Po úrazu se nepostarám o 16měs. dítě, rodina nezvládá

mymetka
10. únor 2016

Prosím o radu. Jsem pár dní po úraze, mám zlomenou klíční kost a tím mi zbyla jen jedna ruka, můj 16m syn ke mně ze začátku skoro nesměl vůbec i v nemocnici nás rozdělili, je z toho špatný, hodně plakal, ale brzy to přešlo do vztekání, chce se objímat ale nenechá se, bije kolem sebe, nedá se s ním skoro nic, oblíct, přebalit, u všeho hysteráky, myslím, že trpí, do té doby jsme byli pořád spolu. Staral se teď tatínek a ode dneška babička, za týden už ale budeme mít vyplácanou i dovolenou babičky i ošetřování co má na mně tatínek a nevíme, jak malého obstaráme. O sebe se postarám, ale jeho nezvládnu přebalit, oblíct, nemůžu ho zvedat, nosit nic těžkého, jít ven s kočárkem atd... Můžu ho tak krmit lžičkou, podat pití, trochu si pohrát. Prostě v opatrování dost nepoužitelná a musí s námi být někdo doma. Na chůvu nebo placené hlídání v rozsahu 8 hod denně po dobu dalších aspoň 3 týdnů nemáme peníze, rodina víc pomoci nemůže.
1) Jak máme co nejlépe pomoci synovi se s tím srovnat?
2) Kde můžeme najít další pomoc, když se nemůžu o dítě moc starat?
3) Jak jsem se málo starala, syn mě začal skoro ignorovat, nechce ke mně jít, nezajímám ho, v posteli se ode mě odtahuje. To mě taky dost psychicky ničí.

chroustinka
10. únor 2016

@mymetka neprocitam celou diskuzi ale resila bych to nastridacku ocr na vas a potom na dite, ja byla po operaci slepaku a manzel to tak mel, prvních 9 dni na me potom dalších 9 dni na dite, az jsem byla ve forme a mohla zatezovat bricho. chápu ze v praci to je slozite ale je to vyjimecna situace a bude třeba aby si to v praci zaridili, to dite za to nemůže a mělo by byt to nejhlavnejsi a nejdulezitejsi. ze k vam nechce - to se srovna, je malinke, deti hodne citi nepohodu rodicu, vas to všechno urcite boli, mate i starosti jak to bude kdo se postara citi to z vas. jinak bych zkusila nejakou hlidaci agenturu když by to neslo s tim ocr.

blahova_andrea
10. únor 2016

@mymetka co ty natahovací plenky? pampers pants myslím. nevím jestli dělá i někdo další. no ale zas je to trošku pálka, ale ušetří to aspoň jednu ze starostí, i když toho potřebuješ vyřešit asi víc

blahova_andrea
10. únor 2016

@mymetka přímo na stěnu, dej kz do svého blogu a popros o šíření 😉 třeba se někdo najde

evulina77
10. únor 2016

@mymetka zkus založit novou diskuzi s názvem o úrazu a přátelské výpomoci. Někdo by se mohl najít. Rozhodně ale kup plínky takový ty kalhotky na natažení, teď je dělá i pampers, ale dají se koupit i třeba z DM. Jsou to normální plenky, jen nemusíš nic lepit a tak je normálně urveš a sundáš. Jídlo si pro malýho nechej rovnou nachystat na talířek večer den předem. S malým trav čas v leže nebo na zemi - knížky, stavění kostek, můžeš i trochu pomazlit. Pokud nebudeš chodit, nebude chtít malý nosit. Dopoledne uběhne rychle, pak jde prďolák spát a pak je brzo táta něbo nějaká jiná pomocná osoba z práce doma. Oblečení vymyslete tak, aby bylo hodně jednoduchý - tričko, tepláky ponožky. Žádný bodíčka ani punčocháče. Rozhodně bych na tu dobu, než to půjde zrušila postýlku, nebo ji udělala tak, aby malý mohl sám zalézt a vylézt. Prostě trochu minimalizmu, udělej si tak jednoduché, jak to jen půjde a bude to lepší. Ať jsi brzo ok...

samaber
10. únor 2016

@mymetka v poho, hlavne aby si to ty zvladla, bude to narocne,ale uvidis, ze pak uz si budes fakt pripadat jako super matka🙂) protože jak zvládnes toto, tak uz vsecko🙂
za mě je vynalozena sila na ty natahovaci kalhotky vetsi, pokud dite nema vuli si je obleci samo,ale to je asi individualni

kacikaci
10. únor 2016

Napiš z jaké části Phy jsi, třeba se najde někdo, kdo by Ti pomohl, kdyby jsi byla někde kousek od nás, můžu i já, pokud to bude v mých silách..

senta_sofia
10. únor 2016

Prestriedat OCR, manzel moze aj na teba, ukonci a potom aj na maleho,ak nie si ty schopna sa postarat. Neviem,ako daleko pracuje manzel,ja bych skusila aspon tak,ze na obed pride,prebali maleho, naobedujete sa a potom pojde do prace,maly ti stejne asi poobede spi,ne?

mymetka
autor
10. únor 2016

Děkuji za praktické tipy @blahova_andrea @evulina77
@kacikaci Jsem z Prahy 10 - Zahr. mesto
@senta_sofia Po obede spi, ale je dost zive dite, vetsinou neni snadne ho uspat, sam neusne ani kdyz je unaveny. S těmi obědy doma to nepůjde, pracuje celkem daleko.

japona
10. únor 2016

@mymetka Co pampers pants? To by se snad dalo zvládnout? K jídlu sklenicky /detska menicka, krmit v sede na zemi. Stejne tak ostatní činnosti převážně na zemi. V nejhorsim zabavit dítě (snad me supermatky nesezerou🙂) tabletem či televizi..

veruska007
10. únor 2016

@mymetka Jj, tak uvidíš. Třeba to s těmi plenkami půjde. Já řešila patovou situaci i na podzim, kdy byl manžel s komplikovaně zlomenou nohou doma na PN, já měla dvouletou dcerku v nemocnici, další dvě děti doma, neměl se mi o ně kdo postarat, kdo je vodit do školy, do školky... a upřímně teda nikdo dobrovolně pomoct nechtěl, ani v rodině ani mimo. Nakonec jsem z nemocnice přemluvila souseda, který mi 2x kluky zavedl do školy a školky (chodí stejnou trasu s dcerami) a odpoledne mi je vyzvedla paní, kterou znám jen od vidění z městské části... já už byla zoufalá a škemrala každého, koho jsem potkala. Bylo to psycho, ale jinak nepomohl nikdo. A před necelým rokem jsem si přetrhala vazy na ruce, všechny tři děti měly těžký průběh neštovic, já pravou rukou nic nesměla... a dr. odmítla manželovi vypsat očr, že jednou rukou se o děti postarám (no, já levou rukou vztekající se batole ani nenakrmila, natož abych přebalila)... takže chápu, jaké to je.

cukrik123
10. únor 2016

mám teď zlomenou nohu a vyřešili jsem to tak že manžel měl ošetřovačku pak pár dní dovolenou a pak zase ošetřovačku. na dítě si ji vzít nemůže na soc mi řekli že by mi krátili rodičák takže 0 od 0 pojde jak se říká takže střídáme dovolenou a očr. nemáme babičky ani sousedy co by pohlídali takže plně chápu jak Vám je.

mymetka
autor
10. únor 2016

@cukrik123 a ta další ošetřovačka je zadarmo nebo placená?

cukrik123
10. únor 2016

@mymetka pokud nenavazuje tak je placená ale myslím že jen 2x
my to máme tak že jsem se domluvila s dr, že další 3tí oetřovačku mám na jinou diagnozu třeba na bolesti zad, zánět močáku......

mymetka
autor
10. únor 2016

@veruska007 Ty tvoje příběhy jsou neuvěřitelné, máš teda veselý život. Mi už pár lidí pomoc nabídlo, ale jen o víkendu. Volala sestřenka, že k ní můžem na týden přijet, až mi bude líp, je to teda 5 hodin autem, tak nevím, ale zas by to tmelilo rodinu. Sama má 2 děti a tak třeba jí moc nedochází, že to s námi bude mít o dost těžší.

mymetka
autor
10. únor 2016

@cukrik123 Té nohy je mi líto, to je taky pěkně blbý. Kde to máte zlomené? A navíc jsem koukala, že máte dvojčata, to je ještě víc práce.

kacikaci
10. únor 2016

@mymetka tak to mě mrzí, ale je to pro mě z ruky ..
přeju hodně sil!

mymetka
autor
11. únor 2016

@kacikaci No to nevadi, dik 🙂

peggy722
11. únor 2016

@mymetka A co zkusit ty tréninkový plínky ? Akorát nevím od jaký velikosti se dělají, aby mu nebyly veliký. Odkud z Prahy jste ?

cukrik123
12. únor 2016

@mymetka nárt, takže nesmím ani stoupat na nohu o chodící sádře ani nemluvím

mymetka
autor
14. únor 2016

Ahoj holky, v úterý mám kontrolu, jestli by nebyla nutná operace. Po operaci bych tu ruku snad mohla hned využívat. Ale už dva týdny s ní nehýbu, tak se bude stejně muset rozhýbat, jsem napjatá jak špagát. jinak přebalování a oblíkání mi ten náš čertík stále nechce dovolit.

mymetka
autor
14. únor 2016

@cukrik123 To je škoda, kolik ti ještě zbývá do sundání sádry?

lucienn5
14. únor 2016

Ty jo, já jsem fakt ráda, že má můj muž možnost home-office kdykoliv se mu chce, takže když e nějaký problém, tak prostě zůstane s námi doma a vypomůže ...to je pro nás obrovská úleva. naštěstí ale na úrazy a nemoci moc netrpím, tak je to zatím v pohodě

anushka111
15. únor 2016

Několik žen tu v jedné diskuzi psalo že snad sociální odbor městské části má své státem hrazené ošetřovatelky, které prý fungují právě v akutních případech kdy je rodič vlivem akutní nemoci neschopen se o dítě/sebe plně postarat. Prý chodí na hodinu dvě, ale i to je dobré. Četla jsem to tedy jen jednou, ale určitě bych zkusila zavolat, jestli skutečně něco takového je.

cukrik123
15. únor 2016

@mymetka no snad v pondělí 22 to jdu na kontrolní rentgen a když to bude ok už to nechají dole

cukrik123
15. únor 2016

@anushka111 u nás nic takového není pouze placené

mymetka
autor
15. únor 2016

@cukrik123 _To je super, že už to budeš mít za sebou, tak tfuj tfuj. Já se bojím, co mi zítra řeknou, bojím se operace, ale asi by mi to dost pomohlo.

kika_21
15. únor 2016

@mymetka Syn potřebuje jistotu, že je máma nablízku, třeba i chromá, jakákoliv, ale jeho. Klidně nechoďte ven 2 krát denně, seďte, ale buďte s ním. Kór po zážitku z nemocnice, kdy byl oddělen. Maminku bolí ruka, nemůže to a to-řekněte mu to. Pochopí to. Bude líp. 🙂

cukrik123
15. únor 2016

@mymetka budu na tebe myslet dneska jsem zkusila "jít" s dětmi naprocházku a docela to šlo i když jen kousek. doma už mi všechno leze krkem

anushka111
16. únor 2016

@curik123 Ty ošetřovatelky má mít každý kraj, ale může mít klidně jen jednu, dvě a díky tomu je to zrkátka "podpultové zboží". Je mi jasné, že ta šance je malá, ale tak za ten jeden telefonát to stojí 🙂
Jinak jsem si vzpomněla, že žádanku pro takovou ošetřovatelku musí vypsat ošetřující lékař, ale hodně z nich o tom ani neví 😖

merope
16. únor 2016

Ošetřovatelky v Praze určitě jsou - nějaká chodila za tchýní, ale dost (možná vše) platila - cca stovku za hodinu. Nevím, jak to je u vás přesně finančně, zda by se nenašel někdo v okolí za podobných podmínek schopný přijít třeba na hodinu-dvě denně. Ale určitě se přeptat + určitě může sociální odbor dovážet jídlo, nevím, jak moc vhodné pro malé dítě, ale zase tak špatné to nebylo.

A ještě jak se řešila cena těch kalhotkových plínek - jak dobře chodí na nočník? Nezvládl by už pomalu naznačit, že potřebuje? Kluci to v tomto mívají jednodušší než holčičky a v 17 měsících už by to mohlo jít. A tu plínku nechat kvůli "nehodám".