Měl by mít každý partner oddělené finance? Jak na to?
Ahoj holky, potřebuji radu a už nevím, na koho se mám obrátit, tak to zkouším zde. Máme 14 dní před svatbou a s přítelem jsme úplně na nože. Začnu tak nějak od začátku, ale stručně. Přítel vydělává nemalé peníze a já tak nějak normálně, ale rozhodně ne tolik, co on. Naše neshody začaly tím, že jsme sehnali pozemek, na stavbu rodinného domu, což byl vždy jeho sen (já na tom ale tolik netrvala, měli jsme možnost spravit si dům mých rodičů) Jenže přítel po mě začal chtít půlku na ten pozemek a já ji samozřejmě neměla. Řekl mi, že ať si půjčím od rodičů nebo ať si to někde seženu. Že nebude nikoho sponzorovat. Už tohle mě před půl rokem zarazilo, ale peníze jsem si teda půjčila od rodičů a skoro polovinu mu na pozemek dala. Další problém nastal, že jsme začali řešit hypotéku, ale on se ke mně nechoval vůbec hezky, tak jsem mu řekla, že tu hypotéku nepodepíšu a on mě vyhodil z bytu. Zhruba 3 týdny jsme se nevídali, ale potom jsme zase začali a já se k němu vrátila zpátky. Svatba už byla zčásti naplánovaná, tak jsme pokračovali v přípravách, ale já cítím, že to je špatně. Řešíme pořád finance. On říká, že ženská, co jí chlap sype peníze si ho neváží a začne ho pak podvádět atd. Pořád mi předhazuje, že já si v práci odsedím 8 hodin, ale on že se nadře a že já bych teda měla řešit pak víc věcí doma, se svatbou atd...Když jsme probírali, jak to bude s financema po svatbě, navrhuje, že budeme mít každý svůj účet a jeden dohromady, kam každý budeme posílat peníze na hypotéku, nákupy, atd. Ale k jeho penězům že mít přístup nebudu, že si je chce užívat a ne sypat všechny do rodiny. Já o jeho peníze nestojím, ale je to trochu divný, že mě zbyde pár ušmudlaných tisícovek, kdežto jemu desetitisíce. Děsím se toho, až budu na mateřské, aby mi vůbec něco dal na dítě...Sice ho chápu a obdivuji, že je šikovný a dokázal vybudovat něco z ničeho, ale připadám si vedle něho jako nicka, která má na houby práci, i plat a v životě nic nedokázala... Má taky spoustu dobrých vlastností, klidně i uvaří, vypere a proto si říkám, jestli to jen není moje věčná nespokojenost a neměla bych si víc začít vážit toho, co mám. Napište prosím názor, jestli je tohle normální :(((
Stručné shrnutí
- Model „každý svůj účet a jeden společný“ byl v diskuzi uváděn jako praktické řešení rozdělení financí, s doporučením, že vklady na společný účet by měly být úměrné příjmům jednotlivých partnerů.
- V diskuzi převažovalo doporučení svatbu zrušit a požadovat vyplacení investice do pozemku, pokud partner před svatbou odmítá finančně přispívat do rodiny.
- V diskuzi bylo tvrzeno, že „po svatbě jsou příjmy společné“ a že majetek vybudovaný před manželstvím zůstává individuální majetek; toto tvrzení bylo v diskuzi prezentováno jako právní fakta.
Nejčastější otázky
Q: Jak nastavit bankovní účty v páru, když jeden vydělává výrazně víc?
A: V diskuzi doporučovali model „každý svůj účet a jeden společný“ s tím, že příspěvky na společný účet by měly být posílány v poměru k příjmům, nikoli automaticky 50/50.
Q: Může partner požadovat polovinu na pozemek, pokud na něj částku nedala?
A: V diskuzi bylo doporučeno dojednat formální dohody a v případě sporu požadovat vyplacení investice z pozemku nebo pozemek prodat; několik hlasů radilo žádat vrácení peněz, pokud bylo jasné, že partner odmítá sdílet výdaje do rodiny.
Q: Co znamená „společné jmění manželů“ a platí opravdu ihned po svatbě?
A: V diskuzi bylo uváděno, že po svatbě platí institut společného jmění manželů (příjmy a majetek nabytý v průběhu manželství jsou společné), zatímco majetek vybudovaný před manželstvím měl být podle diskutujících považován za individuální (toto tvrzení bylo v diskuzi prezentováno jako právní fakta).
Q: Co dělat, když partner slibuje, že „si bude užívat“ a nebude přispívat během rodičovské?
A: Diskuze varovala, že na rodičovské (rodičák) jsou příjmy výrazně nižší a doporučovala usilovat o jasné finanční dohody před svatbou; v případě odmítnutí přispívat bylo zmiňováno řešení přes soud a alimenty s pomocí právníka (v diskuzi byl uveden konkrétní příklad, kdy právník „vyhrabal“ skryté příjmy a soud zvýšil alimenty).
Q: Je reálné zrušit svatbu 14 dní před termínem?
A: Více diskutujících uvádělo konkrétní případy, kdy zrušili svatbu týden až 14 dní před termínem a hodnotili to jako lepší řešení než případný pozdější rozvod.
Q: Jak postupovat právně, když partner vyhání z bytu nebo hrozí finančními sankcemi?
A: V diskuzi se doporučovalo vyjednat vrácení částek formální cestou, případně konzultovat právníka; bylo zmiňováno, že výpověď z bytu či finanční nátlak jsou varovné signály a že před svatbou je jednodušší vztah ukončit než řešit rozvod s dětmi.
Závěry z diskuze
Shoda
- Většina diskuse doporučovala svatbu zrušit, pokud partner projevuje odmítavý postoj k financování rodiny a ponižuje partnerku.
- Věcně nastavit finance (dohody, společný účet, proporční vklady) bylo považováno za nutné před založením rodiny.
- Neshoda ohledně peněz před svatbou byla v diskuzi interpretována jako varovný signál pro budoucí život společně.
Sporné názory
- Někteří diskutující považovali požadavek poloviny na pozemek před svatbou za rozumný, pokud jde o čistě majetkové řešení, zatímco jiní to vnímali jako manipulativní požadavek a důvod ke zrušení svatby.
Otevřené otázky
- Vrátí partner investici do pozemku bez právní smlouvy, nebo bude nutné prodávat či soudně vymáhat?
- Změní se chování partnera po svatbě a narození dětí, nebo se finanční vztahy pouze zhorší?
- Jak konkrétně nastavit poměry vkladu na společný účet (procenta, smlouva), aby byly právně a prakticky funkční?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
hypotéka, pozemek, každý svůj účet a jeden společný účet, společné jmění manželů, rodičovská dovolená (rodičák), alimenty, soud, právník, OSVČ, zrušení svatby
Místa a osoby
Řecko, Rakousko, Modrý koník
Rozešli svatebčanům omluvy a táhni od toho kokota co nejdál můžeš!!! Vytřískej z něj prachy cos mu dala na pozemek - kdyz se bude cukat, nastehuj mu na svou polovinu romskou rodinu a bude sypat 😀 Pryč, pryč od něj
@katka903 Já se vždycky směju, jak je tady každej se vším rychle hotovej - rozchod a hotovo, ale tohle si myslím, že je jen předzvěst toho, co by přišlo v manželství a hlavně s dětmi. Můj manžel vydělává hodně a rozhodně nejedeme stylem, že vše platí on. Taky jsme kupovali pozemek, aby jsme měli co nejmenší hypotéku, našetřil velkou část on sám z výplat, hypotéka je na nás oba, platit jí bude jen on. Občas sahám do úspor a asi bych nemusela a mohla říct, že má x násobný příjem, tak ať vše platí, ale nedělám to. Kolikrát se mi za měsíc sejde, že malej onemocní a platím léky, platím plavání, potřebuje boty, vyrostl z oblečení, jedeme někam na výlet, jídlo a celá mateřská je fuč, kdybych měla přispívat na hypotéku a další věci, tak mi ani úspory nestačí. Mám brigádu z domu, ale pracuju jen, když malý spí a vydělat pár kaček v tom kolotoči okolo malého a domácnosti jde, ale je to fuška. Hádat se o peníze je pod úroveň, zvlášť, když na tom nejste oba stejně.
@katka903 hehe, promiň, ale když teď teda začneš rozjíždět něco svýho, tak očekáváš, že on snese, že se třeba tvý příjmy přechodně ještě víc propadnou? Že nebudeš mít víc času na to zařízení domu nebo co to teď po tobě chce, když děláš "jen 8 hodin"? Neznám ho, ale z popisu tuším, že sice má kecy o stejných možnostech, ale kdybys do toho fakt šla, tak bude očekávat od tebe pořád stejný (a jedině lepší a lepší) servis, zázemí a výdělky, ale "Možnosti máš přece stejný". Prostě máš plnit dvě navzájem neslučitelný věci, nepletu se..? ♥
(Taky to píšu z pozice OSVČ, která začala podnikat na začátku mateřský když jsem se stala samoživou a terpve po 5 letech jsem mohla pustit i poloviční úvazek v zaměstnání. Mám se dobře, ale je to makačka a nezřidka na netu hledám zaměstnání, protože to není sranda. Jako samoživě mi do toho aspoň nikdo nekecá a nechce po mě jánevim třeba společný večery no.)
Připadáš si jako nicka, protože přesně tak se k tobě chová. V životě bych si nikoho takového nebrala, a už vůbec si s ním neporizovala dítě.
Bože, vykopni ho nebo uteč, dokud je čas... Dokud jeste nemate dítě, pak to bude stokrát horší... To je přesně ten typ, co až doma uvázaná s děckem na rodicaku spadnes na par tisíc měsíčně, tak ti neda ani korunu navic. Budes obracet kazdou stovku a přemýšlet, jestli pliny nebo boty a milostpan si bude kupovat nesmysly, protoze jeho vydělané peníze. To fakt nechces.
A ten pozemek nechal taky na tebe přepsat, kdyz si mu dala polovinu peněz? Vsadim boty, ze ne.
@katka903 ja bych si s nim o tom promluvila s tim,ze za tech okolnosti jak to nastavuje,ze to vidis jako konecnou a zruseni svatby.
Proste mu rekni,zes ho podporovala a do ted podporujes,jednou budes matka jeho deti a vjdina toho,ze vas necha zivorit,ze je naprosto nemyslitelna.Tsky mu rekni,ze nechces vsechny jeho penize pro sebe,ale ze si musis byt jista,ze v casech horsich je schopen se o vas postarat a podporovat vas a to ted nevidis.Penize na spolecny ucet posilat jedine v pomeru k prijmum...uvidis co ti rekne a dle vysledku proste udelej dalsi kroky....mozna prozre,mozna ne,mozna prozre az uvidi,ze to myslis vazne...
@marcicek84 Obavam se, ze kdyz to takhle vybali, tak ji nejak ukeca, to oni umi...😒
Jojo jako vlastníci pozemku jsme napsaní oba.
Když jsme o tom mluvili, říkal že až bude dítě, že to bude jiný, že mi to teď takhle říká, abych se třeba nepřestala snažit. Jenže každá ženská přece potřebuje vědět, že o ni bude postaráno, když bude na mateřské a né čekat co bude a jestli tatínek dá peníze nebo nedá... On už chtěl dítě dávno a já to odkládala až po svatbě, jenže teď už si nejsem jistá ani tou svatbou. Pořád přemýšlím, kde se stala chyba..😔
@marcicek84 no jo, jenže on ji slíbí hory doly, že se změní, holka se vdá a bude v háji.
@katka903 pokud bys mu chtěla dát šanci, promluv si s ním, svatbu odložte a uvidíš. Ale já to růžově nevidím.
Já jen dodám, že jakýkoli odchod později, po svatbě, byť i třeba ještě bez dětí, bude pak už jen složitější. Tady není o čem a nač čekat. Intuice ti dobře radí. Drž se. Brzy to přebolí a v devětadvaceti máš život před sebou! 🤞
@katka903 stručně. Takový chlapa bych nechtěla a už vůbec si nevzala 🙂 nepotřebuju muže s hromadou peněz, ale muže co drží semnou a jsme ve všem společně.
@camelinka nebo taky se k ni chova tak,jak mu doted dovolila,nebyli svoji,chapu,ze musela dat penize na pozemek,pokud to melo byt napul jejich spolecne,kdyz se vzmou a budou mi spolecne jmeni on tu vyzivovaci povinnost na rodinu mit bude,tak by to melo bytjine,navic v pripade rozvodu by se pekne prohnul...
@marcicek84 hlavně po svatbě jsou všechny jejich příjmy společné, ne "moje a tvoje". Obávám se, že jak píše @camelinka akorát by ji ukecal a byla by pak nešťastná.
@katka903 takovýho chlapa bych poslala někam ,neberte si ho ,budete nešťastná.
Tohle není normální ani trochu. Uteč, než budeš na rodičáku žebrat u něj o korunu a vydíratelná tím, že máte dítě. Fakt si ho neber.
@katka903 ja nevim,ale od stolu pres net se to dobre radi,obzvlast kdyz nezname pohled druhe strany...ale to musis vedet ty,zda je takovy kolenovrt jak popisujes,nebo jen ti pred svatbou nechce dat nic zadarmo...podle toh se rozhoduj,kazdopadne jsi to nechala zajit daleko,jak s jeho chovanim k tobe,tak s tim,ze mate 14 dni pred svatbou,ale pokud to je kolenovrt,tak se nezmeni
@katka903 normální to není. Můj chlap taky začal podnikat od 0, když jsme spolu už byli. Teď vydělává dost a já jsem na mateřské, předtím jsem pracovala za normální peníze. A nikdy mi neřekl, že nic nemám apod. Živý teď mě, děti a vše platí. Teda já z rodičáku platím dokud mám a až nemám, tak mám jeho kartu a platím pak jeho kartou (sám mi tu kartu dal, abych si prý nepřipadala blbě, že ne něco nemám). On vidí, že neutrácím za blbosti. Nedovedu si představit, že by se choval jak ten tvůj - promiň 🙂.
@marcicek84 No to sice jo, ale kdo by chtel byt v pasti na rodicaku a prosit se pana tvorstva o kazdou korunu? Protoze presne tak, by to skoncilo🙈
Tyjo, já pořád nadávám na toho svýho, že tohleto a támhleto, ale on je vlastně asi zlatej. Dneska mi volal, že dostal přidáno, pracuje v IT, já jsem před dětma pracovala v neziskovce. Jedo "přidáno" = 2,5násobek mýho tehdejšího platu. A on mi volá, že super, ať začnu plánovat tu dovolenou na Islandu a výlet za velrybama. A to by mi mohl říct, že sedim už devátým rokem doma na prdeli (roz. lítám 24/7 kolem dětí), nebo si to někde ulejvat a já ať se vrátím do toho svýho nezisku. Bože děkuju, že jsem nenarazila na takovýhohle vola! Prosím tě, pošli ho do oběhu, smůlu už sis vybrala, věřim, že teď tě někde čeká normální chlap.
Uteč!!! A hlavně si ho neber....najdeš si někoho s kým budeš šťastná....tento chlap není pro tebe....už teď z tebe dělá nulu, co přijde pak😲 a ta věta "nechci investovat jen do rodiny"???? To jako co má znamenat??? Snad by to byly po svatbě společné peníze o kterých byste rozhodovali spolu, ne??? Dostane tě až na dno, nebudeš mít žádné sebevědomí....nohy na ramena....

Souhlasím s ostatními. Zdá se, že chlapec moc nezvládl svůj úspěch a s tím související peníze. Rozchod bude nepříjemný a bolavý, přeju hodně síly, ať to zvládneš. Bude to pro tvoje dobro ✊