Peníze. Co s tím?

18. pro 2023

Dámy, jdu si k Vám pro radu
Jsme tříčlenná rodina, já jsem rok v práci po mateřské. S manželem jsme zprvu měli společný účet, ale v jednom měsíci jsme měli více výdajů než obvykle. Mimo to měl náš malý narozeniny, takže jsem ho nechtěla ochudit o nějaký ten dárek a dort. Muž mi šíleně nadal,že se utratilo více peněz než přišlo, že utrácím jeho peníze. Takže jsem mu řekla, že když mu to vadí, tak si tedy účty zpět rozdělíme (to jsem asi dělat neměla). Ale popravdě jsem čekala, že mi odpoví, že nic dělit nebudeme, že se spíše o výdajích pobavíme, abychom na tom nebyli stejně i další měsíc.
Je to tak, že já mu platím půlku na hypotéku a on mě posílá 2 tisíce na syna. Abych to tak shrnula tak vše financuji já od pracího prášku, pro ošacení kluka , školku a tam i obědy, až víkendové obědy co vařím, apod. On si zaplatí jen svůj nákup potravin ale velmi často si bere i z toho co mám pro sebe a syna. A pak platí výdaje za internet, ale to jsou stokorunové položky. Nechtěla jsem vše dělit na mé a tvé, mělo by být vše SPOLEČNÉ ale on je z rodiny kde to tak nemají, kde se vše dělí, a je to divný.
Co je nejhorší tak se kolikrát diví, že třeba někam nejdeme, nebo zrovna něco nekoupím teď ale až další měsíc. Tak mu řeknu, že na to teď nemám. V tom on zakroutí očima a přijde jeho typická otázka: a ty jako nemáš peníze?????
On není špatný člověk, a i já mám chyby. Druhým problémem je komunikace, on nepotřebuje mluvit, doma máme více méně ticho, jediný hluk dělá dítě, a když přijde na řešení problému tak se vyhýbá, neřeší, nechá to vyšumět nebo to nechá na mě ať vyřeším.
Nikdy jsem si mu neřekla ani o korunu, vše si platím sama, ale jak to u žen bývá, tak mají většinou nižší platy. Teď jsem po tom roce vycucnutá a otrávená, že jsem se hnala jako pes, a že vlastně nemám ani nic moc našetřeno.
Co s tím?

pakeros
18. pro 2023

My máme každý svůj účet.S tím že já mám od manželova účtu kartu a on má zase moji v telefonu.Nedělíme moje tvoje.Jsem na rodičáku takže peněz nic moc.Většinu platí manžel.Když je potřeba něco zaplatit tak to zaplatí ten kdo má na účtu zrovna peníze.
Úkaz mu co vše platis.Měj to sepsane na papíře.A zeptej se ho zda mu to přijde správně.

mrs.duck
18. pro 2023

Nedá mi to. Z vlastní zkušenosti radím, abys s tím něco dělala. 🙏 On člověk furt ustupuje, aby nebyla hádka, aby byl doma klid, však o nic nejde, že...
A pak jsem skončila s hypotékou, úvěrem na jeho auto a s akutní potřebou rekonstrukce v domě, totálně bez peněz, protože já zařizovala byt a živila rodinu. Zatímco a on si odnesl veškeré peníze naspořené za celé manželství a jezdí si s milenkou autem, na které mu platím úvěr.
Spoř pro sebe, nedotuj ho, chtěj na dítě víc peněz, řekni si na jídlo, dva tisíce jsou fakt výsmech, když všechno děláš sama.
Udělej třeba součet toho, co dítě stojí za měsíc (nebo i dýl). Fakt sečti všechno: škola/školka, kroužky, volný čas, oblečení, boty, dárky, hygiena/kosmetika, jízdné/spotřeba, klidne i čas, jak dlouho denně někam dojíždíte/chodíte... Pak taky co investuješ do domácnosti (jídlo, prostředky na úklid, domácí textil), kolik času trávíš denně úklidem.
Kdybych tak tohle mohla říct svému mladšímu já 🤗
Chlapi jsou v tomhle mimoni a myslí si, že ty prachy hrabeme pro sebe.

rebe
18. pro 2023

Kolik párů, tolik modelů řešení financí. A když je to nastavené nesparvedlivě, není to vždy "vina" toho chlapa, mnohdy tak vyrostl a nedovede si představit, že by to šlo dělat jinak. Ale není cesta sklopit uši a trpět. Základ je, že manželé mají mít stejnou životní úroveň. Když má jeden celá odpoledne volná a neví co s peněži, zatímco druhý má druhou šichtu a stejně jede od výplaty k výplatě, je něco divně - a nakonec to dokáže uznat i ten největší držgrešle, pokud stojí o to, aby byla jeho partnerka spokojená. A pokud o to nestojí, proč bys ty měla stát o něj. Takže rozhodně stojí za to to řešit, i přes nepříjemnost hádky, protože tak jako tak, potom bude líp.

22hanah
19. pro 2023

Promiň, seš tak blbá jako já a on je slepej a vychcanej parchant, mám s tím bohaté zkušenosti, však "ono" se to domů koupit musí to jídlo pro dítě, i ten prášek, i ta drogerie a on si pak jen prostě bere, co jsi nakoupila a sprostě se ještě diví, že nemáš peníze, zmetek😡 přestaň mu platit půlku na hypotéku, když Vás vlastně živíš a vše kupuješ sama domů i pro dítě, je to nesoudnej vychcanej zmetek. Nebo začni předkládat účty vše pro dítě a domů, včetně jídla, prášku na praní, i vatových tyčinek do uší a vše napůl😡😡 se bude divit, nebude chtít pak ani prát, ani jíst😡😡😡

levandule_k
19. pro 2023

Ještě doplním obecně není problém, že máte každý svůj účet, nebo každý svůj + jeden společný, nebo jenom jeden společný, problém je jak přistupujete k penězům. U vás je to moje tvoje, ale ať je to na jednom účtu nebo u každého zvlášť.

Jako přenastavovat systém financování domácnosti je výzva, ale stojí to za to. Bude to asi trochu vyhrocené a deleguj na něj i nějaké povinnosti. (Trochu nevyžádaná rada, ale nemám ráda, když jeden dělá vše a druhý se veze.)

petrasipkova1
19. pro 2023

to je zase vychcánek. 2000 na syna? tvl, vždyť tolik stojí jen zimní boty. a kde je strava, školkovné, oblečení, dárky, kroužky, zážitky ? Co potraviny ? Pokud by to také nebylo na půl, tak bych manželovi rozhodně nevařila a v lednici měla svoji poličku se jménem na kterou by nesáhl. Když napůl tak napůl, to samé bych mu neprala, žádná drogerka, léky, apod, Nebuď blbá.

zlataberta
19. pro 2023

To dělení jídla nepobírám a nákupy zvlášť....to jako fakt??? My máme taky každý svůj účet, ale máme nastaveno, kdo, co bude platit a manžel dobře ví, že mám menší výplatu, že bych všechno nezvládla zaplatit.....z jeho výplaty se zase šetří, na dovolenou, větší výdaje, opravy domu atd. Ale aby mi poslal 2000 na dítě a nakupoval si jídlo sám a pak bral moje???? Nějak nechápu to vaše rozdělení.

me_druhe_ja
19. pro 2023

To je strašný..... nedovedu si to představit....já zatím nepracuju a nevím kdy budu (jedno dítě s handicapem, všechno je složitější) a beru jen pár eur přídavek na děti.
Přítel platí téměř vše až je mi to trapné a fakt doufam, že brzy budu moct aspoň částečně pracovat a přinést do domácnosti taky něco málo. V životě si nedovedu ten model, co máte vy. Rozhodně nejsem žádnej fanatickej zastánce společných účtů, my ho taky nemáme a neplánujem a nevadí mi to, ale pokud jednou tvorite jednu domácnost, jednu rodinu, tak peníze jsou společné, starost o dítě i domácnost je společná....Pak už je samozřejmě na každém, jak si to kdo nastaví, ale aby se v jedné rodině dělilo jídlo na moje a tvoje..... strašný....jednala bych rychle a radikálně. Abys neskočila za čas s holým zadkem na ulici.

lennus
23. pro 2023

Po práci sedí na TV nebo hraje fotbal? To bych ho hnala, můj přijde z práce a buď se věnuje dětem nebo se zapojí do večeře.
My máme od mé mateřské společný účet, ale plánuju se teď po novém roce pracovně posunout a chcem krom společného i každý svůj na své osobní věci, ale pořád on bude platit víc. Od začátku ještě před svatbou jsme na bydlení a jídlo - máme na to účet navíc přispívali rovnoměrně dle výdělku.

terisek2222
23. pro 2023

to je vůl. A hlavne kdyby uz tak na syna ti posila malo, si schvalne spocitej na kalkulacce kolik by byli alimenty....ja bych schvalne lednici zamykala, ze tam jsou potraviny jen pro tebe a syna a at si koupi svoji a nakupuje pro sebe, nevarila bych mu, neprala nic ciste jen ja a syn, protože tenhle model není normální.

amenophus
23. pro 2023

My to mame tak nejak hybridne. Kazdy mame svuj ucet (protoze jsme nezjistili, kde by nam udelali spolecny ucet, jedine slo udelat z druhe osoby disponenta uctu). Ja platim vsechno, mesicne mi zbydou max 2000 (a nekdy ani to ne) co si poslu na sporici ucet, zbytek padne. Manzel mi obcas neco posle na zvyseny vydaje, jinak to spis setri, investuje a plati z toho vyssi jednorazove vydaje (treba kdyz jsme si nechali delat vestavenou skrin, zimni kola na auto, letenky dovolenou apod). Bude platit rekonstrukci bytu. Obcas dela nakup on, i kdyz vetsinou ja. Nejak to neresime - mame spolecne vydaje, spolecne deti, spolecnou domacnost. Je jedno na cim uctu ty oenize jsou, hlavni je, aby nekde byly.

jerrabina
23. pro 2023

V téhle situaci bych navrhla, že najít si lépe placenou práci je případně fajn, ale budeme napůl platit "služku" (paní na úklid, paní na hlídání,...) abys měla čas být v té lepší práci dostatek času - a tvař se jako bys to myslela vážně a trvej si na tom. Uvidíš jeho reakci a taky si líp uděláš obrázek. A že se zvednou jeho "alimenty" protože stouply ceny dvojnásobně. Tak minimálně 4000 (záleží kolik vydělává, ale klidně si najdi kalkulačku alimentů, to bych udělala já) a jestli z toho bere manžel taky, tak ať tedy posílá i na sebe. A sepis si výdaje na syna a domácnost, jak radí holky. A napiš i kolik jsi utratil za sebe a totéž chtěj po něm.
Mám dojem, že toho chlapa taky možná chápu, pokud to nedělá schválně, můžou pomoct konkrétní kroky na kterých něco uvidí názorně. Já taky co se mi narodil syn, nechodila jsem na nákupy, tak i když manžel nadával jak je všecko najednou drahé a všude se o zdražení mluvilo, já to jen nějak evidovala, ale plně mi to došlo až když jsem začala taky občas chodit na nákup. Akorát u nás to nemá vliv, jestli to někdo chápe nebo ne. Tedy chlap když něco nechápe, taky se umí nechovat třeba ideálně, ale extrém jako u vás to fakt není. Já to úplně nechápala, ale i tak jsem mu každý měsíc nabízela že mu něco pošlu když toho táhne dost sám - a naopak on měl problém si o to říct abych mu něco poslala, což chápu, mám to taky. Ale prostě já byla doma s miminkem a i když platby jsme měly nastavené rozumně, tak já prostě nikam nechodila, nakupoval on a já jen přes internet a oblečení na mimi jsem měla po dceři a od kamarádky. Před zimní sezónou se to najednou otočilo, navíc jsme potřebovali nový kočárek který bych nešla do schodů když jsme se přestěhovali (k výtahu musíme z obou stran půl patra po schodech), sem tam koupím vybavení do domácnosti a najednou jsem přestala vycházet i já. A věřím, že v lednu se to snad zase srovná (a možná tak že budeme vycházet podobně oba a to do plusu a ne do mínusu), protože na syna mám už 2 velikosti zimních věcí jak poroste, na dceru taky všechny boty a další oblečení ve správné velikosti co potřebuje, a dárky už taky máme koupené. Takže pak díra budou narozky obou dětí v březnu a uvidíme pro koho víc (dárky kupuje většinou ten kdo na to má zrovna čas)
A pak budu za vodou já až pronajmeme můj byt, ale to si pak zase rozdělíme výdaje asi trochu jinak. Nemůže přece jeden trvale zůstávat s holym zadkem.
S bývalým to bylo tak, že jeho výplata chodila na společný účet, já z ní vždycky hned vzala kus na poplacení trvalých příkazů kolem domácnosti, a pak jsme z toho platili některé nákupy. Mě mateřská chodila na můj účet, protože jsem byla líná to měnit a nikomu to nevadilo, on věděl, že z jeho platu neutracim zbytečně a byl rád, že se mu o ty nutné platby starám já a on že pak už prachy nemusí řešit a jede jen stylem "mam/nemám"

jerrabina
23. pro 2023

A na nákup ho někdy pošli se seznamem podle toho co chceš pro všechny uvařit. Když po tobě bude chtít peníze, řekni, že je to i pro něj a čast pro Tebe a syna řekni že on si taky někdy bere od vás. A že čas na vaření jde na tebe tak ho chceš taky proplatit 😁

klaari
23. pro 2023

2000 na díté je prd, mel by ti dat tam 10 000 czk. Problem je fakt v tom ze on to doma mel jinak. Byl tak zvykly, neprislo mu to nikdy divny....to co sii neseme ze svych rodin je silné, bohužel to bývá jadro problému.

marselina
23. pro 2023

platis pulku hypoteky ktera je na vas oba nebo pouze na manzela? my mame taky kazdy svuj ucet, dum je muj, hypo nemam.
manzel mi dava mesicne cca 20tisic a ja z toho platim jidlo a co je potreba. jsem na Rd tak muj prijem je malicky 6600kc a vydaje mame i tak velke🤷🏼‍♀️je nas 5.
Za me pokud jste si uz rozdelili ucty, rozdelila bych i veskere platby

jerrabina
23. pro 2023

A hlavně to všechno říct tónem "vždyť je to přece naprosto přirozená věc"!!! 😊 Na což je teda hodně potřeba si to v hlavě prenastavit nebo být dobrý herec. Ale bez toho se nic nestane 🙂

anna165
23. pro 2023

Manžel má větší výplatu než já a z jeho účtu odchází vše na co máme trvalý příkaz (hypotéka,pojištění,plyn a elektřina, tv,paušály a vše co se bytu týče) a já pracuji na zkrácený úvazek a z mého účtu platim školku,obědy a družinu a pak jídlo a drogerii a když už nemám peníze,manžel mi je pošle. Beru to tak,že jsou to všechno naše peníze a když něco chceme treba dražšího,tak to probereme a koupíme nebo ne.

surikata131
23. pro 2023

Sepiš všechny náklady, co platíte, jaké máte výdaje měsíčně jak pravidelně (hypotéka, energie, jídlo, školné atd)
tak nějakou částku na nárazové výdaje (sezónně boty/oblečení pro dítě atd), rozpočítej do toho třeba i pojistky co se platí ročně. Sedni si s manželem a proberte, jaké jsou výdaje a jak si to rozdělíte. Oběma by měly zůstat nějaké peníze pro sebe na útratu případně spoření/investice. Pokud nemáte +/- podobné příjmy, tak není fér, abyste platili půl na půl, ale spíš stejné procento ze svého platu. Jestliže třeba ty máš příjem 20 tisíc a on 40, ty dáváš do rodinného rozpočtu řekněme 20 a on taky 20, tak to přece není spravedlivé, že tobě nezůstane nic a jemu půlka výplaty, s kterou si může dělat co chce….a zas takové dělení tohle je moje jídlo, tohle tvoje jídlo, běda jak si vezmeš něco mojeho, to mi nepřijde normální v manželství…

jarla
28. pro 2023

Tak jak jste to nakonec vyřešili?

lenkaro
5. led 2024

Ahoj žila jsem podobně a docela dlouho , nakonec to bylo tak že platil a vybavoval podnájem se svou milenkou .. ale snad to není vas případ.

klaari
6. led 2024

@lenkaro taky me to napadlo, nebo nekomu pomaha...zadluzene rodine...to je u nas....