Přeplněná popelnice

terry1512
14. zář 2016

Ahoj holky, máme mezi sebou s manželem takovou menší rozepři ohledně platby za popelnice a jejich využívání.Situace je taková.Bydlíme v domě v Brně,máme zde hlášené trvalé bydliště z toho samozřejmě vyplývá povinnost platit za svoz odpadu.V tom problém není.
Nicméně v tomto domě kde my bydlíme bydlí dalších 8 osob. Pochopitelně odpad hází do popelnice,která je tím pádem neustále plná, na větší nemáme nárok, trvalé bydliště mají jinde tudíž za svoz zde neplatí.
Manželovy to přijde v pořádku,mě ne.Myslím že alespoň částečně by se na platbě měli podílet i když zde nemají trvalí pobyt a vlastně platí někde jinde.Mimo to jde i o manželovy rodiče.
Co si o tom myslíte?

anelamates
15. zář 2016

No myslím si, že je tam dáno jasně, že mají n a území m ěsta d ům - tedy tchánovci. Č ili platit určitě musí. I jako živnostníci musí doložit, jakým z působem likvidují odpad. A n ezlob s e, ale studentky, to už vůbec n ení problém, mladí lů idé si v ětšinou to t řídění hodně berou za své. takže jednoduše - zaj ít a vysvětlit, že maj í na výběr. Protože tedy popelnici platíte jenom vy, což nechápu, ale d obře, bud budou třídit a vynášet vytříděné do k ontejn erů, anebo si prostě popelnici uklidítě a at si dělaj í s odpadem co ch tějí. A bude v ym alováno. Myslím si, že je to fakt jenom o domluvě, a do té s e ti asi m oc nechc e, jak t o sleduji.

terry1512
autor
15. zář 2016

@anelamates Rodiče platit nemusí.Musely by pouze v případě že by tady nikdo hlášený nebyl.Je to přímo na webu města ohledně komunálního odpadu.A já bych se domluvila ráda,ale já sem tady nic.já o to můžu maximálně požádat rodiče manžela ale řešení je na nich.a jim je to jak už jsme psala buřt.

terry1512
autor
15. zář 2016

@anelamates Platíme jen my protože jen my tady máme trvalé bydliště.

kattyd
15. zář 2016

@terry1512 me napada nekolik reseni
1. Domluvit se s rodici at vam snizi najem o nejakou castku a vy se za to starate o odpad
2. Nejezdit s odpadem, nechat to na majiteli domu a cekat co se bude dit (hromady u popelnice proste pretrpet)
3. Zamknout si popelnici a nezajem, at si to vyresi oni

terry1512
autor
15. zář 2016

@kattyd jé to by bylo krásný.nicméně nájem nesníží ani omylem.kryje platbu hypotéky co mají rodiče.
Nechat odpad u popelnice tak ani nevyjdeme z baráku,protože popelnice je v chodbě u hlavního vchodu do domu.Budem to prostě muset nějak rázněj řešit s rodičema,buď ať se nahlásí k pobytu nebo ať to odváží tchán sám.mě už to přestává bavit.
a zamknout je snad to nejkrajnější řešení.

evulina77
15. zář 2016

@terry1512 osobně bych si zjistila, jak velké popelnice jsou normované na počet osob, které bydlí v domě. Pak bych zjistila, kolik by stála taková popelnice s odvozem odpadu ve vašem příipadě, pokud by se nahradila stávající nevyhovující malá popelnice. To bych předložila rodičům s tím, že současná situace je nevyhovující a jaksi až trapná a že nejste přece takový socky a škrti, aby se to muselo nechávat tak jak to je. Že se stydíš, když k vám někdo příjde, případně, že ti už někdo říkal, co to jako je (pošťačka, návštěva apod.), že tio smrdí, vyděla jsi tam hlodavce apod. Případně navrhněte, že vy bude platit to stejné jako platíte teď a oni budou hradit ten rozdíl mezi malou a velkou popelnicí. To mi příjde fér. A rozhodně začni jednat a starat se o své věci, žádné, že ty jsi nic a oni jsou šéfové. Tak to nemůže být. Jsi dospělá a tvůj hlas musí být slyšet. Jinak by to nedělalo dobrotu do budoucna a ono 12 tisíc za nájem je docela dost, to není ze strany rodičů žádná dobročinost a tak za ty peníze máte právo na jisté služby... Nedej se

terry1512
autor
15. zář 2016

@evulina77 Teď máme popelnici normovanou na 3 osoby.Je to na přihlášené k trvalému pobytu,ne na počet osob které tady bydlí.Reálně 11 osob. A v říjnu se nám narodí druhé dítě.Na větší nemáme nárok momentálně.
Nárok by jsme měli pouze v případě že by se přihlásily rodiče k trvalému pobytu tady.To by se zvedl nárok o 50L odpadu.

Blbé je že mě tady nic nepatří,kromě vybavení bytu ve kterém bydlíme.dům je manželovo rodičů.Takže já můžu maximálně říct že se mě to nelíbí,ale řešení je na nich pokud ovšem budou chtít.
Nájem vlastně ani není nájmem,neboť pokrývá náklady na dům.Tj. hypotéku rodičů + energie. Takhkle to bude ještě cca 8 let než se hypotéká splatí.Pak by jsme měli bydlet pouze za náklady.Navíc k tomu nájmu teda musím připočítat popelnice, TV, internet.
Není to prostě jednoduchý.Já sem asi jediná komu to tady v domě vadí.Ostatní to neřeší.K mě smůle ani manžel.

evulina77
15. zář 2016

@terry1512 Já vím, že jste hlášeni jen vy tři a že ostatní nic neplatí a nikdo se nebude k bydlení přihlašovat. Jen předpokládám, že jsou nějaké normy na počet lidí (kteří opravdu produkují odpad) a že je možné si koupit odvoz odpadků z větší popelnice, než na jakou máte nárok a tu popelnici a odvoz si objednat a zvýšené náklady pak rozdělit mezi všechny nájemníky, případně ten rozdíl v ceně rozpočítat na bývající nájemníky. Jen nechápu proč si dobrovolně z domu dělat smetiště a denně kolem toho chodit, než si zaplatit odvoz větší nádoby, případně častější odvoz odpadu... A proč nemáte tu hypotéku na sebe, když to de fakto platíte? Jen si do budoucna zvyšujete náklady až se bude řešit dědictví. Teď jim to zaplatíte a pak to budete danit

terry1512
autor
15. zář 2016

@evulina77 Tak to by taky bylo řešení,zaplatit větší popelnici.Mám pouze obavu že by placení opět zůstalo na nás.Častěji to myslím nejde sváží jednou týdně.

Hypotéka je rodičů braná někdy před 11 lety na tenhle dům.splátka je hodně vysoká tuším nějakým 28 000 měsíčně. Aby to bylo rychle splacené.A ještě 8 let se bude platit.Na splátky hypotéky vydělávaly ty byty kde bydlely studentky.Tzn 2 byty.Teď jeden ten byt obýváme my takže to co platily studentky musíme platit my.Jsme tady 3 roky.

terry1512
autor
15. zář 2016

@evulina77 a navíc pokud se někde na úřadech dozví kolik lidí tady skutečně bydlí bude mít tchán dost velké problémy,protože nájmy samozřejmě nepřiznává tudíž nedaní.

koordinatorka_odboje
15. zář 2016

@terry1512 když odpadky nevadí tchánovcům, proč vadí tobě? Však jestli budou na zemi pytle, které nevyváží, tak to bude tvůj problém? Proč chodit za studentkama a kázat jim o třídění, když to není tvůj problém?
Já ti nevím, tchánovci na vás ohledy neberou, spíš vás využívají, že to na vlastní náklady odvezete ten odpad. Prostě to tam nechte. Myslím, že přihlásit se na úřadě a zaplatit odpady, není pro podnikatele žijící na vysoké noze zas takový problém, ne?

terry1512
autor
15. zář 2016

@koordinatorka_odboje Taky si myslím že to zas takový problém není se přihlásit.Ovšem muselo by se chtít.Nicméně jsem včera zjistila že pokud se přihlásí rodiče máme nárok na větší popelnici a na to slyší i manžel takže to zkusíme přes tohle.Snad to pochopí a konečně se po 11 letech co zde bydlí přehlásí.
No mě to vadí hlavně z hygienických důvodu,taky řekněme z estetických.

koordinatorka_odboje
15. zář 2016

@terry1512 kde mají tchánovci tr. bydliště v současnosti?

terry1512
autor
15. zář 2016

@koordinatorka_odboje v Břeclavi v nějaké bytovce.

koordinatorka_odboje
15. zář 2016

@terry1512 tak to se jim vyse poplatku v Brne nebude libit

terry1512
autor
15. zář 2016

@koordinatorka_odboje no to asi ne. Mě se teda taky nelíbí 😫

hojda
16. zář 2016

@terry1512 NO to by si platili právě ty ostatní, kteří tam nemají trvalý pobyt, ne ty.

evulina77
16. zář 2016

@terry1512 ještě mě napadlo pořídit označené nádoby na plasty a na sklo a případně kompost a dát je k popelnici. A tím vlastně donutit stávající nájemníky, aby třídili. No a pak to odnášet k tříděným popelnicím, nebo čas od času to zběrného dvora. Sice to moc nepomůže s prací, ale mohlo by dojít ke snížení množství odpadu v popelnici. Finančně je to taky nebude příznivé, ale třeba by se rodiče složili na nákup těch nádob. Jinak nechápu, co do té popelnice dáváte. My hodně třídíme (kovy, plast, papír) a ostatního odpadu nemáme moc. Nejvíc je plastu.
Jinak si myslím, že pokud nebudou rodiče nic chtít udělat (přehlásit bydliště nebo se finančně podílet na větší popelnici nebo lepší třídění), tak stejně nic nevymyslíš. Ale ve vlastním domě chodit denně kolem přetékající popelnice musí být na hlavu. Je to téměř nechutné. To musí pochopit i oni. A aspoň si člověk udělá představu o podnikatelých, kdy jsou skrblíci i na vlastní. Já bych působila na "city" manželovi i tchánovcům, že se stydíš, když k vám někdo příjde, jen tak mezi řečí. Taky by ti to mohlo hodně vadit, teď když jsi těhotná (nevolno ze zápachu apod.) a taky až budete mít miminko (nemoci, vosy, potkani), po narození k vám třeba příjde na návštěvu doktorka a té by se to líbit nemuselo). Určitě bych měla strach z potaknů a jiné havěti apod. Ona také deratizace se pak pěkně prodraží... Prostě trošku nadhodnotit a lehce a jemně vzmiňovat stále 😀. Vždyť žijete jako nepřízpusobivá menšina, která ale na řešení většinou nemá peníze...