Může mě majitel bytu vyhodit z nájmu?

sheel
15. lis 2017

Zdravím, předem se omlouvám za zvolenou tubriku, ale nic lepšího tu není. Potřebovala bych vědět, zda mě vlastník bytu může vyhodit z pronájmu, pokud mám v bytě psa a zamlčela jsem mu to. V nájemní smlouvě je napsáno, že tu nesmím mít zvířata, ale přede mnou tu byla slečna s kočkama, co škrábali dveře. U mého psa viděli vylitou vodu na zemi a okamžitě, že je to moč a že jim budu kupovat novou podlahu, že to prosákne až kdoví kam, jak bych pak ale v tom případě mohla třeba vytírat, že? Hlavně je v zákoníku napsáno, že mi majitel nesmí zakazovat mít v bytě zvíře. Nájemní smlouvou přeci nejde obejít zákon, ne? Ráda bych znala názor a zkušenosti těch, který to měli stejně.
PS: taky mě nařkli, že psa týrám, protože kňučí (jeho způsob získání pozornosti, dělá to i když telefonuju), že nás v bytě bydlí víc než je nahlášeno, atd.
Jak se bránit?

j.a.n.i
17. lis 2017

@anetka9 No, výpovědní doba je ze zákona 3 měsíční a též důvody pro výpověď jsou specifikované zákonem, z jiných to nejde.

michalelka
17. lis 2017

Nejhorší je, že majitel ti nesmí zakázat mít zvíře v bytě, v tomhle má zákon přednost. Ale může si najít cokoliv jiného a zbytečně ti znepříjemnit život. My jsme hledali bydlení, dokud jsme nešli do vlastního, vždy s tím, že psa máme. No a když měli problém, šli jsme jinam. Na konec jsme sehnali a pronájem dopadl i s normální kaucí, nic navíc potřeba platit nebylo. Držím palec, ať vše dobře dopadne.

anetka9
17. lis 2017

@j.a.n.i jasný no, omlouvám se za ty dva měsíce. Akorát ono většinou to pod nějaký důvod pronajímatele podřadí a i když to není pravda, tak málokdo se pak soudí🙂 a oni na to spolehají

j.a.n.i
17. lis 2017

@anetka9 No, stačí když se nájemník prostě neodstěhuje a soudit se bude muset majitel...

dandaa
17. lis 2017

Řeknu ti to takhle i když ti psa zakázat nemůže dle NOZ tak ti ale může dát výpověď a stačí když uvede že byt potřebuje pro sebe.Osobně by mi vadilo když by se mnou nájemník nejednal fér a taky bych dala výpověď.

blahova_andrea
17. lis 2017

@j.a.n.i to jako fakt? já myslela, že prostě je to něčí byt, já mám ve smlouvě či přímo v zákoně nějakou výpovědní lhůtu a prostě pokud jim se vrátí příbuzný z ciziny a chtějí byt nechat jemu, tak na to mají právo a prostě mi dají výpověď. po důvodu bych vlastně ani nepátrala. prostě počítám s tím, že to tak může být. já jako nájemce taky dám přece výpověď, když se chci odstěhovat a neuvádím důvody a nezajímá mě, že nemají náhradu a nebudou mít po mém odchodu příjem, na který jsou zvyklí. zákony jsem nestudovala. píšu jen vlastní pocit a logiku. jak jsem to brala roky jako nájemník já

terulin
17. lis 2017

@blahova_andrea slušný člověk to bere jako ty, hajzlici se nevystehuji a pak následuje soudní tahání o vystěhování, je to dlouhý, nákladný, ale když to skončí ve prospěch majitele, tak nájemník z dluhu nevyjde. Pro majitele to skončí blbe jen, když nájemce je total troska a není a nebude na něm co brát.

anetka9
17. lis 2017

@j.a.n.i Nebo mu vymění zámky a věci mu nechá v úschově a pak je na nájemci jestli do soudu půjde🙂 Ale těhle sporů je tolik a tolik...lze najít spousty situaci a spousty rozhodnutí, takže jsem to zhodnotila jen z objektivního hlediska..ale samozřejmě pokud zakladatelka psala, že se stejně chce stěhovat, tak tohle vůbec nemá smysl řešit🙂

journals
17. lis 2017

Ono je to možná tak trochu vždy jako s výpovědí zaměstnání z důvodu např. nesmypatie. Taky to není důvod, ve výpovědi to napsané nebude, ale najde se něco jiného (nadbytečnost atd.) a s tím už nikdo nic většinou neudělá.
Pes možná není oficiální důvod k tomu, dát někomu výpověď z nájmu, ale když se chce, určitě to jde nějak udělat, aby se nájemník rychle spakoval - takové vyhrožování že buď teď, nebo nájemník zůstane trochu déle a nebude mu vrácena kauce atd. Neznám osobně nikoho, komu by stálo tohle všechno za to, aby se soudil. To šel radši o dům dál...

anetka9
17. lis 2017

@blahova_andrea Nájemce má větší ochranu než pronajímatel🙂

anetka9
17. lis 2017

@journals Přesně🙂 to jsem i v příspěvkách výše chtěla říct🙂 Ono zaměstnanci mají taky hrozně ochranu zákona, ale slovo změna organizace a nadbytečnost je jak kouzelná formulka🙂

astyna
18. lis 2017

No, je vidět, že český národ je stále vyčůranější. Přemýšleli jsme s manželem o koupi bytu za účelem jeho pronajímání, ale po přečtení zdejších diskuzí bych ho pronajmula max vlastní matce. Odvolávat se na zákon v momentu, kdy jsem porušila vlastní slovo o tom, co budu chovat v bytě, jak se k němu budu chovat, to je fakt vrchol neslušnosti - minimálně.

Nedávno v televizi ukazovali případ, kdy nájemce neplatil a majitel bytu měl smůlu, protože ho ani nemohl vystěhovat, když vyměnil zámky, tak si pronajímatel zavolal policii a majitel byl obžalován z omezování osobní svobody. No tak kde jsme??

ilonne
18. lis 2017

Myslim, ze tento odkaz je vystizny, doporucuji hlavne tu pasaz o duvere. Podle me by byla i slusnost od tebe se odstehovat bez nejakych problemu. Jasne, pokud jsi zadnou skodu nezpusobila, neni co platit. Nicmene si porusila duveru pronajimatele

http://radce.ulovdomov.cz/serial-pronajimatele-...

dvoripb123
30. říj 2018

Dobrý den můžu mít dotaz?

dominikaromanova
31. říj 2018

@dvoripb123, jasne, ze můžeš, ptej se.

vendelinka08
1. lis 2018

No nevim jak je to se zakonem...ale prijde mi nefer..ze kdyz je ve smlouve dano ze je zvire zakazano..brala bych to jako dost blbe jako majitelka bytu..ze si tam vezmete psa i pres zakaz. Byt pronajimame a bohuzel s najemniky..i kdyz jsou zo znami...tak je to mazec co dokazi s bytem udelat...podle me je to poruseni smlouvy.