzít a že říkal, že za sebe za měsíc utratí max 1000,-. takže nakonec 2500,- pro každého. každý máme jeden účet a od něj vždy jednu kartu, plus společný, ze kterého se vždy vyberou všechny peníze a nechají doma na hospodaření domácnosti (má jen jednu kartu).
a co se týká zařizování domácnosti - na začátku měsíce si řekneme co ten měsíc pořídíme a až přijdou peníze, tak to objednám a už to sním nebudu probírat.
opravdu jsem zvědavá, jak dlouho to vydrží.
díky za rady a za názory (i za ty, které se mi nejdřív nelíbily). je dobré vidět i jiný úhel pohledu

anatanka
15. črc 2015

@milius Když jeho konicek nejsou automaty apod., tak bych to tolik neresila a byla rada, ze najaky ma a nevymysli blbosti 🙂
Ty jako zena jsi zkratka zodpovednejsi, ale jak uz psal někdo vys, pristup k uctu mas, tak peníze utrat bez rozpaku za vybaveni a tim padem nezbyde na ryby. Když budes mit alespoň to zakladni vybaveni, jehož absence te nejvic stresuje, třeba ti potom ty ryby uz ani tolik vadit nebudou.

elu
28. črc 2015

radím nakupovat vybavení do bytu hned jak příjde výplata, nebo-li kdo dřív příjde ten dřív mele....musí mu to trochu trknout, protože až budou děcka větší a budou mít také koníčky, tak pak to teprve bude sajgon zaplatit rovným dílem koníčky pro všechny a ještě zvelebovat společný prostor, nedivím se, že tě to sere, protože já bych to brala tak, že když si to nemohou dovolit všichni členové rodiny, nemuže si to dovolit nikdo

lenka5731
28. črc 2015

@elu presne tak, když si totéž nemůžou dovolit všichni, tak si to nemůže dovolit nikdo.