Naléhavý dotaz - opustila mě manželka. Na co se připravit?

kubado
18. lis 2019

Dobrý večer, obracím se na Vás s prosbou o radu. Jsem ve velmi těžké životní situaci a momentálně nevím jak postupovat. Vím, že mě nemine návštěva OSPODU a asi i nějaké nepříjemnosti, ale než tam zajdu, potřeboval bych alespoň přibližně vědět, na co se připravit a co čekat. Vím, že každý úřad to má jinak, ale přeci jen mě napadla možnost, že by někdo z Vás mohl vědět více a alespoň s něčím malinko poradit. Teď k mému problému. Zůstal jsem se čtyřmi dětmi sám, partnerka, se kterou jsem žil téměř sedm let se sbalila a odešla. Poslední měsíc byly nějaké náznaky, ale tohle by mě ve snu nenapadlo. Celou dobu jsme měli pěkný vztah a byla skvělá máma. Před dvěma měsíci se nám ale otočil život na ruby. Ze dne na den odešla a není s ní absolutně žádná domluva. Prý chce začít žít a ne se jen starat o děti. To, že to je a ještě bude velmi náročné, je může jasné, problém.je v tom, že dvě děti nejsou moje biologické. Nejstarší je bratr ex přítelkyně, kterého má v pěstounské péči a druhý nejstarší je syn z jejího předchozího vztahu. Kontaktoval jsem se s otcem syna, ale bohužel též bez výsledku. Nikdy ho nevychovával a syn ho ani nezná. Bere jako tátu mě , vychovávám ho od půl roku. Nikdy nesouhlasil s adopcí, alimenty platí, ale, to je vše, zájem žádný. Nejstarší z dětí je bratr ex, kterého má od doby, co jsme spolu v pěstounské. Stejně jako ona i on byl v dětském domově. Se svojí b.matkou se nestýká a nechce o ní slyšet. Nemůže jí odpustit, že on i sestra skončili v dětském domově. Teď ho bohužel opustila i sestra. No nějak to zvládneme, musíme. Je to super hodný a šikovný kluk, který je velmi chytrý a dělá mi jen radost, ostatně jako všichni děti. Bohužel bude plnoletý až za deset měsíců a máme společné obavy, že oba kluky mi sociálka vezme, jelikož nejsem úředně žádná rodina. To se nesmí stát, to už by byla poslední kapka. Jenže nejde to neřešit. Mateřská, i odměna pěstouna chodí na účet ex, která si je bůh ví kde. Plus

kubado
autor
18. lis 2019

Omlouvám se, odeslalo se to nedopsané, budu pokračovat...Plus je další problém, jelikož je kluk v pěstounské, chodí sociální pracovnice na kontrolu, každé tři měsíce. Tato návštěva proběhne příští týden. Bude opravdu průšvih, že tu není bývalá. Takže jsem došel k závěru, že musím začít jednat, ať už z finančního hlediska, tak z dalších důvodů. U biologických dětí postup znám, zažádám o svěření do výhradní péče, vyměří se alimenty a bude, ale u starších kluků jsem ztracen. Moje nejhorší obava je, že mi je vezmou. Nechci si ani představit, co by to s nimi a i se mnou samozřejmě udělalo. Nemáte někdo prosím nějakou radu nebo nejlépe podobnou zkušenost. Předem moc děkuji Kuba

aselluska
18. lis 2019

Určitě bych vše ohlásila, pokud má přijít sociálka bude jim asi divné, že jste na ně sám a oni o tom nevědí. Myslím, že by jste měl sám se o to zajímat na sociálce co a jak a hlavně aby teda jí stoply ten příjem, který si někde užívá! Manželé jste asi nebyly že? Znám pána, který žil s matkou 3 dětí. Dvě dospělé, té poslední dceři bylo asi 12. Matka jim zemřela, ale její otec, který ji vyženil a vychovával se o ní staral dále, zůstala mu v péči. I když s nimi jako by "nemáte nic společného" a je o ně zájem do vaší pěstounské péči, u čisté bych ti začala řešit. Podle mě upřednostní v zájmu dětí to, aby jim bylo co nejlépe, ale to už jak jste psal se dozvíte na OSPODu. Držím palce

prezdivka
18. lis 2019

Poradit neumím, ale moc Vám fandim a držím palce! ✊🏻

katka_nedo
18. lis 2019

@kubado Urcite nahlasit.Pokud mate dopis ci zpravy od expartnerky,ze Vas opousti atd predlozit.Zabojovat o deti,co to pujde.Preji Vam hodne stesti a obrnte se trpelivosti

kesurka
18. lis 2019

Pokud je to ve vašem zájmu i zájmu deti,meli by vam vyjít vstříc. Vy tomu běžte ale naproti,nečekejte AZ na návštěvu,ať oni vidi,ze mate snahu a nic netajite,nemate se za co stydět. Hrozne vám fandím a doufám,že se maminka da do kupy a vrátí se

amazonkajanik
18. lis 2019

Těch 10měsíců do plnoletosti by nebyl takový problém , může si zažádat o předčasné zplnoletneni. Teď k tomu mladšímu. Mělo by se zohlednit, že byť nejste biologicky otec a jeho bio jej nechce, bylo by pro malého špatné, kdyby jej dali cizím. Jestliže k vám docházela pravidelně socialka a viděla, jak dobře se o děti starate, mohl by být přidělen do vaší péče. Držím palce, ať to s vámi dopadne dobře. Děti mají toho nejlepšího tátu, kterému není jedno, co s nimi bude, narozdíl od matky. Té vzkazuji, že ani krysa neopustí své mladé, když se o sebe nedokáží ještě postarat!

denca033
18. lis 2019

Asi neporadím ale šla bych se o všem informovat na sociální úřad. Tak vám určitě pomůžou a poradí co dělat v této situaci. Držím palce ať vše dobře dopadne 😉

barulina
18. lis 2019

Bezte na OSPOD a vse jim reknete. Pookud mate.sms od ex ze odchazi a nechce se starat o deti taky dobre

kubado
autor
18. lis 2019

@amazonkajanik O zplnoletnění jsem slyšel, už jsem si i něco zjišťoval, poradím se na úřadě, kdyžtak bychom podali návrh. Jen podmínka zplnoletnění je, že je dotyčný schopný se sám uživit. Tak nevím, zda to nebude problém. Chodí na střední školu, brigádu má, ale jsou to peníze pro jeho potřebu. Ne na to, aby se tím živil. Pro mě je podstatné, že chodí do školy, plánuje i vysokou školu a ve škole patří k nejlepším. Je ve svém oboru velmi šikovný a celkově je velmi chytrý. Proto mám strach, aby nezačal vydělávat větší peníze, nečuchl si k nim a kvůli tomu se vykašlal na školu. To by mě hodně mrzelo, protože by to byla opravdu škoda. Nebyla to úplně lehká cesta ukázat mu tuto cestu, dostat do něj, že škola je důležitá a že když bude chtít dotáhne to daleko. První rok, dva s ním byly problémy, pak vše pochopil a od té doby je to hodný, šikovný a zodpovědný mladík. Tato skutečnost samozřejmě ale otřásla i s ním, naštěstí si ode mě dá říct a je mi velkou oporou. Bojím se ale, že jakmile by byl zplnoletněn, vykašle se na školu a začne si zařizovat život podle sebe tak, že nebude moc myslet na budoucnost. Teď je zrovna na to špatné období, protože nemá čistou hlavu a logicky cítí hněv a zklamání. Za deset měsíců už se může vše uklidnit a já věřím, že to uvidí zase stejně jako před nedávnem. No každopádně dnes zajdu na OSPOD, opravdu asi není na co čekat.

vineta
18. lis 2019

@kubado Je krásný, že se o ně chcete postarat, evidentně to máte srovnaný, držím moc palce a doufám, že systém bude na vaší straně. Případně se zkuste obrátit na nějakou neziskovku, která radí pěstounům, třeba by pomohli děti získat do péče.

aktakd
18. lis 2019

@kubado Urcite zajdete na OSPOD a kontaktujte doprovazejici organizaci vasi partnerky, kterou jako pestounka musi mit. Vse jim reknete a oni vam poradi. Jsem presvedcena, ze o deti neprijdete. Nikdo nema zajem vytrhavat deti z prostredi, kde se jim zije dobre a je o ne dobre postarano - myslim, ze tak nejak by se na to mel OSPOD divat.

amazonkajanik
18. lis 2019

@kubado také tu může pomoci, že přeci jen je už téměř dospělí, tak když bude stát na vaší straně a chce s vámi zůstat, tak by k tomu měl ospod přihlédnout. Má ve vás vzor, když vás poslechl ohledně životní cesty a priorit

pink_unicorn
18. lis 2019

Jste borec, kloubouk dolů. Tady Vám určitě nikdo neporadí lépe, než na sociálce. Bude to asi složité, protože matka by tím pádem měla vrátit pěstounský příspěvek a Vám platit alimenty, takže určitě musíte ohlásit, že matka opustila děti a děti svěřené státem do její péče. Jenže pokud začne dělat problémy, nebo biologický otec, asi nebude svěření do Vaší péče jednoduché.... Každopádně jen malou radu Vám dám. Příště, až budete žít s jinou partnerkou, mějte oči otevřené.... Nevěřím, že se "skvělá máma" během jednoho měsíce zblázní a odejde od čtyř dětí, že jí to nebaví..... Bohužel jak se říká, geny nevyser.š, moje švagrová je taky z děcáku a je to stejná hyena.....

sudylichozrout
18. lis 2019

@kubado ahoj, krome kontaktovani ospodu moc neporadim. Jen jsem ti chtela napsat, ze te obdivuju a moc drzim palce, at vse dopadne co nejlepre pro vas. Je mi lito, ze musis tohle resit.

ariadna12
18. lis 2019

@kubado kontaktuj co nejdrive OSPOD a vse jim vysvetli, vcetne zajmu se o deti postarat. Stejne to neutajis, partnerka, co odesla, bude mit problemy, ale vyhnes se jim ty, nebo je aspon minimalizujes, kdyz budes situaci resit. Urady by mely jednat v zajmu deti a dat prostor tomu, co chteji.

katka_nedo
Autor odpověď smazal
Zobraz
kubado
autor
18. lis 2019

Tak jsem dnes našel odvahu a zašel na OSPOD. Jsme samozřejmě na začátku, ale jsem úplně překvapen přístupem. Čekal jsem něco podobného jako tenkrát, kdy ex žádala o bratra do péče. Už jsme spolu žili a i já musel dát souhlas a účastnit se toho kolotoče. Dnes to bylo úplně jiné. Vstřícnost a ochota. Co se týče našeho nejstaršího, tam si pozvou jeho i mojí ex a absolutně prý nevidí problém aby se zrušila pěstounská a já zažádal o predpěstounskou péči, než to nabyde moci. Takže záleží vlastně jen na něm, zda to tak chce, což on chce, tak prý nemáme mít strach. U mladšího je to složitější, tam záleží na biologických rodičích, musí oba souhlasit s pěstounskou péčí. Což vypadá, že budou. Postup by byl pak stejný jako v prvním případě. Pokud nebudou souhlasit, jen tak ho stejně do péče nedostanou, otec protože nejeví od miminka zájem a matka, protože opustila děti. Musela by se hodně snažit a mít vhodné podmínky. Kdyby nesouhlasili s pěstounskou, jsou i jiné formy péče. Například svěření dítěte do péče jiné osoby. Takže jsem byl ujištěn, že odebrání mladšího syna je až poslední možností a prý budou jednat v jeho zájmu a pokud to bude jen trochu možné, oba kluci zůstanou. Což mi pro začátek jako odpověď stačí. Jasné, že nemůžou bez daných kroků a šetření dělat jasné závěry. Prý ještě hraje do karet fakt, že nás znají a ví, že bylo celou dobu vše v pořádku. Jen než se vše vyřeší, hlavně s ex, kvůli neoprávněnému pobírání příspěvků nebudeme dostávat zřejmě žádný příspěvek. Naštěstí máme nějaké úspory a nějakou dobu si vystačíme z mého platu, peníze se prý dají pak vyplatit zpětně. U biologických dětí stačí podat žádost o svěření do své péče, tak jak jsem předpokládal. Takže moc děkuji, dodali jste mi odvahu to začít řešit a konečně se to snad začíná ubírat správným směrem. Moje nejhorší představa byla, že jen co se tam ukážu a řeknu problém, budou mi kluci sebráni, naštěstí jsem se hodně spletl.

aktakd
18. lis 2019

@kubado Neco takoveho jsem ocekavala. Hodne stesti a sil do nasledujicich dni!

vineta
18. lis 2019

@kubado Tak to je skvělé, držím palce

ariadna12
18. lis 2019

@kubado tak to je dobre. Preji hodne stesti.

sudylichozrout
18. lis 2019

@kubado To je skvele, drzim pesti!

amazonkajanik
18. lis 2019

Super! Tak držím pěsti dál, ať se vám daří a vše špatné se vám obloukem vyhýbá!

zelenaesmolda
18. lis 2019

@kubado
drzim palce,informuj nas jak to pokracuje 🙂

codal
18. lis 2019

@kubado klobouk dolů, jak jste se k tomu postavil, už z vašeho písemného projevu je znát, že jste inteligentní a kultivovaný člověk a podle toho, jak se chcete starat o všechny děti, jak moc vám na nich záleží, jste ještě navíc chlap s velkým srdcem. Moc Vam fandím!!!

biedronka10
18. lis 2019

Hele, pokud na OSPODu sedi spudny zensky s mozkem v hlave, tak jim musi byt jasne, ze temer dospele kluky je prece blbost nekam tahat, kor kdyz na nich vidi, ze s tebou chteji zustat a poskytujes jim to nejdulezitejsi.
Expritelkyne by potrebovala poradnou do ciferniku. To ty ale nedelej. Pamatuj, ze se muze stat, ze v tobe budou vrit emoce az ji uvidis, musis byt ty ten rozumny a racionalni, kteremu jde predevsim o deti.

chiara75
18. lis 2019
Uživatel chiara75 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od chiara75.

@kubado Tady na MK je skupina Adopce, pěstounská péče a vše okolo 🙂 https://www.modrykonik.cz/group/5528/ Přidejte se k nám, radu určitě dostanete.

fiiif
19. lis 2019

poradit nedokazu, ale drzim vam všechny palce co mam..

martaskaaa
19. lis 2019

A co když se "maminka" někde za čtvrt roku rozmyslí, že udělala blbost a bude chtít zpátky? Snad ji to nedovolíte. Každopádně držím palce, ať vše dobře dopadne a děti ať jsou spokojené.

zelenaesmolda
19. lis 2019

@martaskaaa
tak rodicovska prava ji neseberou ne?

kubado
autor
19. lis 2019

Tak rodičovská práva rozhodně ne, naopak stále doufám, že se jednou umoudří a začne se zase chovat jako máma. Dětem ve styku bránit rozhodně nebudu, myslím, že jí potřebují, ale dostala dost času, dostala i šanci se vrátit, nechce. Myslím, že více jak dva měsíce je dost dlouhá doba na to, aby si srovnala v hlavě priority. Vybrala si zábavu. Jsem si skoro jistý, že až jí dojdou peníze, bude se chtít vrátit, ale už bohužel. Máma dětí bude stále, moje žena ale už ne. Zpět jí nevezmu. Bránit dětem nebudu, může si je brát a pořád zůstane matkou mých dětí, ale žít už spolu nebudeme.