Neumím vařit 😞

lamiaaa
19. dub 2017

Zdravím holky, pro někoho možná trochu úsměvný problém a téma, ale mě to celkem trápí. Nikdy jsem na vaření moc nebyla, začla jsem s tím vlastně až po tom, co jsem se odstěhovala od rodičů a začla bydlet s přítelem. Začátky byly teda uplně katastrofální, ale ani teď to neni sláva. Paradoxně mě vařit baví, ráda hledám recepty, nakupuju potravin, atd., ale ty výsledky stojí za prd. A to se rozhodně nepouštím do ničeho extrémně složitého. Pár jídel uvařit umim (daly by se spočítat na prstech jedný ruky) jakože si na nich pochutnáme, výjimečně to zkazim tak, že to musim vyhodit, v naprosté většině případů moje jídlo jakože ok, tak sníme to, páč nic jinýho není, ale chutný to není. Ani nevim, kde dělam chybu, kořením dost, ale nepřeháním, přesto je to vždycky mdlý a bez chuti, maso mívám tuhý a vysušený, i když podlévám.
Kde a jak se nejlíp naučit vařit? Na kurzy nemám čas ani peníze a nikoho, kdo by mě to naučil, nemám. A praxí se stále nikam neposunuju. Bojim se, že až budu mít děti, tak mi nic nesnědí...tak moc bych si přála umět vařit ☹

anetka9
19. dub 2017

Ahojda a třeba jít koukat pod ruce mamince nebo babičce?🙂 Já třeba to dělám tak, že mamce s vařením pomáhám,když je u ní doma a zároveň sleduju co přesně dělá a jak to dělá🙂

yerry
19. dub 2017

@lamiaaa je to jsme na tom podobně...Přála bych ti ochutnat moji první polívku 😫😲😭 Neboj posuneš se dopředu. Já už teď zvládám vařit chutné jídlo... Ale na rozdíl od tebe mne to nebaví a dělám to jen z povinnosti....

pafca4
19. dub 2017

a co nějakou kuchařku, kde je postup opravdu krok za krokem? Pro úplné začátečníky?
Nebo co poprosit maminku, aby s tebou nějaké jídlo uvařila a ty by sis napsala poznámky, jak na to...

35_a_budu_mamka
19. dub 2017

Nebo koukni na net, kde k receptu bude i videonávod. To zvládneš😀

gittynka
19. dub 2017

Zkus ekucharka.net jsou tam i videa 🙂 paní je dobrá 🙂 dá se vybrat i jednoduché jídlo 😉

lenkas1982
19. dub 2017

Ahoj, nevím, jestli ti nějak konkrétně poradím nebo pomůžu. Snad aspoň povzbudím. Já odcházela od rodičů v 19 taky jako naprostý neumětel. Na koleji jsem si "vařila" max jídla typu špagety s kečupem. Postupně jsem se to ale sama naučila, ale spíš v průběhu let než měsíců. Teď si troufám tvrdit, že vařím velmi obstojně a hodně mě to baví. Podle mě ale fakt jinak než trénováním se z tebe zkušená kuchařka nestane. Žádný učený z nebe nespadl. 😉
Kdybys třeba někdy potřebovala nějakou konkrétní radu, klidně napiš (nechci ale tvrdit, že znám a umím vše, nevařím třeba skoro takové ty české klasiky jako guláš nebo svíčkovou).
K tomu masu bych asi poradila - pokud ho pečeš v troubě, peč ho přiklopené a na méně stupňů (klidně 170 i míň stačí). Obecně masa s malým množstvím tuku se ti vysuší snadno (kuřecí nebo krůtí prsa, ty třeba skoro nepeču). Výborný postup je i dlouhé dušení, to se dá udělat výborné jídlo i z tužších mas.
Na tohle je dobré si nastudovat typy mas a na jakou úpravu se hodí.

jezz13
19. dub 2017

Koukej na videorecepty, tam bývá postup lépe vidět. A jestli máš kamarádku, u které ti chutná, domluv se s ní, že něco uvaříte společně. Od každého nasbíráš nějaké tipy, které v receptech obvykle nejsou. Třeba moje mamka dělá výtečnou nadýchanou vánočku a trik je v tom, že těsto musí být hněteno tak dlouho, dokud nedělá "provazce" Pak těsto během kynutí každou čtvrthodinu zase prohněte a "srazí". V
receptu je přitom napsáno jen "uhněťte vláčné těsto a nechte hodinu kynout".

jezz13
19. dub 2017

Jo a neboj, vaření doženeš s dětmi a ony budou na tvoje jídlo zvyklé, takže jim to nepřijde 😉

dora13
19. dub 2017

Ja se ucila/stale ucim podle kucharek -- uplne bezvadna je Kucharka pro dceru, polopaticka, se super tipy a triky a pak taky Vankovy kucharky mi hodne vyhovuji🙂

eva118
19. dub 2017

Každý nějak začíná a ty začátky jsou - no dalo se to sníst 🙂. Nejlepší je koukat zkušenému pod ruku. Nevím, jak dlouho vaříš, ale časem se naučíš fígle, jak to udělat, aby to mělo ten pravý šmak. Ze začátku jsem taky vařila všelijak a teď podle manžela líp, než jeho máma 🙂. A to vařím jednodušeji a rychleji, než na začátku.

butterfly
19. dub 2017

Mám výbornou zkušenost s kuchařkami Jany Florentýny Zatloukalové - její Kuchařka pro dceru je napsaná polopatisticky pro úplné začátečníky. Florentýna umí krásně vysvětlit ty základy co a jak a proč, můžeš mrknout i na web https://www.kucharkaprodceru.cz/

japona
19. dub 2017

@lamiaaa Doporučuji kuchařky od Vanka, jsou tam "obycejne" recepty, ale jídlo je moc dobré i od začátečníka🙂 Naopak se vyhněte kucharkam na netu typu emimino apod., to jsou obcas hrozne s*ajdy..

barumat
19. dub 2017

Ještě mě napadlo, jestli máš papiňák. Mně maso dušený dlouho v normálním hrnci nechutná tak, jako když se pod tlakem podusí v papiňáku, je pak šťavnatější 😉

tortojs
19. dub 2017

Koukni na kuchařky Romana Vaňka. Poklady české kuchyně a Kouzlo kuchyně Čech. Jsou to nejlepší kuchařky pro začátečníky. Já podle ní vařím často a ráda protože jsou krásně napsané a poučné. Mají spoustu výborných typů a v receptu je všechno perfektně zváženo takže recept nemůžeš pokazit. Časem se recepty naučíš a bude to v pohodě 🙂

barumat
19. dub 2017

Jen tak obecně, docela bych ráda tip na takovou tu kuchařku fakt pro začátečníky, s jídly co se v ČR běžně vaří. Ideál by byl nějakej manuál pro kuchařský učňáky. Jako jak udělat nudle, knedlíky, bramborový knedlíky, různý klasický omáčky, jíšku, atd.

ojo
19. dub 2017

@lamiaaa jako moje začátky před 10lety, když jsem poprvé bydlela s přítelem 😀 když si vzpomenu na svoji první čočku, udělala jsem celý sáček pro dva, páč jsem nevěděla, že stačí odsypat, jen jsem ji uvařila v osolené vodě a pak sceděnou polila octem a jedli jsme to asi 3dny...fakt děs, pak jsem teprve v kuchařce objevila cibulovou jíšku, která čočce dala teprve šmrnc.....ale neboj, určitě se vyvaříš, mě teda mamka pár jídel naučila, pak už jsem zkoušela sama podle receptů ze starých kuchařek...a opravdu hodně jsem se ptala i kamarádek, jak vaří a psala si od nich recepty krok za krokem jak pro blbce, takže mám pro sebe svoji kuchařku 🙂 ...no a za poslední léta jsem hodně receptů vařila z mimibazaru.cz kde jsem vybírala ty nejvíc oblíbené, zkoukla jsem komentáře, tam to je hodně dobře popstané i s obrázky nebo z toprecepty.cz

ojo
19. dub 2017

jo a takový hovězí guláš neumím ochutit do dnes...vždy ho mám takový "mdlý" :-/

tortojs
19. dub 2017

@barumat tak to určitě taky koukni na kuchařky od Romana Vaňka. Jinak kuchařské učňovské Receptury teplé kuchyně používám taky, ale musí se hodně počítat (jsou dělané na velké množství) a začínají se v nich více objevovat náhražky. Vaněk je podle mě mnohem lepší, protože nic nenahrazuje, jsou to poctivé české i zahraniční recepty.

barumat
19. dub 2017

@ojo No jo, no, to je to sprosté slovo, jmenuje se to masox... 😀 Ne, vážně, bez masoxu mi přijde, že některá jídla prostě nemají ten správný šmrnc. No a pak taky nechat "zlehka připálit", při vysmahnutí to prostě tolik nehrotit a nechat lehce přichytit. Ono to taky dělá chuť...

ojo
19. dub 2017

@barumat nechávám přichytit i dávám masox a stejně je mdlej, resp. neni jak hospodskej...tak nevím 😀

barbara04
19. dub 2017

napis co varis, treba ti prihodime snadné tipy...
jsou jidla která zkazit nejdou - ty delam kdyz mam spatny den... 😊 těstovinovy salat, špecle se slaninou....

abiiigail
19. dub 2017

Jéjej, to se ráda přidám. Nejraději vařím takové ty rychlovky - velká pánev, na ní osmahnout zeleninu, přidat rýžu, kus kus, bulgur, nebo těstoviny na milion způsobů. Ale dobrá, česká klasika, to jde mimo mě. Zkouším omáčky, vývary, chci poctivé, bez ochucovadel, masoxů atd ale nikdy to nechutná tak dobře, jako například od maminky, babičky, tchyně. Maso nic moc, buď vysušené nebo tvrdé, omáčky a polévky mdlé, já už nevím, co dělám špatně. Závidím všem, co umí ukuchtit první poslední.

eva118
19. dub 2017

@ojo U guláše je důležité než maso pustí šťávu dát tam papriku, která se musí taky osmahnout (ne moc zase, aby nezhořkla), dávám i trošku protlaku a zároveň s tou paprikou, taky osmahnout, ono to získá tu chuť. A dostatek cibule, ale to určo víš. Masox nedávám a je mňamulózní, chlap se ho může užrat. Jo a taky to může být masem, kupujeme jedno určité, jednou jsem po dlouhé době dělala z jiného a neé.

sweet81
19. dub 2017

Hlavně se u vaření nestresuj, že to zas pokazíš. Jak už se tu psalo, na netu jsou i video kuchařky. Nebo popros nějakou kamarádku, která umí vařit. Můžete si udělat holčičí večer s vařením😊

kristyn.g
19. dub 2017

@lamiaaa kup si kuchařku "kuchařka pro dceru" koupila jsem si jí páč taky neumim vařit složitější jídla a tohle je bezva kuchařka... já vařím většinou pokus omyl, a vzhledem k tomu že ani maso nejím tak ho ani neochutnám, tak to fakt je jen o náhodě 😀
Ale dělám taková ta italská jídla, mám pár svých receptů které většinou chutnají, ale jsou to minutky všechno...

alemari
19. dub 2017

@lamiaaa jako první se nauč které maso na dušení, pečení, smažení, vaření atd. Pak to půjde lip.

lennus
19. dub 2017

@lamiaaa To je jako s řízením auta, chce to praxi - takže vařit, vařit a vařit a super, že tě to baví! Vař podle receptů - z netu, časáků,z YouTube, je spousta blogů na netu, půjč si knížky z knihovny nebo napiš Ježíškovi, zkus i třeba kurzy vaření, je to zábava, třeba si můžeš nechat naložit poukaz jako dárek. Co si občas zavolat nějakou kámošku a vařit spolu? Já se pár dobrých receptů naučila u kamarádky na návštěvě. Chytlo mě vaření pořádně vlastně až na mateřské 🙂 Všude cpu kurkumu a mletý kmín, prý je to zdravé 😀 Vařím ráda podle Vaňkových kuchařek, jsou přehledné, ale mám i dost dalších jiných.

zaludova
19. dub 2017

Necetla jsem diskuzi, ale mrkni na web kucharka pro dceru...tam je to vysvetleno fakt polopate🙂

japona
20. dub 2017

@barumat To jsou přesně ty vankovy kuchařky o ceské kuchyni - klasická knedlikova jídla popsána pro uplne ..
začátečníky🙂

pajushak
20. dub 2017

Mám spolužačku, co na tom byla jako ty. Chtěla si koupit knížku pro začátečníky, když ji otevřela, tak tam bylo něco v tom smyslu: no tak jak se vaří těstoviny ve vodě si tu vysvětlovat nebudeme, to snad umí každý.. Takže ji hned vrátila zpátky, protože neuměla ani tohle 😅 teď po pár letech vařit umí. Bohužel asi fakt nepomůže nic jinýho než čas a trénink 😉 U tebe je výhoda, že tě to baví 🙂