Otec nechce přiznat otcovství. Jak to řešit?

nicoletteb
18. dub 2021

Zdravím maminky , měla bych dotaz. Žiju s přítelem, byt je psaný na něj. Prvního května se nám má narodit holčička. Každopádně k věci, jeho maminka mu vysloveně ZAKÁZALA aby se uváděl jako otec a nejde ho přimět ke změně názoru. Zkrátka co řekne je svaté. Chtěla sem se tedy zeptat,jak to řešit dál. Musím dojít během týdne na matriku a nechci říkat že jsem svobodná matka, když to tak není. Může z toho být nějaká problém? Děkuji ..

jako_mala_holka
19. dub 2021

Jen si teda myslím, že určitý podíl na celé situaci máte oba dva, bohužel

somalicats
19. dub 2021

@merope Ten papir, co se sepisuje, ale neni nicim zvlastni, mam to za sebou 2x 😀. Uvedou se tam rodice a dohoda o jmenu a prijmeni. Ono je to teda lepsi resit pred porodem, pro me predstava, ze po navratu z porodnice resim urady (protoze bez toho neprihlasis dite ani na zdrav.pojistovnu, takze dalsi komplikace obzvlast v pripade, ze musis nejen do poradny k pediatrovi), je docela neprijemna, po porodu jsem chtela vzdycky klid.

merope
19. dub 2021

@somalicats A máš dítě z IVF a řekla si to na té matrice, že to je z IVF? Jako je možné, že to už opravili a lze to s nimi dořešit už před porodem. Schválně jsem se podívala na web matriky https://www.praha8.cz/Urceni-otcovstvi-k-nenaro... a tam už je, že na to není formulář, ale vyplňuje to matrikářka v jejich programu, tak je dost možné, že to už mají vyřešeno. Já rodila 2019 a to opravdu měli jen formulář na určení otcovství podle toho paragrafu 779 a jiný ne.

Jinak dítě je přihlášeno na zdravotní pojišťovně automaticky, jediný problém je s proplácením receptů na léky, protože má dočasné RČ a to se může lišit od konečného RČ.

somalicats
19. dub 2021

@merope Nemáš pravdu. Dítě není přihlášeno na ZP automaticky, ale dočasně dle ZP matky, a dokud nemá RČ, tak je s tím celkem problém, protože nejen že je problém s proplácením léků, ale taky s proplácením péče lékařům (nelze ho pojišťovně vykázat právě proto, že má jen dočasné RČ). Údaje k dítěti a kopii RL zasíláš na zdravotní pojišťovnu ve chvíli, kdy ten RL máš, a ten nedostaneš dřív, než vyřídíš matriku. Já tohle absolvovala 4x a čeká mě to popáté, takže fakt vím, o čem píšu, a jako lékařka vím i o těch problémech s vykazováním péče za ty novorozence bez rodného čísla. A je to sakra vopruz, neustále nahánět rodiče a zjišťovat, zda už jde to dítě vykázat, zda už mají RČ a dítě přihlášené na ZP.
A ne, já sama nemám dítě z IVF, ale máme takové případy v širší rodině i mezi známými plus na matrice jsem s bývalým byla 2x a mimo jiné na to přišla řeč. Asi jsi měla smůlu na matrikářku, která nebyla úplně správně informována, nicméně na matrice to rovnou zadávají do programu a není s tím problém ani před porodem.

somalicats
19. dub 2021

@merope Jo, a úplně stejné informace, jako jsou na tom odkaze, co jsi dala, byly platné i v roce 2013 a 2016, kdy jsem byla s bývalým na matrice já. Žádný extra formulář, vše se zapisovalo rovnou do PC.

merope
19. dub 2021

@somalicats Zajímavé, že mě nikdo nenaháněl - a to tam malý byl skoro měsíc. Každopádně je to prostě matrika porodnice, tak asi si to pak už vše řeší mezi sebou - a to tedy včetně toho informování mne. Mně prostě matrika řekla, že jako nemají jak ověřovat to IVF (ale mám tedy pocit, že ani v porodnici to pak nikdo pořádně neověřoval, tak to asi mohli stejně ověřit před porodem).

merope
19. dub 2021

@somalicats Jinak teď jsem dohledala odpovědi k tomu - ono jde o to, že otcovství je jasné, na matrice se doplňuje "dohoda o příjmení dítěte". A tam nám řekli, že buď dodáme předem nějaké potvrzení z CAR a tu dohodu o příjmení dítěte - nebo to doplníme po porodu. No, než jsem sehnala potvrzení z CAR, tak jsem porodila.

somalicats
19. dub 2021

@merope A, tak to uz jsem doma. To je totiz ono, nebyl papir z CAR, tak to muselo pockat. Jinak by Ti to na matrice udelali jeste pred porodem. On ten mesic cca se v Praze jeste toleruje, protoze tady trva vsechna urednicina celkem dlouho na rozdil od periferie republiky (kdyz to srovnam - prvni dcera - RL vystaven okamzite a dostala jsem ho hned pri propousteni z porodnice - Trutnov, druha dcera Apolinar, RL.dosel po 3 tydnech po porodu postou, treti dcera opet Trutnov, RL opet hned, ctvrta dcera Podoli, RL dosel za tyden a kousek postou). U druhe a treti dcery jsme dokladali prave i tu matriku, s ex jsme nebyli svoji.

j.a.n.i
19. dub 2021

@merope No, možná proto tě nikdo nenaháněl, když byl stále na jednom místě v porodnici, když je dítě standardně propuštěné po těch pár dnech a chodí se pak po různých doktorech, tak tam už to problém celkem je.
A jinak bingo, dobrali jsme se k tomu, že se dá matrika vyřídit i v případě IVF před porodem.
A jak už jsem psala, dokud tam otec figuruje jako "třetí osoba" tak nikoho papíry nezajímají a klidně ho jako otce berou, jak by došlo na lámání chleba, tak bez papíru o dítěti nerozhodne ani prd.

merope
19. dub 2021

@somalicats Ale teda i na ten papír z CAR se tvářili všelijak. Nicméně dál už jsem to dozkoušet nestihla.

@j.a.n.i Je pravdou, že na neonatologii k dítěti pouštěli i pěstouny - a tipuji, že ti ještě papíry ani nestihli mít dořešené a už je pustili. Nejkrásnější postýlka na celé neonatologii.

marti89
6. kvě 2021

@nicoletteb Tohle na mne zkusit chlap, roznesu ho v zubech. Co to zase má být, že je srab se k dítěti přihlásit kvůli matce? Sebrala bych se, ana týden zmizela ke svým rodičům, napsala bych mu, že takové to bude, když se k dítěti nehlásí, ztratí vás oba. Buď se vzpamatuje, matku si srovná, nebo soud, test a alimenty.