Problém s tchýní

andrrriiik
27. čer 2015

Ahoj,mám takový problém s tchýní.Nedávno,když si vzala malého na procházku,nacpala ho Kinder Pingui,přitom těsně před tím se mě ptala,jestli může perník,řekla jsem,že ne,a vzápětí toto,Tak mě to zaskočilo,že jsem se nezmohla na slovo.Jak jsem tak nad tím potom přemýšlela,usoudila jsem,že ho nikdy prostě hlídat nebude,ani brát na procházky.Ale nevím,jestli to mám udělat,nebo ne,až ho zase bude chtít.Navíc neřekla ani přímo mě,že mu to dala,ale své 14leté dceři,přede mnou takovým rýpavým způsobem:kolik že toho snědl,toho Kinder Pingui?Skoro celé že?Prostě provokace.Jak byste se zachovaly vy?

lenjii
27. čer 2015

Narovinu řekni, že ji ho nepujcis, když te nehodlá respektovat. Taky nepoustim manzela samotnyho s malou k ním, protože to už jednou podelala. Smůla...

monigua
27. čer 2015

Ahoj, myslím, že naše tchýně budou stejný typ :D já jsem tedy ještě těhotná a nevím vlastní zkušenost, ale přítel už má dvě dcery z předchozího vztahu a říkal, že to bylo pořád toto, holky třeba ječely, že už nechtějí jídlo a ona jim řekla tak to nezedne a vzápětí jim dala oplatek.... takže si myslím, že sní budu taky docela bojovat... přítel jí dítko dávat prý nebude, ale mě to přijde trošku takové špatné... přece je to babička, která asi svoje vnouče chce, ale nějak sní vyřešit toto hlavní slovo no... když máma řekne ne, tak nic ! Vlastní zkušenost nemám, ale už jí vidim, že sní budu taky zapasit 🙄

ronyx
27. čer 2015

@andrrriiik Já nevím,mě přijde,že to malinko přeháníš.Přestat ho dávat babičce jen proto,že dala vnoučeti Kinder Pingui? Chápu,že tě naštvalo,že mu dala sladkost i přes tvůj zákaz,ale na druhou stranu,upřímně,vím,že tohle se děje skoro v každé rodině a určitě to bábi nedělají z důvodu aby naštvali mámy,nebo nějak provokovaly.Hold je to babča a ty na to koukají jinak.Vidí toho roztomilého vnoučka a hold neodolá mu něco dát a má radost z toho jak pěkně papká a kolik toho snědl.Mámě to pak přijde jako provokace,že tchýně naschvál dorýpává. 🙂 Hold je to tchýně a zřejmě to nebude nikdy úplně růžové,vždy se najde něco,čím naštvou 😀 Zkus se na to dívat s chladnou hlavou a nadhledem,nehledej v tom,že to dělá proto aby tě naštvala,ale proto,že své vnouče miluje a hold i když hloupě a neuváženě,chce mu dopřát.Já myslím,že my nebudeme jako babičky o tolik jiné 😉 Ostatně to za pár desítek let zjistíš sama 😉

funnysunny
27. čer 2015

Povedz jej to narovinu,ze si to nezelas. 😉

ilonkaseda
27. čer 2015

@andrrriiik Souhlasím s ronyx Myslím,že toto občas udělá úplně každá babička.Pro jednou bych z toho takovou tragedii nedělala.Řekni ji tak aby to pochopila,že si nepřeješ aby mu dávala sladkosti bez dovolení.Nicméně já na své dětství babičky a dědy vzpomínám hrozně ráda i proto,že pro nás často měly nachystáno něco sladkého / samozřejě vzpomínám ne jen proto/ Žádné následky to na nás nezanechalo,patřilo to k nim a mému dětství

caboonek
27. čer 2015

Je tu fajn diskuze na Fóru: Tchýně a problémy s nimi.... uvidíš, že nejsi sama. Já už tam chodím dost pravidelně.....aspoň se vypsat...Pevné nervy

ty_na
27. čer 2015

Ahoj,
pokud si myslíš, že je to z její strany provokace a máš to nějak ověřené, tak to řeš s manželem, ne s ní - aby jí domluvil.
Pokud se něco podobného stalo jen jednou, tak se na to vykašli. 😉
Mám také potíže s tchyní, ale jiného rázu a všechno řeším s přítelem, s ní totiž nemá cenu diskutovat 😉
Pevné nervy !!

irinka
27. čer 2015

Nezlob se na mě, ale dle mě to přeháníš. Já kdybych neměla malýho dávat někomu, kdo mu dá něco i když mě se to zrovna moc nelíbí, tak ho nemůžu nechat ani u mamky, ani u tchýně, ani u segry vlastně nikde. Naučila jsme se tohle přecházet, on z toho jednoho Kindera se svět nezboří. Ano, pokud ho tím bude cpát denně, tak už je jiná, ale takhle.....

misaz1
27. čer 2015

@monigua no máme to podobně..i když řeknete ne, stějně si to udělají po svém když se zrovna nebudete dívat..já jsem s tchýní ukončila veškerý kontakt a máme klid :D

kacca11
27. čer 2015

@andrrriiik normálně ji řekni, že si neprejes, aby ji takové věci dávala, navrhni nějakou pro tebe přijatelnou alternativu. Nebud u toho agresivní, nevydirej ji, jen si stůj za svým. Upřímně chápu, že tě despekt naštval, ale podle mě to prehanis, jedna sladkost není zločin.

@lenjii upřimně, tohle nechápu. Jak je možné muže s jeho dítětem někam nepustit?

gabriiela
27. čer 2015

moje tchýně dalá malé, když ji byli necelé DVA MĚSÍCE banán.. Nemohla se pak několik dní vykakat a jen plakala. Zuřila jsem jak sup. Teď už vím, že to bylo přehnané, ony jsou jiná doba a jiná škola. Tolik to neřeší.. Taky jsem jí malou přestala půjčovat, ale teď už s tím problém nemám. O všem jsme si s ní promluvili a ona to teď dodržuje. Jsem ráda, když si ju na tu procházku vezme a já mám čas pro sebe 🙂

lenjii
27. čer 2015

@kacca11 pustím kamkoliv kromě k nim... ona tam beze mě pláče a bojí se jich. Tchýně ani tchán ji neumí uklidnit...

kacca11
27. čer 2015

@lenjii a neměl by to umět zrovna i tvůj muž, táta?

bubbligum
27. čer 2015

@misaz1 To vážně? Vy jste úplně odstřihla děti od babičky? A vašemu muži to nevadí? Jak se na to dívá on?

nininka23
27. čer 2015

@andrrriiik Já bych to tak nehrotila. No tak mu dala sladkost. Když u nás hlídají babičky, tak držím ústa. Ostatně já i manžel jsme s nimi strávili celé detství a nemám pocit, že by nás to poznamenalo. Jsem ráda, že mi malou občas některá z nich pohlídá, takže vyhrožovat tím, že už jim ji nepůjčím, to bych asi nejvíc ublížila sobě.

zo_ja
27. čer 2015

Na takovej humus je teda 8 měs. dost malej, ale záleží, čím ho krmíš jindy. Pokud celkově je babi jakž takž přijatelná nezbavovala bych se možnosti, že Ti někdo vezme dítko ven, pohlídá atp. Nevíš, kdy to můžeš potřebovat. A taky co na to muž je důležité.
Roli může hrát i to, že když měla děti ona, kojily se většinou kratší dobu, šoupaly se do jeslí a v 8 měs. dlabaly kdeco, co jim zbylo. A třeba by mu jen chtěla něco dát, aby mu to chutnalo atp., tak bych zkusila, že "tohle fakt ne, ale toto ano" - a nachystej jí něco, čím ho krmit může a malý bude s chutí jíst (banán, jogurt, jahody...)

lenka27
27. čer 2015

Souhlasim s tim, ze babicka je babicka, ja s tou svou furt delala veci, ktery jsem doma nemohla 🙂 a vyrostla jsem a babicku nesmirne milovala az do jeji smrti, takze me to nijak neposkodilo. Moje mamka delala, ze to nevi 😀 obcas se povznest je hodne dulezity

lenjii
27. čer 2015

@kacca11 o nem tu rec ale přece neni... 😉 ona se u nich proste neklidní... Musim tam byt ja.

bunny123
27. čer 2015

Asi se v tom moc dělat nedá, naše "maminky" si to většinou stejně udělají po svém. Já své tchýni už teď dopředu s manželem stále říkáme, jak cukr malé nedáváme (minulý víkend se strašně divila, že jsme ji nepocukrovali jahody), že pokud přesnídávku, tak aby bylo na obalu "bez přidaného cukru" a že křupky kupujeme jen ve zdravé výživě atd. Zatím to chápe, i tu skleničku si pořídila takovou a hrdě nám ji ukazovala 😀 Nicméně počítám s tím, že až bude hlídat, tak dá něco, co by u mě neprošlo. Ale to je daň za to hlídání. Můžeš dopředu dělat opatření (jako my), vlídně vysvětlovat i ex post, že tohle my doma nejíme, ale pak stejně v dobré víře rozmazlující babička koupí Brumíka. Nehrotila bych to, přece u ní není denně. My taky jako babičky nebudeme dokonalé.

blahova_andrea
27. čer 2015

já to mám tak, že dokud je dítě ve věku, kdy nejsem schopná tolerovat, že ho bude kdokoliv cpát čímkoliv, tak ho prostě z očí nepouštím. nemám upřímně ani moc navybranou, ale díky těmto různým problémům mi to vlastně ani nevadí. já nejsem nadšená, když starší dostává od každého nějaké "dobrůtky", ono je to pro jednou...jenže pro jednou u babičky, pro jednou od dědečka, pro jednou od prodavačky...nakonec se to sejde a není den bez plácání se blbostma ☹ kdyby mi nějakého pitomého kindera rvala do dítěte, co nemá ani rok, tak bych se dost vztekla, jsem rapl 😅 jako zákazem styku bych asi nevyhrožovala, ale prostě bez dozoru ani ránu.

andrrriiik
autor
27. čer 2015

Holky,moc děkuji za rady,i manžel mi říkal,že to moc řeším,a mám jí to říct,když se mi to nelíbí.Že to určitě neudělala naschvál,ale jak píšete,je z jiné doby 😉

kamilka007
28. čer 2015

@andrrriiik Tak ja takove handrkovani nemam s tchyni, ale s moji mamkou. Asi jak jsem jeji si vic dovoli, zatimco tchyne se me radsi na vsechno trikrat zepta. 🙂 No nic, neresim to. Vzdycky si reknu, ze ta jedna brutalnost tydne od babicky je vyvazena stovkou dobrych veci.

andrrriiik
autor
28. čer 2015

@kamilka007 Jj,tchýně se mě taky třeba zeptá,co malý může,co mu dávám,atd.No asi to fakt moc hrotím,jak jsem psala,i manžel to říkal 😉

vendi78
28. čer 2015

@andrrriiik Mně toto nedělá tchýně, ale máma 🙂) Tchýně je rozumnější než moje matka. Říkám jí to pořád dokola, že pokud malé strčí kinder čokoládu, že nebude obědvat a ona jí to stejně zase dá. Pohádaly jsme se kvůli tomu nesčetněkrát, ale je to máma, tudíž kontakt přerušovat je nesmysl. Jinak je to totiž děsně obětavá ženská, svoje vnoučata miluje. Přerušením kontaktu bych ji asi zabila. Vezmeme-li v úvahu, že je to max dvakrát do týdne, tak to malou stejně nezabije a co si budem povívat, to kindervajíčko, co jí kupuje, moc čokolády stejně nemá 🙂) Mimochodem, občas přinese i ovoce, ale to pak na ní Kája kouká jak bubák, kdeže jako má to vajíčko.

andrrriiik
autor
28. čer 2015

@vendi78 Jo,tak ona by se taky rozdala,ale je fakt,že umí být i přísná a důsledná.Před obědem nedostanou sladké,až po obědě.A to platí na všechny její vnoučata 🙂

vendi78
28. čer 2015

Myslí si, že to moc řeším, co jíme. Jasně, že jíme úplně jinak než se jedlo u nás doma, protože je dnes daleko víc možností a informací, ale i tak si občas nějakou tu nezdravost dovolíme 🙂

lu777
28. čer 2015

@andrrriiik tak v 8 měsících by mě to vytočilo dost 😉
něco jiného by to bylo ve třech letech, že...

určitě bych si s ní promluvila a pokud chce dítě krmit, tak jí dala zásobu něčeho zdravějšího...
ono jde o to, že pak děti kolikrát neobědují (naše dcerka dodnes, prostě před jídlem krmit děti sladkosti je nesmysl... ona mizerně jí polévky, zeleninu, ale kolikrát celkově vařené jídlo, takže jakékoli sladkosti před, tak to už jí pak ani nemusím prostírat 🙄 )

já jsem tohle řešit nemusela, protože dokud děti nebyly větší tak je babičky samy stejně nehlídaly - jednak se do toho nehrnuly, druhak starší měl velké koliky do roka (rozestup břiš. svalů), mladší pak laktoz. intoleranci - takže já byla nakonec ráda, protože mlíko je spolu s cukrem nacpané dnes ve všem 😅

teď tam jedou tak na týden za rok, takže holt vím, že zopakuju, že sladké přiměřeně prosím... a stejně se vrátí a oba jsou zakulacení - prostě mají méně pohybu a víc sladkostí...

každopádně některé věci naštěstí nedělají, např. to cukrování jahod...
a co teda nepovoluju vůbec jsou lízátka, tvrdé bonbóny a takové ty chemické limonády...
pokud něco chtějí tak mají zmrzku, něco se jim upeče nebo dostanou třeba loupák, chleba s marmeládou atd., ale tyhle tři věci fakt nejvíc ničí zuby.... já bych ráda, aby byly bez kazů co nejdéle 😉

jako zas na druhou stranu závidím, že máš hlídání... to je holt daň za to....ale já se třeba nejvíc bála o ty zuby... ono se to pak přenáši na ty dospělácké prý...

lu777
28. čer 2015

@andrrriiik v 8 měsících mi to teda nepřijde, že to hrotíš 😉
ono potíž je v tom, že to je nejdřív tohle a pak člověk kolikrát zjistí, že k obědu jsou hranolky z mekáče atd... nám se to stalo s kamarádem co nemá děti a chtěl občas malého vzít ven... to jsem musela fakt tvrdě zatrhnout, řekla jsem mu, že buď mu koupí normální oběd a nebo a´t si ho vyzvedne po obědě...
synobi byly teprve 2 roky a kamarád moc dobře věděl,že tohle nemá kupovat, řekli jsme mu to oba...
jednou se mi dítě řádně pozvracelo a vypadlo z něj, že měl klobásu, hranolky a zmrzlinu...
takže jsem kamarádovi natvrdo řekla, že buď bude respektovat že mu má dávat nějaké normální jídlo (nemusí být mega zdravé ale tohle fakt ne) a nebo ho může navštívit u nás doma... bylo mu tehdy zle několik dní a bylo mi ho fakt líto...
od té doby pak už byl klid... já si s dětmi i dost užila právě s trávením, takže to nebylo jen o hlídání cukru, ale celkově o tom,že někdo by dítě napral věcmi, které se k sobě vůbec nehodí 😖

vendi78
28. čer 2015

@lu777 Ono tento problém řešíme zhruba od roka, není to záležitost pár měsíců 🙂)

lu777
28. čer 2015

@vendi78 no tak to pak vůbec ... jako něco jsou drobnosti, ale v tom základním by měla rodina respektovat rozhodnutí rodičů si myslím...
holt to chce být asertivní - slušně ale jasně říct co a jak... a trvat na tom, opět slušně...

ono babičky si ty děti těmi sladkosti fakt "kupují"... mně to přijde zbytečné, jako něco jiného je, když ta babička stráví čas a upeče jim koláče nebo bábovku, to je domácí a je v tom vložená ta láska nebo jak to mám napsat...
koupit něco zabaleného v obchodě a kupovat si tím dítě mi přijde zbytečné...
moje jedna babička to tak dělala, denně nám nosila sladkosti... tak my byli rádi, samozřejmě... máma to nestopla... měli jsme pak zkažené zuby, mám dost plomb 😒 byla to až závislost na cukru (když jsem byla u durhé babičky kde sladkosti skoro nebyly, tak se mi dělalo fakt až špatně a jedla jsem kostkový cukr a byla to pak hrozná úleva)

když si vezmu co babička utratila za ty sladkosti pro 4 vnoučata 😨 ve výsledku jsme stejně měli radši tu druhou babičku, protože tam to bylo zábavnější.... bylo mi pak babičky líto, ale dodnes mě štve, že mám zkažené zuby - a jako dítě jsme byla fakt tlustá, díky bohu jsem z toho vyrostla a moje noční můra je přibrat, protože děti se mi posmívaly... měla jsem samé jedničky, ale z těláku mi každý rok hrozila trojka, bylo to pro mě příšerné a dost mi to zasáhlo do dětství...
babička třeba uvařila oběd, jedla ona a děda a děti měly něco sladkého.... máma si neuměla dupnout a se čtyřmi dětmi byla ráda, že někdo občas pohlídá...

takže nebrala bych to nějak příšerně vážně, ale zase je fakt zbytečné, aby to dopadlo takhle 😔